تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:الف
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17584509
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۳:۱۷

آدمها نه سیاهند و نه سفید!

رودخانه میستیک با درونمایه‌ای روانشناسانه به واکاوی روحیات شخصیت‌هایی که هرکدام نماد گروهی از جامعه هستند می‌پردازد. لیهان در این اثر تلاش کرده به وضوح نشان دهد که انسان‌ها سفید و سیاه نیستند

«رودخانه میستیک»

نویسنده: دنیس لیهان

مترجم: نادر ریاحی

ناشر: جهان کتاب؛ چاپ دوم 1396

560 صفحه؛ 40000 تومان

*****

 در مجموعه نقاب که بیشتر به آثار قدیمی ادبیات پلیسی جنایی اختصاص دارد، رمان «رودخانه میستیک» را می‌توان در زمره آثار متاخر و معاصر به حساب آورد. یک اثر پلیسی و جنایی معاصر که باوجود تازگی و تفاوت های آن با آثار کلاسیک ادبیات پلیسی و جنایی، اثری کلاسیک جلوه می کند! نویسنده شخصیت‌های این رمان را از بین انسان‌های عادی که زندگی معمولی دارند انتخاب کرده است؛ آدمهایی که در لحظه خود را در دل ماجرایی جنایی می‌یابند و چاره ای ندارند که پا به پای آن پیش بروند. این رمان شرح دنیای پر شتاب اطراف ماست که با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیش از پیش از محصولات آن، سبب دگرگونی سبک‌های زندگی می‌شود. انسان‌هایی که مدام در حال تغییرند و در نقاط عطف زندگیشان انتخابگرانه ظاهر می شوند؛ این‌که چه می‌خواهند باشند و یا چه کارهایی انجام دهند. هر انسانی می‌تواند به گونه‌ای خودش را نیز در این رمان جای دهد و به جای شخصیت‌ها بگذارد و تصور کند که در هر مرحله چه تصمیمی خواهد گرفت. شاید به همین دلیل است که داستان رودخانه میستیک اثر دنیس لیهان تا این حد به محبوبیت دست یافته است که در مدت زمان کوتاهی در ایران به چاپ دوم نیز رسیده است.

در گونه پلیسی و جنایی، طرح داستان معمولا با گره افکنی همراه است، گره‌هایی که در داستان ایجاد شده و در طول داستان شخصیت ها می‌کوشند با بازکردن این گره‌ها پرده از رازها بردارند. این دقیقا همان کاری است که دنیس لیهان در انجامش استاد است و این گره‌افکنی در داستان را به استادی کامل به نمایش می‌گذارد. بی‌شک به همین دلیل است که اغلب آثار او توسط کارگردانان بزرگ سینمای آمریکا به فیلم‌های کلاسیک بدل شدند. کلینت ایستوود بازیگر و کارگردان برجسته آمریکایی نیز داستان رودخانه میستیک را منبع اقتباس برای فیلم «میستیک ریور» قرار داده که در نهایت موفق به کسب جایزه اسکار و همچنین جوایزی برای بهترین فیلمبرداری و کارگردانی شد.

رودخانه میستیک با درونمایه‌ای روانشناسانه به واکاوی روحیات شخصیت‌هایی که هرکدام نماد گروهی از جامعه هستند می‌پردازد. لیهان در این اثر تلاش کرده به وضوح نشان دهد که انسان‌ها سفید و سیاه نیستند. اینکه بگوییم انسانی مطلقا خوب و یا بد است از نظر نویسنده کتاب پذیرفتنی نیست. بلکه انسان‌ها دنیای خاکستری دارند که آن‌ها را در قالب مجموعه‌ای از شرارت‌ها و کارهای نیک دسته‌بندی می‌کند. حال لیهان از همین مردم عادی الهام گرفته و داستان‌هایش را براساس زندگی آنها می‌نویسد.

لیهان دارای مدرک فوق لیسانس نویسندگی خلاقانه از دانشگاه فلوریدا است و در دانشگاه ادبیات همان جا به تدریس همین رشته نیز پرداخته است. علاقه او به نویسندگی سبب شده که کارگاه نویسندگی بزرگی در دانشگاه پترزبورگ پایه گذاری و اداره کند. در بسیاری از مجلات و نقدهای هنری، او را «همینگوی نسل ما» خوانده و داستان‌هایش را با جان گریشام مقایسه کرده‌اند.

داستان رودخانه میستیک از حیث زمانی و مکانی در سال‌های اخیر و در بوستون آمریکا می‌گذرد. داستان با ماجرای دوستی سه کودک با نام‌های شان و جیمی و دیو بویل شروع می‌شود. دوستی شان و جیم به واسطه پدرانشان شروع شده بود، چرا که آنها در کارخانه شکلات سازی کولمن با یکدیگر همکار بودند. شغل پدر جیمی به بار زدن کامیون‌ها اختصاص داشت اما  پدر شان در سمت سرکارگری کارخانه از شغل بهتری برخوردار بود و به همین دلیل شان زندگی بهتری را نسبت به جیمی تجربه می‌کرد و می‌تواسنت در مدارس خوب منطقه درس بخواند. این نابرابری اجتماعی سبب شده شده بود که از شخصیت جیمی پسری ستیزه جو و لاابالی و درس نخوان شکل بگیرد که دائما به فکر دزدیدن و اذیت و آزار است. اما نقش شخصیت دیو بویل در این بین متفاوت تر بود. او عاشق جسارت و شجاعت جیمی بود و به قول لیهان خودش را مثل سیریش به جیمی می‌چسباند و اینگونه به جمع شان و جیمی وارد شده بود. اولین اتفاقی که سبب وارد شدن خواننده به بطن داستان می‌شود پیدا شدن سرو کله‌ای ماشین ناشناس است. آن روز پس از اینکه جیمی و دیو با دعوایی سرسختانه شان را مجبور می‌کنند تا برای رانندگی با ماشین همسایه که قصد دزدیدن آن را دارند به آنها کمک کند، خودروی ناشناسی از راه می‌رسد و از نیت بچه‌ها آگاه می‌شود. دیو به اجبار دو مرد غریبه که خود را پلیس معرفی کردند سوار ماشین می‌شود. دیو پس از چند روز پیدا می‌شود و پرده از رفتار نامناسب دو مرد بر می‌دارد.  اتفاقاتی که در روزها و سال‌های بعد می‌افتد سبب فاصله افتادن بین این سه تن شده و آنها را در بزرگسالی روبروی هم قرار می‌دهد. بعد از گذشت 25 سال، می‌بینیم که شان کارگاه  پلیس شده و جیمی نیز مجرمی است که سال‌ها در زندان بوده. برحسب رخدادهایی جذاب و مهیج، با پیدا شدن جسد دختر جیمی، شان که مسئول پیگیری این پرونده است او را دوباره در برابر جیمی قرار می‌دهد و خواهیم دید که چگونه دیو که تا به امروز در انزوا فرو رفته بود سر از ماجرای قتل در می‌آورد.

این داستان که وصف عشق و وفاداری و رفاقت و ایمان است به خوبی نشان می‌دهد که گذشته انسان‌ها چگونه بر آینده آنها تاثیر می‌گذارد و نیمه‌های پنهانی و گاه تاریک وجودی شخصیت‌ها را در ویترین داستان به خوبی به نمایش می‌گذارد.

این داستان از بیست و هشت بخش با عناوین مجزا تشکیل شده است. یکی از امتیازات این کتاب علاوه بر مقدمه‌ای که از زبان نادر ریاحی مترجم اثر منتشر شده و بازتاب دهنده اهمیت کتاب است، گنجاندن نقد مجله ادبی ژانویه ریویو در انتهای آن است که از زبان لیندا ریچاردز، بنیانگذار مجله ژانویه و فعال اجتماعی و عضو ثابت انجمن «دفاع در برابر تجاوز» و همچنین یکی از نوآوران و رهبران صنعت نشر کتاب الکترونیک است منتشر شده. این نقد می‌تواند مخاطب را در درک بهتر آثار لیهان یاری کند.

در مقدمه کتاب به قلم مترجم، ریاحی بر اهمیت این کتاب تاکید بسیاری می‌کند و در تلاش است که دلایل خود را از منظر ادبی، اجتماعی و هنری ارائه‌کند. او در مقدمه دو صفحه‌ای خود به بیان مضمون کلی آثار لیهان پرداخته و اشاره‌ای نیز به بازخوردهای رمان‌های لیهان در جهان داشته است.

رمان رودخانه میستیک علاوه بر جذابیت، ساده و خوش خوان نیز هست. مترجم در ابتدای کتاب به خواننده اطمینان می‌دهد که اگر یک فصل از کتاب را بخوانید سریعا به این فکر فرو می‌روید که وقت آزادی برای ادامه آن پیدا کنید.

 

#احسان راسخی #کتب داستان #نشر جهان کتاب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


پذیرفتن بی‌قید و شرط برجام اروپایی فرصت‌سوزی است چابهار بهترین موقعیت برای تولید محصولات صادرات محور را دارد کارتون خواب فرانسه؛ زلزله امید و شادخواهی عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین مأمنی به نام ریاضی رهاشدن از رانت ، نفت و اقتصاد ضدتوسعه و تولید آی لاو روسیه اعتراض علی مطهری و چند نکته بانوان اسکواش‌بازدر پی درخشش کی‌روش خواهان بازگشت آزمون به تیم ملی شد نه رئیس آمد نه ورزشکاران شانس مدال دارم دست‌خط استقلال، پرسپولیس را قهرمان سوپرجام کرد بسته‌شدن پنجره جمعیتی در ایران تا 15 سال دیگر خبر کمر خمیده تأمین‌کنندگان دارو شورا از پسِ تخلفاتِ شهرداری برنمی‌آید دستورات جدید برای بافت فرسوده و حاشیه شهرها گالری جهان گالری جهان هند؛ مانسون در راه است فرانسه؛ قهرمان بارانی جام فلسطین؛ از زمین و آسمان مرگ می‌بارد رخداد حادثه‌ها پنج قاره 2 متهم به همسرکشی پای میز محاکمه پیتزایی که 38 میلیون تومان آب خورد اعتراف به قتل زن مسافرکش در پارک چیتگر «روز بیست‌ویکم» در تالار مهرگان هوای باغ نکردیم و دور باغ گذشت جارچی آمار تماشاگران 3 مجموعه تئاتری تا 22 تیر سرنوشت فیلم‌های پشت خط اکران راویان تنهایی قلعه کلمات شکسپیر و شرکا، قرن پرفاجعه بیستم و داستانی از گلی ترقی ادبیات به وساطت فروید ترجمه‌ای دیگر از عقاید یک دلقک جنگ در بیمارستان روانی سانح، تفنن تقدیر و ویلنیست بی‌انگشت تکرارِ تراژیکِ یک کمدی رویداد خبر آماده امضای «استارت جدید» با آمریکا هستیم متحد علیه ترامپ حاشیه نشست سالانه فرقه رجوی در پاریس آینه مذاکره با عربستان ممکن است
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند دانلود؛ استقبال پرشور مردم کرواسی از تیم ملی کشورشان رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم کارت معامله‌ای به نام «ایران» برای طرف‌های مذاکراتی/ زمان تجدید نظر در رابطه با فرانسه نرسیده است؟ راه آهن گیلان پیچیده‌ترین مسیر ریلی کشور است استقلال: از سوپرجام انصراف نداده‌ایم +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me