تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مهر
دسته:بین الملل()
کد خبر:17575041
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۱۴:۰۴

دولت نیجریه مانع درمان شیخ زکزاکی به منظور حذف فیزیکی اوست

«ابراهیم موسی» ضمن تشریح جزئیات حال وخیم رهبر جنبش اسلامی نیجریه از تلاش برخی قدرت‌های خارجی برای عدم آزادی شیخ زکزاکی و توطئه دولت نیجریه برای به شهادت رساندن ایشان پرده برداشت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- محمد فاطمی زاده: روز سه شنبه منابع نزدیک به خانواده رهبر جنبش اسلامی نیجریه که در بازداشت به سر می‌برد، اعلام کردند که وضعیت جسمانی شیخ «ابراهیم زکزاکی» وخیم است، لذا هر چه سریعتر باید آزاد شود.

«یونس ابوبکر» نویسنده و روزنامه نگار نیجریه‌ای اعلام کرد که سلامت جسمانی شیخ ابراهیم الزکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در معرض خطر قرار دارد. شیخ زکزاکی زمستان سال گذشته شدیداً بیمار و به گفته دخترش دچار سکته مغزی شده بود. با این وجود، هیچ یک از مقامات نیجریه‌ای، دلیلی بر ادامه بازداشت شیخ زکزاکی و تلاش برای محاکمه وی پس ازصدور دستور آزادی وی توسط دادگاه نداشتند.

نظامیان ارتش نیجریه در آذر ماه سال ۹۴ در یورشی وحشیانه به محل سکونت شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جریان اسلامی نیجریه، ۲۰۰۰ نفر را شهید و هزاران نفر دیگر را زخمی کرده و شیخ و همسرش را نیز دستگیر نمودند و از آن زمان به بعد، مناطق مختلف نیجریه صحنه اعتراضات مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی و محکومیت ارتش این کشور بوده است.

در همین رابطه خبرنگار مهر با «ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه و مسئول بخش رسانه ای این جنبش گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*لطفا درباره آخرین وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی و همسر ایشان در زندان توضیح دهید.

شیخ زکزاکی با چالش هایی که برای سلامتی اش پیش آمده مبارزه می کند و دولت هم دسترسی او را به پزشک نادیده می گیرد. شیخ علاوه بر اینکه از زخم های گلوله و سکته مغزی خفیف رنج می برد، بینایی چشم چپ خود را هم از دست داده و چشم باقیمانده ی دیگر نیز به بیماری گلوکوم(آب سیاه) مبتلاست.

همچنین چند گلوله در بدن همسر ایشان یعنی زینت ابراهیم وجود دارد که ایستادن او برای چند دقیقه را مشکل می کند. از سوی دیگر طبق اخبار رسیده، همسر شیخ به صورت نشسته عبادت می کنند.

*آیا امکان شهادت یا قتل تدریجی شیخ توسط حکومت نیجریه وجود دارد؟

ان شاء الله شیخ از آزار و اذیت دولت فعلی نیجریه یعنی رئیس جمهور بوهاری نجات پیدا می کنند ولی به هرحال به نظر میرسد که دشمنان شیخ در دولت این امید را دارند که با بازداشت طولانی مدت شیخ حال ایشان وخیم تر و منجر به جان باختنشان بشود.

البته ما دعا می کنیم که دولت نیجریه متوجه وضعیت سلامتی شیخ شود و ایشان را  برای دریافت درمان های پزشکی در خارج از کشور  آزاد کند.

*چرا حکم دادگاه عالی نیجریه مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی اجرا نشد؟ آیا سعودی ها علیه رهبر و اعضای جنبش اسلامی نیجریه اقداماتی انجام می دهند و در این زمینه توطئه می کنند؟

دولت نمی تواند یک دلیل قانونی معتبر برای نپذیرفتن دستور دادگاه ارائه بدهد و این نشان دهنده وجود یک قدرت خارجی و تلاش آن برای شکست جنبش اسلامی استدرحال حاضر شیخ زکزاکی در دادگاه ایالت کادونا در حال محاکمه است. در واقع دعوی (شکایت نامه) در تاریخ چهارشنبه ۲۰۱۸/۷/۱۱ مطرح می شود. شیخ و سه نفر دیگر با هشت اتهام از جمله اتهام به قتل مواجه شدند!

با یک نگاه اجمالی مشخص می شود که هدف از این اتهام ها فقط بازداشت ابدی آنها است. در واقع دولت فدرال دستور دادگاه عالی فدرال مبنی بر آزادسازی همراه با معافیت شیخ زکزاکی را نپذیرفت واین یکی دیگر از اهانت های دولت به دادگاه است. دولت نمی تواند یک دلیل قانونی معتبر برای نپذیرفتن دستور دادگاه ارائه بدهد و این نشان دهنده وجود یک قدرت خارجی و تلاش آن برای شکست جنبش اسلامی است.

بر همین اساس سعودی ها وارد این موضوع شده اند. به عنوان مثال بلافاصله پس از کشتار زاریا، «محمدو بوهاری» رئیس جمهور نیجریه به عربستان سعودی دعوت شد و وی افتخار می کرد وارد کعبه مقدس در مکه شده است.

البته اخیرا «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در مصاحبه با تایمز گفته که آنها اثرگذاری ایران در آفریقا را بیش از ۹۰درصد کاهش دادند. همچنین طبق قضاوت حاصل از نحوه رفتار بوهاری با وهابی های حامی کشتار زاریا، هیچ کس نمی تواند تاثیر سعودی ها در آزاد نشدن شیخ زکزاکی را رد کند.

*فعالیت ها و اقدامات برنامه های جنبش اسلامی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی در سطح داخلی و خارجی چه بوده است؟

همانگونه که اطلاع دارید ما الان زیر ظلم دولت ظالم هستیم اما اعضای جنبش اسلامی نیجریه در برخی اوقات اعتراضاتی را در شهرهای اصلی نیجریه برگزارمی کنند و البته این اعتراضات غیر از اعتراضات روزانه در ابوجا پایتخت نیجریه است.

همچنین ما وجدان مردم را نسبت به شکنجه های غیرقانونی علیه رهبرمان برانگیخته ایم و اکنون نیز مشغول مبارزه قانونی برای آزادی شیخ هستیم که این مبارزه تلاش ما را برای کسب حکم عادلانه دادگاه بین الملل شامل می شود. همچنین ما با مجامع بین المللی تماس هایی برقرار کرده ایم تا برای آزادی شیخ زکزاکی به دولت بوهاری فشارهایی وارد کنند.

*توجه و موضع گیری جهان اسلام به ویژه ایران در قبال شیخ زکزاکی را چگونه ارزیابی می کنید؟

الحمدلله کمک های معنوی بسیار زیاد از سوی مسلمانان جهان به خصوص جوامع شیعه دریافت کرده ایم و شیعیان پاکستانی، هندی، ایرانی، عراقی، لبنانی، آمریکایی و انگلیسی حتی در خیابان ها تظاهراتی برای مطالبه آزادی شیخ انجام داده اند.

ما انتظار داریم که آنها حمایت ها و دعاهای خود را برای شیخ و جنبش اسلامی افزایش دهند و در پایان ستم و شکنجه های دولت فعلی ما پیروز خواهیم بود.

#ابراهیم موسی #رهبر جنبش اسلامی نیجریه #رهبر شیعیان نیجریه #شیخ ابراهیم زکزاکی #شیخ زکزاکی #مهر #یونس ابوبکر #کشتار شیعیان #درمان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


انواع روش‌های درمان صرع انتقاد شدید از ضعف ترامپ در کنفرانس با پوتین شکایت چین از تعرفه‌های 200 میلیاردی آمریکا در سازمان تجارت جهانی 22 زخمی بر اثر برخورد گدازه آتشفشانی با یک کشتی گردشگری در جزیره هاوایی هزینه 6 میلیاردی برای واردات لاستیک فرغون مرد اعدامی: قاتل یک زن است من بی گناهم! شرایط و ضوابط دروس معرفی به استاد در دانشگاه پیام‌نور وعده‌های اقتصادی اروپا برای حفظ برجام در گرو تصویب قوانین fatf پیام توئیتری ترامپ درباره کنار آمدن آمریکا و روسیه رونالدو در گفتگو با اسکای: به مندس گفتم رئال مادرید را فقط برای پیوستن به یوونتوس ترک می‌کنم؛ لیگ قهرمانان وسواس ما نخواهد بود بیش از 10% جمعیت کرواسی به استقبال نایب قهرمان جهان آمدند (عکس) مقام صهیونیستی خواستار لغو جام جهانی 2022 قطر شد بزرگترین اسرار حزب‌الله در جنگ لبنان زمان مصاحبه دکتری بدون آزمون دانشگاه زنجان اعلام شد شرط پرسپولیسی‌ها برای لغو دیدار سوپرجام مقابل استقلال واکنش سازمان‌پدافندغیرعامل به‌اظهارات وزیرارتباطات سقوط یک جوان حوالی پل‌طبیعت در اتوبان‌مدرس بازی پوتین با کارت ایران /سطحی‌نگری اقتصادی و سوال از رئیس‌جمهور/سیاست‌ورزی بهداشتی به روایت حجاریان چه کسی قائم‌مقام جدید آیت‌الله جنتی خواهد شد؟ برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد مرکزی اربعین تصویب شد برگزاری یادواره شهید «حاجیوند» در دزفول تهران میزبان برگزاری یادواره شهید «سجاد زبرجدی» وعده‌های اقتصادی اروپا برای حفظ برجام در گرو تصویب قوانین fatf وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک شهروند روس به اتهام جاسوسی خبر داد اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد پالایشگاه چینی نفت ایران را با آمریکا جایگزین کرد عوامل مؤثر بر تعاملات اقوام گیل و دیلم با علویان در طبرستان ردپای هویت بلوچ در زنگبار الزامات و راهکار تدریس «عرفان عملی در اسلام» روزنامه‌های سیاسی سه‌شنبه سونامی ادامه‌دار سرقت آشکار علمی تذکر به صدا و سیما برای پخش مستند «بی راهه» ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم سیدجلال: ته دل بازیکنان پرسپولیس را خالی کردند برخی درصدد ضربه زدن به اقتصاد نجف هستند دریافت 3 میلیون یورو ارز دولتی توسط پدر دامادِ روحانی ترامپ: آمریکا و روسیه باید بتوانند با هم کنار بیایند اما و اگرهای تأسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای انتقاد آل‌هاشم از سخنان وزیر آموزش و پرورش بیماران مبتلا به صرع مصرف دارو را خودسرانه قطع نکنند مرگ جوانان هندی در اثر شیوع بیماری قلبی ‌به میزان کافی آب بنوشید اعطای حق‌شهروندی به متخصصان خارجی در روسیه وضعیت «دارو» در زمان تشدید تحریم‌ها
● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر ریزش قیمت سکه در بازار/قیمت سکه امروز 25 تیر 97 اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند بازداشت و آزادی خلبان افشاگر پدر داماد روحانی: حسن روحانی هر 3 شب یک‌بار به خانه می‌رود/ همه خانواده از ریاست جمهوری آقای روحانی ناراحت اند تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بیمارستان تازه آباد آسیب دید اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو تصویری خاص از رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در پایان فینال جام جهانی قطعی برق امروز نصیب کدام مناطق می‌شود؟ دیدار فینال جام جهانی 2018 روسیه فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 انجام بزرگ‌ترین اکتشاف هوایی در استان کردستان / شناسایی ذخایر پنهان استان کردستان با روش نوین اعلام جدول خاموشی روز دوشنبه در استان سمنان + عکس سردار جلالی: سرورهای هاتگرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام (ره) وزارت ارتباطات قرار دارند متلاشی شدن گروهک تروریستی ضدانقلاب ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین»!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me