تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:رسا
دسته:بین الملل()
کد خبر:17570962
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۱۱:۰۸

آیا ترامپ آمریکا را از ناتو هم خارج می‌کند؟

رییس‌جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که انتظار دارد تمام اعضاء ناتو 2 درصد از درآمد ملی خود را صرف هزینه‌های دفاعی کنند؛ این در حالی است که تنها پنج کشور به تعهد خود در این زمینه پایبند بوده‌اند.»

به گزارش خبرگزاری رسا، کلید واژه معروف ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این بود که «آمریکا نمی تواند هزینه تامین امنیت کشورهای دیگر – حتی همپیمانانش را – بپردازد و این کشورها اگر می خواهند حمایت آمریکا را داشته باشند، بایستی هزینه آن را نیز با جان و دل بخرند.» برای رسیدن به این موضوع ترامپ کارهای زیادی کرده است، خروج از بسیاری از پیمان های دو و چندجانبه و پشت کردن به همپیمانان آمریکا از جمله اروپایی ها، ژاپنی ها، کانادایی ها و ... مصادیقی از تلاش ترامپ برای عملی کردن این وعده انتخاباتی خود بوده است.

ترامپ دو وعده انتخاباتی دیگر هم داشته که تاکنون موفق به عملی کردن آن ها نشده است؛ نخست خروج از سازمان ملل متحد و دوم خروج از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو). در خصوص سازمان ملل متحد، خروج از شورای حقوق بشر این سازمان را می توان سنگ بنایی برای خروج از این سازمان عنوان کرد، و باید منتظر روزهای سردیِ روابط آمریکا – سازمان ملل در ماه ها و سال های باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ بود، اما در خصوص خروج از ناتو، مسئله بسیار پیچیده تر از تمام نهادها و ترتیبات بین المللی است که تاکنون آمریکا از آن ها خارج شده است.

خروج از ناتو با اسم رمز هزینه زایی برای آمریکا؟

روزنامه تایمز چاپ لندن در خصوص نشست آتی ناتو نوشته است «در آستانه برگزاری نشست اعضاء پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، طرف‌های اروپایی به‌شدت نگران خروج آمریکا و درنتیجه انحلال این معاهده هستند. رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که انتظار دارد تمام اعضاء ناتو 2 درصد از درآمد ملی خود را صرف هزینه‌های دفاعی کنند؛ این در حالی است که تنها پنج کشور به تعهد خود در این زمینه پایبند بوده‌اند.» ایرادات ترامپ به تصمیمات ناتو در حالی ادامه دارد که بسیاری از کارشناسان این نشست را دارای حساسیت های بسیاری عنوان کرده اند.

نشریه «فوکوس» آلمان در آستانه برگزاری نشست ناتو در مطلبی نوشت «نشست سران ناتوکه در روزهای یازدهم و دوازدهم جولای (۲۰ و ۲۱ تیرماه) در بروکسل برگزار می شود احتمالا حاوی مواد منفجره و بحث های انفجاری است. منظور این نشریه از مواد منفجره «سخنان احتمالی تند ترامپ» در خصوص خروج آمریکا از ناتو یا بر عهده گرفتن هزینه بیشتر آن توسط سایر اعضای ناتو از جمله آلمان است.

استدلالی که ترامپ در بحبوحه انتخابات آمریکا آن را مطرح می کرد این بود که عضویت در ناتو برای آمریکا بجز هزینه دستاوردی دیگری ندارد و آمریکا ضرورتی برای تداوم وضعیتی که در آن صرفا هزینه برای این کشور ایجاد می کند و دستاورد خاصی هم ندارد، نخواهد داشت. اما خروج از ناتو برای آمریکا به قدری پیچیده است که ترامپ بعد از یک سال و نیم از رسیدن به جایگاه تمام کننده در آمریکا، هنوز هم تصمیمی در خصوص آن اتخاذ نکرده است.

نشست چهارشنبه و پنجشنبه ناتو در بلژیک برای ترامپ که عادت به شرکت در نشست های بین المللی و متعاقبا خارج شدن از آن ها را دارد، می تواند یک نقطه عطف باشد. بی اهمیت نشان دادن ترتیبات بین المللی توسط ترامپ بلافاصله بعد از شرکت در این ترتیبات صورت گرفته است. برای مثال شرکت آمریکا در نشست جی 7، شرکت در نشست آب و هوایی و ... از جمله این موارد بوده است. حال رهبران ناتو منتظر هستند تا ببینند که ترامپ در خصوص ناتو چه در ذهن می پروراند؛ آیا از این پیمان امنیت دسته جمعی غرب خارج خواهد شد؟ آیا ناتو روزهای آخر خود را سپری می کند؟

یکی از مهمترین ایراداتی که ترامپ به ناتو می گیرد این است که توزیع بودجه ناتو به صورت متناسب و مساوی نیست و کشورهای دیگر عضو ناتو باید بودجه های خود برای این سازمان و هزینه های این سازمان را از دوش آمریکا بر دارند. ترامپ بارها گفته است که نمی تواند افزایش بودجه ناتو از سوی آمریکا را بپذیرد. ترامپ در ماه ژوئن 2018 نامه ای به آلمان و سایر اعضای اروپایی ناتو نوشت و در آن قید کرد که صبر آمریکا در این خصوص رو به لبریز شدن است. اساس این ایراد ترامپ از آن جا ناشی می شود که 4 سال پیش و در سال 2014 بود که کشورهای عضو ناتو در نشست سالانه خود توافق کردند که تا 10 سال بعد یعنی در سال 2024 کشورهای عضو بایستی 2 درصد تولید ناخالص ملی خود را به ناتو اختصاص دهند.

این موضوع در نامه ای که در ژوئن توسط ترامپ برای کشورهای اروپایی و آلمان نوشته شده بود، به عنوان یک شکایت مطرح شده بود. البته دولت آلمان خود را موظف کرده است که هزینه های دفاعی خود را تا سال ۲۰۲۴ از حدود ۱.۳۴ درصد تولید ناخالص ملی به ۱.۵ درصد تولید ناخالص ملی افزایش دهد. اما این موضوع نیز ترامپ را متقاعد نخواهد کرد. ترامپ این نامه خطاب به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نوشته است در حالیکه آلمان از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است، این قابل تحمل نیست که ایالات متحده هزینه دفاع از آن را بپردازد. او در پایان این نامه با لحنی تند نوشته است: آنگلا مرکل! من بیش از این نمی‌توانم از تو و آلمان دفاع کنم. همه باید سهم خود را به طور برابر پرداخت کنند.

موضوع اصلی ترامپ پرداخت هزینه است و انتقاد اصلی او نسبت به سیاستی است که تاکنون توسط ایالات متحده در خصوص اروپایی ها مطرح و اجرا شده است. در زمان اوباما بیش از 70 درصد هزینه ناتو توسط آمریکا تامین می شد و این موضوع همیشه محل انتقاد ترامپ و سایر اعضای محافظه کار آمریکایی بوده است. یکی دیگر از ایراداتی که ترامپ به ناتو می گیرد این است که هزینه نگه داری بیش از 35 هزار نیروی آمریکا در آلمان بر دوش آمریکا است. در این خصوص زمزمه هایی مطرح شده است که حکایت از این موضوع دارد که ترامپ قصد بازگرداندن واحدهای یگان آمریکا در آلمان را دارد. موضوعی که در صورتی که اتفاق بیفتد فلسفه وجودی ناتو را از بین خواهد برد.

استراتژی دیگر ترامپ چیست؟

از مجموع مباحث مطرح شده در خصوص مواضع احتمالی ترامپ درباره ناتو چنین بر می آید که ترامپ معتقد است که اگر ناتو می خواهد آمریکا در این سازمان بماند، باید هزینه کشورهای دیگر خصوصا آلمان افزایش یابد. یک استراتژی دیگر ترامپ نیز این است که نشست ناتو را به قدری داغ و پر بحث کند که بتواند موضوعی برای گفت و گو با پوتین در روزهای آتی داشته باشد. در همین زمینه توماس یاگر یکی از نشانه های بد برای اروپا را دیداری دانست که ترامپ بلافاصله بعد از پایان نشست ناتو در ۱۶ جولای بارئیس جمهور روسیه در هلسینگی خواهد داشت و گفت: ترامپ می تواند نشست ناتو را با کوله باری از اختلافات ترک کرده و سپس درباره اختلافات جهانی با پوتین بحث کند؛ همان گونه که وی بعد از اجلاس جی هفت با رهبر کره شمالی در سنگاپور گفتگو کرد./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: فارس

#پیمان آتلانتیک شمالی #دیدگاه #دونالد ترامپ #رسا #ناتو #نگاه #فارس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


اذعان یک رئیس کل اسبق به خطای دولت احمدی‌نژاد و روحانی در رشد بی‌سابقه نقدینگی دیدار دوستانه باشگاهی؛ اینترمیلان با تساوی پرگل روی نوار ناکامی افتاد استخدام مترجم زبان انگلیسی در موسسه انتخاب سازان 14 هزار و 400 تن گوشت مرغ در استان مرکزی تولید شد خاموشی برق در کردستان از نیمه دوم مرداد کمتر می‌شود هنرآموز بیستونی سیستم آبیاری هوشمند طراحی کرد فرمانده آمریکایی: توان هسته‌ای کره‌شمالی همچنان پابرجاست روزنامه‌های اقتصادی، یکشنبه 31 تیر 40 مانعِ رشد و شکوفایی اقتصاد ایران هم‌دلی و وحدت کلمه رمز پیروزی ملت ایران در برابر دشمنان است این کودک 7 ساله 80 میلیارد تومان در سال درآمد دارد رنگ ادرار اسراری مهم از درونتان را فاش میکند! خبر مهم فرانسه درباره مذاکره با آمریکا ظریف انتظاراتش را درباره برجام اعلام کرد مهلت ارسال آثار در نخستین جشنواره ملی حجم ­سازی مواد باریافتی تمدید شد روش درمان هوشمند آرتروز با استفاده از خون تکذیب پیشنهاد دولت برای دونرخی شدن بنزین حواستان به خال‌های بدن باشد اوردوز نوزاد با شیر مادر معتاد عکس/ لامبورگینی طلایی! دم بهاره افشاری گرم که هدیه را پس فرستاد مسابقات کونگ‌فوی قهرمانی بانوان کشور جدول پخش برنامه‌های سیمای چهارمحال و بختیاری پاسخ یک تهیه کننده به چرایی فعالیت برخی کارگردانان در فیلم‌های درآمد زا صفحه نخست روزنامه‌های بیرجند سی و یکم تیر ماه پیش‌بینی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 100 هزار زائر پاکستانی در اربعین احتمال ممنوع الفعالیت شدن محسن چاوشی قوت گرفت هشت عصرانه داستان نویسی رضوی در هشت مرکز استان البرز چرا دولت نمی‌تواند تصمیم بگیرد؟ مصر قانون نژادپرستانه کشور یهود را محکوم کرد جدال «عشق» و «فقر امکانات» در سالن‌های ورزشی مدیران شرکت‌های اقماری وزارتخانه‌ها 4 برابر مقامات حقوق می‌گیرند/سامانه ثبت حقوق باید تمام وام‌ها و تسهیلات را در برگیرد وزارت امور خارجه ایفاگر دیپلماسی اقتصادی باشد/لزوم تقویت رایزنی اقتصادی با همسایگان بزرگترین زرادخانه موشکی جهان در کدام کشور است؟ + اینفوگرافی استخدام مدیر امور مالی، حسابداری و بهای تمام شده استخدام تحلیلگر نرم افزار در یک شرکت وابسته به دولت در صادقیه استخدام کارشناس بانک اطلاعاتی و اوراکل با سابقه کار 2 نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند سهم 67 میلیارد تومانی خراسان جنوبی در تسهیلات اشتغال مناطق محروم ادعای پوری‌حسینی؛ حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه جزئیات تیراندازی به آمبولانس هلال‌احمر کامیاران مالزی از برجام حمایت می‌کند تعطیلی 70 شرکت حمل و نقل با شکایت رانندگان ابتکار جالب یک هنرمند خوش‌ذوق برای رفع خستگی مسافران بی‌آرتی +تصاویر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد واکنش نیمار به اتفاقات جام جهانی 2018 گزارش رویترز از فعال شدن طرحی در دولت آمریکا: واشنگتن با انتشار اطلاعات تحریف‌شده دنبال ایجاد ناآرامی در ایران است/این کارزار با حمایت «پامپئو» و «بولتون» شکل گرفته است/ موجی از سخنرانی‌های تهاجمی آغاز شده است/ برخی مقامات آمریکایی درباره تبعات چنین طرحی هشدار داده‌اند
جزئیات شهادت 11 نفر در مرز مریوان اسامی شهدای حمله تروریستی به پاسگاه مرزی سپاه درگیری خونبار «سپاه» با تروریست‌های پژاک در مریوان / 19 شهید و مجروح تصاویر/ تشییع پیکر شهید «محمدحسین فنایی» در مشهد تشییع پیکر شهدای پاسگاه روستای دری مریوان ساعت 14 امروز فرهاد مجیدی در روز تلخ وداع با پدر/عکس هویت 11 شهید حادثه تروریستی مریوان + جزئیات و اسامی درگیری در مرز مریوان، 11 شهید و 8 زخمی برجای گذاشت تشییع شهدای مریوان/تصاویر ویدیو| صحبت‌های جنجالی احسان علیخانی در برنامه حالا خورشید (تصاویر) مراسم خاکسپاری پدر فرهاد مجیدی در قاضی کلا حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس کدام اعضای مجمع به بازگشت سپنتا رای دادند «14 مرداد گزارش‌های مربوط به حقوق شهروندی به مردم ارائه خواهد شد» غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از تعهدات کشور ندارد پول درآوردن با انتشار تصاویر (18+) +عکس فوری/ شهادت 11 بسیجی در درگیری با تروریست‌ها تروریست‌های پژاک عامل حمله به پایگاه بسیج روستایی از توابع مریوان هستند واکنش afc به تولد هلی کوپتر فوتبال ایران حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس جدیدترین پوستر دنباله فیلم the predator حضور نهادهایی از جنس شورای نگهبان تنها به ایران پس از انقلاب ختم می‌شود؟ روی خط خبر خطر در کمین 176 هزار بیمار مبتلا به هپاتیت c/ وقتی مسئولان خواب‌اند ترامپ: آماده‌ام که تعرفه‌ی کالاهای چین را به 500 میلیارد برسانم رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد/چه کسانی مخالف بودند؟ +تصاویر رای‌گیری تغییر تیم اقتصادی دولت در 2 هفته آینده جدی است مهلت 30 روزه گمرک برای ثبت و اظهار تلفن همراه مسافری گروگان‌گیری 9 کلاه‌سبز تیپ نوهد ارتش ارسال 1150 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره فیلم ایثار برنده جایزه بنیاد پرنتس چویس به ایران رسید فقط گوشی‌های کمتر از 300 دلار ارز 4200 تومانی می‌گیرند رودخانه پسیخان رشت 2 جوان را بلعید رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی قیمت امروز خودرو/ گرانی 900 هزار تومانی "پژو 405" تکمیل مطالعات بالینی درباره داروهای شیمی درمانی تولید داخل کریمی قدوسی بازهم تهمت هایش تکذیب شد گفت‌وگوی خواندنی با یک مرده شور! / مهمانان از خوردن غذای ما خودداری می‌کنند! ضرورت تغییر تیم اقتصادی که 60 تن طلا را هدر داد سردار شیرازی: جابه‌جایی فرمانده سپاه شایعه است کنگره آمریکا هم از تحریم zte برای معامله با ایران دست کشید کمدین حسن ریوندی در بابلسر اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایران است حضور مهران مدیری در دادسرای رسانه رئیس سازمان خصوصی سازی: مدیران دولتی بیشترین آسیب را به خصوصی‌سازی زده‌اند ‌سیما رئیسی زائراولی حرم رضوی می‌شود+تصاویر شکایت از شوهر به اتهام قتل نوزاد 2 ماهه ترتیب مراتب انفاق از منظر قرآن/ خیرخواهی که از روی هوا و هوس باشد، نتیجه‌ای ندارد خانه دار شدن 11 مددجوی بهزیستی سراب چرا وزارت صنعت رأساً با قاچاق 6 هزار خودرو برخورد نکرد؟!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me