تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:استان ها()
کد خبر:17584622
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۴:۵۰

کرمانشاه پای حرف نانوایان | سه ضلع وضعیت نامناسب نانوایان؛ نانوایان بر سر دوراهی تعطیلی یا کم‌فروشی

موضوع وضعیت نامناسب نانوایان اضلاع یک مثلث است که نارضایتی مردم از کیفیت نان، کاهش درآمد نانوایان و عدم رضایت دولت برای پرداخت یارانه اضلاع آن است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، نان در تعریف به آن دسته از غذاها اطلاق می‌شود که با پختن، بخارپز کردن یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است، تهیه می‌شود ولی در عمل نان قوت غالب ایرانیان است که این ماده خوراکی برای بسیاری از افراد جامعه استفاده زیادی دارد.

توجه به صنف نانوایان به‌دلیل جایگاه نان در سبد غذایی مردم ایران اهمیت ویژه‌ای دارد ولی گویا در سال‌های اخیر مشکلات نانوایان کاملاً از یاد مسئولان رفته است که برخی از نانوایان شهر کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از مشکلات بسیار زیاد خود گفته و نانوایی را شغلی با درآمد کم و زحمت زیاد بیان کردند.

قیمت ثابت نان با وجود افزایش تمامی هزینه‌ها

یکی از نانوایان کرمانشاه گفت: قیمت نان با وجود افزایش قیمت تمامی اقلام در 6 سال گذشته ثابت بوده و در حالی که قیمت آرد، آب، برق، گاز، مخمر، بیمه و دستمزد هر سال افزایش یافته ولی قیمت نان ثابت بوده است که این عدم افزایش قیمت کار را برای نانوایان سخت کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات نانوایان، افزایش بی‌رویه نانوایی‌های آزادپر است، افزود: امروز در هر خیابانی حداقل دو نانوایی آزادپز وجود دارد که این نانوایی‌ها آرد را از نانوایی‌های دولتی خریداری کرده و به صورت آزادپز می‌فروشند که در این شیوه حرفه نانوایی برای آنها صرفه اقتصادی دارد.

وی نانوایی‌های ریزشی را یکی دیگر از مشکلات صنف نانوایان بیان کرد و گفت: این گروه از نانوایی‌ها با آرد دولتی و فروش بسیار زیاد نان، کار بقیه را کساد کرده‌اند و از سوی دیگر نیز جوی نامناسبی برای نان لواش به راه افتاده است ولی آرد تمامی نانوایان همچون سنگک و غیره یکی است.

این نانوا با اشاره به افزایش تمامی اقلام در سال‌های گذشته، بیان کرد:‌مخمر از کیسه 10 هزار تومان به 80هزار تومان افزایش یافته و قیمت نمک از کیسه هزار تومان به 10هزار تومان افزایش یافته است که این افزایش قیمت‌ها درآمد نانوایان را کم کرده است و اگر حرفه دیگری بلد بودم از نانوایی دل می‌کندم.

ضرورت کاهش قیمت آرد تحویلی به نانوایان

یکی دیگر از نانوایان کرمانشاه گفت: درآمد نانوایان در چند سال گذشته ثابت مانده است ولی قیمت تمام اجناس چند برابر شده است و از سوی دیگر نیز افزایش هزینه‌های نانوایی همچون بیمه درآمد نانوایان را کاهش داده و زندگی را برای آنها سخت کرده است.

وی با بیان اینکه افزایش نانوایی‌ها از دیگر مشکلات است، افزود: افزایش تعداد نانوایان سبب کاهش درآمد شده است و برای بهبود وضعیت نانوایان باید قیمت نان افزایش یابد و اگر امکان افزایش قیمت نان به‌دلیل مشکلات بعدی وجود ندارد قیمت آرد کاهش یابد.

افزایش نانوایان بدون پروانه کسب در پی طرح آزادپزی

نائب رئیس اتحادیه نانوایان کرمانشاه گفت:750 نانوایی دولتی و 240 مورد آزادپز با پروانه کسب و حدود 200 مورد بدون پروانه کسب و خودسرانه در کرمانشاه مشغول فعالیت هستند و این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی برای نانوایان دارای پروانه کسب شده است.

مرتضی مرادی با اشاره به اینکه به دنبال آزادسازی آرد تعداد نانوایان بدون پروانه کسب افزایش یافته است، عنوان کرد: براساس قانون نظام صنفی به واحد‌های بدون پروانه کسب در ابتدا اخطار داده می‌شود و بعد از 15 روز در صورت عدم مراجعه جهت دریافت مجوز این واحدها پلمب می‌شوند اما آنها با شکستن پلمب به صورت خودسرانه فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

مرادی با بیان اینکه در هفت سال گذشته هیچ نرخ جدیدی به نانوایان دولتی ارائه نشده و از طرفی تخت فشار تعمیراتی نیز قرار دارند، گفت: در سال 90 با سهمیه 10 کیسه آرد و درآمد آن زمان نرخ تعیین شده است در حالی که اکنون با سهمیه آرد پنج کیسه و درآمد محدود و کاهش پخت به دلیل افزایش واحد‌های آزادپز نرخ تعیین شده سال 90 صرفه اقتصادی ندارد.

نائب رئیس اتحادیه نانوایان کرمانشاه با اشاره به اینکه سهمیه آرد نانوایان دولتی از 10 کیسه در سال 90 به پنج کیسه کاهش پیدا کرده است، افزود: البته در سال 93 افزایش قیمتی اعمال شد که این افزایش قیمت ناشی از افزایش قیمت آرد بود که این موضوع سبب ضرر بسیاری از نانوایان شد؛ بنابراین از سال 90 تاکنون افزایش قیمتی در نان ایجاد نشده است.

مرادی با بیان اینکه از سال 96 تاکنون پروانه کسب 50 واحد نانوایی در کرمانشاه به درخواست مالکان واحد باطل شده است، بیان کرد: افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمد با افزایش تعداد آرادپزها، نانوایان را مجبور به میان‌برهای غیرقانونی همچون کم‌فروشی و گران‌فروشی می‌کند ولی بسیاری از نانوایان بااخلاق راهی به جز ابطال پروانه کسب ندارند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از نانوایان به دلیل بدهکاری به کارخانه آرد مجبور به واگذاری وام خود به دلالان آرد و پیمانکاران هستند، افزود: هرکدام از واحدهای نانوایی که بخواهد به صورت کاملاً قانونی فعالیت داشته باشند باید روزانه 200هزار تومان متضرر شوند و براین اساس بسیاری از نانوایان بر سر دوراهی تعطیلی و کم‌فروشی یا گران‌فروشی گرفتار آمده‌اند.

نائب رئیس اتحادیه نانوایان کرمانشاه با بیان اینکه حق بیمه امسال 22 درصد افزایش یافته است، گفت: افزایش دستمزد کارگر هرساله در 15 فروردین ماه ابلاغ می‌شود و کارفرمایان نیز موظف به اجرای هستند اما به دلیل همخوانی نداشتن هزینه‌ها و درآمد، کارگر و کارفرما در این زمینه به توافق می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی نانوایان کرمانشاه بیش از حد مورد نیاز است، اظهار کرد: براساس برآوردها در شهر کرمانشاه نسبت به جمعیت شهری 200 نانوایی مازاد وجود دارد که همین موضوع سبب کاهش رونق در بازار شده است.

مرادی با بیان اینکه در صورتی که هزینه‌ها به سال 92 برگردد نیازی به افزایش قیمت نیست گفت: تعیین نرخ جدید نان سبب افزایش انگیزه برای کارگر و کارفرما می‌شود و در نهایت افزایش کیفیت و رضایت دولت، مردم و نانوا را به دنبال دارد.

نائب رئیس اتحادیه نانوایان کرمانشاه افزود: موضوع نارضایتی نان همچون یک مثلث است که یک ضلع آن نارضایتی دولت به دلیل پرداخت یارانه، ضلع دیگر مردم به دلیل کیفیت پایین و ضلع سوم نارضایتی نانوا به دلیل کاهش درآمد است.

وی با اشاره به اینکه هفته‌ای دو بار گشت‌های مشترک تمام نانوایان سطح شهر را مورد بررسی قرار می‌دهند، خاطرنشان کرد: از 1200 نانوایی سطح شهر کرمانشاه تعداد محدودی از جوش شیرین استفاده می‌کنند که البته این موضوع زمانی در کرمانشاه به صفر رسید اما با ورود نانوایان آزادپز استفاده از آن از سر گرفته شد.

انتهای پیام/ش

R41380/P31440/S6,68/CT16
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


پوگبا: نمی‌توانستیم اجازه بدهیم کرواسی جام را بالای سر ببرد؛ نتیجه نهایی فوق العاده بود 2 جوان در رودخانه چنگوله مهران غرق شدند مقاومت در برابر فرمان روحانی؟ /در خدمت و خیانت روسیه/پاس‌کاری‌کافی است؛ گل بزنید دوخته شدن دومین ستاره به پیراهن فرانسه تبیین مدل کیفیت خدمات الکترونیکی بانک بر اساس هوش رقابتی بررسی تاثیر مدیریت کیفیت جامع بر عملکرد مالی شرکت‌های شهرک صنعتی پژوهشی در تعمیم ادلۀ وفای به شرط به شرط ابتدایی تاثیر خلاقیت و شیوه‌های نوآورانه دانش پلیسی در پیشگیری و کشف جرم افزایش انتقادهای داخلی از نتانیاهو درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان حفظ اندیشه‌های علامه شهید عارف الحسینی مهم‌ترین وظیفه ما است حمایت مرعشی از تیم اقتصادی دولت پژمانفر: همچنان آماده مناظره با موافقان لایحه cft هستیم سه راهکار برای بازگشت ارز خانگی به چرخه اقتصاد گردشگاه ملی باباامان را چقدر می‌شناسید؟ چرا معلمان با کتاب‌های درسی جدید همسو نشدند؟ جمهوری‌آذربایجان یک نظامی ارمنستان را اسیر کرد یکپارچگی؛ مؤثرترین قدرت بازدارنده بانی روضه در خط مقدم جبهه چه کسی بود؟ ماجرای نامه آیت‌الله مشکینی (ره) به امام راحل دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند کشف روستایی که 100 سال عقب است! +تصاویر مجری چادری سیما: می‌گفتند چرا باید آنقدر مقید باشی؟ علت آتش سوزی بازارچه دستفروشان کرج مشخص شد آتشفشان ناشناخته در قمر مشتری شهادت دو نوجوان فلسطینی در حین بازی در پارک سریال 87 متر اثری شاخص از کیانوش عیاری برای تلویزیون است/ادامه ضبط تا زمستان 98 یک نماینده مجلس: کابینه دولت نیاز به تغییر دارد آتیلا حجازی: آقایان افتخاری و توفیقی! تا بیرون‌تان نکردند خودتان بروید تظاهرات در «هلسینکی» همزمان با ورود ترامپ ‌تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای انعقاد قرارداد با شهرداری اهواز در کوتاه‌ترین زمان مرگبارترین خطراتی یک فضانورد در فضا اقتصاد کشور معطل اروپایی‌ها نشود /بریگزیت بی بریگزیت؟ /خطار محاسبه در بازارها چهار جیمی جامپ فینال جام جهانی چه کسانی بودند؟ +تصاویر خودزنی به سبک سعودی‌های مستقر در مرز یمن دشمن دنبال تصاحب بازار خاورمیانه از طریق ایران است پارک شناور ساخته شده از ضایعات پلاستیکی قصر محمود خاوری در کانادا+فیلم 3 کشته بر اثر درگیری نظامیان سعودی با یکدیگر در مرز یمن تحریم‌ها گریبان فغانی را هم گرفت! احتمال دو قلو شدن فرزند به چه عواملی بستگی دارد؟ ناتعین‌گرایی و فاعلیت الهی از منظر دیوید بارتالامیو تأملی فقهی در مدلول ماده 440 قانون مجازات اسلامی چرا معلمان با کتاب‌های درسی جدید همسو نشدند؟ حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه النیرب سوریه ما برای همین اذان و نماز با دشمن می‌جنگیم شب تاریخی ووشو؛ جوانان ایران قهرمان شدند امسال 266 میلیارد تومان مالیات در استان زنجان تقسیط شده است
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس قیمت طلا و سکه امروز 24 تیر 97 +جدول شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه قتل در ساری؛ مردی همسر و دختر خود را به قتل رساند جسد کوهنورد گمشده تنگستانی پیدا شد نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) 11 مدیر دولتی که پاداش نجومی گرفتند +جزئیات پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! فیلم: استندآپ کمدی علی صبوری در برنامه خندوانه گزارش زنده فینال جام جهانی؛ فرانسه - کرواسی، ترکیب دو تیم مشخص شد مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است/ او سال 91 هم دستگیر شد ولی … زندگی دوگانه «لاکچری»‌های انقلابی؛ روایتی تاسف بر انگیز از حزب‌اللهی‌های «برندپوش» رد دروغی دیگر از کریمی‌قدوسی تشییع پیکر شهید امنیت در شهر شاهو زمان مسابقات تیم ملی در جام ملت‌ها اعلام شد ماجرای انگشت اشاره به سوی آسمان؛ فقط خدا/ توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی خنداننده شو/استندآپ کمدی آیت بی غم + فیلم مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس جسد کوهنورد گم شده تنگستانی پیدا شد داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره رقم انتقال رفیعی برنامه روزانه قطع برق در البرز منتشر شد (24 تیرماه) + جدول دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبری/تشریح شرایط و الزامات مقابله با نقشه‌های کنونی دشمن کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری آخرین قیمت سکه و طلا امروز 24 تیر عکس/ هدیه رئیس جمهور کرواسی به پوتین شبکه درمانی وبیمه‌ای تامین اجتماعی خوزستان در شان مردم نیست فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه مدیرکل امور عشایر لرستان معرفی شد سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است رییس جمهور کرواسی پیراهن شماره 9 تیم ملی را به پوتین اهدا کرد رییس جمهور کرواسی پیراهن شماره 9 تیم ملی را به پوتین اهدا کرد حکم ناظم مدرسه معین صادر شد / حبس و شلاق برپایی نمایشگاه نقاشی گروهی «از رنگها بشنو» در لاهیجان دخل و خرج خانوارها به روایت بانک مرکزی درآمد داوران جام‌جهانی تامین زیرساخت‌ها کلید بهره مندی از تزانزیت در دریای خزر/بخش خصوصی بازوی تقویت ظرفیت‌های بندری توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی برانکو: من هم مثل بیرانوند چند پیشنهاد دارم، اما سر تمرین می‌آیم/ فدراسیون بگوید سوپرجام داریم یا نه مهمان جنجالی «حالا خورشید» بازداشت شد هدیه ویژه رئیس جمهور کرواسی به پوتین + عکس ترزا می: ترامپ به من گفت که درباره برگزیت، از اتحادیه اروپا شکایت کنم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me