تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شبستان
دسته:اجتماعی-استان ها()
کد خبر:17581738
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۲۲:۰۳

ضرورت شکل‌گیری گفتگوی ملی در جامعه/ منشور حقوق شهروندی به لایحه تبدیل نمی‌شود

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی به لایحه تبدیل نمی‌شود گفت: منشور حقوق شهروندی توجه ویژه ایی را می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از رشت، شهین دخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی عصر امروز (۲۱ تیردر جلسه حقوق شهروندی استان گیلان با بیان اینکه این سفرها فرصت مغتنمی برای اطلاع یافتن از وضعیت موجود است گفت: منشور حقوق شهروندی بر اساس نیاز ملت تدوین و ابلاغ شده است ضمن اینکه در قوانین ۱۲۰ ماده در خصوص حق شهروندی داریم.

 

وی با اشاره به مطالبات تاریخی بر زمین مانده به حق ملت ایران تصریح کرد: منشور حقوق شهروندی وعده رئیس جمهور به ملت ایران بود که در سال ۹۵ محقق شد و در نسخه اولیه شاخص های ارزیابی این حقوق نیز مشخص شد تا بتوان حقوق شهروندی را در ۱۲۰ ماده پیگیری کرد.

 

مولاوردی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی بیشتر مربوط به تکلیف دولت بوده و این یکی از ایرادات مهم است بیان کرد: این منشور به جای حق شهروندی بیشتر در قالب حقوق بشری است و بر این حق تاکید دارد نه تکالیف مردم.

 

وی با بیان اینکه این منشور متناسب با وظایف دستگاه ها تفکیک و ابلاغ شد، اظهار کرد: هنوز ساز و کار مشخصی برای تعامل با دستگاه ها جز تعاملات موردی، در این منشور مشخص نشده است.

 

وی با اشاره به بالا بودن نارضایتی مردم از دستگاه های اجرایی تصریح کرد: پیگیری های ما در منشور مرتبط با دستگاه های اجرایی است و در این راستا ۱۴ ساعت آموزش ضمن خدمت برای مدیران و کارکنان درنظر گرفته شد.

 

مولاوردی به انعقاد تفاهم نامه با وزارت کشور در خصوص توسعه فعالیت سازمان های مردم نهاد در تحقق حقوق شهروندی در نظام اداری اشاره و اذعان کرد: این تفاهم نامه به نقش آفرینی جامعه مدنی در تحقق حقوق شهروندی در نظام اداری کمک کرده و بخش کوچکی از منشور حقوق شهروندی و صرفا ناظر بر بخش اداری است تا موجب رضایتمندی مردم، عدم سرگردانی مردم در ادارت و پاسخگویی مدیران و مسئولان اجرایی شود.

 

وی ادامه داد: تحقق این امر نیازمند اقدامات توأمان هنجاری و ساختاری است.

 


مولاوردی با اشاره به لایحه تاسیس نهادهای ملی حقوق بشری و شهروندی تصریح کرد: اگر این لایحه که در انتظار تصویب است، اجرایی شود، می تواند در تحقق حقوق شهروندی بسیار کمک کند و امیدوارم در دولت دوازدهم به نتیجه برسد.

 

وی با تاکید بر نهادینه سازی حقوق شهروندی اذعان کرد: آموزش های مربوط به حقوق شهروندی باید از سنین کودکی قبل از ۶ سالگی آغاز شود زیرا عدم توسعه یافتگی با عدم تحقق حقوق شهروندی ریشه در دوران کودکی دارد.

 

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی ادامه داد: آموزش ها باید در قالب فرهنگی و هنری باشد که پرسش مهر یکی از این اقدامات است.

 

وی با اشاره به راه اندازی کلینیک های حقوق شهروندی گفت: انجمن های حقوق شهروندی که در استان ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته به ترویج و نهادینه سازی حقوق شهروندی کمک می کند.


مولاوردی با تاکید بر اینکه بخش دولتی به تنهایی نباید و نمی تواند عهده دار تحقق منشور شهروندی باشد تصریح کرد: منشور حقوق شهروندی توجه ویژه ایی را می طلبد.

 

وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی قانون است اظهار کرد: در این منشور چهار لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی، لایحه شفافیت اقتصادی، لایجه تعارض منافع و مسئولیت مدنی نهادهای حقوقی برای داشتن ضمانت اجرایی به مجلس ارائه می شود.

 

مولاوردی تدوین آئین ها و روش های غیرقضایی حقوق شهروندی را یکی دیگر از اولویت ها دانست و گفت: ساز و کار لازم پیش بینی شده و برنامه اصلاح نظام حقوقی در دست بررسی است.

 

وی با اشاره به ارتقا و افزایش امید اجتماعی تاکید کرد: با مدیریت ظرفیت ها باید برنامه های خود را پیش ببریم زیرا هرگونه تلاش و پیگیری در این حوزه به ارتقا شاخص امید اجتماعی که گمشده امروز جامعه است، کمک می کند.

 

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی با تاکید بر ضرورت شکل گیری گفتگوی ملی در جامعه اذعان کرد: ما دارای جامعه ایی با تنوع قومی، مذهبی و سیاسی هستیم که گاهی منجر به برخورد و تضاد منافع خواهد شد و به شدت نیازمند گفتگوی ملی که هنوز در جامعه ایجاد نشده، هستیم.


وی تاکید کرد: هر انسدادی در مسیر این گفتگو باید رفع تا به انسجام ملی و همبستگی اجتماعی بینجامد.


مولاوردی با بیان اینکه حتی در سطح خانواده نیز نیازمند گفتگو هستیم اذعان کرد: متاسفانه وجود شبکه های مجازی و ماهواره ایی مدت گفتگو درون خانواده را به ۱۷ دقیقه رسانده است و باید راهکاری برای این معضل جز برخورد سلبی و فیلترینگ اندیشید.

 


وی در پایان تاکید کرد: باید مطالبه گر بوده و زمینه تحقق حق های انسانی را فراهم کرد.

 

 

پایان پیام/ 84
#صیانت از حقوق شهروندی #منشور حقوق شهروندی #حقوق کودکان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


فهرست داروهایی ممنوعه برای حجاج مهناز افشار بر سر قبرِ پدرش ورزشکاران جهان در شبکه های اجتماعی؛ 20 جولای 2018 اختلال خواب زنگ اخطار بیماری ام اس بانک مرکزی سیف چرا از ابزارش جهت حذف ثامن‌الحجج بهره نجست؟ مشکل کارت ملی دختران شین‌آبادی حل شد حماس: جواب بمباران، بمباران است سازوکار بیمه‌ شاغلان مجازی بزودی اعلام می‌شود ● اعتراضات مشروع و دست‌های پنهان ● ضیافت نور ● شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن 3 تن دیگر در حمله رژیم صهیونیستی به رفح ● «راهپیمایی بازگشت» راهی بدون برگشت ● 14 زخمی در حمله با چاقو در شمال آلمان ● 8 سال دیگر به حبس «پارک گئون های» افزوده شد ● ترامپ: اگر روابط روسیه وآمریکا متزلزل شود، بدترین دشمن پوتین می‌شوم ● برگزاری تظاهرات گسترده در بغداد و بصره ● علت اصلی سقوط «هواپیمای ATR تهران- یاسوج» اشتباهات مکرر و متعدد خلبان بود ● جوادی صاحب مدال برنز شد ● آقای گل لیگ اسکاتلند و سلتیک به تراکتورسازی پیوست ● فتحی سرپرست باشگاه استقلال شد ● تیم کشتی فرنگی جوانان ایران قهرمان آسیا شد ● جزییات برنامه 5 میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها ● سرخابی‌ها از ثبت قرارداد با بازیکن جدید منع شدند ● دعوت از فغانی و تیم داوری‌اش برای قضاوت در لیگ ازبکستان ● فعالین بخش خصوصی، افسران و سرداران اقتصادی کشور هستند ● فرصت یک ماهه شهردار زنجان به شهرداران مناطق جهت مناسب سازی پارک‌ها ● کاهش 100 درصدی حوادث خط انتقال آب در استان ● ضرورت همدلی و همراهی مدیران کشور برای غلبه برمشکلات ● راه‌اندازی نخستین مرکز رشد تجاری کشور در اتاق بازرگانی زنجان ● روابط زنجان با خواهرخوانده‌هایش توسعه می‌یابد ● شهر زنجان در ایجاد پیاده‌راه‌سازی عقب‌مانده است ● آمار متوفیان سوانح جاده‌ای در سال گذشته بیش از 11 درصد کاهش داشته است ● غواص شهید منصور سودی ● صادرات بیش از 5 میلیون تن کالا غیرنفتی از گمرکهای استان بوشهر در سه ماهه سال جاری ● 2 نیروگاه خورشیدی خانگی در استان بوشهر نصب شده است ● 45 درصد آب بوشهر تا سال 1400 از دریا تامین می‌شود ● هزینه 888 میلیارد تومانی تامین اجتماعی در استان بوشهر ● انشعاب آب 300 باغ ویلا در استان قطع شد ● 4 هزارجفت میگوی مولد در بوشهر تولید شد ● مشکل تامین سهمیه بنزین سوپر استان برطرف شد ● نصب دوربینهای هوشمند جاده دیلم - گناوه جاده‌ای را کاهش داده است ● پالایش 5 میلیارد متر مکعب گاز در شرکت پالایش گازفجرجم ● 627 کیلومتر ازخط لوله هفتم سراسری پیگرانی شد ● پایانه مسافری و گردشگری دریایی بندربوشهر افتتاح شد ● ضرورت پایبندی به وحدت و یکپارچگی برای غلبه بر مشکلات ● وعده آمریکا برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی ● پوتین به ناتو بابت روابط نزدیکتر با اوکراین و گرجستان هشدار داد ● دو نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند
تصاویر | اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری یک نوازنده جوان فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی پسر جوان ازطبقه ششم سینما آزادی سقوط کرد/ظاهرا علت فوت خودکشی بوده است زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان جزئیات پرونده تجاوز خواننده پاپ وداع باشکوه با فرزند فروغ تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی سوژه: بدون حجاب در سلف اساتید دانشگاه بهشتی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ در دیدار اخیر رهبر انقلاب با هیات دولت چه گذشت؟ تصاویر: نماز جمعه تهران / 29 تیر 97 مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود استقلال با حضور کریمی نبیتچی بالکان را شکست داد فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید ستاره پرسپولیس با ترابزون توافق قطعی کرد تصویری از کشتی بانوان در ایران پیروزی استقلال مقابل نماینده ترکمنستان/ کریمی بازی کرد، صیادمنش گل زد برنامه زمان بندی قطع برق در استان قزوین در 29 تیرماه آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین/ 2 کارگر جان خود را ازدست دادند مراسم خاکسپاری «کامیار شاپور» همه چیز درباره دو خرید فوق العاده سرخپوشان؛ تبریز در قرق بریتانیایی‌ها (فیلم) تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس) آقای گل لیگ اسکاتلند و سلتیک به تراکتورسازی پیوست مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست پیام تسلیت فرمانده و رئیس سازمان عقیدتی ارتش به "وحید حقانیان" قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 29 تیر 97 + جدول اعلام برنامه‌های دولت برای تولید و اشتغال زایی/ افزایش دوره‌های کار ورزی با حداقل دستمزد 324 هزار تومان چرا بانک مرکزی به دنبال انتشار گزارش علیه بنده بود؟ /آقای سیف در بانک مرکزی چه خبر است؟ اگر جواب من فحش است آن فحش را به فرزندان من ندهید/دل آدم کباب می‌شود، وقتی یک زن ضعیفه پریشان می‌گوید … زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین انفجار مهیب در شهرک صنعتی خمین/حریق مهار شد/علت آتش سوزی در دست بررسی + عکس و اسامی کشته شدگان فیلم جنجالی تلویزیون؛ پسری که بخاطر مزاحمت یک دختر، از پنجره بیرون می‌پرد! براثر آتش سوزی و انفجار در شرکت صنعتی پویا خمین دو نفر جان باختند حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان مستند «جام زهر» بی‌بی‌سی و سه نکته‌ی کمتر گفته شده کل کل احسان علوان زاده و آرمین سهرابیان؛ جنگ سرخابی‌ها در اینستاگرام (عکس) نامه انصارالله یمن به پوتین (تصویر) حادثه برای بهاره رهنما در صحنه نمایش برگزاری آیین افتتاحیه هفتمین دوره مسابقات کرال فرهنگیان همسر «ابوعمر الشیشانی» در ترکیه بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me