تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بهداشت و سلامت()
کد خبر:17583064
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۰:۴۶

آیا مصرف ترشیجات باعث کاهش وزن می‌شود

سرکه به دلیل ph پایینی که دارد و محیط اسیدی که فراهم می‌کند، مانع رشد باکتری‌ها در مواد خوراکی می‌شوند و فرآیند گندیدگی و پوسیدگی خوراکی‌ها را متوقف می‌کند
آیا مصرف ترشیجات باعث کاهش وزن می شود
 
سرکه به دلیل PH پایینی که دارد و محیط اسیدی که فراهم می‌کند، مانع رشد باکتری‌ها در مواد خوراکی می‌شوند و فرآیند گندیدگی و پوسیدگی خوراکی‌ها را متوقف می‌کند.به نقل از سلامت نیوز ، موضوع مهم و قابل توجه در دنیای امروز موضوع تناسب اندام می‌باشد که اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.


برای مردم مهم است که چه موادی باعث چاقی و چه عواملی مانع از تناسب اندام می‌شود.

محصولاتی هستند که با باور‌های اشتباهی برای تناسب اندام استفاده می‌شوند.

مواد غذایی ترش و محصولات حاوی سرکه هم از جمله محصولاتی هستند که عموم مردم بر این باور هستند که باعث تناسب اندام و چربی سوزی می‌شود.

آیا این باور صحیح است یا اشتباه؟


یافته‌ها

ترشی نوعی چاشنی رایج در مشرق زمین و قاره آسیا است که از زمان بسیار قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

فلسفه ایجاد ترشی بر می‌گردد به عدم وجود وسایل سرمایشی.

در قدیم که سردخانه و یخچال وجود نداشت، برای اینکه جلوی گندیدگی و فساد میوه‌ها و سبزیجات را بگیرند، آن‌ها را درون سرکه نگه می‌داشتند تا در فصل‌های دیگر بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

سرکه به دلیل PH پایینی که دارد و محیط اسیدی که فراهم می‌کند، مانع رشد باکتری‌ها در مواد خوراکی می‌شوند، فرآیند گندیدگی و پوسیدگی خوراکی‌ها را متوقف می‌کند و ماندگاری خوراکی‌ها را بالا می‌برد؛ بنابراین مصرف ترشی برای کسانی که سوءهاضمه، ورم یا زخم در دستگاه گوارش دارند، توصیه نمی‌شود.

در طی آزمایشات انجام شده توسط محققین ترشیجات به طورکلی دارای استیک اسید و فروکتوز که نوعی قند می‌باشند هستند و همین قند نه تنها باعث لاغری نشده بلکه باعث چاقی هم می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که ترشیجات بر پلاسمای سلول هم تأثیر گذاشته و باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود.

هرچند که میوه‌جاتی مثل آلبالو بدلیل دارا بودن مواد پلی فنولیک هم ممکن است باعث کاهش بیماری‌های قلبی گردد.

با این حال یافته‌های دیگری هم در مورد لاغری دیده می‌شود. طی آزمایشات انجام شده بر روی افراددر مدت ۱۸ هفته نتایج نشان می‌دهد که سرکه‌هایی که در ترشیجات استفاده می‌شوند بر روی رژیم غذایی پرچرب مؤثر بوده و باعث کاهش چربی می‌شود.

براساس تحقیقات انجام شده روی لیموترش گفته می‌شود که لیموترش زردرنگ و لیموترش سبز رنگ جزو میوه‌هایی هستند که باعث لاغری می‌شوند.

این میوه‌های ترش حاوی کالری اندکی هستند. در واقع هر ۱۰۰ گرم لیموترش کمتر از ۲۰ کالری دارد.

لیموترش فاقد چربی و کلسترول است و کربوهیدرات کمی نیز دارد. این مرکبات ترش حاوی اسکوربیک (ویتامین ث) بوده و به کبد درخنثی سازی سموم بدن کمک می‌کنند.

همچنین ضداکسیدانی لیموترش را می‌توان یکی از مهمترین خواص آن دانست. در بدن هر فرد، مواد اکسیدان ناشی از سوخت و ساز وجود دارد که باقی ماندن این مواد اکسیدان در بدن، ممکن است در درازمدت خاصیت سرطان‌زایی داشته باشید.

خاصیت ضداکسیدانی لیموترش، این مواد زائد را از بین می‌برد و بنابراین به نوعی به سوخت و ساز بهتر بدن کمک می‌کند.

همچنین یکی از موادی که ادعا می‌شود بر کاهش وزن مؤثر می‌باشد سرکه سیب است. در این موردتحقیقات بسیار کمی وجود دارد.

تنها مطالعه در مورد این ادعا بر روی مردم ژاپن انجام شد در این مطالعه، به ۱۷۵ فرد چاق، اما سالم̨ سرکه سیب یا آب هر روز به مدت ۱۲ هفته داده شد.

رژیم غذایی هر دو گروه مشابه بود در پایان مطالعه، کسانی که سرکه استفاده می‌کردند وزن بیشتری از دست داده بودند.

محققان نشان دادند که سرکه ممکن است روی ژن‌های درگیر در شکستن چربی‌ها تأثیر بگذارد و منجر به کاهش وزن شود.

همچنین در یک پژوهش تجربی تعداد ۲۴ موش نر بالغ نژاد ویستار به مدت ۳۵ روز به میزان ۳ میلی لیتر از عصاره پوست میوه انار به موش‌ها داده شد و تأثیر آن با داروی لاغر کننده‌ی (زنیکال) مقایسه گردید.

این عصاره همانند داروی زنیکال بر کاهش وزن مؤثر بوده هرچند برای تعمیم بر روی انسان باید تحقیقات بیشتری صورت پذیرد.

گیاهان دارویی به دلیل طبیعی بودن در دسترس و ارزان بودن نسبت به دارو‌های شیمیایی مصرف زیادی توسط مردم دارند، ولی باید روز دریافتی وعوارض جانبی آن‌ها هم توجه شود.

همچنین خوردن موادی همچون زرشک در روند چاقی و لاغری بی تأثیر است. مطالعات نشان داده‌اند که عصاره آبی میوه زرشک دانه دار کوهی فعال کننده عمل کبد بوده و در تجزیه چربی‌های خون و احتمالا تعدیل سطح آن‌ها در خون مؤثر است.

یافته‌های این مطالعه نشان داد که عصاره آبی میوه زرشک دانه دار کوهی می‌توانددر کاهش سطح کلسترول خون بیماران نقش داشته باشد.

البته برای پی بردن به مکانیسم‌های مربوطه، نیاز به مطالعات بیشتر می‌باشد.

همچنین مطاله‌ای دیگر نشان می‌دهد عصاره آبی ریشه ریواس موجب کاهش کلسترول در خرگوش‌های تحت آزمایش می‌شود.

همچنین افراد با تصور اینکه محصولات ترش مثل لواشک چربی سوز و باعث لاغری هستند، در مصرف آن افراط می‌کنند.

لواشک عصاره میوه است و میزان قند موجود در میوه‌ها ۵ تا ۱۵ درصد است که این مقدار قند در لواشک چند برابر می‌شود؛ پس بدیهی است که لواشک کالری زا و چاق کننده می‌تواند باشد.

خیلی از افراد چاق، لواشک ترش می‌خورند تا لاغر شوند، اما باید توجه کرد که لواشک چه ترش و چه شیرین، قندش چند برابر خود میوه است و چاق‌کننده می‌باشد.

ضمن آنکه اسید‌های ترش افزودنی همچون اسید سیتریک به این محصولات، هیچ گاه خاصیت لاغرکنندگی ندارد و حتی به دلیل اینکه موجب ترشح اسید معده می‌شود، غذا را سریع هضم و جذب می‌کند و باعث تشدید گرسنگی و افزایش اشتها می‌شود در نتیجه غذای بیشتری مصرف می‌کنند که باعث اضافه وزن او می‌شود، اسید سیتریک به طور طبیعی و به میزان کم در انواع میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد، اما در صنعت برای تشدید این طعم از اسید سیتریک مصنوعی و سنتز شده استفاده می‌شود.

بزرگ‌ترین ضرر محصولات حاوی این اسید آن است که در اثر مکیدن، نگهداشتن و ساییدن این خوراکی‌ها به سطح مینای دندان تخریب و سبب پوسیدگی زود هنگام می‌شود در نتیجه فرد غذای بیشتری مصرف می‌کند که باعث اضافه وزن او می‌شود.

از طرفی شکر و نمکی که جهت تغییر طعم و مزه و ملس‌شدن و افزایش ماندگاری به این محصولات اضافه می‌شود، برای مبتلایان به دیابت و فشار خون مضر است.

برخی افرادتصور می‌کنند این تنقلات ترش کالری ندارند و به کاهش وزن و لاغر شدن نیز کمک می‌کنند. این باور کاملاً غلط است.

زیرا همه این تنقلات ترش دارای کالری بوده و همچنین با تحریک ترشح اسید معده، فرآیند هضم و جذب را نیز افزایش می‌دهند؛ بنابراین مصرف بی رویه آن‌ها موجب افزایش وزن و چاقی می‌شود. در میان تنقلات ترش، قره قروت حاوی کلسیم است، اما نمی‌تواند جایگزین لبنیات شود.

کلسیم مورد نیاز بدن را از طریق شیر، ماست، دوغ کم نمک و پنیر تأمین می‌شودو قره قروت تنها به عنوان یکی ازطعم دهندگان غذا تلقی می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد قره قروت، لواشک و آلوچه باید مد نظر قرار داد این است که این تنقلات اغلب حاوی میزان زیادی نمک هستند بنابراین در مصرف آن‌ها باید اعتدال را رعایت نمود.

این نکته به ویژه در مورد افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند مانند بیماران مبتلا به پرفشاری خون حائز اهمیت است.

نتیجه گیری

به طور کلی مصرف ترشیجات به منظور کاهش وزن به مصرف کنندگان کمکی نمی‌کنند.

همچنین مصرف ترشی ممکن است دو خطر برای بدن داشته باشد؛ اول اینکه خوردن آن به افزایش اشتها و سوق دادن فرد به پرخوری کمک می‌کند.

این افزایش اشتها و پرخوری موجبات چاقی را فراهم می‌کند که آن هم به نوبه خود عوارضی را به دنبال دارد.

دلیل دوم بر می‌گردد به مشکلات دستگاه گوارش مصرف مکرر خوراکی‌های اسیدی، ترشح اسید معده را بالا می‌برند و برای مخاط دستگاه گوارش ضرر دارند.

ورزش و کنترل رژیم غذایی مهمترین راه کاهش وزن است.

اخیراً دانشمندان ژاپنی تحقیقات خود را معطوف به ارتباط مصرف ترشی و میزان آسیب به ملکول DNA و در نتیجه ایجاد سرطان نموده‌اند؛ بنابراین نباید در مصرف‌ترشی‌ها افراط نمود.
 
منبع: سلامت نیوز 
#ترشیجات #لاغری
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


وزارت امور خارجه پیگیر حقآبه سیستان است مخالفت صنعت خودروسازی آمریکا با سیاست ترامپ در اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی عوارض کمبود منیزیم را جدی بگیرید شیعیانی که با شفاعت فاطمه معصومه (ع) بهشتی می‌شوند پیش بینی ریسک ابتلا به آلزایمر در زنان بر اساس تعداد بارداری افزایش میزان قندخون موجب بهبود حافظه سالمندان می‌شود تشدید تحرکات اندیشکده «اف‌دی‌دی» آمریکا برای تحریم صدا و سیما 315 بازنشسته بالای 75 سال قزوین کارت منزلت دریافت کردند آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می‌کند آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد آیت‌الله مکارم: دولتمردان از مردم عذرخواهی کنند شاهکار جدید ایرباس در ساختن پهپاد پرقدرت+ تصاویر و نقشه‌ها مقام‌های کهنسال جمهوری اسلامی کی قرار است به جوانان میدان دهند غوغای رونالدو در اینستاگرام+ تصویر ارتباط کلسترول بالا و کاهش نرخ باروری در زنان اختلالات خواب پیش نشانه ریسک ابتلا به‌ام اس جاعل دسته چک در البرزدستگیر شد تصویری تاریخی از سفر رییس جمهور چین به امارات وسیله‌ای که آرام آرام مغز کودکانتان را می‌کشد هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول ارتباط نیترات موجود در گوشت و اختلال روانی افراد مبتلا به hiv دو برابر بیشتر در معرض ریسک بیماری قلبی هستند کشف سنگ قبر 5500 ساله در ایرلند شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت اعتبار واردات مواد اولیه و واسطه‌ای سه درصد کاهش یافت معاون وزیر ارشاد: بازشناسی آثار هنری ضرورت است حال سدهای پایتخت خوب نیست پیش‌بینی سوروس درباره کنار رفتن «ترامپ» از قدرت نتانیاهو: ایران بزرگترین تهدید برای همه ماست ادعاهای ضد ایرانی سفیر امارات و خاطره مقام سابق آمریکایی درباره تماس‌ها با «ظریف» رهبر دموکرات‌های سنا: ترامپ نباید یک بار دیگر با پوتین دیدار کند حماس طرح پیشنهادی مصر را برای آشتی گروه‌های فلسطینی پذیرفت پامپئو در سخنرانی ضدایرانی خود روز یکشنبه چه خواهد گفت؟ 24 مظنون داعشی در استانبول ترکیه دستگیر شدند از دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی به تخلف در واردات خودرو تا تعیین زمان رونمایی از دستاورد نیروی هوایی ماجرای زیارت قاچاقی و توسل به امام رضا (ع) هیئتی از جامعه الزهرا (س) پاکستان به حرم امیرالمؤمنین (ع) مشرف شد+تصاویر شناسنامه‌ای برای تراریخته‌ها احتمال کشف گنجینه طلا در کشتی روسی که یک قرن پیش غرق شد ساموئل ال جکسون با ظاهری متفاوت به هالیوود آمد +عکس مدعی دروغین علیه شفر فراری است؟ چه مواقعی آب سرد، چه مواقعی آب گرم بنوشیم؟ بوسه داریوش ارجمند بردستان جمشیدمشایخی/عکس دارمیان در آستانه حضور در یوونتوس دختری که «ملکه جوشکاری» نام گرفت مخالفت با دیدار دوباره ترامپ با پوتین اروپایی‌ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد عقب‌نشینی نتانیاهو از سخنانش درباره مجاب کردن ترامپ به خروج از برجام اجرای دوباره عقد ازدواج با مهریه متفاوت، بدون انحلال عقد اول
من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد خواننده پاپ به یک دختر تجاوز و از او اخاذی کرد شرکت‌های تسیا نخ نوین و رضا نخ مورد بازدید استاندار خراسان رضوی قرار گرفت. سیگار، عمر را کوتاه می‌کند همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ روغن گران نمی‌شود واکنش م. م و ح. ص به وام گرفتن از ثامن الحجج استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه‌شدن ویزیت ندارند استقبال از 41 اتوبوس حامل شهروندان محاصره‌شده الفوعه و کفریا در حومه حلب/پهپادهای ایرانی مسئولیت حفاظت و تأمین امنیت اتوبوس‌ها را دارند+تصا معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد یک فروند هواپیمای f14 در پایگاه شهید بابایی بازآماد شد کشف بیش از 170 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح طی سه ماهه اول 97 سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول‌الهویه بوئینگ 18 میلیارد دلار تیتانیوم از روسیه خریداری می‌کند نود و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان/ سفر قریب الوقوع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان تاکید نماینده سبزوار درمجلس و تکذیب مدیرعامل شرکت غله منطقه 5 کشور برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد ‌برنامه امروز قطع برق تبریز در 5 منطقه منتشر شد +جدول قطعی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me