تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:افکار
دسته:بین الملل()
کد خبر:17577466
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۱۶:۰۸

ممانعت عربستان از آزادی علامه زکزاکی در نیجریه

با وجود صدور حکم آزادی رهبر جنبش اسلامی نیجریه، دولت این کشور تحت تاثیر فشارهای عربستان سعودی از آزادی او خودداری می‌کند.
به گزارش افکارنیوز،

 با وجود اینکه دادگاه فدرال نیجریه حکم آزادی علامه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی این کشور را صادر کرده است، اما دولت نیجریه تحت تاثیر فشار‌های عربستان سعودی از آزادی او خودداری می‌کند.

روزنامه الاخبار لبنان در پایگاه اینترنتی خود نوشت: (علامه) شیخ ابراهیم زکزاکی، رئیس جنبش اسلامی نیجریه که در بازداشت یکی از مراکز وابسته به سازمان‌های امنیتی این کشور بسر می‌برد، امروز (پنجشنبه) در شرایطی در دادگاه حاضر می‌شود که به علت سکته اخیر مغزی، وضعیت جسمانی نامساعدی دارد.

منابع آگاه پیش بینی کردند «دولت نیجریه ممکن است حکم حبس شیخ زکزاکی را صادر کند».

این منابع «آزادی (علامه) شیخ زکزاکی را که خواسته بسیاری از سازمان‌های اسلامی و حقوقی در جهان است، بعید دانستند و به دخالت‌ها و اعمال فشار‌های دولت نیجریه تحت تاثیر فشار‌های عربستان اشاره کردند".

مساله (علامه) شیخ زکزاکی از زمان حوادث روز جهانی قدس در سال ۲۰۱۴ ابعاد سیاسی و حقوقی به خود گرفته است. در این تاریخ تظاهرات مسالمت آمیزی با هدف بزرگداشت روز قدس برگزار شد و تظاهرکنندگان هدف حمله کورکورانه نیرو‌های پلیس نیجریه قرار گرفتند که در نتیجه ۳۶ نفر از جمله سه پسر شیخ (علامه) زکزاکی کشته شدند.

مقامات نیجریه همچنین به سرکوب سازمان یافته جنبش زکزاکی و اطرافیان او ادامه دادند. در دوازدهم دسامبر ۲۰۱۵ ارتش نیجریه به شهر زاریا در ایالت کادونا زادگاه (علامه) زکزاکی و حسینیه این شهر و همچنین خانه او حمله و او و همسرش را پس از ضرب و شتم بازداشت کردند. در روز بازداشت (علامه) زکزاکی، نیرو‌های ارتش نیجریه با تیراندازی به سوی تجمع کنندگان در برابر حسینیه و منزل شیخ زکزاکی، بیش از سیصد غیرنظامی از زن، مرد و کودک را بازداشت کردند و این جنایت «جنایت شنبه سیاه» نام گرفت.

در دسامبر ۲۰۱۶، دادگاه عالی ابوجا حکم آزادی فوری (علامه) زکزاکی را صادر کرد و پس از شکایت خانواده اش مبنی بر بازداشت بدون تفهیم اتهام، سازمان‌های امنیتی نیجریه به پرداخت ۱۵۰ هزار دلار غرامت به خانواده او محکوم شدند، اما سازمان‌های امنیتی نیجریه به حکم آزادی شیخ زکزاکی عمل نکردند و به بازداشت فعالان جنبش اسلامی ادامه دادند.

(علامه) زکزاکی در آوریل گذشته در تماس تلفنی با پسرش، عربستان سعودی را عامل کشتاری دانست که ارتش نیجریه در زاریا مرتکب شده بود و اینکه عربستان به دستور آمریکا و انگلیس این اقدام را انجام داده است.

از سوی دیگر منابع آگاه درباره جزئیات این مساله در مصاحبه با الاخبار گفتند: شیخ زکزاکی سال‌ها پیش از حوادث روز قدس و شنبه سیاه، تحت پیگیرد سازمان اطلاعات عربستان بود و جنبش اسلامی نیجریه مدارکی در اختیار دارد که دست داشتن عربستان در این کشتار‌ها را تایید می‌کند و این جنبش در زمان مناسب این اسناد را منتشر خواهد کرد.

الاخبار ادامه داد: شیخ زکزاکی ضمن انتقاد از شروط دولت نیجریه برای آزادی او و همچنین شیوه مذاکره با شخص او، به فشار‌هایی اشاره کرد که مقامات نیجریه برای صرف نظر کردن (شیخ) زکزاکی از مواضع خود در پیش گرفته اند. بویژه اینکه شیخ زکزاکی دولت نیجریه را به علت روابط با اسرائیل و تبادل اطلاعات با سازمان‌های امنیتی اسرائیل به شدت محکوم کرده بود. زکزاکی همچنین بار‌ها از شیوع فساد در نیجریه که از غنی‌ترین کشور‌های نفت خیز جهان است و همچنین از روابط گروه تروریستی بوکو حرام با برخی از مقامات ارتش نیجریه انتقاد کرده است.

گفتنی است بوکو حرام بار‌ها به طرفداران بی دفاع جنبش اسلامی نیجریه و خانه شیخ زکزاکی حمله کرده است به طوری که در حمله دسامبر ۲۰۱۵ به خودروی وابسته به این جنبش در ایالت کانو ۲۲ نفر و در انفجار سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۲ نفر از طرفداران این جنبش کشته شدند.

دولت نیجریه تاکنون هیچ دلیلی برای محکوم کردن شیخ زکزاکی ندارد. جز این بهانه که تظاهرکنندگان با تجمع در اطراف خودروی رئیس ستاد ارتش نیجریه، اقدام به تیراندازی کردند. اتهاماتی که طرفداران شیخ زکزاکی هیچ اعتباری برای آن قائل نیستند برای اینکه فاقد وجاهت قانونی است و نمی‌تواند دست داشتن شیخ زکزاکی و یارانش را در ترور نافرجام رئیس ستاد ارتش نیجریه ثابت کند.

شیخ زکزاکی شخصا اتهامات وارده به خود را تکذیب و تاکید کرده است به طور غافلگیرانه هدف حمله نیرو‌های نیجریه قرار گرفته است. شیخ زکزاکی در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۵ بار‌ها هدف ترور قرار گرفته است و یک چشمش را از دست داده است و همسر او نیز به شدت زخمی شده است و شش نفر از فرزندان او طی سال‌های گذشته کشته شده اند. به گفته نزدیکان شیخ زکزاکی، «این‌ها جانفشانی‌هایی است که شیخ زکزاکی در راه قدس انجام داده است».

 

#عربستان سعودی #آزادي #علامه #زکزاکي #نيجريه #سکته #دادگاه #بازداشت #جنبش #اسلامي #آفریقا #شیخ زکزاکی #قدس آنلاین #نیجریه #حبس #دولت #مصاحبه
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


اولین تصاویر اجساد تروریست‌های معدوم در درگیری رزمندگان قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه با تروریست‌ها در منطقه مرزی نودوشه جشن دهه کرامت در بندرعباس عکس: عجیب‌ترین جیمی جامپ‌های تاریخ دالیچ: بهتر از فرانسه بازی کردیم؛ در فینال جام جهانی نباید چنین پنالتی گرفت دشان: با شایستگی قهرمان شدیم؛ جوانان فرانسه حالا بر فراز قله فوتبال جهان ایستاده‌اند گریزمن: به اینکه مثل زیدان، پنالتی را چیپ بزنم فکر کردم! ارتقا آمادگی جسمانی و تزکیه نفس باید اولویت نیروهای یگان ویژه باشد همایش پیاده روی فرشتگان سفیدبال ورزنه برگزار شد/ تصاویر پیام قدردانی فرمانده سپاه ناحیه امام علی (ع) اصفهان از متولیان برگزاری برنامه‌های هفته عفاف و حجاب شرق اصفهان بیانیه اجتماع بزرگ مردمی «حافظان حریم خانواده» در همدان تشییع شهید حیدر غلامی در نجف آباد اکنون چه مناطقی از سوریه تحت اشغال تروریست‌ها قرار دارد؟ گرد و خاک و گرمای 40 درجه در پایتخت شناسایی خریداران عمده سکه/برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان ارز مسافری فوتبال بهانه‌ای برای با هم بودن شد یوگا؛ کلید مهار استرس کودکان «سهراب کشی» رسم زمانه ماست خسارات معنوی قربانیان اسید پاشی جبران پذیر نیست مسئولیت‌های دادسراها برای حفظ امنیت متهمان ایران آنلاین / دورنما غزه در آتش و خشم و اندوه فرمان 7 ماده‌ای العبادی برای مهار نارضایتی‌های مردمی دورنمایی از نشست ترامپ و پوتین درهلسینکی مسببان‌بحران‌های‌کشورحالاطلبکارشده‌اند آرزوهای برباد رفته ارشاد 23 میلیارد و 394 میلیون ریال از ناشران کتاب خرید حماس ماهیت معادلات میدانی را تعیین می‌کند «آمریکا اول، آمریکا منفور، آمریکا تنها» نمایش زنان محجبه به عنوان افراد بی‌فرهنگ در تلویزیون و سینما، میراث جنگ فرهنگی دوره پهلوی است مجاهدین عراقی شیفته سرباز نمونه ارتش/ بانی روضه در خط مقدم جبهه چه کسی بود؟ فیلم‌نامه «کریمه» بر اساس کتاب «انسان 250 ساله» نوشته شده است 4 متخصص صنعت نفت لیبی ربوده شدند خریداران عمده سکه و ارز شناسایی شدند انتخاب پرسپولیس/ بازی در سوپرجام یا قهرمانی بدون انجام بازی! آخرین اخبار از تعیین قائم‌مقام جدید شورای نگهبان نخستین دور گفتگوهای واشنگتن با پیونگ‌یانگ درباره اجساد سربازان آمریکایی برگزار شد شمار قربانیان انفجار در پاکستان به 130 نفر افزایش یافت صهیونیست‌ها از سیاست نتانیاهو در نوار غزه حمایت نمی‌کنند بازدید میرباقری از پشت صحنه برنامه فردوسی‌پور شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد اما و اگرهای تأسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای جذب علی کریمی منتفی شد فرانسه برای دومین بار قهرمان جهان شد خرید خودرو» بی. ام. و «با بیت کوین کیبورد کم صدای» مک بوک «در راه بازار کواکبیان: معتقدم بعد از تعطیلات مجلس، دولت باید تغییراتی در کابینه انجام دهد حذف خودکار پیام مزاحمان با کمک گوگل دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت با رهبر انقلاب مرادی: انتظارات از تیم وزنه‌برداری جوانان بالا بود/ عنوان قوی‌ترین مرد جهان را پس می‌گیریم
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس قیمت طلا و سکه امروز 24 تیر 97 +جدول شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه فیلم: استندآپ کمدی علی صبوری در برنامه خندوانه سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است/ او سال 91 هم دستگیر شد ولی … گزارش زنده فینال جام جهانی؛ فرانسه - کرواسی، ترکیب دو تیم مشخص شد جسد کوهنورد گمشده تنگستانی پیدا شد 11 مدیر دولتی که پاداش نجومی گرفتند +جزئیات نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! حجت الاسلام علوی: تابع نظر رهبری هستم زندگی دوگانه «لاکچری»‌های انقلابی؛ روایتی تاسف بر انگیز از حزب‌اللهی‌های «برندپوش» جسد کوهنورد گم شده تنگستانی پیدا شد قتل در ساری؛ مردی همسر و دختر خود را به قتل رساند خنداننده شو/استندآپ کمدی آیت بی غم + فیلم رد دروغی دیگر از کریمی‌قدوسی دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبری/تشریح شرایط و الزامات مقابله با نقشه‌های کنونی دشمن آخرین قیمت سکه و طلا امروز 24 تیر ماجرای انگشت اشاره به سوی آسمان؛ فقط خدا/ توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی مدیرکل امور عشایر لرستان معرفی شد برنامه روزانه قطع برق در البرز منتشر شد (24 تیرماه) + جدول سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است شبکه درمانی وبیمه‌ای تامین اجتماعی خوزستان در شان مردم نیست عکس/ هدیه رئیس جمهور کرواسی به پوتین تشییع پیکر شهید امنیت در شهر شاهو برانکو: من هم مثل بیرانوند چند پیشنهاد دارم، اما سر تمرین می‌آیم/ فدراسیون بگوید سوپرجام داریم یا نه کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری برپایی نمایشگاه نقاشی گروهی «از رنگها بشنو» در لاهیجان مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره رقم انتقال رفیعی درآمد داوران جام‌جهانی دلایل ازدواج‌نکردن حضرت‌معصومه (س) خاموشی برق به دانشگاه تهران رسید توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی حضور وزیر آموزش وپرورش در آئین اختتامیه اردوی دانش آموزان عشایر جسد کوهنورد گم شده تنگستانی پیدا شد توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی نشانه‌های کسادی بازار مسکن در تیرماه + قیمت اختلاف خانوادگی با قتل مادر و دختر گره خورد تامین زیرساخت‌ها کلید بهره مندی از تزانزیت در دریای خزر/بخش خصوصی بازوی تقویت ظرفیت‌های بندری توضیحات گرشاسبی درباره آخرین وضعیت سرخپوشان در نقل و انتقالات حکایت‌ها از پیشنهاد جذاب بیرانوند به سرخپوشان؛ پرسپولیس در دوراهی درآمدزایی یا علیرضا مراسم ترحیم مرحوم محمد بسته‌نگار برگزار شد تصاویر/ آیین رونمایی از کتاب «همسایه سدر و همسفر رود» «سرپرست دانشگاه صنعتی قم» منصوب شد مراسم اهدا جام جهانی 2018 روسیه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me