تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تابناک
دسته:اجتماعی-سیاسی()
کد خبر:17584876
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۷:۰۶

دادنامه چیست و از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

یکی از اصطلاحاتی که اشخاص درگیر در جریان رسیدگی به پرونده‌های قضایی بسیار با آن مواجه می‌شوند «دادنامه» است. معمولا پس از پایان بررسی‌های لازم درمورد پرونده‌های قضایی یک رای قضایی صادر می‌شود و پس از آن دادنامه صادر می‌شود.

یکی از اصطلاحاتی که اشخاص درگیر در جریان رسیدگی به پرونده‌های قضایی بسیار با آن مواجه می‌شوند «دادنامه» است. معمولا پس از پایان بررسی‌های لازم درمورد پرونده‌های قضایی یک رای قضایی صادر می‌شود و پس از‌ آن دادنامه صادر می‌شود.

به گزارش «تابناک» فرایند رسیدگی به پرونده‌های قضایی حسب اینکه موضوع مطرح‌شده کیفری باشد یا حقوقی، از طُرُق مختلفی می‌تواند آغاز شود. در پرونده‌های کیفری نیز جرایم به دو نوع قابل‌گذشت و غیرقابل گذشت تقسیم می‌شوند و نحوه‌ی شروع فرایند رسیدگی در هریک از این جرایم متفاوت از دیگری است.

در جرایم قابل‌گذشت آغاز جریان رسیدگی قضایی به پرونده منوط به آن است که شاکی خصوصی شکایت خود را مطرح کند؛ بدین‌نحو که با تنظیم شکوائیه (شکایت‌نامه) به مراجع قضایی یعنی دادسرا مراجعه و از این طریق درخواست خود را برای رسیدگی به موضوع مورد ادعای خود به آنها اعلام کند. در جرایم غیرقابل‌گذشت نیز بدین‌نحو است که آغاز و توقف فرایند رسیدگی منوط به طرح شکایت از جانب شاکی خصوصی نیست و دادستان نیز به‌عنوان مدعی‌العموم می‌تواند تعقیب پرونده‌ی کیفری را آغاز کند و آن را برای انجام تحقیقات به بازپرس ارجاع دهد.

در موضوعات غیرکیفری که از آن به موضوعات حقوقی تعبیر می‌شود، رسیدگی به موضوع صرفا زمانی صورت می‌گیرد که شخص مدعی، دادخواست یا درخواست خود را تنظیم و با مراجعه‌ به دادگاه‌های حقوقی از مراجع قضایی رسیدگی به پرونده‌ی خود را درخواست کند. به‌عبارت دیگر در موضوعات حقوقی مراجع قضایی به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند پیش از درخواست طرفین اختلاف، رسیدگی به پرونده‌ی قضایی را آغاز کنند.

دادنامه چیست؟

به نوشته «چطور» در هر صورت پس از آنکه رسیدگی به پرونده‌ی قضایی به یکی از روش‌های ذکرشده آغاز گردید، قاضی مکلف است که تشریفات قانونی مربوط به دادرسی عادلانه (مانند آنکه پس از تعیین و ابلاغ وقت رسیدگی، جلساتی را با حضور طرفین تشکیل داده و به ادعا‌ها و ادله‌ی هریک از آنها گوش فرا دهد) را اجرا کرده و پس از آن با انجام بررسی‌های لازم و استنباط یا استخراج حکم قانونی، در بازه‌ی زمانی خاصی که توسط قانون‌گذار تعیین شده‌است، تصمیم نهایی (رأی) خود را که می‌تواند به‌صورت حکم یا قرار باشد، صادر کند.

به‌عبارت بهتر قاضی پس از شروع رسیدگی به پرونده نمی‌تواند به‌بهانه‌ی اجمال، ابهام یا سکوت قوانین از صدور رأی خودداری کند. همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، رأی دادگاه می‌تواند حکم یا قرار باشد، اما در هر صورت این رأی در قالب دادنامه صادر می‌شود و می‌توان چنین گفت که دادنامه به رأی مکتوب قاضی گفته می‌شود. بنابراین ممکن است قاضی پس از انجام بررسی‌های لازم در خصوص پرونده‌ی کیفری یا حقوقی تصمیم خود را بگیرد و رأی صادرشده را با صدای بلند اعلام کند. در این موارد نیز می‌توان گفت که قاضی رأی صادر کرده‌ است اما نمی‌توان از صدور دادنامه سخن گفت، زیرا دادنامه به رأیی گفته می‌شود که به‌صورت مکتوب درآمده باشد.

صدور رأی به‌صورت مکتوب و در قالب دادنامه به این صورت است که یک نسخه را قاضی صادر‌کننده‌ی رأی به‌صورت دست‌نویس می‌نویسد و در انتهای آن امضای خود را درج می‌کند و پس از او، این دادنامه تایپ شده و سپس برای طرفین یا وکلای آنان ابلاغ می‌شود. براین‌اساس چون نسخه‌ی تایپ‌شده‌ی دادنامه در اختیار طرفین قرار می‌گیرد و نسخه‌ی اصلی بایگانی می‌شود، نمی‌توان امضای قاضی را در دادنامه‌ی ابلاغ‌شده به طرفین ملاحظه کرد؛ بلکه در این موارد امضای مأمور ابلاغ وجود دارد.

دادنامه به‌عنوان رأی قضایی که به‌صورت مکتوب درآمده‌ است، اجزاء و قسمت‌های مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

۱. شماره‌هایی قیدشده که می‌توان پرونده را از طریق آنها پیگیری کرد

شماره‌ی دادنامه، شماره‌ی پرونده و شماره‌ی بایگانی شعبه ازجمله‌ی این شماره‌ها هستند که در ابتدای دادنامه و قسمت بالای آن درج می‌شوند. در میان این شماره‌ها شماره‌ی بایگانی شعبه، برای پیگیری پرونده از اهمیت بیشتری برخوردار است.
۲. مشخصات طرفین پرونده‌ی قضایی و همچنین وکلای آنان (درصورت داشتن وکیل)

اگر موضوع پرونده‌، حقوقی باشد مشخصات طرفین درگیر در پرونده به‌عنوان خواهان و خوانده و اگر موضوع پرونده، کیفری باشد تحت عنوان شاکی و مشتکی‌عنه (کسی که از او شکایت شده‌ است) در دادنامه درج می‌شود.
۳. در دادنامه‌های مربوط به پرونده‌های حقوقی، خواسته‌های خواهان نیز درج می‌شود

خواسته‌ عبارت است از تمامی اموری که خواهان از دادگاه درخواست کرده‌ که به آن رسیدگی کند و قاضی باید تصمیم خود در خصوص هر یک از آنها را در دادنامه اعلام کند. برای مثال اگر خواهان از دیگری طلب دارد و برای مطالبه وجه خود دادخواست تنظیم کرده‌ است، مطالبه‌ی وجه و همچنین مطالبه‌ی خسارت‌های دادرسی ازجمله‌ی خواسته‌هایی است که او (خواهان) در دادخواست قید می‌کند و براساس آن، در قسمت مربوط به خواسته‌ها در دادنامه نیز درج می‌شود تا قاضی تصمیم خود را در خصوص آن اعلام کند.
۴. گردش کار یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر دادنامه است

درواقع قاضی در این قسمت به‌بیان دلایلی می‌پردازد که منجر به صدور دادنامه شده‌ است. برای نمونه معمولا در دادنامه‌ها بدین‌نحو است که گفته می‌شود «خواهان به خواسته‌ی فوق به طرفیت… دادخواستی تنظیم کرده/شاکی شکایتی علیه… مطرح کرده و براساس این دادخواست/شکایت‌نامه و پس از انجام تشریفات قانونی با تعیین وقت مقرر و ابلاغ وقت به آنها جلسات دادرسی تشکیل شده و سپس دادگاه با توجه به محتویات پرونده ختم دادرسی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به صدور رأی می‌کند.» درواقع، در گردش کار، قاضی دلیلی را که منجر به شروع فرایند رسیدگی شده و همچنین تشریفات قانونی صورت‌گرفته را ذکر می‌کند.
۵. رأی دادگاه مهم‌ترین قسمت هر دادنامه‌ای است

در این قسمت، قاضیِ صادرکننده‌ی رأی ابتدا به توضیح امور موضوعی می‌پردازد و سپس جهات حکمی را بیان می‌کند. در نهایت نیز، از جمعِ میان جهات موضوعی و جهات حکمی، رأی اصلی را که معمولا یک سطر است اعلام می‌کند. منظور از امور موضوعی ماجرایی است که در گذشته در عالم واقع اتفاق افتاده‌ است. برای مثال اینکه «شخص الف در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۰ سندی را امضا کرده که به‌موجب آن متعهد شده مبلغی را در ۹۶/۱۰/۱۵ به شخص ب بپردازد»، یک امر موضوعی است.

جهات حکمی نیز به حکمی گفته می‌شود که قانون در خصوص موضوعی که اتفاق افتاده، مقرر کرده‌‌ است. برای مثال «طبق قانون هرکس که دِین دارد باید دِین خود را ادا کند»، یک امر حکمی است. پس از بیان موضوع واقع‌شده در عالم واقع و همچنین ذکر حکم قانونی مربوط به آن، در نهایت رأی نهایی اعلام شده و برای مثال قاضی شخص الف را با استناد به این مقرره‌ی قانونی به پرداخت دین خود محکوم می‌کند. در این قسمت، پس از ذکر رأی اصلی، به قطعی یا غیرقطعی بودن (قابل اعتراض بودن) رأی نیز اشاره شده و درصورت قطعی‌نبودن قاضی قید می‌کند که طرفین تا چه زمانی برای اعتراض به آن فرصت دارند.
۶. امضای مأمور ابلاغ و همچنین نام قاضی صادرکننده‌ی رأی نیز از مواردی است که در قسمت انتهایی دادنامه ذکر می‌شود

همان‌طور که ذکر شد، در دادنامه‌ای که به طرفین ابلاغ می‌شود، امضای قاضی صادرکننده درج نمی‌شود؛ بلکه این امضا صرفا در نسخه‌ی اصلی و بایگانی‌شده‌ی دادنامه ملاحظه می‌شود، اما نام قاضی یا قضات صادرکننده‌ی رأی را می‌توان در دادنامه مشاهده کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید


انیمیشن دیرین دیرین: اجابت ننمودن مزاج دیدار رییس مرکز بهداشت شهرستان البرز با فرمانده جدید سپاه این شهرستان بیمه رایگان حذف نمی‌شود کنگره آمریکا از نظارت بر شبکه‌های اجتماعی راضی نیست! کولاکوویچ: جریمه بازیکنان خاطی تمام شد برای ساختن «یادبود» دریاچه ارومیه عجله نکنید! مارتینس: فرانسه با فوتبال زشت قهرمان شد رفع مشکلات آب و برق منطقه سیستان اولویت اصلی دولت چگونه خانه‌های دوم روستایی مشکل‌ساز می‌شوند؟ عطایی: شرایط تیم جوانان امیدوار کننده است/ بازی برابر چین قطعا برای ما سخت خواهد بود آتش سوزی گسترده در آمریکا + فیلم بررسی موضوع مبارزه با مواد مخدر در برنامه " بی حاشیه" پیام تسلیت فرمانده کل سپاه در پی درگذشت مادر شهید ردانی پور بومی سازی پرینتر سه بعدی در خراسان جنوبی اختصاص وام 5 میلیونی به 400 هزار بازنشسته کشور شهرداری تهران برای استفاده 20 درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر کار جدی نکرده است خودکشی پسر دانشجو به خاطر مزاحمت دختران! کلاهبرداری میلیاردی با فروش ماشین‌های خیالی رپرتاژ آگهی خرید لوازم خانگی ارزان - 27 تیر 1397 انجام سنجش تراکم استخوان در داروخانه‌ها ممنوع است سفری لوکس در آسمان با استون مارتین! +عکس افتتاح همزمان 7 پروژه زیربنایی، تحولی عظیم در صنعت برق سیستان و بلوچستان گسترش چتر حمایتی بیمه برای کاهش هزینه‌های مردم پیکان آینه کاری شده + تصاویر اصفهان| شرکت 571 نفر در مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن کریم طارمی به اردوی تدارکاتی الغرافه در عمان ملحق شد فیوز نانوایان و قصابان پرید! بروجردی در بروجرد و ممنوع‌الورود به آمریکا وضعیت فوق العاده در ترکیه به شکل رسمی پایان یافت گام بزرگ دولت برای جلوگیری از خام فروشی معادن کردستان تقویت روابط فرهنگی با ایران اولویت مقامات عراقی است سوء استفاده از عواطف مردم و مقدسات پشت نقاب تکدی گری! افتتاح بیمارستان 64 تختخوابی قرچک نخستین برنامه بیمه، کاهش هزینه‌های مردم اصلاح نرخ سوخت ناوگان باری ایران در مرز ترکمنستان توافق بر سر تسلیم مخالفان مسلح در منطقه‌ای نزدیک جولان تمدید مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی موفقیت هنرجویان فارسی در جشنواره کشوری شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در زاهدان سهم کمیته امداد استان در بازسازی مناطق زلزله زده افزایش 37 درصدی صدور کالاهای غیر نفتی نیاز جدی شهرستان بهمئی به پایگاه اورژانس اجتماعی برگزاری محفل انس با قرآن در زیارتگاه شهید ایت الله مدرس کاشمر افتتاح 4 طرح مخابراتی با حضور وزیر ارتباطات در شهرستان باغملک کاهش 27.5 درصدی بارش‌های کشور برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه کشف محموله آرایشی بهداشتی قاچاق در آبادان تلاش دشمن برای سرکوبگر نشان دادن دین مبین اسلام راه اندازی کتابخانه تخصصی خوشنویسی در قزوین ضروری است سنگ بزرگ مهاجم سنگالی برای ماندن؛ درخواست هنگفت تیام از استقلال
خودروی جدید سایپا با نام "رهام" رونمایی شد/تصاویر رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم sp100 همه چیز درباره خودروی جدید سایپا + عکس رسمی؛ هری فورستر، بازیکن فصل پیش گلاسکورنجرز به تراکتورسازی پیوست عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 تیر 97/ سوپرجام به کمیته انضباطی رفت +تصاویر ● 4 طلا و یک برنز دیگر در انتظار فرنگی‌کاران جوان ایران مهران مدیری متهم به دریافت 3 میلیارد وام از ثامن‌الحجج +فیلم تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم بازگشت همه سفرای ایران به تهران انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی واکنش منوچهرمتکی و "ح. ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج/متکی: شکایت می‌کنم ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! اعلام ساعت قطع برق در استان قزوین در 28 تیرماه خودروی جدید سایپا رونمایی شد حداکثر قیمت قبر در بهشت زهرا 16 میلیون تومان گزارش شرق از جزئیات تخلفات درموسسه ثامن الحجج گسست‌های دموکراسی آناتولی آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت واکنش م. م و ح. ص به وام گرفتن از ثامن الحجج کلنگ ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در جاسک به زمین زده شد خواننده پاپ به یک دختر تجاوز و از او اخاذی کرد نبض بازار سهام - 1397/04/28 اسم دو سلبریتی در لیست بدهکاران میلیاردی ثامن الحجج چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی اعلام اسامی قبول شدگان آزمون تخصصی پایه دهم هنرستان هنرهای زیبای دختران دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال رشد مصرف 8 درصدی برق در البرز؛ احتمال تعطیلی شنبه (30 تیر) دفتر «منوچهر متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد برق کدام مناطق قم امروز پنجشنبه قطع می‌شود؟ سفر وزیر ارتباطات به بهبهان تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد تسهیلات و هدیه میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج فرد متهم به تجاوز در شیراز، مربی دفاع شخصی نبوده است پست جدید برای سردارسلامی در سپاه صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز جزئیات پرونده تعرض و اخاذی خواننده پاپ برق کدام مناطق قم امروز پنج شنبه قطع می‌شود؟ مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد افشاگری نماینده مجلس: مافیای گندم بخشی از گندم را با «خاک» و «شن» مخلوط می‌کنند/این مافیا با خیس کردن گندم هزاران تن بر وزن گندمها اضافه می‌کنند مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است تجاوز مربی دفاع شخصی به شاگرد 10 ساله‌اش یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" مقابله با تهاجم رسانه‌ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه /سردار آبرومند بر موضوعات جنگ نرم تسلط دارد حاشیه‌های فایل صوتی گفتگوی یک نماینده مجلس با یک زن سردار آبرومند از معاونت هماهنگ کننده سپاه رفت ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me