تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:بین الملل()
کد خبر:17575367
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۱۴:۲۱

دومین روز نشست ناتو؛ افغانستان در صدر دستورکار / اعلامیه روز اول نشست

رهبران ناتو امروز (پنج‌شنبه) فراتر از درخواست افزایش بودجه نظامی ترامپ حرکت کرده و روی پایان جنگ بلندمدت در افغانستان متمرکز می‌شوند. دومین روز نشست ناتو تحت‌الشعاع تنش‌های دو سوی آتلانتیک قرار دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از نشست ناتو راهی انگلیس و فنلاند می‌شود، در اولین روز نشست ناتو متحدان را بابت نرسیدن به هدف دو درصدی تحقیر کرد و آلمان را اسیر انرژی روسیه دانست. ترامپ شامگاه چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت: از زمان سفر سال گذشته من، کشورهای ناتو میلیاردها دلار مازاد هزینه کردند که به درخواست من بود اما باز هم کافی نیست. آمریکا بیشتر هزینه می‌کند.

این گفته‌ها به دنبال دور اول نشست پرتنشی مطرح شد که طی آن متحدان غربی هدف رویکرد "اول آمریکا"ی ترامپ قرار گرفتند. سخنان او مبنی بر اینکه آلمان تحت کنترل روسیه است، با واکنش تند برلین مواجه شد. در روز دوم نشست، رهبران از اعضای غیر عضو مانند اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری  اوکراین استقبال می‌کنند و برنامه تمرکز بر خط مشی است نه سیاست.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس چهارشنبه با اعلام اینکه نیروهای بیشتری روانه هیات آموزشی ناتو در افغانستان می‌کند، تلاش کرد تا نفس تازه‌ای در جان ناتو بدمد. او به خبرنگاران گفت: ما ۴۴۰ پرسنل دیگر به هیات "حمایت قاطع ناتو" در افغانستان اعزام می‌کنیم و این نشان می‌دهد که هر زمان ناتو اراده کرده، انگلیس همواره پیشگام شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از رهبران خواسته است تا تامین مالی نیروهای امنیتی افغان را تا سال ۲۰۲۴ تقبل کنند و این در حالی است که افکار عمومی در کشورهای غربی از ادامه مشارکت در جنگ افغانستان ناراضی هستند. اعتبار مورد نیاز سالیانه حدود یک میلیارد دلار است و استولتنبرگ انتظار دارد این میزان اعتبار تامین شود.

رهبران ناتو همچنین مایلند تا از رویکرد نظامی رئیس‌جمهوری  آمریکا درباره افغانستان مطلع شوند. او اوت گذشته حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان طالبان را به شدت افزایش داد تا آنها را به پای میز مذاکره بکشاند. مقام‌های آمریکایی به رویترز گفتند که واشنگتن برای بازنگری دیگری در استراتژی خودش، یک سال پس از آنکه ترامپ با تمدید مشارکت در این جنگ ۱۷ ساله موافقت کرد، آماده است.

ترامپ پیشنهاد داد تا در بلندترین جنگ آمریکا باقی بمانند اما مشاورانش او را متقاعد کردند زمان بیشتری به این امر اختصاص دهد. او مجوز استقرار ۳۰۰۰ نظامی دیگر را صادر کرد تا شمار نیروهای مستقر به حدود ۱۵ هزار تن برسد.

در نشست امروز همچنین روابط با گرجستان و اوکراین، دو کشوری که به عضویت در ناتو امید بستند و نیروهایی در افغانستان دارند، بحث و رایزنی می‌شود اما با حضور قدرتمند روسیه در منطقه آنها شانس حضورشان در ناتو کاهش می‌یابد. طبق قوانین ناتو، کشورهایی با درگیری‌های ارضی نمی‌توانند به ناتو ملحق شوند و مذاکرات عضویت چنین کشورهایی پیشرفت نمی‌کند. با این حال، مقدونیه که رسما برای آغاز مذاکرات عضویت چهارشنبه دعوت شد، بخشی از مراسم ویژه امروز خواهد بود و ائتلاف ناتو در تلاش است تا زمینه را برای سی‌امین عضو ناتو آماده کند.

اعلامیه اولین روز نشست ناتو

طبق اعلامیه‌ای که چهارشنبه پس از اولین روز نشست ناتو در بروکسل منتشر شد، این ائتلاف نظامی به نظارت و ارزیابی تهدیدات موشک‌های بالستیک علیه ترکیه از جانب سوریه ادامه خواهد داد. در این اعلامیه آمده است: این مساله موجب نگرانی است که ترکیه در چهار سال گذشته سه بار هدف موشک‌های پرتابی از سوریه قرار گرفته است. ما به نظارت و ارزیابی تهدید موشک بالستیک از سوریه ادامه می‌دهیم.

این اعلامیه با اشاره به موشک‌های بالستیک کوتاه برد تاکید کرد، برد این موشک‌ها بخشی از اراضی ناتو و بخشی از اراضی شرکای آن را در بر می‌گیرد. ناتو همچنین مدعی شده است که دولت سوریه از این موشک‌ها علیه مردم خودش استفاده می‌کند. این اعلامیه همچنین تاکید دارد: افزایش تهدید حاصل از اشاعه موشک‌های بالستیکی در مرز جنوب-شرق این ائتلاف منجر به استقرار و تقویت سامانه دفاع موشکی بالستیکی ناتو شده است که هدف آن مقابله با تهدیداتی خارج ازمنطقه یورو – آتلانتیک است.

ناتو همچنین متعهد شد تا تضمین‌هایی برای حفظ امنیت ترکیه ارائه دهد. به گفته آنها تداوم چالش‌های امنیتی برای ترکیه از جنوب منجر به ضعف امنیتی کل ائتلاف می‌شود و این مساله در دست رسیدگی است. در این اعلامیه آمده است: ما توان نیروهای ناتو را افزایش داده‌ایم و نیروی ضربت مشترک آمادگی بالا و توانایی استقرار فوری دارد.

در این بیانیه همچنین در خصوص تعهد به حفظ امنیت و ثبات بلندمدت در افغانستان آمده است: کمک‌های ما برای تامین اعتبارات نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۴ ادامه می‌یابد.

در این اعلامیه از پاکستان، ایران و روسیه خواسته شده تا با حمایت از روند صلح تحت امر افغان‌ها از ثبات منطقه‌ای حمایت به عمل آورند. از سوی دیگر این اعلامیه از تعهد طرف‌های لیبی برای همکاری سازنده با سازمان ملل با هدف برگزاری انتخابات‌هایی جامع، امن و معتبر استقبال کرد. اعلامیه ناتو همچنین بار دیگر بر تعهد ناتو به سیاست درب‌های باز این ائتلاف تاکید کرد و افزود: دعوت ناتو از مقدونیه نشان‌دهنده پایبندی به این تعهد است.

این اعلامیه همچنین تاکید کرد: ما از توافق تاریخی میان آتن و اسکوپیه برای حل مناقشه اسمی استقبال می‌کنیم. ما در راستای سیاست‌مان از دولت اسکوپیه دعوت به عمل آوریم تا مذاکرات الحاق به ائتلاف ناتو را آغاز کنیم. اجرای کامل تمام روندهای داخلی در رابطه با این توافق، برای حل مناقشه اسمی شرط راه‌حل موفقیت‌آمیز روند الحاق است.

این اعلامیه همچنین افزود، ناتو از تمایل بوسنی و هرزگوین برای پیوستن به ناتو حمایت کامل به عمل می‌آورد و به همبستگی ارضی و تمامیت آن برای ثبات و امنیت بوسنی و هرزگوین متعهد است. این اعلامیه همچنین تاکید کرد، متحدان ناتو خارج از اتحادیه اروپا مشارکت‌های چشمگیری در تلاش اتحادیه اروپا برای تقویت ظرفیت‌هایش در راستای مدیریت چالش‌های امنیتی مشترک دارند. این اعلامیه تاکید کرد: برای شراکت استراتژیک میان اتحادیه اروپا و ناتو، مشارکت کامل متحدانی خارج از اتحادیه اروپا در این تلاش‌ها حیاتی است.

این اعلامیه همچنین تاکید کرد "فعالیت‌های اخیر روسیه و سیاست‌هایش ثبات و امنیت را کاهش، تردیدها را افزایش و جو امنیتی را تغییر می‌دهد" و بار دیگر اعلام کردند که تصمیمات در قبال روسیه در نشست‌های ولز و ورشو مورد توافق قرار گرفته است. رهبران ناتو همچنین حمله با یک عامل اعصاب علیه یولیا اسکریپال که همراه پدرش سرگئی اسکریپال دچار مسمومیت شد، محکوم کردند. سرگئی اسکریپال که جاسوس سابق روسیه بود ماه مارس در بریتانیا هدف حمله قرار گرفت. در این اعلامیه آمده است: طبق ارزیابی بریتانیا این مساله کاملا محتمل است که فدراسیون روسیه عامل این حمله باشد و هیچ‌گونه توضیح جایگزین قابل قبولی وجود ندارد. ما از ارزیابی بریتانیا حمایت می‌کنیم.

رهبران ناتو همچنین "الحاق غیرقانونی و غیرمشروع کریمه" را محکوم کردند و بار دیگر حمایت‌شان را از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین، گرجستان و جمهوری مولداوی اعلام کردند. در ادامه این اعلامیه آمده است: تبعیض علیه تاتارهای کریمه و اعضای سایر جوامع محلی باید پایان یابد. ساختارهای نظارتی بین‌المللی باید اجازه یابند تا اجرای حقوق بشر را مورد بررسی قرار دهند. اجرای کامل توافقات مینسک از سوی تمام طرف‌ها و حمایت از تلاش‌های رهبران در چارچوب نرماندی و گروه تماس سه‌جانبه لازم است.

این اعلامیه همچنین تاکید کرد: ابتکار عمل آمادگی ناتو همچنین ظرفیت‌های واکنش سریع این ائتلاف را تقویت خواهد کرد. رهبران ناتو به تقویت توانایی استقرار و حفظ نیروها و تجهیزات آنها از طریق ائتلاف و فراتر از آن متعهد شده‌اند و همچنین تعهد دادند تا تحرک نظامی زمینی، دریایی یا هوایی ناتو را تا پیش از ۲۰۲۴ ارتقاء دهند.

این اعلامیه همچنین از تشکیل مرکز عملیات‌های فضای سایبری در بلژیک برای "اطلاع‌رسانی مناسب و هماهنگی فعالیت عملیاتی ناتو در چارچوب فضای سایبری" خبر داد. متحدان ناتو همچنین به تضمین ظرفیت‌های بازدارندگی هسته‌ای خودشان که "ایمن، مطمئن و اثرگذار" باقی بماند متعهد شدند. این تصمیم به دنبال تغییرات در شرایط امنیتی گرفته شد.

در این اعلامیه آمده است "تا زمانی که تسلیحات هسته‌ای وجود دارد ناتو یک ائتلاف هسته‌ای باقی می‌ماند. هدف اساسی ظرفیت ناتو برقراری حفظ صلح، جلوگیری از تخاصم و جلوگیری از تهدید" است. رهبران ناتو همچنین هشدار دادند: هرگونه استقرار تسلیحات هسته‌ای علیه ناتو به صورت بنیادین ماهیت یک درگیری را تغییر می‌دهد.

انتهای پیام

#افغانستان #ناتو
این خبر را به اشتراک بگذارید


این کودک 7 ساله 80 میلیارد تومان در سال درآمد دارد رنگ ادرار اسراری مهم از درونتان را فاش میکند! خبر مهم فرانسه درباره مذاکره با آمریکا ظریف انتظاراتش را درباره برجام اعلام کرد مهلت ارسال آثار در نخستین جشنواره ملی حجم ­سازی مواد باریافتی تمدید شد روش درمان هوشمند آرتروز با استفاده از خون تکذیب پیشنهاد دولت برای دونرخی شدن بنزین حواستان به خال‌های بدن باشد اوردوز نوزاد با شیر مادر معتاد روزنامه‌های ورزشی، یکشنبه 31 تیر عکس/ لامبورگینی طلایی! دم بهاره افشاری گرم که هدیه را پس فرستاد مسابقات کونگ‌فوی قهرمانی بانوان کشور جدول پخش برنامه‌های سیمای چهارمحال و بختیاری پاسخ یک تهیه کننده به چرایی فعالیت برخی کارگردانان در فیلم‌های درآمد زا صفحه نخست روزنامه‌های بیرجند سی و یکم تیر ماه پیش‌بینی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 100 هزار زائر پاکستانی در اربعین احتمال ممنوع الفعالیت شدن محسن چاوشی قوت گرفت هشت عصرانه داستان نویسی رضوی در هشت مرکز استان البرز چرا دولت نمی‌تواند تصمیم بگیرد؟ مصر قانون نژادپرستانه کشور یهود را محکوم کرد جدال «عشق» و «فقر امکانات» در سالن‌های ورزشی مدیران شرکت‌های اقماری وزارتخانه‌ها 4 برابر مقامات حقوق می‌گیرند/سامانه ثبت حقوق باید تمام وام‌ها و تسهیلات را در برگیرد وزارت امور خارجه ایفاگر دیپلماسی اقتصادی باشد/لزوم تقویت رایزنی اقتصادی با همسایگان بزرگترین زرادخانه موشکی جهان در کدام کشور است؟ + اینفوگرافی استخدام مدیر امور مالی، حسابداری و بهای تمام شده استخدام تحلیلگر نرم افزار در یک شرکت وابسته به دولت در صادقیه استخدام کارشناس بانک اطلاعاتی و اوراکل با سابقه کار 2 نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند سهم 67 میلیارد تومانی خراسان جنوبی در تسهیلات اشتغال مناطق محروم ادعای پوری‌حسینی؛ حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه جزئیات تیراندازی به آمبولانس هلال‌احمر کامیاران مالزی از برجام حمایت می‌کند تعطیلی 70 شرکت حمل و نقل با شکایت رانندگان ابتکار جالب یک هنرمند خوش‌ذوق برای رفع خستگی مسافران بی‌آرتی +تصاویر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد واکنش نیمار به اتفاقات جام جهانی 2018 گزارش رویترز از فعال شدن طرحی در دولت آمریکا: واشنگتن با انتشار اطلاعات تحریف‌شده دنبال ایجاد ناآرامی در ایران است/این کارزار با حمایت «پامپئو» و «بولتون» شکل گرفته است/ موجی از سخنرانی‌های تهاجمی آغاز شده است/ برخی مقامات آمریکایی درباره تبعات چنین طرحی هشدار داده‌اند تیپ جنجالی مهناز افشار و سحر دولتشاهی در مراسم اکران «دلم می‌خواد» /عکس پیامک‌های عاشقانه زن ناشناس، زندگی مرد متاهل را به نابودی کشید نیمار: نمی‌توانستم هم داور باشم هم بازیکن! یورو 2018 دختران جوان؛ میزبان ته جدولی شد استخدام برنامه نویس و مدیر پروژه برنامه نویسی در تهران استخدام مهندس کامپیوتر در شرکت آذران فضانما در تهران مذاکرات مدیر برنامه‌های پیانیچ با مسئولان چلسی رژه خودروهای کلاسیک در مسکو + فیلم از بی فایده بودن مذاکره با آمریکا تا صلاحیت مدیران دولتی ارزیابی می‌شود
جزئیات شهادت 11 نفر در مرز مریوان اسامی شهدای حمله تروریستی به پاسگاه مرزی سپاه درگیری خونبار «سپاه» با تروریست‌های پژاک در مریوان / 19 شهید و مجروح تصاویر/ تشییع پیکر شهید «محمدحسین فنایی» در مشهد تشییع پیکر شهدای پاسگاه روستای دری مریوان ساعت 14 امروز فرهاد مجیدی در روز تلخ وداع با پدر/عکس هویت 11 شهید حادثه تروریستی مریوان + جزئیات و اسامی درگیری در مرز مریوان، 11 شهید و 8 زخمی برجای گذاشت تشییع شهدای مریوان/تصاویر ویدیو| صحبت‌های جنجالی احسان علیخانی در برنامه حالا خورشید (تصاویر) مراسم خاکسپاری پدر فرهاد مجیدی در قاضی کلا حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس کدام اعضای مجمع به بازگشت سپنتا رای دادند «14 مرداد گزارش‌های مربوط به حقوق شهروندی به مردم ارائه خواهد شد» غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از تعهدات کشور ندارد پول درآوردن با انتشار تصاویر (18+) +عکس فوری/ شهادت 11 بسیجی در درگیری با تروریست‌ها تروریست‌های پژاک عامل حمله به پایگاه بسیج روستایی از توابع مریوان هستند واکنش afc به تولد هلی کوپتر فوتبال ایران حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس جدیدترین پوستر دنباله فیلم the predator حضور نهادهایی از جنس شورای نگهبان تنها به ایران پس از انقلاب ختم می‌شود؟ روی خط خبر خطر در کمین 176 هزار بیمار مبتلا به هپاتیت c/ وقتی مسئولان خواب‌اند ترامپ: آماده‌ام که تعرفه‌ی کالاهای چین را به 500 میلیارد برسانم رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد/چه کسانی مخالف بودند؟ +تصاویر رای‌گیری تغییر تیم اقتصادی دولت در 2 هفته آینده جدی است مهلت 30 روزه گمرک برای ثبت و اظهار تلفن همراه مسافری گروگان‌گیری 9 کلاه‌سبز تیپ نوهد ارتش ارسال 1150 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره فیلم ایثار برنده جایزه بنیاد پرنتس چویس به ایران رسید فقط گوشی‌های کمتر از 300 دلار ارز 4200 تومانی می‌گیرند رودخانه پسیخان رشت 2 جوان را بلعید رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی قیمت امروز خودرو/ گرانی 900 هزار تومانی "پژو 405" تکمیل مطالعات بالینی درباره داروهای شیمی درمانی تولید داخل کریمی قدوسی بازهم تهمت هایش تکذیب شد گفت‌وگوی خواندنی با یک مرده شور! / مهمانان از خوردن غذای ما خودداری می‌کنند! ضرورت تغییر تیم اقتصادی که 60 تن طلا را هدر داد سردار شیرازی: جابه‌جایی فرمانده سپاه شایعه است کنگره آمریکا هم از تحریم zte برای معامله با ایران دست کشید کمدین حسن ریوندی در بابلسر اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایران است حضور مهران مدیری در دادسرای رسانه رئیس سازمان خصوصی سازی: مدیران دولتی بیشترین آسیب را به خصوصی‌سازی زده‌اند ‌سیما رئیسی زائراولی حرم رضوی می‌شود+تصاویر شکایت از شوهر به اتهام قتل نوزاد 2 ماهه ترتیب مراتب انفاق از منظر قرآن/ خیرخواهی که از روی هوا و هوس باشد، نتیجه‌ای ندارد خانه دار شدن 11 مددجوی بهزیستی سراب چرا وزارت صنعت رأساً با قاچاق 6 هزار خودرو برخورد نکرد؟!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me