تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل()
کد خبر:17583033
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۰:۳۹

باج‌خواهی ترامپ از ناتو

رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با آغاز نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی
این سازمان را تهدید به خروج و کاهش بودجه کرده است
باج‌خواهی ترامپ از ناتو

آفتاب یزد- گروه سیاسی : این روزها بروکسل پایتخت بلژیک میزبان اجلاس ناتوست.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز سفر یک هفته‌ای خودش به چهار کشور اروپایی را با حضور در بروکسل و این اجلاس آغاز کرده است . کسی که پیشتر انتقادات تندی را معطوف کشورهای عضو ناتو کرده است، اکنون خود در این اجلاس دوروزه حضور دارد.
او ازناتو و عضویت در آن حسابی شاکی است. بارها گفته نمی خواهد کشورش تا این اندازه بابت حضور در ناتو هزینه بدهد و حتی اعلام کرده اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، از ناتو خارج خواهد شد .
ترامپ روز دوشنبه و پیش از حضور در بروکسل مدعی شد آمریکا 90 درصد بودجه ناتو را پرداخت می‌کند و این رقم غیر قابل تحمل است .
او همین اظهارات را به گونه ای دیگر در آغاز مذاکراتش در بروکسل با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم تکرار کرد؛ اینکه اگرچه کشورهای عضو ناتو بعد از این اعتراضات یکساله او ۴۰ میلیارد دلار بیشتر به ناتو کمک کردند اما این مقدار کافی نبوده است و هنوز بیشتر هزینه‌ها بر دوش آمریکاست.
وی در نشست با دبیر کل ناتو، ادامه داد: آمریکا هزینه بسیار بیشتری برای ناتو پرداخت می‌کند و دیگر کشورها سهم کافی را نمی‌پردازند.
اظهارات بعضا پرخاشگرانه ترامپ بی شک یکی از موضوعات پرتنش اجلاس دو روزه ناتوست . اظهاراتی که از آن بوی تهدید و خروج از ناتو می‌آید. از همین رو این روزها این سوال مطرح است که آیا واقعا با توجه به سوابق قبلی ترامپ مانند خروج او از معاهده پاریس و یا برجام، ممکن است تهدید خروج از ناتو هم عملی شود؟ و اگر پاسخ مثبت است، نتایج آن چه خواهد بود؟


نمی شود چون....
فریدون مجلسی دیپلمات سابق دراینباره به آفتاب یزد می گوید: «آمریکا از یک دفاع طبیعی با دو اقیانوس فاصله با سرزمین های دیگر ، با خروج از ناتو از لحاظ امنیتی مشکلی نخواهد داشت اما اگر بخواهد در دنیا حضور داشته باشد، خروج از ناتو رسم آن نیست. از سویی آمریکا با خروج از ناتو زمینه را برای تداوم موفقیت آمیزتر گفتگوی اروپا با ایران مساعد خواهد کرد و این چیزی نیست که ترامپ بخواهد. اهمیت ناتو چنان است که بودن یا نبودن در آن، در اختیار ترامپ نیست.»
وی اضافه می‌کند: «در شرایط فعلی که آمریکا تلاش دارد با اعمال فشار به ایران کشورهای اروپا را همراه و هم قطار با خود کند، با این‌گونه اعمال، این کشورها را بیشتر بر ضد خود خواهد کرد.»
این دیپلمات سابق درباره اینکه خروج ترامپ ازناتو چه پیامدی خواهد داشت، اظهار کرد: «به هر حال تحولات بزرگی در اروپا رخ خواهد داد. اولا آلمان که هنوز قرارداد صلحی بعدازجنگ جهانی دوم امضا نکرده است و بدان دلیل که تحت فرماندهی ناتو بوده از داشتن یک ارتش مستقل محروم است ،
بعدازاین خروج به گونه ای متفاوت عمل
خواهد کرد . چرا که با خروج آمریکا از ناتو آلمان که بزرگترین نیروی اقتصادی اروپاست،هرگز قبول نمی‌کند تا کنترل ارتشش در اختیار سایر کشورهای اروپایی قرار بگیرد. بنابراین درصورت خروج آمریکا از ناتو، آلمان سعی می‌کند بزرگترین سهم را در ناتو پیدا کند.»

باج می‌گیرد
مجلسی اظهار داشت: «آلمان تاکنون به دلیل اجتناب از هزینه‌های نظامی گری ، به جایگاه کنونی در اقتصاد رسیده است و توسعه خودش را مدیون محرومیت از نظامی‌گری می‌داند ولی در حال حاضر کشور ثروتمندی است و می تواند از تقبل هزینه های نظامی برآید. از سویی فرانسوی ها و انگلیسی ها در برابر اقتدار نظامی آلمان واکنش نشان خواهند داد و آرام نمی‌نشینند؛ موضوعی که نشان می دهد اوضاع پرتنشی در خروج ترامپ از ناتو به وجود می آید.»
وی اضافه می کند: «از سویی روس ها نیز با خروج ترامپ از ناتو بسیار خوشحال خواهند شد چون موضع آن ها در حوزه کریمه قدرتمند تر می شود و دیگر کشورهای اروپایی نمی توانند به این سادگی اعمال فشار و تحریم های آن کشور را ادامه بدهند.»
مجلسی اما این نکته را هم گفت که: « ارتش آمریکا اتاق های سازمان یافته فکری دارند که آن را در اختیارامپراطوری ترامپ قرارنخواهند داد. این ارتش تاثیرگذار است و نمی‌گذارد این نظام امنیتی بین المللی به این سادگی دگرگون شود.»
این دیپلمات سابق اما قصد اصلی ترامپ از مطرح کردن خروج از ناتو را چیز دیگری می‌داند. او می‌گوید: « ترامپ با این کار قصد دارد تا از این موضوع به عنوان باج گرفتن و کسب سهمی بیشتر از هزینه ها ازسوی سایر کشورهای ناتو استفاده کند. او به فکر فرستادن صورت حساب برای اروپایی های ناتو است. او درپایان این ماجرا با غرور به مردمش می‌گوید که فلان مقدار مبلغ از عربستان گرفتیم و فلان مقدار مبلغ نیز از اروپایی‌ها بابت ناتو دریافت کردیم.»

آن هزینه سنگین
علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا نیز در این باره می گوید:«کشورهای عضو ناتو قرار بود تا نسبت به تولید ناخالص ملی، هزینه ناتو را پرداخت کنند اما این کار را نکردند. هرچنداین کشورها بعد از ترامپ بودجه های اختصاص یافته به ناتو را افزایش دادند. اما ترامپ معتقد است که هنوز این میزان مبلغ از سوی اروپایی ها
کم است.»
وی ادامه می‌دهد: «مسئله دیگر در این میان هزینه سنگینی است که آمریکا در افغانستان کرده است. تاکنون آن کشور 750 میلیارددلاردر افغانستان خرج کرده است. ایالات متحده معتقد است کشورهای عضو ناتو آن تعهداتی که در باره هزینه های جنگ افغانستان مطرح بود را تقبل نکرده اند . بنابراین درجلسه این روزهای ناتو هم دراینباره که کشورهای اروپایی سهم بیشتری به ناتو پرداخت کنند و هم کمک بیشتری به افغانستان داشته باشند، صحبت می شود.»
بیگدلی نیز با بیان اینکه خروج آمریکا از ناتو باعث پدید آمدن ناتوی اروپایی می‌شود، اضافه می‌کند: «ترامپ به دنبال خروج ازناتو نیست وتنها
می خواهد پول هزینه‌های ناتو را بگیرد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


انواع روش‌های درمان صرع انتقاد شدید از ضعف ترامپ در کنفرانس با پوتین شکایت چین از تعرفه‌های 200 میلیاردی آمریکا در سازمان تجارت جهانی 22 زخمی بر اثر برخورد گدازه آتشفشانی با یک کشتی گردشگری در جزیره هاوایی هزینه 6 میلیاردی برای واردات لاستیک فرغون مرد اعدامی: قاتل یک زن است من بی گناهم! شرایط و ضوابط دروس معرفی به استاد در دانشگاه پیام‌نور وعده‌های اقتصادی اروپا برای حفظ برجام در گرو تصویب قوانین fatf پیام توئیتری ترامپ درباره کنار آمدن آمریکا و روسیه رونالدو در گفتگو با اسکای: به مندس گفتم رئال مادرید را فقط برای پیوستن به یوونتوس ترک می‌کنم؛ لیگ قهرمانان وسواس ما نخواهد بود بیش از 10% جمعیت کرواسی به استقبال نایب قهرمان جهان آمدند (عکس) مقام صهیونیستی خواستار لغو جام جهانی 2022 قطر شد بزرگترین اسرار حزب‌الله در جنگ لبنان زمان مصاحبه دکتری بدون آزمون دانشگاه زنجان اعلام شد شرط پرسپولیسی‌ها برای لغو دیدار سوپرجام مقابل استقلال واکنش سازمان‌پدافندغیرعامل به‌اظهارات وزیرارتباطات سقوط یک جوان حوالی پل‌طبیعت در اتوبان‌مدرس بازی پوتین با کارت ایران /سطحی‌نگری اقتصادی و سوال از رئیس‌جمهور/سیاست‌ورزی بهداشتی به روایت حجاریان چه کسی قائم‌مقام جدید آیت‌الله جنتی خواهد شد؟ برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد مرکزی اربعین تصویب شد برگزاری یادواره شهید «حاجیوند» در دزفول تهران میزبان برگزاری یادواره شهید «سجاد زبرجدی» وعده‌های اقتصادی اروپا برای حفظ برجام در گرو تصویب قوانین fatf وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک شهروند روس به اتهام جاسوسی خبر داد اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد پالایشگاه چینی نفت ایران را با آمریکا جایگزین کرد عوامل مؤثر بر تعاملات اقوام گیل و دیلم با علویان در طبرستان ردپای هویت بلوچ در زنگبار الزامات و راهکار تدریس «عرفان عملی در اسلام» روزنامه‌های سیاسی سه‌شنبه سونامی ادامه‌دار سرقت آشکار علمی تذکر به صدا و سیما برای پخش مستند «بی راهه» ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم سیدجلال: ته دل بازیکنان پرسپولیس را خالی کردند برخی درصدد ضربه زدن به اقتصاد نجف هستند دریافت 3 میلیون یورو ارز دولتی توسط پدر دامادِ روحانی ترامپ: آمریکا و روسیه باید بتوانند با هم کنار بیایند اما و اگرهای تأسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای انتقاد آل‌هاشم از سخنان وزیر آموزش و پرورش بیماران مبتلا به صرع مصرف دارو را خودسرانه قطع نکنند مرگ جوانان هندی در اثر شیوع بیماری قلبی ‌به میزان کافی آب بنوشید اعطای حق‌شهروندی به متخصصان خارجی در روسیه وضعیت «دارو» در زمان تشدید تحریم‌ها
● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر ریزش قیمت سکه در بازار/قیمت سکه امروز 25 تیر 97 اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند بازداشت و آزادی خلبان افشاگر پدر داماد روحانی: حسن روحانی هر 3 شب یک‌بار به خانه می‌رود/ همه خانواده از ریاست جمهوری آقای روحانی ناراحت اند تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بیمارستان تازه آباد آسیب دید اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو تصویری خاص از رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در پایان فینال جام جهانی قطعی برق امروز نصیب کدام مناطق می‌شود؟ دیدار فینال جام جهانی 2018 روسیه فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 انجام بزرگ‌ترین اکتشاف هوایی در استان کردستان / شناسایی ذخایر پنهان استان کردستان با روش نوین اعلام جدول خاموشی روز دوشنبه در استان سمنان + عکس سردار جلالی: سرورهای هاتگرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام (ره) وزارت ارتباطات قرار دارند متلاشی شدن گروهک تروریستی ضدانقلاب ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین»!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me