تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی-بین الملل()
کد خبر:17579349
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۱۸:۳۰

اظهارات تعجب برانگیز دبیرکل ناتو در خصوص موشک‌های ایران

مسئله مداخله اروپایی‌ها در امور داخلی ایران، موضوع جدیدی نیست، اما با این حال مسئله‌ای که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرایی این اظهارات مداخله‌جویانه علیه ایران چیست و چرا ناتو خود را وارد این کارزار کرده و بدتر از آن چرا دبیر کل ناتو این اظهارات را مطرح کرده است؟

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، احمد صدیقی در یادداشتی نوشت: اخیرا در اقدامی تعجب برانگیز و مداخله جویانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از توسعه موشک های ایران انتقاد کرده است. «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو گفته است که «اعضای ناتو درباره برنامه موشکی ایران نگرانی دارند و اعضای ناتو برای حمایت از هم پیمانان، توانمندی های دفاع موشکی خود را افزایش خواهد داد». وی در مصاحبه با خبرگزاری اینترفکس روسیه و در آستانه نشست سران ناتو در بروکسل گفت: «موشک های بالستیک ایران همچنان باعث نگرانی ماست. تهران همچنان در حال توسعه موشک های پرقدرت تر خود است. این موشک ها ممکن است به هم پیمانان اروپایی ما برسند ... پیمان ناتو توسعه توانمندی های موشکی خود را برای حمایت از هم پیمانان در برابر تهدید روبه افزایش موشک های ایران ادامه می دهد.» مسئله مداخله اروپایی ها در امور داخلی ایران، موضوع جدیدی نیست، اما با این حال مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که چرایی این اظهارات مداخله جویانه علیه ایران چیست و چرا ناتو خود را وارد این کارزار کرده است و بدتر از آن چرا دبیر کل ناتو این اظهارات را مطرح کرده است؟

1. دبیر کل ناتو و نقض غرض

سخنان دبیر کل ناتو، یعنی سازمانی متشکل از 28 کشور دنیا، کشورهایی که خود جزو اصلی ترین ارتش های دنیا محسوب می شوند و به ادعای خود دارای زرادخانه ها و انبارهای مختلف تولید و ذخیره سلاح ها اعم از سلاح های فضایی و موشکی و زمینی و هوایی هستند، در خصوص ایران و ابراز نگرانی در خصوص برنامه موشکی ایران، صورت می گیرد. چگونه دبیر کل نظامی ترین نهاد دنیا در خصوص یک مسئله نظامی در داخل یک کشور دیگر غیرعضو ناتو اظهار نظر می کند و آن را دغدغه مندانه و توام با نگرانی می داند؟ این به معنی نقض غرض شکل گیری این نهاد نظامی نیست؟ این به معنی نقض غرض نظامی گری نیست؟ اگر بنا بر این باشد که دبیر کل ناتو در خصوص توان موشکی ایران خط و نشان بکشد و آن خط و نشان عملی شود، اساسا چرا دولت ها نظامی گری می کنند. بهتر نبود همه ارتش ها را منحل می کردند و همه تحت فرمان دبیر کل ناتو قرار می گرفتند؟

اگرچه اظهارات مقامات اروپایی در خصوص نظام موشکی ایران، بی پایه و بر اساس مداخله در امور داخلی ایران است، اما شنیدن این اظهارات از دبیر کل ناتو بسیار تعجب بر انگیزتر از شنیدن آن از مقامات سیاسی اروپایی است. طبیعی است که نهادهای نظامی کشورها به دنبال تقویت بنیه نظامی خود خواهند رفت. آیا دبیر کل ناتو تصور کرده است که ایران قرار است عضوی از ناتو شود که نیاز به سلاح های دفاعی و نیروهای نظامی ندارد؟ آیا دبیر کل ناتو بین ایران و آلمان دچار اشتباه شده است؟

پاسخ به این سوالات منفی است، چرا که بر اساس داده های موجود و تقسیم کاری که آمریکایی ها برای اروپایی ها و سایر همپیمانانش به وجود آورده، به نظر می رسد دبیر کل ناتو دچار اشتباه در درک تقسیم کار شده است. اگر هم قرار است تقسیم کاری صورت گیرد، این نه برای «دبیر کل ناتو»، بلکه برای مقامات اروپایی است. اگرچه آن هم معنایی جز مداخله در امور داخلی ایران ندارد، ولی با این حال یک موضع دیپلماتیک است. دبیر کل نظامی ترین و بزرگترین نهاد نظامی دنیا طبق قاعده عقل نمی تواند در خصوص توان نظامی سایر کشورها سخن بگوید. این موضوع درست شبیه این است که فرمانده ارتش روسیه از استقرار سامانه پدافند اس 400 توسط ترکیه در مرز های ترکیه انتقاد کند. یا رئیس ستاد ارتش فرانسه از آلمان بخواهد تانک های خود را منهدم کند. این اظهارات احتمالی همانقدر تعجب انگیز است که سخنان اخیر دبیر کل ناتو.

2. فشار آمریکا به اروپا و ناتو در خصوص ایران

اما یکی از فرضیاتی که برای سخنان اخیر دبیر کل ناتو مطرح می شود این است که به دلیل فشار هایی که آمریکایی ها بر روی اروپایی ها و سایر همپیمانانشان آورده اند، وی مجبور به واکنش شده است. در اینکه این فرضیه تا چه حد می تواند صحیح باشد، بایستی به مجموع داده هایی که در این خصوص وجود دارد نگریست. از بررسی اتفاقاتی که در چند ماه گذشته، خصوصا از زمان خروج آمریکا از برجام افتاده است، می توان به این مهم پی برد که آمریکا در حال پاسکاری با اروپا در خصوص ایران و مسئله سازی برای مسائل ملی این کشور است.

ترامپ به واسطه صراحتی که در مواضع ضد ایرانی اتخاذ کرده است، می داند که مواضع تندتر او چندان جدی گرفته نخواهد شد، به همین دلیل در حال فعال کردن اروپا علیه ایران است. اظهارات استولتنبرگ با واقع همان چیزی است که ترامپ از اروپا و ناتو انتظار دارد. از نظر ترامپ، گام اول فشار بر ایران بایستی تا اواسط مرداد به مرحله عمل برسد تا او بتواند گام دوم فشار خود علیه ایران را تقویت کند.

با احتساب این فرضیه، در روزهای آینده بایستی منتظر مواضع ضد ایرانی تر از ناحیه رهبران اروپایی و رهبران همپیمان آمریکا باشیم. سخنان اخیر مایک پمپئو که در امارات در مصاحبه اختصاصی با وب سایت «نشنال» در ابوظبی، گفت برای وادار کردن ایران به تغییر سیاست‌ها و وادار کردن تهران به در پیش گرفتن رفتارهای عادی، یک فشار همه‌جانبه جهانی نیاز است و واشنگتن می‌کوشد این فشار را ایجاد کند، دقیقا در همین بستر قرار می گیرد. آمریکا مسئله فشار بر ایران برای تغییر مواضع این کشور را به سادگی رها نخواهد کرد، خاصه اینکه آمریکا مزاحم اول خود در منطقه را ایران، سپاه پاسداران و شخصیت های برجسته آن می داند. در همین مصاحبه پمپئو با بیان این موضوع که «فشارهای آمریکا هزینه رفتارها و اقدامات سپاه پاسداران ایران به ویژه قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در منطقه بالا خواهد رفت»، در حال انتقال این تصور دستگاه سیاست خارجی آمریکا است که «احتمال توافق جدید با ایران را بالا ببرد». وزیر خارجه آمریکا در این خصوص می گوید «اگر توافق جدیدی باشد یک توافق کاملا متفاوت خواهد بود. این توافق دایمی خواهد بود و ( بر خلاف برجام) موقت نخواهد بود و تعهدات و محدودیت‌های هسته‌ای ایران در قالب توافق جدید دابمی خواهد بود. این توافق همچنین منحصر به موضوع هسته‌ای نخواهد بود بلکه مسایلی همچون برنامه پوششی فضایی ایران برای توسعه برنامه موشکی این کشور، توسعه برنامه موشکی و اقدامات شرورانه این کشور و همه فعالیت های ایران خواهد بود تا مطمئن شویم ایران نیز به گونه‌ای رفتار می‌کند که از دیگر کشورهای عادی جهان انتظار می‌رود.»

شبیه این ادبیات را پیشتر از زبان امانوئل مکرون و آنگلا مرکل نیز مشاهده کرده ایم. بنابراین سخنان اخیر دبیر کل ناتو را دقیقا بایستی در راستای سیاست های آمریکا در خصوص ایران قلمداد کرد. آمریکا به دنبال فشار موشکی و منطقه ای بر ایران است و اظهارات دبیر کل بزرگترین نهاد نظامی جهان دقیقا برای رسیدن به این خواسته آمریکا صورت می گیرد.

منبع: فارس

#ینس استولتنبرگ #ناتو #موشکهای ایران #دشمنی آمریکا #احمد صدیقی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


قانون امتیازات نمایندگان پارلمان خشم عراقی‌ها را برانگیخت اخلاق حسنه نیاز مهم امروز محسوب می‌شود واکنش بطحائی به انتشار تصاویری بدون حجاب از شرکت‌کنندگان در المپیاد کارت خدمت رسانی به رزمندگان قطعی و اجرایی می‌شود مشکل تیم ملی امید برای سفر به عراق؛ احتمال تعویق یک روزه تجاوز از مسیر حرکت و انحراف به چپ عامل بسیاری از تصادفات است سارقان در خاموشی به سراغ کابل‌های برق استان البرز می‌روند لزوم نظارت بر پروژه پیاده‌راه سازی چهارباغ/ شهرداری الکترونیک محقق شود برخورد پژو با گاردریل یک کشته و 3 مجروح برجای گذاشت هشدار، اخطار و تذکر را بر برخورد سخت‌افزاری مقدم داریم خنک کردن گوسفندان با آب پاشیدن (فیلم) تکنولوژی nfc چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ هیئت اماراتی در آغوش تل آویو! روحانیون نباید از موضع اقتدار و قدرت با دانشگاه برخورد کنند وزیر ارتباطات: منتظر رفع فیلتر توییتر هستیم/ ما تلگرام را فیلتر نکردیم شایعه‌ای برای نوه 5 ساله رییسی بهترین ورزش‌ها برای بیمارانی که سکته کرده‌اند ابداع یک بازوی رباتیک برای شکار و بررسی موجودات دریایی فتوتیتر| ظریف: اعضای باقیمانده برجام اقدام کافی در حوزه عملیاتی انجام نداده‌اند جزئیاتی از صدور کارت رزمندگی دوران دفاع مقدس+عکس سرور جپاروف، گزینه آسیایی تراکتورسازی بدهی 18 هزار میلیاردی تأمین اجتماعی/برداشت از سفره کارگر 13 کیلو گرم ماده مخدر پان در خودرو کشف شد حضرتی از پاسخ‌های «علوی» قانع شد/ حضرتی: مسئول دستگیری فعالان رسانه‌های و ادمین کانال‌های تلگرامی کیست؟ / پزشکیان: وزیر قول می‌دهند هماهنگی‌های لازم برقرار شود عارف: خودزنی‌های داخلی را کنار گذاریم/کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است مطالبات کامیون داران به حق است، وزارت راه در این حوزه کوتاهی کرده/فراکسیون حامی رانندگان به زودی تشکیل می‌شود/مشکل بیمه و افزایش 20 درصدی کرایه رانندگان کامیون حل شد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان خارج از نوبت بررسی می‌شود آخرین جزییات زلزله 5/7 ریشتری هرمزگان تشکر نماینده زرتشتیان در مجلس از درایت و هوشمندی رهبر انقلاب جزییات تشییع و ترحیم آیت‌الله مرتضی تهرانی پرسپولیس وحید امیری را جریمه میلیاردی می‌کند دنیای شگفت انگیز پیرامون ما یادگار امام: هر سیاستمداری یک هیتلر بالفعل دارد رئیس جمهور خطاب به ترامپ: با "دم شیر" بازی نکن بانک‌ها به کدام بخش‌ها بیشتر وام دادند؟ الهلال به دنبال جذب مهاجم بوکاجونیورز کمک رژیم صهیونیستی به فرار کلاه سفیدها از سوریه روش‌های فوق‌العاده برای حفظ اینترنت زلزله 5.7 ریشتری رویدر هرمزگان را لرزاند نقدینگی 1600 هزار میلیارد تومانی عجیب و غریب نیست صادرات نفت عربستان 100 هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد تحلیلگر چینی: تحریم نفتی آمریکا علیه ایران محکوم به شکست است درحمله بوکوحرام به دریاچه چاد، 18 نفر کشته شدند تدوین 27 استاندارد ملی در جهت پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی اطلاعات دقیقی داریم که رئیس جمهور آمریکا تلاش داشته ارتش این کشور را وادار به حمله نظامی به ایران کند علامه سید جعفر مرتضی عاملی برگزیده کتاب سال رضوی شد ثبات ارز در بازار بین بانکی افتتاح مدرسه بانک کشاورزی در پاکل گراب ایلام اقتصاد جمع گرای آبرو محور منبری تمام نشدنی
جزئیات شهادت 11 نفر در مرز مریوان اسامی شهدای حمله تروریستی به پاسگاه مرزی سپاه تصاویر/ تشییع پیکر شهید «محمدحسین فنایی» در مشهد درگیری خونبار «سپاه» با تروریست‌های پژاک در مریوان / 19 شهید و مجروح تشییع پیکر شهدای پاسگاه روستای دری مریوان ساعت 14 امروز هویت 11 شهید حادثه تروریستی مریوان + جزئیات و اسامی فرهاد مجیدی در روز تلخ وداع با پدر/عکس درگیری در مرز مریوان، 11 شهید و 8 زخمی برجای گذاشت تصاویر/ تشییع پیکرهای 11 شهید عملیات تروریستی در مریوان (تصاویر) مراسم خاکسپاری پدر فرهاد مجیدی در قاضی کلا تشییع شهدای مریوان/تصاویر ویدیو| صحبت‌های جنجالی احسان علیخانی در برنامه حالا خورشید حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس کدام اعضای مجمع به بازگشت سپنتا رای دادند فوری/ شهادت 11 بسیجی در درگیری با تروریست‌ها حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس واکنش afc به تولد هلی کوپتر فوتبال ایران تروریست‌های پژاک عامل حمله به پایگاه بسیج روستایی از توابع مریوان هستند روی خط خبر رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد/چه کسانی مخالف بودند؟ +تصاویر رای‌گیری جدیدترین پوستر دنباله فیلم the predator تغییر تیم اقتصادی دولت در 2 هفته آینده جدی است ترامپ: آماده‌ام که تعرفه‌ی کالاهای چین را به 500 میلیارد برسانم حضور نهادهایی از جنس شورای نگهبان تنها به ایران پس از انقلاب ختم می‌شود؟ عصرانه خبری 30 تیر ترافیک، آلودگی هوا و آسیب‌های اجتماعی 3 دغدغه اصلی مردم تهران است گروگان‌گیری 9 کلاه‌سبز تیپ نوهد ارتش ارسال 1150 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره فیلم ایثار ایران بیشترین استارتاپ‌های بیوتکنولوژی در خاورمیانه را دارد/ 98 درصد داروها در ایران به صورت داخلی تولید می‌شود قیمت امروز خودرو/ گرانی 900 هزار تومانی "پژو 405" خانه دار شدن 11 مددجوی بهزیستی سراب ماجرای تماس مشکوک ازداخل فدراسیون با طلبکاران 20 ساله معاون وزیر صنعت: صنعت آسانسور و پله برقی روند رو به توسعه دارد تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی کاهش 20 درصدی تولید تخم مرغ تکمیل مطالعات بالینی درباره داروهای شیمی درمانی تولید داخل صداوسیماباپخش‌دفاعیات‌علیخانی‌به‌ضررخودعمل‌کرد اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایران است ترس از بمب جمعیت کمدین حسن ریوندی در بابلسر طراحی رهام توسط متخصصان ایرانی انجام شده است با روحیه انقلابی، روابط خارجی را گسترش دهید هر مددکار اجتماعی در اصفهان 800 پرونده را بررسی می‌کند تاج: امیدوارتیم ملی پس از 42 سال قهرمان شود ‌سیما رئیسی زائراولی حرم رضوی می‌شود+تصاویر افتضاح مدیریتی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ اقدام جهانی طلا رو به پایین؛ قیمت سکه از مرز 3 میلیون تومان گذشت / حباب سکه به 700 هزار تومان رسید حضور مهران مدیری در دادسرای رسانه 10 برنامه حمایتی دولت برای رونق تولید و اشتغال در سال 1397 سردار شیرازی: جابه‌جایی فرمانده سپاه شایعه است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me