تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:17584419
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۲:۳۲

روسیه قصد همکاری در مسائل سیاسی منطقه با ایران را دارد/نباید فر کنیم اروپا می‌تواند معجزه کند

برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب با موضوع ورود به مرحله جدیدی از نگاه به شرق با حضور کارشناسان مسایل سیاسی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب (پنج شنبه) با موضوع  ورود به مرحله جدیدی از نگاه به شرق با حضور ابراهیم متقی کارشناس مسائل سیاسی وحسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل برگزار شد.

 در ابتدای برنامه ابراهیم متقی کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: فضای منطقه و بین الملل در حال تغییر بوده و در شرایط کنونی ثبات در فضای کشور ها وجود ندارد.

وی افزود: آمریکا و شوروی در دوران جنگ تحمیلی در چارچوب ساختار از عراق حمایت کردند و اکنون نیز تمامی نظریه پردازان بر این باورند که الگوی رفتار در جهان حول محور معادله قدرت است.

متقی تصریح کرد: روزی معادله قدرت ایجاب می‌کرد که شوروی و آمریکا علیه ایران باشند اما اکنون این معادله تغییر یافته و ما نیز با تهدیدات نوظهور مواجهیم در این شرایط باید شکل بندی راهبردی تغییر یابد چرا که کشورها دوست و دشمن دائمی ندارند بلکه دارای منافع دائمی هستند.

این کارشناس سیاست خارجی بیان کرد: نگاه ما باید به منافع ملی موسق باشد ، هر زمان که آمریکا می‌خواهد جنگی انجام دهد آن را در پوشش دموکراسی پنهان می‌کند و ما نیز در شرایط تهدید فعلی مجبوریم که الگوهای رفتاری سیاست خارجی خود را تغییر دهیم ممکن است که سیاست‌های ائتلاف ما نیز تغییر کنند.

وی ادامه داد: ما باید یا به سمت همکاری با اروپا پیش برویم و یا شرق البته بنده معتقدم که شرق از قابلیت‌های بیشتری در شرایط تحریم های نوظهور برخوردار است چرا که در کنفرانس وین که اخیرا برگزار شد ابهامات زیادی وجود داشت و اروپا نتوانست تضمین‌های عملی به ایران ارائه دهد در نتیجه نگاه به شرق بازتولیدی در جهت تامین اهداف جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

در ادامه برنامه حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: بدیهی است که با یک سفر نه چیزی خراب می شود و نه درست بلکه همکاری میان ایران و روسیه در زمینه نفت و گاز از سال ها پیش ادامه داشته و امری نیست که اکنون محقق شده باشد.

وی افزود: پوتین چندین ساعت با ایران به مذاکره پرداخته که این امر به معنای پیشبرد توافق و نشانه مثبتی برای ایران تلقی می‌شود، همچنین ایجاد توافق میان ایران و روسیه اثرات مثبتی برای دو کشور خواهد داشت و با وجود خروج آمریکا از برجام وقتی روسیه قصد همکاری با ایران را دارد.

بهشتی پور گفت: اکنون روسیه به سمت جمهوری اسلامی آمده و آمریکا تنها قوانین خود را به صحنه بین المللی کشانده است و روسیه را نیز مشمول تحریمهایش کرده است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: باید بتوانیم در شرایط کنونی میان روسیه چین و ایران اتحاد و همکاری به وجود بیاوریم چرا که باید گروهی شرقی در برابر یکجانبه گرایی آمریکا بایستد.

در ادامه برنامه شعیب بهمن کارشناس و پژوهشگر مسائل اورآسیا در ارتباط زنده تلفنی اظهار کرد: رسانه‌های اسرائیلی سعی دارند که میان آمریکا و روسیه توافقی را سامان دهند تا ایران به حضور خود در سوریه پایان بدهد البته مشکل آمریکا و اسرائیل شخص بشار اسد نیست و آنان تنها ایران را هدف گرفته اند.
بهمن تصریح کرد: به نظر می رسد که شناخت روسها از آمریکا مانع از ورود آنها به چنین توافقی خواهد شد چرا که روسیه و آمریکا اختلافات ژئوپلیتیکی بسیاری دارند که یک روزه حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها دیدگاه ضد روس دارند و اجازه نخواهند داد که تحریم ها علیه این کشور لغو شود به نظر می‌رسد که دیدار نتانیاهو و پوتین تنها جنبه نمایشی داشته است.

این کارشناس مسائل اوراسیا بیان کرد: از جوانب امر مشخص است که روسیه قصد دارد تا در مسائل منطقه و دیگر حوزه ها با ایران به همکاری بپردازد و این پیامی است که کشورهای عربی و دیگر ملل جهان باید آن را به خوبی دریابند.

متقی افزود: روسیه کشوری موازنه دهنده است و در چنین شرایطی سعی می‌کند که منافع خود را با محیط سازگار کند ، ایران نیز سعی می کند تا زمانی که تهدید ها در سوریه وجود دارد از چارچوب راهبردی در این کشور دفاع کند.

بهشتی پور کارشناس مسائل سیاسی در ادامه این برنامه با اشاره به اینکه بیشترین رقم تجارت خارجی ما با چین است گفت: چينی ها در دوران تحریم اموال ایران را بلوکه کردندلذا، ما باید واقع گر باشیم و بر اساس منافع مليمان با چین ،روسیه، هند، ژاپن، کره جنوبی و اتحادیه اروپا تعامل کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه چین چندین سال است که بزرگترین شریک تجاری ایران است گفت: الان فرصت طلایی به وجود آمده است زیرا آمریکا با کانادا، مکزیک، روسیه و چین دچار مشکل شده است و باید از فرصت به وجود آمده استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه کل تخم‌مرغ‌ها را در سبد غرب یا شرق گذاشتن غلط است افزود: با تلاش مستمر باید اتحاد سه جانبه ای را بین ایران، روسیه و چین در برابر آمریکا به وجود آورد لذا نیازمند دیپلماسی فعالی در این خصوص هستیم البته با حرف و گفتگو این مسئله به دست نمی آید.

بهشتی پور با اشاره به اینکه در مرحله مشارکت و همکاری براساس منافع باید همکاری را با چین و روسیه ادامه داد افزود: باید براساس منافع مشترک مرحله به مرحله به جلو پیش برویم.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه روسیه و چین قدرت بین المللی و ما قدرت منطقه‌ای هستیم و باید سطح خود را با سطح آنها برابر کنیم تا متضرر نشویم خاطرنشان کرد: از این فرصت تاریخی باید واقع‌بینانه استفاده و شرایط را به درستی تحلیل کنیم تا بر اساس تحلیل های به دست آمده برنامه ریزی دقیق داشته باشیم.

متقی کارشناس مسائل سیاسی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه نگاه به شرق یک استراتژی نیست بلکه جهت‌گیری رفتاری است ادامه داد: ما در وضعیتی نیستیم که بتوانیم اتحادیه تشکیل بدهیم لذا، ما امروز مشارکت می‌کنیم .

وی با اشاره به اینکه اتحاد پذیری ایران، روسیه و چین رویا است و نیاز به زمان زیادی دارد اظهار داشت: نباید در وضعیت انفعال قرار بگیریم و فکر نکنیم اروپا برای ما می تواند معجزه کند.

متقی با بیان اینکه باید بازی چند بعدی فراگیر با ابعاد مختلف داشته باشیم تا امنیت، بقا و منافع بیشتری را برای اجتناب از وضعیت بد اقتصادی یا تهدیدات بد امنیتی ایجاد کنیم افزود: باید سطح روابط خود را به لحاظ کمی و کیفی ارتقاء دهیم لذا در سطح کیفی می توان هدف های راهبردی را تا حدی با هم هماهنگ کرد.

شعیب بهمن کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به اینکه ما با نظام بین الملل سیال مواجه هستیم که در آن آمریکا تلاش می‌کند یکجانبه گرایی خود را در قالب هژمونیک پیش ببرد تصریح کرد: نگاه به شرق نگاه گسترده ای می تواند باشد، باید دیپلماسی فعال و طرح‌های ابتکاری به صورت جدی پیگیری شود.

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه امریکا دشمن قسم خورده ماست و اتحادیه اروپا توان ایستادگی در مقابل فشار آمریکا را ندارد گفت: ما باید در سیاست گذاری جدی باشیم و از سیاست فراز و نشیب فاصله بگیریم .

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه ما باید کار با روسیه و چین را به عنوان سیاست دائمی ، راهبردی و رو به افزایش ادامه دهیم افزود: روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو برخوردارند و از این حق می‌توانند به نفع ما استفاده کنند ، اگر ورود روسیه در بحران سوریه نبود فکر نمی‌کنم با این سرعت داعش شکست می خورد.

وی تصریح کرد: روسیه و چین گله مند هستند مبنی بر اینکه وقتی تحریم آغاز شد نگاه به شرق از سوی ایران پر رنگ می شود ، ما به طور اصولی روابط خود را با چین و روسیه تقویت می کنیم.

بروجردی با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه برخی از کشورها گفت: در بدنه کارشناسی جمهوری اسلامی ایران نگاه پر رنگ تر به غرب وجود داشت ، همکاران غرب گرای ما در مجلس ششم می گفتند که امکان ندارد روسیه در ایران نیروگاه تکمیل کند ، دولت باید از فرصت به وجود آمده حداکثر استفاده را ببرد.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دفتر تجاری سفارت فرانسه در مسکو تعطیل شد اتفاق عجیب در کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد پیش‌نویس لایحه شفافیت منتشر شد پاسخ سازمان پدافند غیرعامل به اقدام وزیر ارتباطات تحولات فلسطین|اذعان به ناتوانی ارتش پیشرفته اسرائیل در برابر بادبادک‌های آتش‌زا جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی شهروندان سوری را هدف قرار دادند استقلال مقابل رباط مراکش متوقف شد فعالیت 2500 شرکت دانش بنیان و استارت‌آپی توسط جوانان تحصلیکرده شهرهای برتر آمریکا در کسب و کار دیجیتالی کدامند؟ تحولات سوریه|آزادسازی تپه راهبردی "الحاره" در درعا؛ آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد نشست خبری در هلسینکی/ ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم / پوتین: نگرانی روسیه را بابت خروج آمریکا از برجام به ترامپ انتقال دادم رئیس اتاق بازرگانی: ایجاد سالیانه 791 هزار شغل جدید/ بهبود 7 پله‌ای در شاخص رقابت پذیری اقتصاد احکام تأمین اجتماعی و بهزیستی تصاویر/ برگزاری دوره آموزشی طرح ولایت ویژه خواهران بسیجی طلبه در اراک پوتین: نگرانی‌ خود را درباره خروج آمریکا از برجام مطرح کردیم/ ترامپ: درباره اهمیت اعمال فشار بر ایران صحبت کردم تمثال منفورترین چهره استکبار برای بار دوم به ترامپ رسید/ تقدیر از مجاهدتهای سرلشکر سلیمانی خبرنگار معترض به کنفرانس ترامپ و پوتین اخراج شد ضیاءالدین دری: امیدم به دعاهای مردم است تصاویر/ گرمای تهران ترکیه خروج کامل نیروهای ی. پ.گ از منبج سوریه را تکذیب کرد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی فرصتی برای بیان دستاوردها است حجاب یک اسلحه است سفر خطرناک مهاجر خارجی برای ورود به ایران اقدام نمادین سواری با اتوبوس میان ادیانی در بروکلین + تصاویر cr7 و چالشی جدید؛ / زنده؛ اولین کفرانس مطبوعاتی رونالدو در یوونتوس اتحادیه اروپا قانون مسدود کننده برای حفظ برجام را تصویب کرد ایران در ماههای اخیر، مذاکرات فشرده‌ای رابا شرکای برجام انجام داده سلطانی فر: تیم ملی را با تدارک مناسب به جام جهانی فرستاده بودیم؛ امیدوارم مشکل سربازی ملی پوشان حل شود 100 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (بخش پایانی - نفرات 5 تا 1) بیش از 15 هزار معلول در استان قزوین وجود دارد همایش «حافظان حریم خانواده» در شهر دمق برگزار شد جلسه 4 ساعته تاج و کی‌روش در مسکو زمانی: استقلال مشکلی برای برگزاری سوپرجام ندارد! حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه استعفای سریالی اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی برای در امان ماندن از جن زدگی چه باید کرد؟ بازیکن آلمانی در آستانه پیوستن به استقلال +عکس ابر ستاره پرتغالی تست‌های پزشکی یوونتوس را با موفقیت پشت سر گذاشت +عکس پهپادهای صهیونیست دو منطقه را در شمال غزه هدف قرار دادند جابری انصاری با رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد تحولات عراق|آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه / سفر وزیران برق و برنامه‌ریزی عراق به عربستان
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت اسرائیل به حلب حمله کرد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me