تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:زومیت
دسته:محیط زیست و گردشگری-علمی و فناوری()
کد خبر:17582325
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۲۳:۱۶

عملکرد علفزارها در جذب کربن بهتر از جنگل‌ها است

بر طبق نتایج یک شبیه‌سازی، علفزارها نسبت به جنگل‌ها کربن بیشتری جدب می‌کنند، زیرا کمتر تحت تاثیر خشکسالی و آتش‌سوزی‌های طبیعی قرار می‌گیرند.

جنگل‌ها مدت‌هاست به‌عنوان عامل مهم جمع‌آوری‌کننده‌ی آلودگی‌های کربنی به حساب می‌آیند و حدود یک‌چهارم آلودگی‌های کربن دی اکسیدی را که در سرتاسر جهان توسط انسان‌ها ایجاد می‌شود، مصرف می‌کنند. اما در نتیجه‌ی دهه‌ها فرونشانی آتش، افزایش دما و خشکسالی، خطر آتش‌سوزی جنگل افزایش یافته‌است و بسیاری از جنگل‌ها از جمله جنگل‌های کالیفرنیا را از مکان‌های جذب کربن به منابع تولید کربن مبدل کرده است. مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده‌است، نشان می‌دهد که در قرن ۲۱، علفزارها و مراتع نسبت به جنگل‌ها، محل‌های مناسب‌تری برای گرفتن کربن هستند.

این مطالعه نشان می‌دهد که این نقش باید در تجارت مبتنی بر استراتژی تبادل نشر محدود (cap and trade) برای کاهش ۴۰ درصدی گازهای گلخانه‌ای کالیفرنیا نسبت به سال ۱۹۹۰، در نظر گرفته شود.سیستم تبادل نشر محدود یک اصطلاح رایج در برنامه‌های نظارتی دولتی است که برای محدود کردن یا در پوش گذاشتن سطح کلی یک ماده‌ی شیمیایی که محصول فرعی فعالیت‌های تجاری خصوصی است، تعریف می‌‌شود. هدف این سیستم ایجاد قیمت تجاری برای انتشارات یا آلودگی‌هایی است که قبلا وجود نداشته و بیان‌کننده‌ی منافع منفی است. یافته‌های این پژوهش که در ژورنال Environmental Research Letters منتشر شده است، حاکی از امکان انجام تلاش‌هایی در کل جهان برای کاهش کربن بویژه در مناطق نیمه‌خشک است که حدود ۴۰ درصد زمین را تشکیل می‌دهند.

پاولوک داس می‌گوید:

شبیه‌سازی‌های ما نشان می‌دهد که علفزارها نسبت به جنگل‌ها کربن بیشتری ذخیره می‌کنند؛ زیرا کمتر تحت تاثیر خشکسالی و آتش‌سوزی‌های طبیعی قرار می‌گیرند.

نقش علفزار و جنگل کاهش کربنعقب‌نشینی یا گسترش علفزار (A) و جنگل (B) در پاسخ به تغییرات اقلیمی قرن ۲۱. رنگ آبی نشان‌دهنده‌ی گسترش است و قرمز عقب‌نشینی را نشان می‌دهد. در تمام سناریوهای اقلیمی آینده به جز سناریوی مربوط به کاهش شدید انتشارات گازی، جنگلها عقب‌نشینی خواهند داشت

علفزارها بیشتر کربن خود را در زیر زمین ذخیره می‌کنند؛ ولی جنگل‌ها عمدتا آن را در توده‌ی زیستی چوبی و برگ‌های درختان ذخیره می‌کنند. زمانی که آتش‌سوزی طبیعی موجب می‌شود درختان شعله‌ور شوند، کربنی که قبلا ذخیره کرده بودند، آزاد شده و به اتمسفر باز می‌گردد. اگرچه زمانی که در علفزارها آتش‌سوزی رخ می‌دهد، کربن تثبیت‌شده‌ی زیر زمینی در ریشه‌ها و خاک خواهند ماند و می‌توان گفت اینها با تغییرات اقلیمی سازگارترند. هولتون نویسنده‌ی همکار مقاله گفت:

در یک اقلیم پایدار، درختان نسبت به علفزارها کربن بیشتری ذخیره می‌کنند. ولی در شرایط آسیب‌پذیر، افزایش گرما و خشکسالی، بخشی از مناطق ذخیره‌کننده‌ی کربن روی زمین از بین خواهند رفت. کالیفرنیا در خط مقدم تغییرات شدید آب‌و‌هوایی قرار دارد که در حال اتفاق افتادن برای کل جهان است. ما واقعا باید در مورد آسیب‌پذیری اکوسیستم کربنی تفکر کنیم و از این اطلاعات برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری کربن و استراتژی‌های حفاظتی در قرن ۲۱ استفاده کنیم.

جذب کربن توسط مراتع

در این مطالعه شبیه‌سازی‌ها بر اساس چهار سناریوی مختلف انجام شد:

  • انتشارات کربن جهانی به میزان زیادی متوقف شود و منجر به گرمای ۱/۷ درجه سانتی‌گرادی زمین تا سال ۲۱۰۰ شود.
  • تجارت به روال معمول، که در آن انتشارات کربنی با نرخ کنونی زیاد می‌شود و منجر به افزایش دمای ۴/۸ درجه‌ی سانتیگرادی تا سال ۲۱۰۰ خواهد شد.
  • فواصل خشکسالی دورهای مشابه الگوی آب‌و‌هوایی لانینا/النینو
  • خشکسالی عظیم که ممکن است برای یک قرن و بیشتر نیز ادامه پیدا کند

تنها سناریویی که در آن درختان نقش ذخیره‌‌کننده‌ی کربن مطمئن‌تری نسبت به علفزارها داشتند، سناریوی اول بود؛ که برای رسیدن به آن باید روند کاهش گازهای گلخانه‌ای از آن چه حتی در توافق نامه‌ی پاریس نیز قید شده‌است، شدیدتر باشد. مسیر کنونی انتشارات کربن جهانی نشان می‌دهد که علفزارها منبع قابل اطمینان‌تری برای گرفتن کربن هستند. علفزارها حتی در دوره‌های خشکسالی شدید شبیه‌سازی‌شده نیز مقداری کربن ذخیره می‌کردند.

نتایج این مدل می‌تواند به طراحی گزینه‌های هوشمند اقلیمی برای حفظ نگهدارنده‌های طبیعی کربن در مکان‌هایی همچون کالیفرنیا کمک کند. صاحبان مزارع بزرگ در حال استفاده از روش‌های مدیریتی نوین برای بهبود ذخیره‌ی کربن هستند که این خود موجب افزایش توانایی مراتع و علفزارها برای ذخیره‌ی کربن در آینده خواهد شد.

درختان هنوز هم حیاتی هستند

موضوع این مطالعه، جایگزینی جنگل با علفزار یا انکار ارزش‌های دیگر درختان نیست؛ بلکه نشان‌دهنده‌ی این است که از منظر سیستم تبادل نشر محدود، حفاظت از علفزارها و تشویق عملیات مرتعداری با هدف ایجاد نرخ مطمئنی در جذب کربن، به رسیدن به اهداف کاهش انتشارات گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند. در مورد جنگل‌ها هم تدوین استراتژی‌هایی برای کاهش آتش‌سوزی‌های جدی و کاشت درختان مقاوم به خشکی، می‌تواند موجب کاهش میزان آزاد شدن کربن ذخیره‌شده، شود. البته در این مطالعه، مدل‌های استراتژیک مدیریت جنگل به‌منظور کاهش خطرات آتش‌سوزی لحاظ نشده است. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، از سال ۲۰۱۰ حدود ۱۳۰ میلیون درخت در جنگل‌های کالیفرنیا بر اثر تراکم انبوه درختان همراه با تغییرات اقلیمی، خشکسالی و حمله‌ی آفات از بین رفته است. هشت مورد از ۲۰ آتش‌سوزی‌های بزرگ، در چهار سال اخیر رخ داده است و پنج مورد از بزرگ‌ترین فصول آتش‌سوزی، همه از سال ۲۰۰۶ به بعد اتفاق افتاده‌اند.

هولتون گفت:

درختان و جنگل‌ها گنجینه‌های ملی و یک ضرورت زیست‌محیطی هستند. اما زمانی که شما فرض می‌کنید آنها نگهدارنده‌های کربن هستند و آنها را به‌عنوان گزینه‌های کاهشی آلودگی محسوب می‌کنید؛ در حالی‌که عملا این طور نیست، میزان کاهش انتشارات گازی طبق آن چیزی که ما انتظار داریم، نخواهد بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


کارت ایثارگری رزمندگان به زودی اعطا می‌شود حضرتی از توضیحات وزیر اطلاعات قانع شد فرجام برجام‌ها همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم درخشش ولوو، مزدا، مرسدس بنز و فورد در تست ایمنی ncap و iihs خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست روشی برای فرزندخواندگی کودکان بی‌سرپرست برای کوتاه مدت اولین نمایشگاه «هتل، رستوران، کافه و تجهیزات و صنایع وابسته» برگزار می‌شود صنعت پوشاک، مشکلات ارزی و بارقه‌های امید معتادان متجاهر برند پوش شوند قانون امتیازات نمایندگان پارلمان خشم عراقی‌ها را برانگیخت اخلاق حسنه نیاز مهم امروز محسوب می‌شود واکنش بطحائی به انتشار تصاویری بدون حجاب از شرکت‌کنندگان در المپیاد کارت خدمت رسانی به رزمندگان قطعی و اجرایی می‌شود مشکل تیم ملی امید برای سفر به عراق؛ احتمال تعویق یک روزه تجاوز از مسیر حرکت و انحراف به چپ عامل بسیاری از تصادفات است سارقان در خاموشی به سراغ کابل‌های برق استان البرز می‌روند لزوم نظارت بر پروژه پیاده‌راه سازی چهارباغ/ شهرداری الکترونیک محقق شود برخورد پژو با گاردریل یک کشته و 3 مجروح برجای گذاشت هشدار، اخطار و تذکر را بر برخورد سخت‌افزاری مقدم داریم خنک کردن گوسفندان با آب پاشیدن (فیلم) تکنولوژی nfc چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ هیئت اماراتی در آغوش تل آویو! روحانیون نباید از موضع اقتدار و قدرت با دانشگاه برخورد کنند وزیر ارتباطات: منتظر رفع فیلتر توییتر هستیم/ ما تلگرام را فیلتر نکردیم شایعه‌ای برای نوه 5 ساله رییسی بهترین ورزش‌ها برای بیمارانی که سکته کرده‌اند ابداع یک بازوی رباتیک برای شکار و بررسی موجودات دریایی فتوتیتر| ظریف: اعضای باقیمانده برجام اقدام کافی در حوزه عملیاتی انجام نداده‌اند جزئیاتی از صدور کارت رزمندگی دوران دفاع مقدس+عکس سرور جپاروف، گزینه آسیایی تراکتورسازی بدهی 18 هزار میلیاردی تأمین اجتماعی/برداشت از سفره کارگر 13 کیلو گرم ماده مخدر پان در خودرو کشف شد حضرتی از پاسخ‌های «علوی» قانع شد/ حضرتی: مسئول دستگیری فعالان رسانه‌های و ادمین کانال‌های تلگرامی کیست؟ / پزشکیان: وزیر قول می‌دهند هماهنگی‌های لازم برقرار شود عارف: خودزنی‌های داخلی را کنار گذاریم/کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است مطالبات کامیون داران به حق است، وزارت راه در این حوزه کوتاهی کرده/فراکسیون حامی رانندگان به زودی تشکیل می‌شود/مشکل بیمه و افزایش 20 درصدی کرایه رانندگان کامیون حل شد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان خارج از نوبت بررسی می‌شود آخرین جزییات زلزله 5/7 ریشتری هرمزگان تشکر نماینده زرتشتیان در مجلس از درایت و هوشمندی رهبر انقلاب جزییات تشییع و ترحیم آیت‌الله مرتضی تهرانی پرسپولیس وحید امیری را جریمه میلیاردی می‌کند دنیای شگفت انگیز پیرامون ما یادگار امام: هر سیاستمداری یک هیتلر بالفعل دارد رئیس جمهور خطاب به ترامپ: با "دم شیر" بازی نکن بانک‌ها به کدام بخش‌ها بیشتر وام دادند؟ الهلال به دنبال جذب مهاجم بوکاجونیورز کمک رژیم صهیونیستی به فرار کلاه سفیدها از سوریه روش‌های فوق‌العاده برای حفظ اینترنت زلزله 5.7 ریشتری رویدر هرمزگان را لرزاند نقدینگی 1600 هزار میلیارد تومانی عجیب و غریب نیست
جزئیات شهادت 11 نفر در مرز مریوان اسامی شهدای حمله تروریستی به پاسگاه مرزی سپاه تصاویر/ تشییع پیکر شهید «محمدحسین فنایی» در مشهد درگیری خونبار «سپاه» با تروریست‌های پژاک در مریوان / 19 شهید و مجروح تشییع پیکر شهدای پاسگاه روستای دری مریوان ساعت 14 امروز هویت 11 شهید حادثه تروریستی مریوان + جزئیات و اسامی فرهاد مجیدی در روز تلخ وداع با پدر/عکس درگیری در مرز مریوان، 11 شهید و 8 زخمی برجای گذاشت تصاویر/ تشییع پیکرهای 11 شهید عملیات تروریستی در مریوان (تصاویر) مراسم خاکسپاری پدر فرهاد مجیدی در قاضی کلا تشییع شهدای مریوان/تصاویر ویدیو| صحبت‌های جنجالی احسان علیخانی در برنامه حالا خورشید حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس کدام اعضای مجمع به بازگشت سپنتا رای دادند فوری/ شهادت 11 بسیجی در درگیری با تروریست‌ها حجاب دختران جنجالی المپیاد در تهران +عکس واکنش afc به تولد هلی کوپتر فوتبال ایران تروریست‌های پژاک عامل حمله به پایگاه بسیج روستایی از توابع مریوان هستند روی خط خبر رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد/چه کسانی مخالف بودند؟ +تصاویر رای‌گیری جدیدترین پوستر دنباله فیلم the predator تغییر تیم اقتصادی دولت در 2 هفته آینده جدی است ترامپ: آماده‌ام که تعرفه‌ی کالاهای چین را به 500 میلیارد برسانم حضور نهادهایی از جنس شورای نگهبان تنها به ایران پس از انقلاب ختم می‌شود؟ عصرانه خبری 30 تیر ترافیک، آلودگی هوا و آسیب‌های اجتماعی 3 دغدغه اصلی مردم تهران است گروگان‌گیری 9 کلاه‌سبز تیپ نوهد ارتش ارسال 1150 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره فیلم ایثار ایران بیشترین استارتاپ‌های بیوتکنولوژی در خاورمیانه را دارد/ 98 درصد داروها در ایران به صورت داخلی تولید می‌شود قیمت امروز خودرو/ گرانی 900 هزار تومانی "پژو 405" خانه دار شدن 11 مددجوی بهزیستی سراب ماجرای تماس مشکوک ازداخل فدراسیون با طلبکاران 20 ساله معاون وزیر صنعت: صنعت آسانسور و پله برقی روند رو به توسعه دارد تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی کاهش 20 درصدی تولید تخم مرغ تکمیل مطالعات بالینی درباره داروهای شیمی درمانی تولید داخل صداوسیماباپخش‌دفاعیات‌علیخانی‌به‌ضررخودعمل‌کرد اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایران است ترس از بمب جمعیت کمدین حسن ریوندی در بابلسر طراحی رهام توسط متخصصان ایرانی انجام شده است با روحیه انقلابی، روابط خارجی را گسترش دهید هر مددکار اجتماعی در اصفهان 800 پرونده را بررسی می‌کند تاج: امیدوارتیم ملی پس از 42 سال قهرمان شود ‌سیما رئیسی زائراولی حرم رضوی می‌شود+تصاویر افتضاح مدیریتی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ اقدام جهانی طلا رو به پایین؛ قیمت سکه از مرز 3 میلیون تومان گذشت / حباب سکه به 700 هزار تومان رسید حضور مهران مدیری در دادسرای رسانه 10 برنامه حمایتی دولت برای رونق تولید و اشتغال در سال 1397 سردار شیرازی: جابه‌جایی فرمانده سپاه شایعه است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me