تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:بصیرت
دسته:سیاسی()
کد خبر:17584468
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۲:۵۰

اصلاح طلبان و نظریه پردازی برای اقتدارگرایی

دموکراسی همواره در معرض انحراف به سمت اقتدارگرایی و پوپولیست بوده و صاحبان قدرت و ثروت با عوام فریبی و شعبده بازی تبلیغات و رسانه‌ها، تلاش کرده‌اند تا قدرت را در اختیار گرفته و با لطایف الحیلی از دست بدست شدن آن جلوگیری نمایند. محدود کردن حقوقی و قانونی قدرت مهمترین مانعی است که میتواند از افتادن دموکراسی در این پرتگاه جلوگیری نماید.
پایگاه بصیرت / گروه سياسي/ مهدی سعیدی

دولت اعتدال در دور دوم خود علي رغم شعارها و وعده هايي که در آستانه انتخابات ارديبهشت ماه 1396 داده است، با ناکامي هاي متعددي ناشي از ناکارآمدي برنامه ها و مديران خود مواجه گرديده است، به نحوي که اين وضعيت صداي موافقين و همراهان دولت را نيز در آورده است. شرايط حاصله موجب شده تا سناريويي تبليغاتي و بازي رسانه اي جديدي توسط اتاق عمليات جنگ رواني اين جريان طرحريزي شده و قلم بدستان وابسته براي توجيه وضع موجب دست به فرافکني زده و انواع و اقسام مطالب براي انحراف در افکار عمومي توليد شود تا مردم عامل مشکلات کشور را نه در ناکارآمدي دولت، بلکه در جاي ديگري جستجو نمايند.

از جمله اين بازي هاي رسانه اي مي توان به اظهارات سعيد حجاريان اشاره کرد. وي که از جايگاه تئوريسيني براي اصلاح طلبان برخوردار است، به تازگي در يادداشتي با رندي هميشگي خود از زبان اصولگرايان سخن گفته و در تشريح وضعيت دولت روحاني در صورت وخيم شدن اوضاع و ناکامي در برجام چنين اظهار داشته است:

«در صورتي که وضعيت گفته شده تشديد شود، راست‌ها چهار سناريو پيش روي دولت روحاني قرار خواهند داد. اولين آنها پيشنهاد استعفاست؛ يعني روحاني را به استعفا دلالت کنند. دومين سناريو، اعمال فشار است؛ و بر سر مسائل شخصي رييس‌جمهور مانور دهند. سپس بر مبناي عکس‌العمل روحاني حملات را تشديد کرده و از رييس‌جمهور مشروعيت‌زدايي و نهايتا وي را وادار به کناره‌گيري کنند. سناريوي سوم، طرح عدم کفايت روحاني است؛ به نظر اگر اکثريت مجلس تا پايان سال اوضاع را بحراني ببينند و نتوانند در برابر فشار مردم تاب بياورند و به اين جمع‌بندي برسند که دولت توانايي حل بحران ندارد، لاجرم و شايد بنا به بعضي صحبت‌ها موضوع عدم کفايت را مطرح مي‌کنند.آخرين سناريو از جنس پرونده‌سازي است؛ به اين نحو که مجموعه عملکرد روحاني را رصد کنند و في‌المثل بگويند رييس‌جمهور با اصحاب فتنه سر‌ و ‌سرّي داشته يا در موضوع برجام دو و سه با خارجي‌ها ارتباطي برقرار کرده است، لذا نمي‌تواند سکاندار قوه مجريه باشد.»

از سوي ديگر عبدالله ناصري عضو شوراي مشورتي اصلاح‌ طلبان و فعال سياسي اصلاح‌ طلب نيز به ميدان آمده و دراين باره نوشته است: «يك جريان سياسي خاص با توجه به شرايط فعلي كشور، راهبرد جديدي را براي جلوگيري از اتمام دوره رياست‌جمهوري حسن روحاني طراحي كرده است. طرح مباحثي همچون استعفا يا فشار سياسي بر رييس‌جمهور در همين راستا طراحي و نقل محافل سياسي و رسانه‌اي شده است.»

اين ادعاها در حالي مطرح مي‌گردد که مويدي براي آن مطرح نگرديده و چنين کلامي در اظهارات منتقدان دولت روحاني وجود ندارد. لذا بکارگيري تعابيري چون به استعفا رساندن، اعمال فشار، طرح عدم كفايت و پرونده‌سازي، بيش از آنکه حاکي از ذهن منتقدين بالاخص اصولگرايان باشد و مستحضر به مشاهدات ميداني و انضمامي گردد، گزارشي است از آنچه در ذهن اصلاح‌طلبان مي‌گذرد! و ايشان تلاش دارند تا از بار ناکارآمدي دولت بکاهند و القاء تلاش مخالفين براي ضربه زدن به دولت در افکار عمومي انحراف ايجاد کنند!

اما آخرين بازي کليد خورده در قالب اين سناريوي رسانه اي، يادداشتي است که نويسنده کم سواد روزنامه "جهان صنعت" با عنوان «كاش رياست‌جمهوري روحاني دور سوم داشت» نوشته است و در آن مطالبي را بيان کرده که خواندن آن جالب توجه است! وي با اشاره به کاهش انگيزه رييس جمهور به عنوان عاملي براي عدم رسيدگي کامل به مشکلات کشور مي نويسد: «به دليل آنکه طبق قانون اساسي ما روساي جمهور نمي توانند بيش از دو دوره در اين سمت انجام وظيفه کنند، همين امر در دوره دوم براي روساي جمهور به يک عامل ضدانگيزشي ناخودآگاه تبديل مي شود.»

وي علت باقي ماندن مشکلات کشور و عدم تلاش موثر دولت براي حل آن را در اين عامل روانشناختي انگيزشي جستجو مي کند و براي رفع اين آن راهکاري حقوق پيشنهاد مي دهد: «شايد به همين دليل است که مشاهده ميکنيم در کشورهايي همچون روسيه و ترکيه دوره خدمت رياست جمهور به دو دوره محدود نمي شود و روساي جمهور تا زماني که در ميان اکثريت مردم محبوبيت دارند و مي توانند راي اکثريت راي دهندگان را به دست آورند در انتخابات رياست جمهوري شرکت کنند... از ميان برداشتن اين عامل رواني ضدانگيزشي تنها يک راه حل دارد و آن، اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري در جهت نامحدود کردن دوره هاي رياست جمهوري و سپردن سرنوشت تعداد دوره هاي رياست جمهوري هر رييس جمهور به تعداد آرايي است که در هر انتخابات مي تواند به دست آورد. با تجربه هاي نه چندان موفقي که از چندين دوره انتخابات رياست جمهوري در چهار دهه گذشته به دست آورده ايم اجراي چنين اصلاحاتي در قانون انتخابات رياست جمهوري چه بسا گره کور بسياري از مشکلات اقتصادي و اجتماعي و سياسي ما را باز کند.»

چنين مواضع ناشيانه اي از جهات متعددي با شاخص هاي آنچه توسط جريان اصلاحات به عنوان الگو مطلوب کشورداري و توسعه سياسي خوانده ميشود در تعارض است! يکي از اصول کليدي دموکراسي تحديد قدرت از طريق چرخش نخبگان مي باشد و اينکه در نظام هاي دموکراتيک براي سمت رياست جمهوري محدوديت زماني گذاشته اند، نيز تضميني قانوني براي تحديد اين امر به حساب مي آيد. دموکراسي همواره در معرض انحراف به سمت پوپوليست بوده و صاحبان قدرت و ثروت با عوام فريبي و شعبده بازي تبليغات و رسانه ها، تلاش ميکنند تا قدرت را در اختيار بگيرند و با لطايف الحيلي از دست بدست شدن آن جلوگيري نمايند. اين فرآيند بر آمده از خوي انحصارگرايي قدرت حکايت دارد و نمونه هاي فراواني براي آن ميتوان در تاريخ ارائه نمود. محدود کردن حقوقي و قانوني قدرت مهمترين مانعي است که ميتواند از افتادن دموکراسي در پرتگاه پوپوليسم جلوگيري نمايد.

جالب آن است که اصلاح طلبان ساليان سال همين استدلال ها را با ادبيات مختلف تکرار کرده اند و از آن به عنوان ابزاري براي هجمه به رقيب سياسي خود بهره برده اند و ايشان را به اقتدارگرايي و پوپوليسم متهم نموده اند، اما امروز در برابر اين اظهارات خلاف دموکراسي و روح قانون اساسي سکوت اختيار کرده اند. جا دارد که يادآور شويم اين چنين اظهاراتي در اين جريان داراي پيشينه بوده و سالياني نه چندان دور عطاالله مهاجراني وزير ارشاد دولت اصلاحات، خواستار تغيير قانون اساسي براي تداوم قدرت مرحوم هاشمي رفسنجاني رييس دولت پنجم و ششم شده بود!

اين چنين اظهاراتي به خوبي آشکار مي سازد که آنچه تحت عنوان نظريات سياسي توسط اين جريان مطرح مي گردد، به ابزاري براي دستيابي به قدرت تبديل شده است و آنگاه که شرايط دستيابي و تداوم قدرت به نحو ديگري اقتضا مي کند، فرصت طلبانه تغيير موضع داده و از نظريات سياسي خود صرف نظر مي کنند! به واقع در پس نقاب اصلاح طلبي و دموکراسي خواهي، اقتدارگراياني پنهان شده اند که در بزنگاه هاي سياسي چهره واقعي شان را عيان ميسازند!

اردوگاه اصلاح طلبان مدتهاي مديدي است که از پارادوکس هاي متعددي رنج مي برند و بازتاب آن در جامعه تبعات سنگيني براي آنان داشته است که از جمله اين معضلات، نفوذ چهره هايي فرصت طلب است که اعتقادي به همان اصول نوشته و نانوشته اصلاح طلبي ندارند و مواضع آنان موجب عيان شدن چندگانگي اين اردوگاه مي گردد. راه چاره نيز معلوم است و آن مرزبندي با اين جريان نفوذي است که تا به امروز تعلقات جناحي و عدم صداقت مانع انجام اين اقدام شده است!


#اصلاح طلبان #جریان های سیاسی #دولت دوازدهم #حسن روحانی #دموکراسی #فرصت طلبی
این خبر را به اشتراک بگذارید


مقصد جدید قدوس کجاست؟ رشد بی‌رویه مراکز دانشگاهی در نقاط مختلف کشور در یک دهه اخیر ممنوعیت رقابت‌های فردی دانش‌آموزان از مهر 97 غیبت صالحی امیری در نشست سرپرستان بازی‌های آسیایی آینده آرال در انتظار خزر؟! دشمن نگران اعتقاد و روحیه شهادت‌طلبی جوانان ایران است گروه کثیری جنگ اقتصادی را باور نکرده اند/کارگران بازوی محرک تولید و مدیران هستند موج گرما تا اواسط هفته آینده در استان ادامه دارد بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه هند در دوراهی انتخاب نفت ارزان ایران یا حرف‌شنوی از ترامپ قدردانی رییس‌جمهور اروگوئه از گریزمان احتمال بازگشت پوگبا به یوونتوس دعوت پیامکی از مردم برای شکایت از استاندار تهران شبکه فرانس 24: توافق اتحادیه اروپا و ژاپن؛ تنگ کردن حلقه محاصره ترامپ! وزیر نیرو: مردم همکاری کنند تا برق و آب قطع نشود نشست «توسعه محله‌محور در بافت فرسوده تهران» برگزار می‌شود استفاده از ظرفیت مساجد در راستای کسب و کارهای نو/آغاز رویداد کارآفرینی «هم نت برکت» در اصفهان پروژه تالار مرکزی شیراز به بخش خصوصی واگذار می‌شود چرا مجمع تشخیص لایحه پالرمو را رد کرد؟ پیش‌بینی بازارهای مالی در سال 97 برای سرمایه‌گذاران آمار فروش فیلم‌های سینمایی/ «هزارپا» در جیب مَردم معرفی برگزیدگان جشنواره تولید کتاب کودک و نوجوان رضوی + فیلم اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای امروز الزامی شدن ثبت قیمت کالاها و خدمات بهره مند از ارز رسمی در سامانه 124 نمایش "مال به کول" خداداد: تکواندو از کار احتیاطی خارج شود پیگیری استانداری برای رفع موانع تولید/ برای صدور مجوز شرکت‌های تولیدی باید لابی‌ها از بین برود قیمت خدمات دندانپزشکی افزایش نمی‌یابد 10 موسسه قرآنی فعال در اراک نیست/ برخی مؤسسات تنها به نصب تابلو بسنده کرده‌اند اطعام 4 هزار مددجوی سیستان و بلوچستان در دهه کرامت معرفی برگزیدگان جشنواره ملی «خوشنویسی رضوی» اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفته شد جزئیات عرضه هزاران میلیارد سهام دولتی/سهام عدالت چگونه مردم واگذار می‌شود؟ شروط جدید ستاره‌های استقلال پیش پای آبی‌ها عکس نوشت اخبار مهم روز کشور 2 راهکار برای مقابله با بحران خاموشی‌ دیدار قریب‌الوقوع وزرای خارجه و دفاع روسیه و ژاپن تبریز میزبان مسابقات فوتبال حبابی قهرمانی کشور تعداد شعب داخلی شبکه بانکی کاهش یافت دوست وزیر، مدیر جدید استقلال! رونمایی از سرپرست جدید استقلال/ غریبه آشنا همه کاره آبی‌ها می‌شود؟! مدافع چپ آلمان در جام جهانی در رادار خرید انگلیسی‌ها تیم منتخب جام جهانی 2018 از دید آس+عکس ولایتی: اگر یمن بخواهد، کمک می‌کنیم پرونده قربانیان اسیدپاشی اصفهان مختومه شد آخرین آمار از زندانیان صدور چک بی‌محل روزنامه قطری: ستون تیم کی‌روش را رُبودند چشمی فردا راهی قطر می‌شود؟ دیدنی‌های امروز بهترین‌های دنیای خودرو در فستیوال " گوودوود" (+عکس)
فغانی داور فوتبال و همسرش عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک تشییع مادر شهیدان ردانی پور فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام وزیر نیرو عذرخواهی کرد برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران احتمال قطعی آب تبریز مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی انتقام وحشتناک مردم اندونزی از کروکودیل‌ها تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو شیراز جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری استقلال: از سوپرجام انصراف نداده‌ایم +عکس نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد جزئیات پرداخت مستمری به مددجویان/فروش سوهانک و دلخوری وزیر بهداشت رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود خبر چهارماه حقوق سال 97 کارگران عمران پرداخت شده است/ معوقات حقوق مربوط به سالهای گذشته است حضور مهدی جهانگیری در همایش دولت با فعالان اقتصادی وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! خطر سقوط تاور جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج بازدید وزیر ورزش و جوانان از پروژه‌های ورزشی زاهدان و زابل خطر سقوط جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج/خیابان مسدود شد پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! زنی که از نتانیاهو هم افراطی‌تر است! + عکس فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه جزئیات قتل «مریم فرجی» فعال سیاسی دانشجویی / اعتراف قاتل

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me