تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17568848
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۹:۲۴

باج خواهی ترامپ از ناتو

تهران- ایرنا- مواضع یکجانبه و سرسختانه «دونالد ترامپ» در نشست دو روزه اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سبب شد تا روزنامه‌های امروز رفتار رییس جمهوری آمریکا را به باج خواهی از این سازمان تعبیر کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، نشست اعضای ناتو در بروکسل و اظهارات تند و تیز ترامپ در این نشست مهم ترین محور خبری و تحلیلی روزنامه های امروز پنجشنبه 21 تیرماه 1397 بود. افت و خیزهای بازار ارز و چند و چون تاثیرگذاری بازار ثانویه ارزی در کنترل نوسانات نیز دیگر محور برجسته تحلیلی در روزنامه ها بود. روزنامه ها به مباحث مربوط به ترمیم کابینه نیز توجه نشان دادند.

** افزایش اختلافات اعضای ناتو
دیروز چهارشنبه 20 تیرماه 1397، اجلاس دو روزه سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل بلژیک آغاز به کار کرد. این در حالی است که مخالفت ها و رویکرد تند ترامپ در این نشست خبرساز شده است. روزنامه های امروز این رویکرد را بیش از همه به حق السهم خواهی ترامپ از ناتو تعبیر کردند و خروج آمریکا از ناتو را بعید دانستند.
روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با عنوان «باج‌ خواهی ترامپ از ناتو»، در تحلیل نشست اخیر ناتو و حضور ترامپ در آن نوشت: رئیس ‌جمهور آمریکا همزمان با آغاز نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی این سازمان را تهدید به خروج و کاهش بودجه کرده است. او ازناتو و عضویت در آن حسابی شاکی است. بارها گفته نمی خواهد کشورش تا این اندازه بابت حضور در ناتو هزینه بدهد و حتی اعلام کرده اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، از ناتو خارج خواهد شد.
آفتاب یزد در ادامه به نقل از «فریدون مجلسی» دیپلمات سابق و تحلیلگر مسایل بین الملل، درباره میزان احتمال خروج ترامپ از ناتو نوشت: آمریکا از یک دفاع طبیعی با دو اقیانوس فاصله با سرزمین های دیگر، با خروج از ناتو از لحاظ امنیتی مشکلی نخواهد داشت اما اگر بخواهد در دنیا حضور داشته باشد، خروج از ناتو رسم آن نیست. از سویی آمریکا با خروج از ناتو زمینه را برای تداوم موفقیت آمیزتر گفتگوی اروپا با ایران مساعد خواهد کرد و این چیزی نیست که ترامپ بخواهد. اهمیت ناتو چنان است که بودن یا نبودن در آن، در اختیار ترامپ نیست.
«علی بیگدلی» کارشناس مسایل آمریکا نیز در این باره به آفتاب یزد گفت: ترامپ به دنبال خروج ازناتو نیست و تنها می خواهد پول هزینه‌های ناتو را بگیرد.
روزنامه «ابتکار» هم در گزارشی با عنوان «نوبت بازی ترامپ با کارت ناتو»، آورد: اغلب تحلیل‌ گران معتقدند بررسی روی راهبردهای فشار آمریکا بر علیه متحدان غربی این کشور در زمان دونالد ترامپ نشان می ‌دهد که او در نظر دارد از اهرم اقتصادی و آن هم به صورت هدفمند برای تحقق شعار اول آمریکا نهایت بهره‌برداری را به عمل آورد.
ابتکار افزود: هر چند تا به اینجای کار و تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز کسی نمی‌داند که ترامپ قرار است در اجلاس سران ناتو چه بگوید، اما مقدمه ‌سازی وی در انتقاد از عدم پایبندی به تعهدات مالی سایر کشورهای عضو ناتو تا میزان زیادی مشخص می‌کند که هدف آمریکای ترامپ همزمان با شروع جنگ تجاری با اروپا، استفاده از کارت اقتصادی برای تشدید فشارهای فزاینده بر روی متحدان غربی ایالات متحده است.
«حمله دوباره به متحدان» هم عنوان گزارشی در روزنامه «اعتماد» است که در آن می خوانیم: همواره روسای جمهور ایالات متحده با این موضوع دچار چالش بودند که اعضای ناتو باید سهمیه بیشتری از بودجه این اتحاد را تامین کنند و هرچند از این شرایط انتقاد می‌کردند، اما انسجام داخلی ناتو از اولویت بالاتری برای آنها برخوردار بود. اما به نظر می‌رسد اولویت دونالد ترامپ کمتر هزینه کردن و بیشتر پول درآوردن است و انسجام درونی ناتو برای او چندان مهم نیست.
روزنامه «خراسان» هم در گزارشی با عنوان «جنجال در صبحانه کاری ناتو»، به مواضع سرسخت و مخالف ترامپ در نشست روز گذشته ناتو اشاره کرد و آورد: به نظر می رسد جای دوستان ودشمنان ترامپ با یکدیگر تغییرکرده است. در حالی که دبیر کل ناتو در واکنش به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر اختلاف میان آمریکا و اعضای ناتو تلاش داشت مدام از اتحاد دو طرف صحبت کند، ترامپ با طرح انتقادات تند از این ائتلاف، آن هم در برابر دوربین‌ها، استولتنبرگ را بهت ‌زده کرد.
روزنامه «جوان» رویکرد ترامپ در نشست ناتو را «جنگ حق السهم در ناتو» نامید و نوشت: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در هفتاد‌ ویکمین سال تأسیس خود دچار شکاف‌های عمیقی شده و اختلافات امریکا و اروپا بر این سازمان سایه افکنده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا که از زمان ورود به کاخ سفید بر سر مسائل اقتصادی با کشور‌های اروپایی دچار تنش شده، این بار اروپایی‌ها را تحت فشار قرار داده تا بودجه‌های دفاعی و سهم خود را در ناتو افزایش دهند تا بار مالی از دوش امریکا کاسته شود.

** دورنمای بازار ثانویه ارز
روزنامه های امروز همزمان با آغاز به کار بازار ثانویه ارزی که به منظور کنترل نوسانات بازار راه اندازی شده، به تحلیل دورنمای این بازار پرداختند. روزنامه «ایران» در گزارشی از «عقب نشینی دلار در بازار غیررسمی» خبر داد و ضمن دفاع از عملکرد دولت در ایجاد بازار ثانویه ارزی نوشت: زمان زیادی از دلار 9 هزار تومانی در بازار غیررسمی نمی‌گذرد، روزهایی که بسیاری انتظار دلار 10 هزار تومانی را داشتند، اما تغییر قاعده بازی توسط دولت و رسمیت دادن به نرخ سوم ارز، قیمت‌ها را در بازار شکست. با آغاز به کار بازار ثانویه ارزی از روز سه‌شنبه، قیمت دلار در بازار آزاد عقب نشینی کرد.
روزنامه «جهان صنعت» اما در گزارش خود با عنوان «چرخش نرخ دلار»، با اشاره به کاهش نرخ ارز در بازار غیر رسمی به دنبال ایجاد بازار ثانویه ارزی، سیاست دولت در ایجاد بازار ثانویه را فقط در کوتاه مدت راهگشا دانست و آورد: این اقدام اما آن‌ طور که به نظر می‌ رسد در آغاز امر توانسته بازار غیررسمی ارز را با خود همراه کند و نرخ‌های بالای ارزهای قاچاق را کاهشی کند اما سوال اینجاست که آیا چنین سازوکاری قادر خواهد بود در بلندمدت نیز روند خود را در بازار ادامه دهد؟ آن‌طور که به نظر می‌رسد نرخ‌های توافقی که مسوولان از اجرای سازوکار این بازار ارزی بر اساس آن سخن می‌رانند به نرخ‌های بازار غیررسمی دلار نزدیک است و بر همین اساس توافق بر سر این نرخ‌ها در کوتاه‌مدت خواهد توانست مقداری از نوسانات بازار غیررسمی را کم کند.
روزنامه خراسان نیز در گزارشی با عنوان «ارز و سکه در مسیر نزولی»، مانند روزنامه جهان صنعت، کاهش نرخ ارز پس از ایجاد بازار ثانویه را کوتاه مدت دانست و نوشت: واقعیت این است که آغاز به کار بازار ثانویه ارز تاثیر مثبت خود را در آرام سازی، شفاف سازی و کاهش نرخ کاذب و حبابی ارز، در بازار گذاشته است و این روند در حداقل کوتاه مدت نیز ادامه خواهد یافت اما با وجود این، به نظر می‌رسد در میان و بلندمدت، اولاً باید منتظر برخی تحولات بین المللی بود که بر بازار ارز داخل اثرگذار است.
در این میان، روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «دولت تمام ارز را وارد بازار ثانویه کند»، به نقل از «وحید شقاقی ‌شهری» ‌استاد دانشگاه و اقتصاددان، بازار ثانویه ارزی را غیرکارگشا دانست و نوشت: کاش دولت متوجه این موضوع بود که بهتر از بازار ثانویه، اجازه فعالیت صرافی‌ها و آزادسازی ارز است. به نظر من اجازه فعالیت صرافی‌ها با نظارت بانک مرکزی بر عملکرد آنها در سامانه «نیما» و پیمان‌سپاری بین واردکننده و صادرکننده بسیار بهتر از بازار ثانویه خواهد بود. دولت همچنان اصرار می‌کند که بخش عظیم منابع ارزی را با مکانیزم گذشته عرضه کند و فقط بخش محدودی را به بازار ثانویه اختصاص داده است و خود این اتفاق در عملکرد شبهه ایجاد می‌کند.
در ادامه به نقل از شقاقی شهری آمده است: من اگر جای دولت بودم از ادامه این سیاست دستوری دست کشیده و از همان مکانیزم آزادسازی ارز از کانال صرافی‌ها برای حل مشکلات استفاده می‌کردم. اگر دولت می‌خواهد این را وارد بازر ثانویه کند باید اجازه دهد تا کل ارز حاصل از صادرت وارد بازار ثانویه شود.

** الزامات ترمیم کابینه
بحث های مربوط به ترمیم کابینه اقتصادی دولت امروز نیز در روزنامه های ادامه داشت. روزنامه آرمان گفت وگویی را با عنوان «دولت تغییرات کابینه را کلید بزند»، با «فاطمه ذوالقدر» نماینده مجلس، در خصوص ترمیم کابینه دولت منتشر کرد. ذوالقدر در این گفت و گو بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و گفت: فشار اقتصادی و معیشتی که بر مردم شریف در ماه‌های اخیر وارد شده نیازمند یک بازنگری جدی در رفتار و عملکرد اقتصادی دولت دارد تا هرچه زودتر از کاهش بیش از حد قدرت خرید مردم جلوگیری شود.
وی افزود: بر این اساس طی نامه 187 نفر از نمایندگان خانه ملت درخواست شد که با توجه به عملکرد نامناسب مدیران ارشد اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر که موجبات بی اعتمادی روزافزون مردم نسبت به تصمیمات و سیاست‌های ابلاغی و اجرایی در بخش اقتصاد کشور را باعث شده است بازنگری در تیم اقتصادی دولت به طور عاجل صورت پذیرد تا تیم اقتصادی جدید با رویکردی چابک و درک حساسیت‌های کنونی هرچه کارآمدتر و شفاف‌تر در صحنه اقتصادی حاضر شود.
به گفته این نماینده مجلس، مجلس شورا در راستای وظایف و اختیارات خود و با استفاده از ابزارهای قانونی که در قانون پیش‌ بینی شده است می‌ تواند نسبت به اصلاح این مهم اقدام کند ولی در ابتدا از رئیس ‌جمهور به عنوان منتخب مردم و رئیس دولت خواستیم که با توجه به اینکه مسئولیت اداره اجرایی کشور را برعهده دارد رأسا نسبت به تغییر در مجموعه مدیریتی تیم اقتصادی دولت اقدام کند.
روزنامه «تجارت» هم در گزارشی با عنوان «کابینه ترمیم نشود مجلس اقدام می ‌کند»، سخنان روز گذشته «محمدرضا عارف» رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌ طلبان و فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی‌ پیرامون لزوم ترمیم کابینه دولت را منتشر کرد و به نقل از وی آورد: ان‌شاءالله آقای روحانی اصلاحات لازم را در تیم اقتصادی برای کارآمدتر شدن انجام دهند که به نفع کشور خواهد بود تا کار در فضای آرام دنبال شود ولی اگر ایشان به هر دلیلی صلاح ندانستند مجلس کارش را انجام می‌دهد همان‌طور که چند استیضاح در دستور کار است.
در حالی که نمایندگان مجلس هم بر ترمیم کابینه اقتصادی دولت تاکید دارند، روزنامه «شرق» از احتمال ترمیم کابینه از سوی دولت خبر داد و نوشت: بعد از کمتر از یک سال از روی ‌کارآمدن دولت دوم حسن روحانی، شواهد و قرائن نشان می ‌دهد که دولتی‌ ها کم‌کم به این نتیجه رسیده‌اند که با ‌توجه به التهابات و شرایط اقتصادی این روزها، باید در کابینه و به‌ویژه در تیم اقتصادی دولت تغییراتی ایجاد شود. این را می‌توان از نظرسنجی‌ای که مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک در صفحه توییتر خود گذاشته است، نیز متوجه شد. حسام‌الدین آشنا از مخاطبان خود، این سؤال را پرسیده بود که اگر کابینه ترمیم شود، شما کدام نوع از افراد را می‌پسندید؟
به نوشته شرق، آشنا روز گذشته نیز در گفت ‌وگو با «باشگاه خبرنگاران» با اشاره به این نظرسنجی توییتری گفته است: «احتمال دارد کابینه دچار تحولاتی شود. تغییر کابینه حق رئیس‌جمهور است و در هر حوزه‌ای و هر زمانی که صلاح بدانند، اقدام می ‌کنند.»

پژوهشم**9282**9279

باج خواهی ترامپ از ناتو #سياسي #بررسي روزنامه ها #ترامپ ناتو #21 تير 97
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


پخش تيزر تبليغاتي آبگرم معدني فردوس از چهار شبكه سيما نخاله های ساختمانی در زنجان به صورت مکانیزه جابجا می شود بررسی نحوه رسیدگی به جرایم غیرعمدی از دریچه «مشاور» گاف عجیب روزنامه ترکیه ای در مورد امیری!+ عکس ایجاد راسته رودکی در قلب تاریخی پایتخت وحید امیری به ترابوزان ترکیه پیوست راه اندازی آکادمی شکوفایی نبوغ دانشگاه یاسوج بیش از 15 هزار مترمربع اراضی ملی شمیرانات بازپس گیری شد اسکان تابستانه حدود 9 هزار خانوار فرهنگی در فارس دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان گامی جدید در پیشگیری از جرم است مساجد؛ سرچشمه همه کارهای نیک معرفی برگزیدگان شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) تصویب راهکارهای کنترل نقدینگی در جلسه سران قوا الویری: مصوبات مجمع شوراهای کلانشهرها نباید در حد بیانیه باقی بمانند اقتصاد کاریابی‌ها در معرض خطر اجرای طرح تشدید با مخدوشی پلاک موتورسیکلت‌ها از فردا در تهران کاهش سه درصدی تلفات برق به 7500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد دفاع هیتسفلد از ادامه‌ی حضور لوو در تیم ملی آلمان اولین صحبت‌های امیری پس از پیوستن به ترابوزان کلوپ و قبول واقعیت؛ برای قهرمان پول خرج کن! آتش در محوطه سازمان میراث‌فرهنگی اطفاء شد شهادت 11 نفر در مرزهای مریوان در درگیری با تروریست‌ها فیلم: واکنش مهران مدیری به اتهامات اخیر مالی به وی وحید امیری به ترابوزان ترکیه پیوست رعد و برق هم بو دارد سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد بازمی‌گردد اهدای روزانه 12 سکه به برندگان "عید تا عید" برنامه‌های تولید و اشتغال در سال 97 اعلام شد بانک قرض الحسنه مهر از منظر حوزه زنان وال‌استریت افت کرد ماموریت ویژه سفارت سوئد تخریب بنیان خانواده در کشور است/ تلاش غرب به نفوذ موریانه‌وار در فرهنگ دانش آموزان 70 کشور جهان از موزه ملی علوم و فناوری بازدید می‌کنند درمان آلزایمر با امواج مافوق صوت تدوین پرونده 9 اثر میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس اصفهان برای ثبت ملی دیدار سرپرست میراث‌فرهنگی حراسان شمالی با مدیرکل صداوسیمای استان معرفی خراسان شمالی در جشنواره چارسوق برج میلاد بازدید مدیرعامل موسسه اعتباری ملل از شهر گرگان صاعقه، جان کشاورز دلگانی را گرفت‌ تاثیر تحریم ایران بر بازارهای نفت مصرف کافئین کمکی به لاغری نمی‌کند! صحبت‌های کمتر شنیده شده مرحوم آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی درباره رهبر انقلاب + فیلم دیدگاه رهبر انقلاب درباره تفاوت نظام جمهوری اسلامی با دیگر نظام‌ها افشاگری مقام امنیتی روس از روابط آمریکا و روسیه در تلویزیون ورود بیش از 5 هزار زائر ایرانی به مدینه در 3 روز حمله مجدد رژیم‌صهیونیستی به پایگاه مقاومت در غزه قیمت بلیت‌های المپیک 2020 اعلام شد تخلفات صندوق بازنشستگی کشور را تا آخرین مرحله پیگیری می‌کنیم
فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی پسر جوان ازطبقه ششم سینما آزادی سقوط کرد/ظاهرا علت فوت خودکشی بوده است سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی مراسم خاکسپاری «کامیار شاپور» وداع باشکوه با فرزند فروغ نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر رهبران کلیسای ارتدوکس بلغارستان در راه ایران حضور وزنه‌برداری در المپیک 2024 همچنان غیرقطعی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی کاهش 20 درصدی تولید تخم مرغ فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است سوژه: بدون حجاب در سلف اساتید دانشگاه بهشتی ستاره پرسپولیس با ترابزون توافق قطعی کرد چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ چرا بانک مرکزی به دنبال انتشار گزارش علیه بنده بود؟ /آقای سیف در بانک مرکزی چه خبر است؟ تیراندازی مرگبار به سمت آمبولانس هلال احمر سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین/ 2 کارگر جان خود را ازدست دادند علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت تصاویر: نماز جمعه تهران / 29 تیر 97 مستند «جام زهر» بی‌بی‌سی و سه نکته‌ی کمتر گفته شده مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست پیش بینی شرایط بازار مسکن در ماههای آتی تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس) آیت‌الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت پیروزی استقلال مقابل نماینده ترکمنستان/ کریمی بازی کرد، صیادمنش گل زد براثر آتش سوزی و انفجار در شرکت صنعتی پویا خمین دو نفر جان باختند همه چیز درباره دو خرید فوق العاده سرخپوشان؛ تبریز در قرق بریتانیایی‌ها (فیلم) اگر جواب من فحش است آن فحش را به فرزندان من ندهید/دل آدم کباب می‌شود، وقتی یک زن ضعیفه پریشان می‌گوید … ماشین‌سازی تبریز لیگ برتری شد استقلال با حضور کریمی نبیتچی بالکان را شکست داد اسامی 7 شرکت تولید داروی کنترل فشارخون غیر قابل مصرف تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مقابل مجمع تشخیص مصلحت/ فرصت بدهند از خودمان دفاع کنیم مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند زمانبندی قطع برق امروز شنبه 30 تیرماه در استان یزد+جدول آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود برنامه قطعی برق تهران در 30 تیر اعلام شد اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان لیبرمن، غزه را به حمله همه‌جانبه تهدید کرد حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان انفجار مهیب در شهرک صنعتی خمین/حریق مهار شد/علت آتش سوزی در دست بررسی + عکس و اسامی کشته شدگان نماینده‌ای که سپرده 40 میلیاردی در یک مؤسسه مالی دارد کیست؟ همسر «ابوعمر الشیشانی» در ترکیه بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me