تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:استان ها()
کد خبر:17584566
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۴:۰۱

خوزستان|تملک اماکن باستانی هندیجان نیازمند تأمین اعتبار است

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری هندیجان گفت: برای تملک اماکن باستانی هندیجان و حفاری‌های آن نیاز به بودجه داریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندر هندیجان، هندیجان دارای سابقه تاریخی، باستانی و تمدنی 3000 ساله که مورخان آن را به اواخر دوره حکومت ساسانیان و اوایل دوره اسلامی رقم زده‌اند. این شهر آثار باستانی بسیار زیادی از جمله و مهم‌ترین آن شهر تاریخی بندر مهروبان دارد که در نزدیکی روستای امام زاد عبدالله (ع) واقع شده است.

همچنین این شهر دارای آثار باستانی که هنوز کشف نشده و یا برای تخمین حفاری نشده‌اند که این اقدامات به هزینه‌های زیادی نیاز دارد تا بتوان یک شهر تاریخی را حصار کشی و تحت تملک خود قرار داد. اگر شهر تاریخی مهروبان حفاری و آثار جدیدی کشف شود ممکن است قدمت هندیجان تا 5000 سال نیز افزایش یابد.

برای اینکه ما و مردم عزیز در این خصوص بیشتر اطلاعات کسب کنند و در کم و کیف قضایا باشند از این رو با اکرم ندیمی پور کارشناس حوزه‌های باستانی و رئیس اداره میراث و فرهنگی شهرستان بندر هندیجان به گفت‌وگو نشستیم که توجه شما را به آن معطوف می‌کنیم.

ابتدا نکات مهم گفت‌وگو را می‌خوانید:

  • باید بودجه لازم برای تملک اماکن باستانی و حفاری پرداخت شود.
  • هندیجان آثار باستانی زیادی دارد
  • احداث پارک ساحلی در بندر بحرکان درخواست افکار عمومی منطقه است

تسنیم: برای حفاظت از آثار باستانی هندیجان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

ندیمی پور: آثار دیگری در محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی وجود دارد که شناخته ‌شده‌اند ولی متأسفانه به ثبت ملی نرسیده‌اند امیدواریم با تلاش‌های بیشتر بتوانیم بودجه را تأمین و بقیه آثار را به ثبت ملی برسانیم.

مرحله بعد از ثبت آثار، تعیین عرصه و حریم آن اثر است. شهر مهروبان اهمیت زیادی دارد ما باید تلاش کنیم و بخواهیم تا بتوانیم این طرح را اجرا کنیم. حراست از آثار باستانی یعنی حفظ تمدن یک ملت است.

اگر بخواهیم شهر مهروبان و دیگر آثار باستانی را تعیین عرصه و حریم کنیم باید بر اساس اولویت، اهمیت و درخطر بودن آن اثر، تعیین حریم صورت گیرد.

تسنیم: تعیین مساحت مناطق باستانی هندیجان چگونه انجام می‌شود؟

ندیمی پور: شهر مهم و باستانی مهروبان اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا یک شهر بزرگ با حداقل 100 الی 200 هکتار مساحت است. مردم ما حق‌ دارند آثار تمدنی خود را حفظ و داشته باشند.

بعد از تعیین عرصه و حریم شهر مهروبان امکان دارد مساحت آن تغییر کند و به حداکثر برسد به دلیل اینکه این مکان تاریخی در معرض تخریب و ساخت ‌و ساز قرار دارد، همه مردم و مسئولان به ما کمک کنند.

شهر تاریخی مهروبان بر آثار دیگر برای تعیین عرصه و حریم اولویت بیشتری دارد و این موضوع اهمیت مهروبان را دو چندان می‌کند. هندیجان آثار باستانی زیادی دارد چرا که این شهر بسیار قدیمی و تمدنی است.

تسنیم: بررسی قدمت بندر مهروبان هندیجان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

ندیمی پور: بعد از تعیین عرصه و حریم یک شهر باستانی، ساخت ‌و ساز در آن محل متوقف می‌شود. یکی از برنامه‌های مهم ما ابتدا تعیین عرصه و حریم شهر مهروبان است.

شهر مهرویان دارای گستردگی زیادی است شواهد باستانی نشان داده که مهروبان در سه‌ راهی روستای امام‌زاده عبدالله هندیجان در امتداد روستای مالکی قرار دارد. این شهر بزرگ و قدیمی است.

با توجه به بررسی‌های کارشناسانه و گمانه‌زنی‌های دقیق‌تر حقایق بیشتری در مورد مهروبان برای ما آشکار خواهد شد. در حال حاضر تزریق بودجه و تعیین حریم برای ما بسیار مهم است.

برنامه اداره میراث فرهنگی هندیجان این است که بتواند آثار بیشتری که شناخته‌ شده به ثبت نرسیده را به ثبت ملی برساند. در مراحل بعد تعیین مساحت، حریم و نگه‌داری آن‌ها ارجحیت دارد.

تسنیم: برای احداث پارک ساحلی بندر بحرکان هندیجان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

ندیمی پور: بیش از شش ‌صد میلیون تومان اعتبار برای اجرای پارک ساحلی هندیجان اختصاص ‌یافته است، برای طرح مطالعاتی آن دویست و پنجاه میلیون تومان تخصیص داده‌اند. در خصوص احداث پارک ساحلی بندر بحرکان شهرستان هندیجان مقدمات اولیه با اداره کل میراث فرهنگی صورت گرفته است.

به‌ منظور احداث پارک ساحلی بحرکان اعتبارات لازم تخصیص داده ‌شده و ما هم به ‌صورت جدی پیگیر موضوع هستیم تا این پارک ساحلی برای رفاه مردم و جذب توریسم در منطقه گردشگری بحرکان فعال شود.

 رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری هندیجان بیان کرد: مبلغ 660/000 (شش‌صد و شصت) میلیون تومان اعتبار جهت اجرای پروژه و ساخت فاز اول آن اختصاص‌ یافته است. امیدواریم هر چه سریع‌تر کلنگ زنی پروژه آغاز شود.

تسنیم: جهت احداث منطقه توریستی بحرکان چه موانعی در پیش رو دارید؟

ندیمی پور: اعتباری بالغ‌بر 250/000 (دویست و پنجاه) میلیون تومان برای طرح مطالعاتی احداث پارک ساحلی توریستی بندر بحرکان هندیجان اختصاص ‌یافته، این اعتبارات به اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان تخصیص داده‌ شده است.

ما برای آغاز به کار احداث پارک ساحلی در بندر بحرکان با مشکلاتی ازجمله اختصاص زمین توسط منابع طبیعی مواجه هستیم. ما از اداره منابع طبیعی هندیجان استعلام گرفتیم و منتظر جواب نهایی آن هستیم.

صدف‌های موجود در سواحل بحرکان بندر هندیجان خود به ‌خود بر جاذبه گردشگری این مکان می‌افزاید. صدف به‌ تنهایی می‌تواند یک جاذبه‌ی گردشگری برای هندیجان باشد و باید این سواحل دست‌ نخورده و محفوظ باشد.

گفت و گو از محمد مهدی صادقی

انتهای پیام/ش

R41468/P31440/S6,57/CT2
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


3 کشته در تصادف محور سلفچگان- ساوه در آشفته بازار خودرو چه می‌گذرد؟ + فیلم نصیرزاده: افتخاری کمی بد قول است آتش سوزی در 500 هکتار از جنگل‌های جم/آتش مهار شد زمان بازگشت کولاکوویچ به ایران مشخص شد موگرینی درخواست آمریکا برای منزوی کردن ایران را رد کرد از کودتا اطلاع داشتیم، اما به ترکیه کمک نکردیم در طبقه نهم شرکت ارتباطات زیرساخت چه خبر است پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه مایه فخر تونسی‌ها ظریف: فشارهای سیاسی پایدار نیست/ایران توانسته است به قدرتمندترین و امن‌ترین کشور منطقه تبدیل شود تا زمانی که ایران برجام را اجرا می‌کند، پشتیبان تهران هستیم/ پشتیبانی‌مان نباید به شعار سیاسی محدود باشد ‌خبرنگاران آذربایجان شرقی به لباس خادمی امام رضا (ع) ملبس می‌شوند 44 درصد ساکنان سرزمین‌های اشغالی حماس را پیروز می‌دانند اخراج خبرنگار معترض به کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین گسترش روابط اقتصادی ایران و چین پوتین توپ جام جهانی را به ترامپ هدیه داد/حالا توپ در زمین امریکا است شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض عهدنامه مودت است دفتر تجاری سفارت فرانسه در مسکو تعطیل شد اتفاق عجیب در کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد پیش‌نویس لایحه شفافیت منتشر شد پاسخ سازمان پدافند غیرعامل به اقدام وزیر ارتباطات تحولات فلسطین|اذعان به ناتوانی ارتش پیشرفته اسرائیل در برابر بادبادک‌های آتش‌زا جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی شهروندان سوری را هدف قرار دادند استقلال مقابل رباط مراکش متوقف شد فعالیت 2500 شرکت دانش بنیان و استارت‌آپی توسط جوانان تحصلیکرده شهرهای برتر آمریکا در کسب و کار دیجیتالی کدامند؟ تحولات سوریه|آزادسازی تپه راهبردی "الحاره" در درعا؛ آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد نشست خبری در هلسینکی/ ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم / پوتین: نگرانی روسیه را بابت خروج آمریکا از برجام به ترامپ انتقال دادم رئیس اتاق بازرگانی: ایجاد سالیانه 791 هزار شغل جدید/ بهبود 7 پله‌ای در شاخص رقابت پذیری اقتصاد احکام تأمین اجتماعی و بهزیستی تصاویر/ برگزاری دوره آموزشی طرح ولایت ویژه خواهران بسیجی طلبه در اراک پوتین: نگرانی‌ خود را درباره خروج آمریکا از برجام مطرح کردیم/ ترامپ: درباره اهمیت اعمال فشار بر ایران صحبت کردم تمثال منفورترین چهره استکبار برای بار دوم به ترامپ رسید/ تقدیر از مجاهدتهای سرلشکر سلیمانی خبرنگار معترض به کنفرانس ترامپ و پوتین اخراج شد ضیاءالدین دری: امیدم به دعاهای مردم است تصاویر/ گرمای تهران ترکیه خروج کامل نیروهای ی. پ.گ از منبج سوریه را تکذیب کرد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی فرصتی برای بیان دستاوردها است حجاب یک اسلحه است سفر خطرناک مهاجر خارجی برای ورود به ایران اقدام نمادین سواری با اتوبوس میان ادیانی در بروکلین + تصاویر cr7 و چالشی جدید؛ / زنده؛ اولین کفرانس مطبوعاتی رونالدو در یوونتوس
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت اسرائیل به حلب حمله کرد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me