تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بهداشت و سلامت()
کد خبر:17582390
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۲۳:۲۷

اگر کودک‌تان با خوردن چیزی، دچار خفگی شد، اقدامات زیر را فورا انجام دهید

دهان اندام حسی مهمی در بدن است و حتی اگر خانه‌تان را- از سقف تا کف- برای کودکان کاملا ایمن کنید، باز هم کوچولوی ماجراجوی‌تان، با دهان خود شروع به امتحان کردن چیزی که نباید، می‌کند. به نقل از زندگی آنلاین حس چشایی ارتباط نزدیکی با حس بویایی دارد. در حقیقت 75 درصد از طعم چیزی که حس می‌کنیم، به حس بویایی‌مان مربوط می‌شود و هزاران پرز چشایی درون و اطراف دهان وجود دارند که به طعم‌های شیرین، ترش، شور و تلخ، حساس هستند.
 
اگر کودک‌تان با خوردن چیزی، دچار خفگی شد، اقدامات زیر را فورا انجام دهید
دهان اندام حسی مهمی در بدن است و حتی اگر خانه‌تان را- از سقف تا کف- برای کودکان کاملا ایمن کنید، باز هم کوچولوی ماجراجوی‌تان، با دهان خود شروع به امتحان کردن چیزی که نباید، می‌کند.به نقل از زندگی آنلاین حس چشایی ارتباط نزدیکی با حس بویایی دارد. در حقیقت ۷۵ درصد از طعم چیزی که حس می‌کنیم، به حس بویایی‌مان مربوط می‌شود و هزاران پرز چشایی درون و اطراف دهان وجود دارند که به طعم‌های شیرین، ترش، شور و تلخ، حساس هستند.


دهان کودکان به این حس‌های تازه بسیار واکنش نشان می‌دهد و به همین دلیل غالب اوقات دوست دارند اشیاء متفاوت را با دهان‌شان امتحان کنند.

اگرچه این رفتار کودکان بسیار خسته کننده است، اما باید بدانید که آن بخشی از رشد کودک است و وقتی سیستم عصبی کودک‌تان به اندازه کافی رشد کرد، این مشکل حل می‌شود.

وقتی کودک‌تان جسمی کثیف را که روی زمین در یک مکان عمومی پیدا کرده و یا یک گیاه عجیب و غریب را به دهان می‌گذارد، آرام و خونسرد باقی بمانید و فقط مقدار خطر را ارزیابی کنید.

اگر مطمئن نیستید، جسم خورده شده، چقدر برای کودک مضر است، بهترین کار این است که او را به سرعت به دکتر برسانید.

راهنمایی ایمنی کودک


اگر کودک‌تان یکی از موارد زیر را خورد، با خونسردی از راهنمایی ارائه شده، پیروی کنید تا او را از خطر دور نگه دارید.

حشرات یا کرم


اگر زمان زیادی در فضای بیرون از خانه سپری می‌کنید، احتمال اینکه کودک‌تان مورچه، سوسک و یا کرمی را به دهان بگذارد، زیاد است.

خبر خوب این است که این موارد چندان جای نگرانی ندارند. کوچولوی‌تان فقط کمی پروتئین بیشتر در کنار غذای مصرفی روزانه‌اش خورده است.

آن بخش از بدن حشرات مانند پا یا بال که هضم نشده باقی می‌مانند، از طریق مدفوع به راحتی دفع می‌شوند.

اما اگر شک داشته باشید که ممکن است کودک‌تان حشره‌ای سمی خورده است، او را نزد پزشک ببرید.

باتری


باتری‌ها حاوی مواد فرساینده و مضر هستند و در صورت بلعیده و هضم شدن، مشکلاتی را موجب می‌شوند.

بیشتر باتری‌ها از دستگاه گوارش کودک عبور کرده و به وسیله مدفوع، دفع می‌شوند. اما اگر باتری در بدن کودک باقی بماند، بسیار خطرناک است.

مواد درون باتری به درون بدن کودک نشت کرده و می‌تواند صدمات جدی به او وارد کرده و حتی موجب مرگ شود.

اگر کودک‌تان، هر نوع باتری بلعیده است، بدون معطلی او را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید.

شن یا خاک


اگرچه ممکن است حدود ۲۰ درصد از کودکان زمانی خاک بخورند و دیدن دهان کودک‌تان که با لذت خاک را مزه‌مزه می‌کند، بسیار خنده‌دار است، اما این وضعیت آن‌طور که به نظر می‌رسد، بی‌ضرر نیست.

بنابر آژانس حفاظت از محیط زیست، خاک باغچه و یا پارک‌ها می‌توانند خطراتی با خود به همراه داشته باشند. از جمله:

آلودگی شیمیایی، به ویژه فلزاتی سنگین مانند سرب

باکتری‌های مضر، عمدتا ناشی از فاضلاب و یا کود

انگل‌ها، به ویژه کرم‌های حلقوی موجود در مدفوع حیوانات خانگی

البته خاک بیشتر باغچه‌های خانه‌های‌مان نسبتا سالم هستند و ممکن است کودک را در معرض خطرات یادشده قرار ندهند.

با این حال متخصصان اطفال می‌گویند، در صورت وجود هر یک از موارد زیر، مراقب باشید کودک‌تان خاک نخورد و در صورت بلعیدن آن، حتما با پزشک تماس بگیرید:

اگر خانه‌تان نزدیک پمپ بنزین باشد.

اگر خانه‌تان در جایی بنا شده که قبلا محل کارخانه تولید رنگ، آفت کش و یا باتری بوده است.

سکه


در بیشتر موارد سکه از مجرای گوارشی عبور می‌کند. اما این وضعیت به اندازه سکه بستگی دارد.

اگر آن از مری عبور کند، در مدفوع کودک مشاهده خواهد شد.

با این حال باید هرچه سریع‌تر کودک را برای انجام عکس‌برداری به بیمارستان برد تا معلوم شود، سکه در کدام قسمت از مجرای گوارشی کودک قرار گرفته است و آیا می‌تواند از مجرای روده‌ای عبور کند.

علایمی که باید مراقب آن‌ها باشید، موارد زیر هستند:


راه افتادن غیرطبیعی آب از دهان

تنفس مشکل و پر سر و صدا

بلع سخت

خون در مدفوع

مدفوع سگ یا گربه


اگر اطراف خانه و باغچه‌تان گربه یا سگ باشد، احتمال اینکه کودک‌تان مدفوع آن حیوانات را به دهان ببرد، وجود دارد.

مدفوع سگ اگر در حد کمی خورده شود، معمولا بی‌ضرر است و فقط ممکن است کمی دارای باکتری و انگل باشد.

اگر کودک‌تان را در حال خوردن مدفوع سگ دیدید، دست‌ها و دهان او را فورا بشویید و مراقب علایمی، چون اسهال و یا معده درد باشید.

اما مدفوع گربه از آنجایی که حاوی انگلی به نام توکسوپلاسموز است- این انگل درون سلول‌های انسان و حیوانات زندگی می‌کند و در مدفوع گربه بسیار دیده شده است- مدفوع گربه، کودک را در خطر آلوده شدن به انگل قرار می‌دهد.

این انگل از طریق خوردن جوندگان، پرندگان و یا دیگر حیوانات کوچک آلوده، به گربه‌ها منتقل می‌شود.

علایم بیماری ناشی از خوردن مدفوع گربه، عبارتنداز:

تب

متورم شدن غده‌ها

جوش

کبودی‌هایی که به سرعت گسترده می‌شوند.

مواد شوینده و یا دارو

اگر کودک‌تان هر نوع ماده شوینده‌ای را خورد، فرقی نمی‌کند چه مقدار باشد، باید او را فورا به بیمارستان برسانید.

البته کودک را وادار به استفراغ نکنید و به او آب یا شیر ندهید. اطلاعاتی که باید به پزشک بدهید، موارد زیر است:

چه مقدار مواد شوینده و یا دارو خورده است؟

کودک‌تان چند ساله است؟

وزن او چقدر است؟

پس از خوردن مواد شوینده و یا دارو، چه حالی داشته است؟

اقدامات هنگام خفگی


اگر کودک‌تان با خوردن چیزی، دچار خفگی شد، اقدامات زیر را فورا انجام دهید:

ابتدا از او بخواهید سرفه کند. این کار بسیار مهم است، زیر اگر کودک بتواند این کار را انجام دهد، علامت خوبی است.

بدین ترتیب او می‌تواند کمی هوا به درون ریه‌هایش بکشد. اگر کودک می‌توانست سرفه کند، دست‌های او را بالا برده و از او بخواهید باز هم سرفه کند.

اما اگر نمی‌توانست سرفه کند و در حال خفگی بود، فورا اقدامات زیر را انجام دهید:
پشت سر کودک‌تان بایستید و دست‌هایتان را دور او بگیرید، به طوری که دست‌های‌تان جلوی بدن او به هم برسند.

یکی از دست‌های خود را مشت کرده و انگشت شست‌تان را کمی بالاتر از ناف او و درست زیر جناغ سینه او قرار دهید.

سپس دست دیگر خود را روی دست مشت کرده‌تان قرار داده و به سرعت به طرف بالا و داخل با تمام وزن بدن فشار آورید.

این کار را تا زمانی که کودک‌تان بتواند سرفه کرده، حرف بزند و یا نفس بکشد، تکرار کنید.

اگر کودک واکنشی نشان نمی‌دهد، عملیات احیاء قلب را انجام دهید.

اگر کودک در حال خفه شدن است و نمی‌تواند سرفه کند و نفس بکشد، اقدامات زیر را انجام دهید:

او را به صورت دمر روی دست‌های‌تان خوابانده و با استفاده از دست‌تان از سر و یا فک او محافظت کنید.

سپس با کف دست به آرامی ۵ بار بین دو کتف او ضربه بزنید. اگر شیء بیرون نیامد، ۵ ضربه دیگر بزنید، سپس کودک را به روی پشت و سطح سفتی قرار دهید.

با کمک انگشت میانی و انگشت حلقه، آرام زیر نوک سینه و وسط جناغ سینه قرار دهید. در همین حالت ۵ بار سریع به روی قفسه سینه فشار آورید.

اگر تنفس او قطع شد، عملیات احیاء را انجام دهید و یا کودک را فورا به بیمارستان برسانید.
 
منبع: زندگی انلاین 
#ایمنی کودک #خفگی کودک #بلیعدن اجسام
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


معرفی خراسان شمالی در جشنواره چارسوق برج میلاد مصرف کافئین کمکی به لاغری نمی‌کند! صحبت‌های کمتر شنیده شده مرحوم آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی درباره رهبر انقلاب + فیلم دیدگاه رهبر انقلاب درباره تفاوت نظام جمهوری اسلامی با دیگر نظام‌ها افشاگری مقام امنیتی روس از روابط آمریکا و روسیه در تلویزیون ورود بیش از 5 هزار زائر ایرانی به مدینه در 3 روز حمله مجدد رژیم‌صهیونیستی به پایگاه مقاومت در غزه قیمت بلیت‌های المپیک 2020 اعلام شد تخلفات صندوق بازنشستگی کشور را تا آخرین مرحله پیگیری می‌کنیم مسعود نصرتی شهردار رشت استعفا داد تقدیر مدیرکل دفتربرنامه ریزی وتوسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان از معاونت فرهنگی و امور جوانان گلستان سردرگمی بانک‌ها در پرداخت ارز مسافری قدردانی مدیر بخش ظرفیت‌سازی و آموزش اینترپل از سردار یاوری برادرم! هرگز مگذار سلاحم از ماندن زنگ بزند و بپوسد گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و کویت درباره ایران کاهش همزمان صادرات نفت ایران و لیبی جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد اعلام آمادگی ثبت‌احوال تهران برای صدور رایگان کارت ملی برای دختران شین آبادی دولت پیشنهاد دو نرخی‌شدن قیمت بنزین را به مجلس ارائه کرد نامگذاری یک خیابان در شهر مشهد به نام دانشجوی پزشکی فداکار فغانی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا را قضاوت می‌کند گردشگران کیش کارت هدیه ریالی دریافت می‌نمایند/ سفر به کیش حمایت از کالا و خدمات گردشگری ایران است دولت پیشنهاد دو نرخی‌شدن قیمت بنزین را به مجلس ارائه کرد کرمان| پشتیبانی از نظام مهم‌ترین نکته حضور مردم در نماز جمعه است پایان بلاتکلیفی سپیدرود؛ مالکیت از تن‌زاده خلع شد/ شاگردان خداداد در لیگ برتر + متن حکم همدان| میوه‌های شیرینی که به کام مردم تلخ شد؛ قیمت‌های لاکچری برای افراد خاص //بماند //میررضوی مرکزی| کار تکمیل خطوط انتقال آب شرب 60 روستای خمین و تفرش انجام می‌شود عکس/ جلد جنجالی مجله تایم برای ترامپ و پوتین اصلاح طلبان همچنان حامی دولت روحانی هستند پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن قیمت بنزین رسانه انگلیسی با دستگاه تبلیغاتی آل سعود همکاری میکند 20 درصد به نرخ کرایه نفت‌کش‌ها افزوده شده است/ نفت‌کش‌ها از میزان عوارض دریافتی گله‌مندند شهادت 11 نفر در درگیری مسلحانه در مرزهای مریوان عکس/ سایه کم آبی بر شالیزارهای گلستان 5 بازیکن کلیدی که تیم برانکو را ترک کردند استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی مسئولان نباید زیر بار برجام مالی "faft" بروند/ پیشرفت نظامی عامل اقتدار ایران اسلامی در منطقه است «خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری» به چاپ سوم رسید توسعه کشور نیازمند مشارکت همه مردم است بررسی آثار شاعر فارسی زبان تاجیکستانی در شهر کتاب مهین فرهادی زاد؛ نماینده سرپرست کاروان ایران در بازی‌ها آسیایی شد دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب «الشباب» یک پایگاه نظامی را در سومالی اشغال کرد مخالفت قاطع لبنان با آپارتاید رژیم صهیونیستی رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد امضای پروتکل ارزیابی فرامرزی تاثیرات زیست‌محیطی بر خزر
فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی پسر جوان ازطبقه ششم سینما آزادی سقوط کرد/ظاهرا علت فوت خودکشی بوده است سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی مراسم خاکسپاری «کامیار شاپور» وداع باشکوه با فرزند فروغ نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر رهبران کلیسای ارتدوکس بلغارستان در راه ایران حضور وزنه‌برداری در المپیک 2024 همچنان غیرقطعی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی کاهش 20 درصدی تولید تخم مرغ فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است سوژه: بدون حجاب در سلف اساتید دانشگاه بهشتی ستاره پرسپولیس با ترابزون توافق قطعی کرد چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ چرا بانک مرکزی به دنبال انتشار گزارش علیه بنده بود؟ /آقای سیف در بانک مرکزی چه خبر است؟ تیراندازی مرگبار به سمت آمبولانس هلال احمر سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین/ 2 کارگر جان خود را ازدست دادند علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت تصاویر: نماز جمعه تهران / 29 تیر 97 مستند «جام زهر» بی‌بی‌سی و سه نکته‌ی کمتر گفته شده مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست پیش بینی شرایط بازار مسکن در ماههای آتی تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس) آیت‌الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت پیروزی استقلال مقابل نماینده ترکمنستان/ کریمی بازی کرد، صیادمنش گل زد براثر آتش سوزی و انفجار در شرکت صنعتی پویا خمین دو نفر جان باختند همه چیز درباره دو خرید فوق العاده سرخپوشان؛ تبریز در قرق بریتانیایی‌ها (فیلم) اگر جواب من فحش است آن فحش را به فرزندان من ندهید/دل آدم کباب می‌شود، وقتی یک زن ضعیفه پریشان می‌گوید … ماشین‌سازی تبریز لیگ برتری شد استقلال با حضور کریمی نبیتچی بالکان را شکست داد اسامی 7 شرکت تولید داروی کنترل فشارخون غیر قابل مصرف تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مقابل مجمع تشخیص مصلحت/ فرصت بدهند از خودمان دفاع کنیم مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند زمانبندی قطع برق امروز شنبه 30 تیرماه در استان یزد+جدول آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود برنامه قطعی برق تهران در 30 تیر اعلام شد اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان لیبرمن، غزه را به حمله همه‌جانبه تهدید کرد حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان انفجار مهیب در شهرک صنعتی خمین/حریق مهار شد/علت آتش سوزی در دست بررسی + عکس و اسامی کشته شدگان نماینده‌ای که سپرده 40 میلیاردی در یک مؤسسه مالی دارد کیست؟ همسر «ابوعمر الشیشانی» در ترکیه بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me