تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل()
کد خبر:17577678
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۱۶:۲۱

ممانعت از درمان شیخ زکزاکی برای حذف فیزیکی

«ابراهیم موسی» ضمن تشریح جزئیات حال وخیم رهبر جنبش اسلامی نیجریه از تلاش برخی قدرت‌های خارجی برای عدم آزادی شیخ زکزاکی و توطئه دولت نیجریه برای به شهادت رساندن ایشان پرده برداشت.

به گزارش شمانیوز، روز سه شنبه منابع نزدیک به خانواده رهبر جنبش اسلامی نیجریه که در بازداشت به سر می‌برد، اعلام کردند که وضعیت جسمانی شیخ «ابراهیم زکزاکی» وخیم است، لذا هر چه سریعتر باید آزاد شود.

«یونس ابوبکر» نویسنده و روزنامه نگار نیجریه‌ای اعلام کرد که سلامت جسمانی شیخ ابراهیم الزکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در معرض خطر قرار دارد. شیخ زکزاکی زمستان سال گذشته شدیداً بیمار و به گفته دخترش دچار سکته مغزی شده بود. با این وجود، هیچ یک از مقامات نیجریه‌ای، دلیلی بر ادامه بازداشت شیخ زکزاکی و تلاش برای محاکمه وی پس ازصدور دستور آزادی وی توسط دادگاه نداشتند.

نظامیان ارتش نیجریه در آذر ماه سال ۹۴ در یورشی وحشیانه به محل سکونت شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جریان اسلامی نیجریه، ۲۰۰۰ نفر را شهید و هزاران نفر دیگر را زخمی کرده و شیخ و همسرش را نیز دستگیر نمودند و از آن زمان به بعد، مناطق مختلف نیجریه صحنه اعتراضات مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی و محکومیت ارتش این کشور بوده است.

در همین رابطه با «ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه و مسئول بخش رسانه ای این جنبش گفتگو کردیم که شرح آن از نظر می گذرد.

*لطفا درباره آخرین وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی و همسر ایشان در زندان توضیح دهید.

شیخ زکزاکی با چالش هایی که برای سلامتی اش پیش آمده مبارزه می کند و دولت هم دسترسی او را به پزشک نادیده می گیرد. شیخ علاوه بر اینکه از زخم های گلوله و سکته مغزی خفیف رنج می برد، بینایی چشم چپ خود را هم از دست داده و چشم باقیمانده ی دیگر نیز به بیماری گلوکوم(آب سیاه) مبتلاست.

همچنین چند گلوله در بدن همسر ایشان یعنی زینت ابراهیم وجود دارد که ایستادن او برای چند دقیقه را مشکل می کند. از سوی دیگر طبق اخبار رسیده، همسر شیخ به صورت نشسته عبادت می کنند.

*آیا امکان شهادت یا قتل تدریجی شیخ توسط حکومت نیجریه وجود دارد؟

ان شاء الله شیخ از آزار و اذیت دولت فعلی نیجریه یعنی رئیس جمهور بوهاری نجات پیدا می کنند ولی به هرحال به نظر میرسد که دشمنان شیخ در دولت این امید را دارند که با بازداشت طولانی مدت شیخ حال ایشان وخیم تر و منجر به جان باختنشان بشود.

البته ما دعا می کنیم که دولت نیجریه متوجه وضعیت سلامتی شیخ شود و ایشان را  برای دریافت درمان های پزشکی در خارج از کشور  آزاد کند.

*چرا حکم دادگاه عالی نیجریه مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی اجرا نشد؟ آیا سعودی ها علیه رهبر و اعضای جنبش اسلامی نیجریه اقداماتی انجام می دهند و در این زمینه توطئه می کنند؟

دولت نمی تواند یک دلیل قانونی معتبر برای نپذیرفتن دستور دادگاه ارائه بدهد و این نشان دهنده وجود یک قدرت خارجی و تلاش آن برای شکست جنبش اسلامی استدرحال حاضر شیخ زکزاکی در دادگاه ایالت کادونا در حال محاکمه است. در واقع دعوی (شکایت نامه) در تاریخ چهارشنبه ۲۰۱۸/۷/۱۱ مطرح می شود. شیخ و سه نفر دیگر با هشت اتهام از جمله اتهام به قتل مواجه شدند!

با یک نگاه اجمالی مشخص می شود که هدف از این اتهام ها فقط بازداشت ابدی آنها است. در واقع دولت فدرال دستور دادگاه عالی فدرال مبنی بر آزادسازی همراه با معافیت شیخ زکزاکی را نپذیرفت واین یکی دیگر از اهانت های دولت به دادگاه است. دولت نمی تواند یک دلیل قانونی معتبر برای نپذیرفتن دستور دادگاه ارائه بدهد و این نشان دهنده وجود یک قدرت خارجی و تلاش آن برای شکست جنبش اسلامی است.

بر همین اساس سعودی ها وارد این موضوع شده اند. به عنوان مثال بلافاصله پس از کشتار زاریا، «محمدو بوهاری» رئیس جمهور نیجریه به عربستان سعودی دعوت شد و وی افتخار می کرد وارد کعبه مقدس در مکه شده است.

البته اخیرا «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در مصاحبه با تایمز گفته که آنها اثرگذاری ایران در آفریقا را بیش از ۹۰درصد کاهش دادند. همچنین طبق قضاوت حاصل از نحوه رفتار بوهاری با وهابی های حامی کشتار زاریا، هیچ کس نمی تواند تاثیر سعودی ها در آزاد نشدن شیخ زکزاکی را رد کند.

*فعالیت ها و اقدامات برنامه های جنبش اسلامی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی در سطح داخلی و خارجی چه بوده است؟

همانگونه که اطلاع دارید ما الان زیر ظلم دولت ظالم هستیم اما اعضای جنبش اسلامی نیجریه در برخی اوقات اعتراضاتی را در شهرهای اصلی نیجریه برگزارمی کنند و البته این اعتراضات غیر از اعتراضات روزانه در ابوجا پایتخت نیجریه است.

همچنین ما وجدان مردم را نسبت به شکنجه های غیرقانونی علیه رهبرمان برانگیخته ایم و اکنون نیز مشغول مبارزه قانونی برای آزادی شیخ هستیم که این مبارزه تلاش ما را برای کسب حکم عادلانه دادگاه بین الملل شامل می شود. همچنین ما با مجامع بین المللی تماس هایی برقرار کرده ایم تا برای آزادی شیخ زکزاکی به دولت بوهاری فشارهایی وارد کنند.

*توجه و موضع گیری جهان اسلام به ویژه ایران در قبال شیخ زکزاکی را چگونه ارزیابی می کنید؟

الحمدلله کمک های معنوی بسیار زیاد از سوی مسلمانان جهان به خصوص جوامع شیعه دریافت کرده ایم و شیعیان پاکستانی، هندی، ایرانی، عراقی، لبنانی، آمریکایی و انگلیسی حتی در خیابان ها تظاهراتی برای مطالبه آزادی شیخ انجام داده اند.

ما انتظار داریم که آنها حمایت ها و دعاهای خود را برای شیخ و جنبش اسلامی افزایش دهند و در پایان ستم و شکنجه های دولت فعلی ما پیروز خواهیم بود.

#ابراهیم موسی #رهبر جنبش اسلامی نیجریه #رهبر شیعیان نیجریه #شیخ ابراهیم زکزاکی #شیخ زکزاکی #مهر #یونس ابوبکر #کشتار شیعیان #درمان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


57 میلیون گوشی هوشمند در کشور داریم بُرد والیبال نشسته زنان و مردان ایران در اولین گام مستندات گران شدن داروی پیوند کلیه و تصویر فیش‌ها همایش بزرگ «دختران آفتاب» در بندرعباس برگزار شد حکم اعدام قاتل کودک 6 ساله مشهدی تایید شد استوری خروس‌ها بعد از قهرمانی جام جهانی + فیلم رونق واردات تجاری موبایل با استفاده از معافیتهای مسافری چرا خاموشی در برخی نقاط کشور مطابق جداول اعلام شده نیست؟ دست کوتاه کارگران و کارفرمایان از مدیریت سازمان تامین اجتماعی/شستا حیاط خلوت دولت‌هاست هرآنچه باید درباره کیست‌های کلیه بدانید ورود آسیب‌های اجتماعی دهه 80 در «بچه مهندس» / بازگشت ضدقهرمان به قصه گرمای هورالعظیم پوست گاومیش‌ها را هم کند! +عکس پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد نخست وزیر پیشین قطر: شورای همکاری وجود ندارد فنلاندی‌ها از دیدار ترامپ و پوتین چه می‌گویند الجزایر با ایجاد اردوگاه درخاک خود برای پناهجویان مخالفت کرد (عکس) سلفی دیدنی فردوسی‌پور پس از فینال جام جهانی 2018 اولین تصاویر اجساد تروریست‌های معدوم در درگیری رزمندگان قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه با تروریست‌ها در منطقه مرزی نودوشه جشن دهه کرامت در بندرعباس عکس: عجیب‌ترین جیمی جامپ‌های تاریخ دالیچ: بهتر از فرانسه بازی کردیم؛ در فینال جام جهانی نباید چنین پنالتی گرفت دشان: با شایستگی قهرمان شدیم؛ جوانان فرانسه حالا بر فراز قله فوتبال جهان ایستاده‌اند گریزمن: به اینکه مثل زیدان، پنالتی را چیپ بزنم فکر کردم! ارتقا آمادگی جسمانی و تزکیه نفس باید اولویت نیروهای یگان ویژه باشد همایش پیاده روی فرشتگان سفیدبال ورزنه برگزار شد/ تصاویر پیام قدردانی فرمانده سپاه ناحیه امام علی (ع) اصفهان از متولیان برگزاری برنامه‌های هفته عفاف و حجاب شرق اصفهان بیانیه اجتماع بزرگ مردمی «حافظان حریم خانواده» در همدان تشییع شهید حیدر غلامی در نجف آباد اکنون چه مناطقی از سوریه تحت اشغال تروریست‌ها قرار دارد؟ گرد و خاک و گرمای 40 درجه در پایتخت شناسایی خریداران عمده سکه/برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان ارز مسافری فوتبال بهانه‌ای برای با هم بودن شد یوگا؛ کلید مهار استرس کودکان «سهراب کشی» رسم زمانه ماست خسارات معنوی قربانیان اسید پاشی جبران پذیر نیست مسئولیت‌های دادسراها برای حفظ امنیت متهمان ایران آنلاین / دورنما غزه در آتش و خشم و اندوه فرمان 7 ماده‌ای العبادی برای مهار نارضایتی‌های مردمی دورنمایی از نشست ترامپ و پوتین درهلسینکی مسببان‌بحران‌های‌کشورحالاطلبکارشده‌اند آرزوهای برباد رفته ارشاد 23 میلیارد و 394 میلیون ریال از ناشران کتاب خرید حماس ماهیت معادلات میدانی را تعیین می‌کند «آمریکا اول، آمریکا منفور، آمریکا تنها» نمایش زنان محجبه به عنوان افراد بی‌فرهنگ در تلویزیون و سینما، میراث جنگ فرهنگی دوره پهلوی است مجاهدین عراقی شیفته سرباز نمونه ارتش/ بانی روضه در خط مقدم جبهه چه کسی بود؟
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس قیمت طلا و سکه امروز 24 تیر 97 +جدول شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه فیلم: استندآپ کمدی علی صبوری در برنامه خندوانه سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است/ او سال 91 هم دستگیر شد ولی … گزارش زنده فینال جام جهانی؛ فرانسه - کرواسی، ترکیب دو تیم مشخص شد جسد کوهنورد گمشده تنگستانی پیدا شد 11 مدیر دولتی که پاداش نجومی گرفتند +جزئیات نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! حجت الاسلام علوی: تابع نظر رهبری هستم زندگی دوگانه «لاکچری»‌های انقلابی؛ روایتی تاسف بر انگیز از حزب‌اللهی‌های «برندپوش» جسد کوهنورد گم شده تنگستانی پیدا شد قتل در ساری؛ مردی همسر و دختر خود را به قتل رساند خنداننده شو/استندآپ کمدی آیت بی غم + فیلم رد دروغی دیگر از کریمی‌قدوسی دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبری/تشریح شرایط و الزامات مقابله با نقشه‌های کنونی دشمن آخرین قیمت سکه و طلا امروز 24 تیر ماجرای انگشت اشاره به سوی آسمان؛ فقط خدا/ توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی مدیرکل امور عشایر لرستان معرفی شد برنامه روزانه قطع برق در البرز منتشر شد (24 تیرماه) + جدول سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است شبکه درمانی وبیمه‌ای تامین اجتماعی خوزستان در شان مردم نیست عکس/ هدیه رئیس جمهور کرواسی به پوتین تشییع پیکر شهید امنیت در شهر شاهو برانکو: من هم مثل بیرانوند چند پیشنهاد دارم، اما سر تمرین می‌آیم/ فدراسیون بگوید سوپرجام داریم یا نه کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری برپایی نمایشگاه نقاشی گروهی «از رنگها بشنو» در لاهیجان مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره رقم انتقال رفیعی درآمد داوران جام‌جهانی دلایل ازدواج‌نکردن حضرت‌معصومه (س) خاموشی برق به دانشگاه تهران رسید توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی حضور وزیر آموزش وپرورش در آئین اختتامیه اردوی دانش آموزان عشایر جسد کوهنورد گم شده تنگستانی پیدا شد توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی نشانه‌های کسادی بازار مسکن در تیرماه + قیمت اختلاف خانوادگی با قتل مادر و دختر گره خورد تامین زیرساخت‌ها کلید بهره مندی از تزانزیت در دریای خزر/بخش خصوصی بازوی تقویت ظرفیت‌های بندری توضیحات گرشاسبی درباره آخرین وضعیت سرخپوشان در نقل و انتقالات حکایت‌ها از پیشنهاد جذاب بیرانوند به سرخپوشان؛ پرسپولیس در دوراهی درآمدزایی یا علیرضا مراسم ترحیم مرحوم محمد بسته‌نگار برگزار شد تصاویر/ آیین رونمایی از کتاب «همسایه سدر و همسفر رود» «سرپرست دانشگاه صنعتی قم» منصوب شد مراسم اهدا جام جهانی 2018 روسیه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me