تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:استان ها()
کد خبر:17584560
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۳:۵۹

کردستان پای حرف نانوایان| "هیچ" مسئولی پاسخگوی مشکلات نانوایان نیست؛ آیا با روزی 25 هزار تومان درآمد می‌توان زندگی کرد؟

نانوایان سنندجی با بیان اینکه "هیچ" مسئولی پاسخگوی مشکلات آنان نیست، می‌گویند آیا با روزی 25 هزار تومان درآمد می‌توان زندگی کرد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، نان یکی از مهم‌ترین بخش سبد غذایی هر خانوار ایرانی‌ است که نقش مهمی را در روند سلامتی هر کدام از ما انسان‌ها دارد و از دیگاه کارشناسان تغذیه و سلامت، مصرف آن برای هفتاد درصد از اقشار جامعه در جهت سالم ماندن و سلامت بدن به‌صورت جدی توصیه می‌شود.

شغل نانوایی از قدیمی‌ترین مشاغل ایران است اما این روزها نانوایان استان کردستان با مشکلات زیادی همچون کم بودن حقوق و دستمزد، نداشتن بیمه، افزایش نرخ بیمه، گران شدن مواد اولیه نان، عدم افزایش نرخ نان، کیفیت پایین آرد دولتی و به‌تبع آن افت کیفیت نان دست و پنجه نرم می‌کنند.

کارگران نانوایی‌های کردستان می‌گویند، با وجود اینکه در چند سال گذشته قیمت کالاها و خدمات مختلف در کشور بالا رفته، قیمت نان در چهار پنج سال گذشته تغییری نداشته اما هزینه‌های تولید این بخش و مواد اولیه نان، بالا رفته است، آنها از بی‌توجهی مسئولان و از اینکه هزینه‌های زندگیشان با درآمدشان همخوانی ندارد، به‌شدت گله‌مندند.

"تسنیم" پای دردودل نانوایان سنندجی؛ سال به سال حق بیمه و هزینه‌های جاری نانوایی افزایش پیدا می‌کند

خبرنگار تسنیم سری به چند نانوایی در نقاط مختلف شهر سنندج زد تا از نزدیک پای صحبت و دردودل‌های نانوایان بنشیند و مشکلات آنان را جویا شود که مشروح این گفت‌و‌گو از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد.

شاطر احمد یکی از نانوایان فعال در منطقه یک سنندج در زمینه مشکلات نانوایان سنندجی می‌گوید: نزدیک 5 سال است که قیمت نان اضافه نشده اما سال به سال آرد، شکر و نمک گران شده و حق بیمه و هزینه‌های جاری افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: از دیگر مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم این است که اجاره‌بهای محل فعالیت سال به سال افزایش پیدا می‌کند، سئوال اینجاست آیا با این وضعیت می‌توانیم حقوق کارگران را اضافه کنیم.

کیفت بد آرد، کیفیت نان را پایین آورده است

نانوای دیگری که در منطقه یک سنندج فعالیت می‌کند نیز می‌گوید: هزینه‌های زندگی کاملاً بالا رفته است اما حقوق کارگر نانوایی ثابت مانده و دستمزدی که به آنان می‌دهیم کفاف رفت‌وآمد روزمره و زندگیشان نیست.

شاطر محمدامین افزود: از دیگر مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم کیفت بد آرد است که متأسفانه در کیفیت نان هم تأثیر گذاشته و هزینه‌های جاری نیز گران شده است.

کارگر نانوایی سنندج: آیا با روزی 25 هزارتومان می‌توان زندگی کرد؟

یکی از کارگران نانوایی‌های شهر سنندج می‌گوید که نزدیک پنج سال است که دستمزد ما اضافه نشده اما حق بیمه و هزینه‌های جاری زندگیمان افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: 5 سال است روزانه 25 هزارتومان دستمزد می‌گیرم، آیا واقعا با این پول می‌توان زندگی کرد؟!

این کارگر نانوایی گفت: در این صنف با مشکلات زیادی از «کیفیت بد آرد گرفته تا افزایش هزینه‌ها، کم بودن حقوق و دستمزد و صدور بی‌رویه جوازهای نانوایی» روبه‌رو هستیم، هر کدام از کوچه‌های سنندج را نگاه کنید یک نانوایی دارد؛ مشتری ما کم شده است و همانند گذشته فروش نان نداریم.

وی افزود: در این شغل به‌دلیل سختی‌های کاری که روزانه با آن سروکار داریم، سلامتیمان به خطر افتاده است، من خودم هر دو پایم واریس گرفته اما به‌خاطر دستمزد کم و هزینه‌های بالای زندگی و اجاره منزل نمی‌توانم دکتر بروم.

دستمزد کارگران نانوایی پس از گذشت 5 سال "هیچ" افزایشی پیدا نکرده است

یکی دیگر از کارگران نانوایی‌های سطح شهر سنندج می‌گوید، دستمزد کارگران بسیار پایین است، حدود 5 سال است که با نرخ قبلی کار می‌کنیم، آیا با روزی 30 تا 35 هزارتومان می‌توان زندگی کرد؟

وی گفت: از شما خبرنگاران می‌خواهیم مشکلات کارگران نانوایی را به گوش مسئولان برسانید تا بلکه آنها فکری به‌حال زندگیمان کنند، مسئولان یک روز خودشان را جای ما بگذارند، آیا با این دستمزد کارگری می‌توانند زندگی کنند؟

این کارگر نانوایی اضافه کرد: نرخ بیمه سال به سال افزایش پیدا می‌کند اما دستمزد کارگران هیچ تغییری پیدا نکرده است و 5 سال است با یک نرخ کار می‌کنیم و مسئولی هم پاسخگوی مشکلات ما نیست.

درآمد نانوایی‌ها در سنندج کفاف زندگی کارگران و کارفرمایان نیست؛ عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد

رئیس اتحادیه نانوایان سنندج در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مشکلات موجود در این صنف اظهار داشت: مشکلات نانوایان یکی و دو تا نیست، نزدیک 5 سال است که نرخ جدید نان به نانوا داده نشده اما هزینه‌های تولید این بخش همچون مواد اولیه، هزینه بیمه و حمل و نقل افزایش پیدا کرده است.

ناصر اسدی با بیان اینکه مسئولان درد نانوا و کارگران را نمی‌شنوند، افزود: مسئولی نمی‌پرسد که چرا نانوایی‌ها کم‌فروشی می‌کنند و تا ساعت 10 شب فعالیت می‌کنند اما کارگر آنها راضی به خانه برنمی‌گردد؛ درآمد نانوایی‌ها کفاف زندگی کارگران و کارفرمایان نیست و عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد.

وی گفت: قبل از هدفمندی یارانه‌ها تعداد خبازی‌های فعال 350 واحد بود اما اکنون به بیش از 700 واحد رسیده که 671 واحد مجاز و 35 تا 40 واحد غیرمجاز نیز داریم، قبلاً سه هزار کارگر نانوایی داشتیم که اکنون به کمتر از یکهزار و 800 نفر رسیده و اکثراً بیمه دارند چراکه بدون بیمه کار نمی‌کنند.

نانوایان مجبور هستند آرد بفروشند!

رئیس اتحادیه نانوایان سنندج با انتقاد از کیفیت بد آرد دولتی تصریح کرد: متأسفانه دولت آردی که به نانوایان می‌دهد بی‌کیفیت و گاهاً از بین می‌رود و وقتیکه عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد، نانوایان مجبور هستند آرد بفروشند!.

وی اذعان کرد: اکثر نانوایی‌های یارانه‌پز فروشگاه آرد برای نانوایان آزادپز شده‌اند، اگر دولت نرخ نان را تک نرخی کند این مشکلات برطرف می‌شود.

اسدی افزود: کارگران نانوایان همچنان چشم‌انتظار نرخ جدید دستمزد هستند چراکه نزدیک 5 سال است با مزد ثابت کار می‌کنند و این دستمزد فعلی پاسخگوی نیازهای زندگی آنان نیست.

به گزارش تسنیم، مسائل و مشکلات نانوایان سنندجی به‌تبع مسائل و مشکلات نانوایان سراسر کشور زیاد است و باید دولت و متولیان اتحادیه به‌فکر حل مشکلاتشان باشند.

آنچه که در ادامه مشاهده می‌کنید دردودل‌های نانوایان و کارگران نانوایی‌های سطح شهر سنندج است.

انتهای پیام/ش

R7848/P31440/S6,66/CT16
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


برگزاری اجلاس نظام‌مهندسی در گران‌ترین هتل تهران برش‌هایی از فیلم دختری با کفش‌های کتانی ظرفیت کشاورزی روستای رزینی فرصتی برای توسعه آن گزارش تصویری/ تکریم و معارفه مدیر کل اوقاف استان گلستان فراخوان انتخاب شعار شرکت مخابرات ایران تا پنجم مرداد تمدید شد تصویری از چهره جدید علیرضا جهانبخش جزئیات خرید خدمت سربازی در ترکیه اعلام شد رئیس سازمان راهداری کشور: مطالبات رانندگان باید در اسرع وقت و خارج از نوبت انجام شود تلاش سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه اروپا برای تقویت همکاری‌ها اختصاص 12 میلیاردو 224 میلیون تومان در سال 97 به بهاباد اعلام تیم منتخب جام جهانی 2018 از سوی فیفا+ عکس ملکی: فتاحی بر چه اساسی گفته که من با برگزار نشدن بازی موافقت کرده‌ام؟ مجتمع کامپیوتر خیابان ولیعصر تهران آتش گرفت مسؤولان از لشکر نیروی علمی غافلند/یک نفر برای حل مشکلات به انجمن‌های علمی مراجعه نمی‌کند تئاتر ما سالانه 30 نفر فارغ التحصیل می‌خواهد نه 3000 نفر شهردار گرگان: مدیریت شهری گرگان توجه ویژه به همه رسانه‌ها دارد؛ رسانه‌ها و شهرداری در کنار هم هستند آمریکا، معافیت از تحریم‌های نفتی علیه ایران را در موارد خاص بررسی می‌کند اخبار داغ و لحظه به لحظه از نقل و انتقالات تابستانی/ رونمایی از خرید جدید استقلال/ هافبک پرسپولیس تمدید کرد استقبال گرم مردم کرواسی از تیم ملی کشورشان +فیلم برندگان جام جهانی «شعله‌ور» نعمت‌الله پس از «هزارپا» می‌آید اگر بروم پشت میز، می‌میرم/پاسپورتی پر از مُهر سوریه باید جهادی عمل کرده و مشکلات صنعت گران را حل کنیم دستگیری 9 سارق با 29 فقره سرقت در چهارمحال و بختیاری امام جمعه قرچک: حجاب از ارزنده‌ترین نمودهای فرهنگی و اجتماعی در تمدن ایرانی اسلامی است جهانبخش، گران‌ترین بازیکن ایران جزییات آتش سوزی یک ساختمان در چهارراه ولیعصر تهران +تصاویر مشارکت 6 هزار ایرانی در پویش قرار آسمانی برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نمایندگان 5 وزن دوم ایران رقبای خود را شناختند استراتژی اسنپ تریپ برای مقرون‌به صرفه کردن سفر به مشهد رونمایی بخشی از بسته پیشنهادی اروپا/بسته پیشنهادی اروپا چتر حمایتی شرکت‌های کوچک و متوسط خواهد بود مارادونا: فرانسه به خاطر پنالتی قهرمان شد/ دیگر بازیکنی وجود ندارد که شما را شگفت‌زده کند ترامپ در زمینه برجام تنها است بازآرایی تیم اقتصادی دولت بهترین گزینه برای اصلاح امور است تاکید واریز درآمد مناطق، سازمان‌ها و شرکتها به خزانه شهرداری تهران اختصاص 40 میلیارد تومان به طرح‌های اشتغال روستایی در یزد وینفرد شفر: تصمیم سازمان لیگ را نمی‌پذیریم؛ چطور وقتی خونه به خونه انصراف داد، نتیجه بازی را اعلام نکردند؟ در صورت فروش آلیسون، رم به سراغ سوسو خواهد آمد؛ میلان بیشتر از 40 میلیون یورو می‌خواهد اگر بروم پشت میز، می‌میرم/ پاسپورتی پر از مُهر سوریه شفر: تقاضای ما تغییر زمان مسابقه بود نه لغو سوپرجام! «مرز» از فرصت سازی تا فرصت سوزی/بازارچه‌هایی که تعطیل است توسعه زیرساخت‌های ورزشی دشتی و تنگستان نیازمند حمایت مسئولان است کشف 73 راس دام قاچاق در ورامین شرط جدید برای برگزاری مجدد سوپرجام؛ توپ به زمین پرسپولیس افتاد!
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج عجیب‌ترین اتفاقات جام جهانی 2018 بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد وزیر نیرو عذرخواهی کرد برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 26 تیرماه مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول دکتر ظریف در جمع فعالان اقتصادی: مشروعیت، پیشرفت وقدرت ایران از مردم نشات می‌گیرد /اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم … برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! دانلود؛ اولین روز حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس سقوط آزاد جوان 20 ساله از روی پل طبیعت در اتوبان مدرس مستند «دخترها باید بدانند» چگونه «عفاف و حجاب» شد؟ گزارش تصویری مراسم ترحیم جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سنندج جای خالی مدافع سرسخت توسعه پایدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان منصوب شد برگزاری هفتمین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ تصویب برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستانهای آوج و بویین زهرا پایان تنهاییِ یک عابر خاموش جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد/ زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم غواص «در دری» جزئیاتی از بازداشت و آزادی "کارآموز کمک خلبانی" | شکایت از رشیدپور نشست خبری پوتین و ترامپ درباره ایران پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی کتابخانه گویای سامسونگ در شهر کرمان افتتاح شد پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید عبداللهی: هواداران استقلال اعتماد کنند اختتامیه ششمین جشنواره باروت خیس/ تصاویر برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم واکنش عادل فردوسی‌پور به انتشار نامه خداحافظی اش از تلویزیون توصیف عجیب علی مطهری در مورد رفتار رییس جمهور کرواسی: او با حس مادرانه بازیکنان در آغوش می‌گرفت اخراج و برخورد فیزیکی با خبرنگار معترض در نشست ترامپ و پوتین/عکس تجمع بزرگ حافظان حریم خانواده در ارومیه دانلود؛ دیدار کریستیانو رونالدو با الگری و هم تیمی‌هایش در یوونتوس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me