تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی-بین الملل()
کد خبر:17581229
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۲۱:۰۳

اظهارات تعجب برانگیز دبیرکل ناتو در خصوص موشک‌های ایران

شهیدخبر: مسئله مداخله اروپایی‌ها در امور داخلی ایران، موضوع جدیدی نیست، اما با این حال مسئله‌ای که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرایی این اظهارات مداخله‌جویانه علیه ایران چیست و چرا ناتو خود را وارد این کارزار کرده و بدتر از آن چرا دبیر کل ناتو این اظهارات را مطرح کرده است؟

احمد صدیقی در یادداشتی نوشت: اخیرا در اقدامی تعجب برانگیز و مداخله جویانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از توسعه موشک های ایران انتقاد کرده است. «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو گفته است که «اعضای ناتو درباره برنامه موشکی ایران نگرانی دارند و اعضای ناتو برای حمایت از هم پیمانان، توانمندی های دفاع موشکی خود را افزایش خواهد داد». وی در مصاحبه با خبرگزاری اینترفکس روسیه و در آستانه نشست سران ناتو در بروکسل گفت: «موشک های بالستیک ایران همچنان باعث نگرانی ماست. تهران همچنان در حال توسعه موشک های پرقدرت تر خود است. این موشک ها ممکن است به هم پیمانان اروپایی ما برسند ... پیمان ناتو توسعه توانمندی های موشکی خود را برای حمایت از هم پیمانان در برابر تهدید روبه افزایش موشک های ایران ادامه می دهد.» مسئله مداخله اروپایی ها در امور داخلی ایران، موضوع جدیدی نیست، اما با این حال مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که چرایی این اظهارات مداخله جویانه علیه ایران چیست و چرا ناتو خود را وارد این کارزار کرده است و بدتر از آن چرا دبیر کل ناتو این اظهارات را مطرح کرده است؟

1. دبیر کل ناتو و نقض غرض

سخنان دبیر کل ناتو، یعنی سازمانی متشکل از 28 کشور دنیا، کشورهایی که خود جزو اصلی ترین ارتش های دنیا محسوب می شوند و به ادعای خود دارای زرادخانه ها و انبارهای مختلف تولید و ذخیره سلاح ها اعم از سلاح های فضایی و موشکی و زمینی و هوایی هستند، در خصوص ایران و ابراز نگرانی در خصوص برنامه موشکی ایران، صورت می گیرد. چگونه دبیر کل نظامی ترین نهاد دنیا در خصوص یک مسئله نظامی در داخل یک کشور دیگر غیرعضو ناتو اظهار نظر می کند و آن را دغدغه مندانه و توام با نگرانی می داند؟ این به معنی نقض غرض شکل گیری این نهاد نظامی نیست؟ این به معنی نقض غرض نظامی گری نیست؟ اگر بنا بر این باشد که دبیر کل ناتو در خصوص توان موشکی ایران خط و نشان بکشد و آن خط و نشان عملی شود، اساسا چرا دولت ها نظامی گری می کنند. بهتر نبود همه ارتش ها را منحل می کردند و همه تحت فرمان دبیر کل ناتو قرار می گرفتند؟

اگرچه اظهارات مقامات اروپایی در خصوص نظام موشکی ایران، بی پایه و بر اساس مداخله در امور داخلی ایران است، اما شنیدن این اظهارات از دبیر کل ناتو بسیار تعجب بر انگیزتر از شنیدن آن از مقامات سیاسی اروپایی است. طبیعی است که نهادهای نظامی کشورها به دنبال تقویت بنیه نظامی خود خواهند رفت. آیا دبیر کل ناتو تصور کرده است که ایران قرار است عضوی از ناتو شود که نیاز به سلاح های دفاعی و نیروهای نظامی ندارد؟ آیا دبیر کل ناتو بین ایران و آلمان دچار اشتباه شده است؟

پاسخ به این سوالات منفی است، چرا که بر اساس داده های موجود و تقسیم کاری که آمریکایی ها برای اروپایی ها و سایر همپیمانانش به وجود آورده، به نظر می رسد دبیر کل ناتو دچار اشتباه در درک تقسیم کار شده است. اگر هم قرار است تقسیم کاری صورت گیرد، این نه برای «دبیر کل ناتو»، بلکه برای مقامات اروپایی است. اگرچه آن هم معنایی جز مداخله در امور داخلی ایران ندارد، ولی با این حال یک موضع دیپلماتیک است. دبیر کل نظامی ترین و بزرگترین نهاد نظامی دنیا طبق قاعده عقل نمی تواند در خصوص توان نظامی سایر کشورها سخن بگوید. این موضوع درست شبیه این است که فرمانده ارتش روسیه از استقرار سامانه پدافند اس 400 توسط ترکیه در مرز های ترکیه انتقاد کند. یا رئیس ستاد ارتش فرانسه از آلمان بخواهد تانک های خود را منهدم کند. این اظهارات احتمالی همانقدر تعجب انگیز است که سخنان اخیر دبیر کل ناتو.

2. فشار آمریکا به اروپا و ناتو در خصوص ایران

اما یکی از فرضیاتی که برای سخنان اخیر دبیر کل ناتو مطرح می شود این است که به دلیل فشار هایی که آمریکایی ها بر روی اروپایی ها و سایر همپیمانانشان آورده اند، وی مجبور به واکنش شده است. در اینکه این فرضیه تا چه حد می تواند صحیح باشد، بایستی به مجموع داده هایی که در این خصوص وجود دارد نگریست. از بررسی اتفاقاتی که در چند ماه گذشته، خصوصا از زمان خروج آمریکا از برجام افتاده است، می توان به این مهم پی برد که آمریکا در حال پاسکاری با اروپا در خصوص ایران و مسئله سازی برای مسائل ملی این کشور است.

ترامپ به واسطه صراحتی که در مواضع ضد ایرانی اتخاذ کرده است، می داند که مواضع تندتر او چندان جدی گرفته نخواهد شد، به همین دلیل در حال فعال کردن اروپا علیه ایران است. اظهارات استولتنبرگ با واقع همان چیزی است که ترامپ از اروپا و ناتو انتظار دارد. از نظر ترامپ، گام اول فشار بر ایران بایستی تا اواسط مرداد به مرحله عمل برسد تا او بتواند گام دوم فشار خود علیه ایران را تقویت کند.

با احتساب این فرضیه، در روزهای آینده بایستی منتظر مواضع ضد ایرانی تر از ناحیه رهبران اروپایی و رهبران همپیمان آمریکا باشیم. سخنان اخیر مایک پمپئو که در امارات در مصاحبه اختصاصی با وب سایت «نشنال» در ابوظبی، گفت برای وادار کردن ایران به تغییر سیاست‌ها و وادار کردن تهران به در پیش گرفتن رفتارهای عادی، یک فشار همه‌جانبه جهانی نیاز است و واشنگتن می‌کوشد این فشار را ایجاد کند، دقیقا در همین بستر قرار می گیرد. آمریکا مسئله فشار بر ایران برای تغییر مواضع این کشور را به سادگی رها نخواهد کرد، خاصه اینکه آمریکا مزاحم اول خود در منطقه را ایران، سپاه پاسداران و شخصیت های برجسته آن می داند. در همین مصاحبه پمپئو با بیان این موضوع که «فشارهای آمریکا هزینه رفتارها و اقدامات سپاه پاسداران ایران به ویژه قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در منطقه بالا خواهد رفت»، در حال انتقال این تصور دستگاه سیاست خارجی آمریکا است که «احتمال توافق جدید با ایران را بالا ببرد». وزیر خارجه آمریکا در این خصوص می گوید «اگر توافق جدیدی باشد یک توافق کاملا متفاوت خواهد بود. این توافق دایمی خواهد بود و ( بر خلاف برجام) موقت نخواهد بود و تعهدات و محدودیت‌های هسته‌ای ایران در قالب توافق جدید دابمی خواهد بود. این توافق همچنین منحصر به موضوع هسته‌ای نخواهد بود بلکه مسایلی همچون برنامه پوششی فضایی ایران برای توسعه برنامه موشکی این کشور، توسعه برنامه موشکی و اقدامات شرورانه این کشور و همه فعالیت های ایران خواهد بود تا مطمئن شویم ایران نیز به گونه‌ای رفتار می‌کند که از دیگر کشورهای عادی جهان انتظار می‌رود.»

شبیه این ادبیات را پیشتر از زبان امانوئل مکرون و آنگلا مرکل نیز مشاهده کرده ایم. بنابراین سخنان اخیر دبیر کل ناتو را دقیقا بایستی در راستای سیاست های آمریکا در خصوص ایران قلمداد کرد. آمریکا به دنبال فشار موشکی و منطقه ای بر ایران است و اظهارات دبیر کل بزرگترین نهاد نظامی جهان دقیقا برای رسیدن به این خواسته آمریکا صورت می گیرد.

منبع: فارس

این خبر را به اشتراک بگذارید


این کودک 7 ساله 80 میلیارد تومان در سال درآمد دارد رنگ ادرار اسراری مهم از درونتان را فاش میکند! خبر مهم فرانسه درباره مذاکره با آمریکا ظریف انتظاراتش را درباره برجام اعلام کرد مهلت ارسال آثار در نخستین جشنواره ملی حجم ­سازی مواد باریافتی تمدید شد روش درمان هوشمند آرتروز با استفاده از خون تکذیب پیشنهاد دولت برای دونرخی شدن بنزین حواستان به خال‌های بدن باشد اوردوز نوزاد با شیر مادر معتاد روزنامه‌های ورزشی، یکشنبه 31 تیر عکس/ لامبورگینی طلایی! دم بهاره افشاری گرم که هدیه را پس فرستاد مسابقات کونگ‌فوی قهرمانی بانوان کشور جدول پخش برنامه‌های سیمای چهارمحال و بختیاری پاسخ یک تهیه کننده به چرایی فعالیت برخی کارگردانان در فیلم‌های درآمد زا صفحه نخست روزنامه‌های بیرجند سی و یکم تیر ماه پیش‌بینی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 100 هزار زائر پاکستانی در اربعین احتمال ممنوع الفعالیت شدن محسن چاوشی قوت گرفت هشت عصرانه داستان نویسی رضوی در هشت مرکز استان البرز چرا دولت نمی‌تواند تصمیم بگیرد؟ مصر قانون نژادپرستانه کشور یهود را محکوم کرد جدال «عشق» و «فقر امکانات» در سالن‌های ورزشی مدیران شرکت‌های اقماری وزارتخانه‌ها 4 برابر مقامات حقوق می‌گیرند/سامانه ثبت حقوق باید تمام وام‌ها و تسهیلات را در برگیرد وزارت امور خارجه ایفاگر دیپلماسی اقتصادی باشد/لزوم تقویت رایزنی اقتصادی با همسایگان بزرگترین زرادخانه موشکی جهان در کدام کشور است؟ + اینفوگرافی استخدام مدیر امور مالی، حسابداری و بهای تمام شده استخدام تحلیلگر نرم افزار در یک شرکت وابسته به دولت در صادقیه استخدام کارشناس بانک اطلاعاتی و اوراکل با سابقه کار 2 نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند سهم 67 میلیارد تومانی خراسان جنوبی در تسهیلات اشتغال مناطق محروم ادعای پوری‌حسینی؛ حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه جزئیات تیراندازی به آمبولانس هلال‌احمر کامیاران مالزی از برجام حمایت می‌کند تعطیلی 70 شرکت حمل و نقل با شکایت رانندگان ابتکار جالب یک هنرمند خوش‌ذوق برای رفع خستگی مسافران بی‌آرتی +تصاویر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد واکنش نیمار به اتفاقات جام جهانی 2018 گزارش رویترز از فعال شدن طرحی در دولت آمریکا: واشنگتن با انتشار اطلاعات تحریف‌شده دنبال ایجاد ناآرامی در ایران است/این کارزار با حمایت «پامپئو» و «بولتون» شکل گرفته است/ موجی از سخنرانی‌های تهاجمی آغاز شده است/ برخی مقامات آمریکایی درباره تبعات چنین طرحی هشدار داده‌اند تیپ جنجالی مهناز افشار و سحر دولتشاهی در مراسم اکران «دلم می‌خواد» /عکس پیامک‌های عاشقانه زن ناشناس، زندگی مرد متاهل را به نابودی کشید نیمار: نمی‌توانستم هم داور باشم هم بازیکن! یورو 2018 دختران جوان؛ میزبان ته جدولی شد استخدام برنامه نویس و مدیر پروژه برنامه نویسی در تهران استخدام مهندس کامپیوتر در شرکت آذران فضانما در تهران مذاکرات مدیر برنامه‌های پیانیچ با مسئولان چلسی رژه خودروهای کلاسیک در مسکو + فیلم از بی فایده بودن مذاکره با آمریکا تا صلاحیت مدیران دولتی ارزیابی می‌شود
جزئیات شهادت 11 نفر در مرز مریوان اسامی شهدای حمله تروریستی به پاسگاه مرزی سپاه درگیری خونبار «سپاه» با تروریست‌های پژاک در مریوان / 19 شهید و مجروح تصاویر/ تشییع پیکر شهید «محمدحسین فنایی» در مشهد تشییع پیکر شهدای پاسگاه روستای دری مریوان ساعت 14 امروز فرهاد مجیدی در روز تلخ وداع با پدر/عکس هویت 11 شهید حادثه تروریستی مریوان + جزئیات و اسامی درگیری در مرز مریوان، 11 شهید و 8 زخمی برجای گذاشت تشییع شهدای مریوان/تصاویر ویدیو| صحبت‌های جنجالی احسان علیخانی در برنامه حالا خورشید (تصاویر) مراسم خاکسپاری پدر فرهاد مجیدی در قاضی کلا حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس کدام اعضای مجمع به بازگشت سپنتا رای دادند «14 مرداد گزارش‌های مربوط به حقوق شهروندی به مردم ارائه خواهد شد» غریب آبادی: آژانس هیچ دسترسی فراتر از تعهدات کشور ندارد پول درآوردن با انتشار تصاویر (18+) +عکس فوری/ شهادت 11 بسیجی در درگیری با تروریست‌ها تروریست‌های پژاک عامل حمله به پایگاه بسیج روستایی از توابع مریوان هستند واکنش afc به تولد هلی کوپتر فوتبال ایران حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس جدیدترین پوستر دنباله فیلم the predator حضور نهادهایی از جنس شورای نگهبان تنها به ایران پس از انقلاب ختم می‌شود؟ روی خط خبر خطر در کمین 176 هزار بیمار مبتلا به هپاتیت c/ وقتی مسئولان خواب‌اند ترامپ: آماده‌ام که تعرفه‌ی کالاهای چین را به 500 میلیارد برسانم رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد/چه کسانی مخالف بودند؟ +تصاویر رای‌گیری تغییر تیم اقتصادی دولت در 2 هفته آینده جدی است مهلت 30 روزه گمرک برای ثبت و اظهار تلفن همراه مسافری گروگان‌گیری 9 کلاه‌سبز تیپ نوهد ارتش ارسال 1150 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره فیلم ایثار برنده جایزه بنیاد پرنتس چویس به ایران رسید فقط گوشی‌های کمتر از 300 دلار ارز 4200 تومانی می‌گیرند رودخانه پسیخان رشت 2 جوان را بلعید رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی قیمت امروز خودرو/ گرانی 900 هزار تومانی "پژو 405" تکمیل مطالعات بالینی درباره داروهای شیمی درمانی تولید داخل کریمی قدوسی بازهم تهمت هایش تکذیب شد گفت‌وگوی خواندنی با یک مرده شور! / مهمانان از خوردن غذای ما خودداری می‌کنند! ضرورت تغییر تیم اقتصادی که 60 تن طلا را هدر داد سردار شیرازی: جابه‌جایی فرمانده سپاه شایعه است کنگره آمریکا هم از تحریم zte برای معامله با ایران دست کشید کمدین حسن ریوندی در بابلسر اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایران است حضور مهران مدیری در دادسرای رسانه رئیس سازمان خصوصی سازی: مدیران دولتی بیشترین آسیب را به خصوصی‌سازی زده‌اند ‌سیما رئیسی زائراولی حرم رضوی می‌شود+تصاویر شکایت از شوهر به اتهام قتل نوزاد 2 ماهه ترتیب مراتب انفاق از منظر قرآن/ خیرخواهی که از روی هوا و هوس باشد، نتیجه‌ای ندارد خانه دار شدن 11 مددجوی بهزیستی سراب چرا وزارت صنعت رأساً با قاچاق 6 هزار خودرو برخورد نکرد؟!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me