تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:عقیق
دسته:اجتماعی-فرهنگی-سیاسی()
کد خبر:17584421
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۲:۳۲

چرا چادر؟ آیا مانتو پوشش اسلامی نیست؟

حجاب اسلامی با هر نوع پوششی که موجب تحریک و تهییج و جلب توجه مردان نامحرم گردد منافات دارد و آن نوع لباس و پوششی که بهتر حدود شرعی را حفظ می‌کند بهتر و کامل است.
عقیق: "حجاب و عفاف" یکی از دستورات دین مبین اسلام بوده که در شماره های گوناگون، مطالب مختلف از این فریضه الهی را تقدیم حضور مخاطبان گرامی خواهیم کرد.

* چرا بانوان باید چادر سر کنند؟ مانتو پوشش اسلامی نیست؟

* سؤال

چادر يعني چه و چرا زنها بايد چادر سركنند؟ و آيا حجاب اسلامي با چادر مشكي كامل ميشود و كسي كه مانتو ميپوشد پوشش اسلامي ندارد؟

* پاسخ

حجاب امري ظاهري و در ارتباط با جسم است و عمل به اين امر ظاهري برخاسته از اعتقادات و باورهاي دروني افراد است. پوشش ظاهري افراد، به ويژه زنان را حجاب ميگويند، كه مانع از نگاه نامحرم به آنان ميشود.

* حدّ لازم در پوشش اسلامي

اگر بخواهيم از حجاب اسلامي سخن بگوئيم، بي ترديد حجاب طبيعي و كامل همان است كه در متون ديني اسلام مانند قرآن و حديث ذكر شده است كه بحث بسيار مفصل و دقيق دارد. از اين رو، لازم است به صورت مختصر توضيح دهيم.

دستور حجاب در اسلام، در دو بخش عمده آمده است:

الف. پوشاندن بدن، به جز جاهايي كه شرع مقدس اجازه داده است.

ب. پنهان داشتن زينت ها

بدن زن به طور طبيعي براي جنس مخالف جاذبه دارد و معمولاً موجب تحريك جنسي ميشود. حال اگر علاوه بر زيباييهاي  طبيعي، زن به آراستن خود بپردازد و اندام آراسته خود را در معرض ديد ديگران قرار دهد. طبيعي است كه از بسياري سلب آرامش نموده و موجب تحريك جنسي و گاهي فساد در جامعه ميشود. و در مواردي نيز موجب گسستن پيوند خانواده و سست شدن الفت بين زوجهاميگردد. مراعات درست پوشش اسلامي از امور ضروري در پيشگيري از اين مفاسد است. بنابراين خانمي كه ملتزم به ارزشهاي اسلامي است، هيچگاه با لباسهاي رنگارنگ و تنگ كه برآمدگيهاي بدن را نشان مي دهد و با تزئينات و آرايشهاي مهيّج از خانه بيرون نميآيد. قرآن كريم از تبرّج (خود آرايي به منظور خودنمايي) نهي نموده و آن را متعلّق به جامعه جاهلي دانسته است. نحوه پوشش، آرايش و حركات زن تا حد زيادي نشانگر شخصيت، نحوه فكر، گرايشها و الگوهاي ارزشي اوست.[1] بنابراين پوشش اسلامي در واقع بدون آن كه جسم انسان را به نمايش بگذارد، تجلي ارزشهاي روحي و رواني است. عفاف، شخصيت زن و متانت و وقار وي را نمودار ميكند و زن با حجاب از طمع و آرزوهاي پست ديگران در امان ميباشد. قانون آفرينش است كه هر چه موجود لطيفتر باشد محافظت از آن جديتر است. موجود هرچه گران بهاتر باشد بيشتر آن را محافظت مي كنند، درّ گرانبها را در گاوصندوق نگه ميدارند، تا از دستبرد ديگران در امان بماند.

حضرت علي ـ عليه السّلام ـ در بيان نقش پوشش كامل به عنوان حفظ ارزش و احترام زن ميفرمايد: «فانّ شدّة الحجاب ابقي عليهنّ؛ همانا حجاب و پوشش كامل، زنان را سالمتر و پاكتر نگاه خواهد داشت.»[2]

نتيجهگيري

حاصل اين كه حجاب اسلامي با هر نوع پوششي كه موجب تحريك و تهييج و جلب توجه مردان نامحرم گردد منافات دارد و آن نوع لباس و پوششي كه بهتر حدود شرعي را حفظ ميكند بهترو كامل است. بنابراين استفاده از چادر مشكي با فلسفه حجاب و پوشش زنان در مقابل نامحرم كه همان عدم تحريك و تهييج در مقابل نامحرم و ايجاد آرامش رواني در جامعه است، بيشتر و بهتر سازگار است.

از ديدگاه روانشناسي رنگها، اين يك واقعيت مسلم است كه رنگ مشكي رنگي صامت و غير فعال است كه باعث تحريك  و جلب توجه نميشود.

بله، چادر مشكي از آن جهت كه تمام بدن زن را مي پوشاند و برجستگي ها و زيبائيهاي زن را در خود پنهان مي دارد و كمتر موجب جلب توجه نامحرمان مي گردد؛ بهتر از مانتو مي باشد. زيرا در مانتو حركات جذاب زنانه، آشكارتر است و ممكن است بيشتر موجب تحريك نامحرمان گردد.

همچنين بعضي از مراجع تقليد چادر مشكلي را بهترين نوع حجاب دانسته اند از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامي آيت الله خامنهاي در اين باره ميفرمايند: «من ميگويم چادر، هم بهترين نوع حجاب است و هم نشانه ملّي ماست كه هيچ منافاتي با هيچ نوع تحرّكي از زن ندارد. اگر واقعاً كار اجتماعي و كار سياسي و كار فكري به معناي تحرّك باشد، لباس رسمي زن ميتواند چادر باشد كه بهترين نوع حجاب است. البته ميتوان محجّبه بود و چادر هم نداشت. منتها همين جا هم بايد آن مرز را پيدا كرد. عدهاي از چادر فرار ميكنند به خاطر اين كه هجوم تبليغاتي غرب دامن گيرشان نشود. امّا از چادر فرار ميكنند به آن حجاب واقعي بدون چادر هم رو نميآورند چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار ميدهد. تصور نكنيد اگر ما فرضاً چادر را كنار گذاشتيم آن مقنعه كذايي را... درست كرديم، دست از سرما برمي‌دارند. نه،‌آنها به اين چيزها قانع نيستند، بلكه ميخواهند همان فرهنگ منحوس را در اين جا مثل زمان شاه كه زن اصلاً حجاب و پوشش نداشت عمل بشود.»[3]

 

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:

1. مطهري، مرتضي، مسئله حجاب، تهران، صدرا، 1379

2. مهريزي، مهدي، آسيب شناسي حجاب، تهران، جوانه رشد، 1379

3. حسينيان، روح الله، حريم عفاف، (حجاب، نگاه)، تهران، سازمان تبليغات اسلامي، 1373

4. پورسيد آقايي، مسعود، حجاب ميوه شناخت، قم، حضور، 1376

5. طيبي، ناهيد، حجاب و عفاف مروري دوباره، مجله پيام زن، شماره 95 ـ 96

 

پي نوشت ها:

[1] . لازم است ذكر شود كه استفاده از لباسهاي زيبا و تزيينات هيچ اشكالي ندارد. هر زني ميتواند در حضور شوهرش، زنان ديگر و مردان محرم و كودكان از اين امور استفاده كند وبدون پوشش كامل حضور يابد، بنابراين مراعات حدود واجب پوشش فقط در مقابل مردان غير محرم لازم ميباشد.

[2] . نهج البلاغه، نامه 31

[3] . برگرفته از سخنان مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنهاي، فرهنگ تهاجم فرهنگي، تهران، سازمان مدارك فرهنگ انقلاب اسلامي، چاپ اوّل، 1373، ص 261 ـ 262

منبع:حوزه
#به وقت حجاب #چادر #پوشش اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید


اتفاق عجیب در کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد پیش‌نویس لایحه شفافیت منتشر شد پاسخ سازمان پدافند غیرعامل به اقدام وزیر ارتباطات تحولات فلسطین|اذعان به ناتوانی ارتش پیشرفته اسرائیل در برابر بادبادک‌های آتش‌زا جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی شهروندان سوری را هدف قرار دادند استقلال مقابل رباط مراکش متوقف شد فعالیت 2500 شرکت دانش بنیان و استارت‌آپی توسط جوانان تحصلیکرده شهرهای برتر آمریکا در کسب و کار دیجیتالی کدامند؟ تحولات سوریه|آزادسازی تپه راهبردی "الحاره" در درعا؛ آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد نشست خبری در هلسینکی/ ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم / پوتین: نگرانی روسیه را بابت خروج آمریکا از برجام به ترامپ انتقال دادم رئیس اتاق بازرگانی: ایجاد سالیانه 791 هزار شغل جدید/ بهبود 7 پله‌ای در شاخص رقابت پذیری اقتصاد احکام تأمین اجتماعی و بهزیستی تصاویر/ برگزاری دوره آموزشی طرح ولایت ویژه خواهران بسیجی طلبه در اراک پوتین: نگرانی‌ خود را درباره خروج آمریکا از برجام مطرح کردیم/ ترامپ: درباره اهمیت اعمال فشار بر ایران صحبت کردم تمثال منفورترین چهره استکبار برای بار دوم به ترامپ رسید/ تقدیر از مجاهدتهای سرلشکر سلیمانی خبرنگار معترض به کنفرانس ترامپ و پوتین اخراج شد ضیاءالدین دری: امیدم به دعاهای مردم است تصاویر/ گرمای تهران ترکیه خروج کامل نیروهای ی. پ.گ از منبج سوریه را تکذیب کرد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی فرصتی برای بیان دستاوردها است حجاب یک اسلحه است سفر خطرناک مهاجر خارجی برای ورود به ایران اقدام نمادین سواری با اتوبوس میان ادیانی در بروکلین + تصاویر cr7 و چالشی جدید؛ / زنده؛ اولین کفرانس مطبوعاتی رونالدو در یوونتوس اتحادیه اروپا قانون مسدود کننده برای حفظ برجام را تصویب کرد ایران در ماههای اخیر، مذاکرات فشرده‌ای رابا شرکای برجام انجام داده سلطانی فر: تیم ملی را با تدارک مناسب به جام جهانی فرستاده بودیم؛ امیدوارم مشکل سربازی ملی پوشان حل شود 100 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (بخش پایانی - نفرات 5 تا 1) بیش از 15 هزار معلول در استان قزوین وجود دارد همایش «حافظان حریم خانواده» در شهر دمق برگزار شد جلسه 4 ساعته تاج و کی‌روش در مسکو زمانی: استقلال مشکلی برای برگزاری سوپرجام ندارد! حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه استعفای سریالی اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی برای در امان ماندن از جن زدگی چه باید کرد؟ بازیکن آلمانی در آستانه پیوستن به استقلال +عکس ابر ستاره پرتغالی تست‌های پزشکی یوونتوس را با موفقیت پشت سر گذاشت +عکس پهپادهای صهیونیست دو منطقه را در شمال غزه هدف قرار دادند جابری انصاری با رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد تحولات عراق|آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه / سفر وزیران برق و برنامه‌ریزی عراق به عربستان دستگیری یک تیم تروریستی داعش توسط سربازان گمنام امام زمان (عج)
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت اسرائیل به حلب حمله کرد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me