تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17584992
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۷:۵۷

میرطاهر: امکان هر معامله‌ای بین ترامپ و پوتین وجود دارد

یک کارشناس ارشد مسائل راهبردی دیدار ترامپ و پوتین و نشست سران ناتو را برای خبرآنلاین تحلیل و بررسی کرده است.

زهره نوروزپور: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست سران ناتو به اروپا رفته است. قرار است پس از نشست ناتو، راهی انگلیس و فنلاند شود. اما این تنها یک سفر معمولی نیست، سفری است که خواب رهبران جهان را آشفته کرده است، سران اروپایی به چند دلیل نگران ورود ترامپ به اروپا هستند، یکی مسئله برجام و دیگری تهدید به قطع بودجه ناتو از سوی رئیس جمهور آمریکا. ترامپ قرار است در این سفر مسئله تحریم نفت ایران را هم بررسی کند. طبق گمانه زنی‌ها، یکی از اهداف سفر ترامپ فشار به اروپا درباره تحریم نفت ایران است. در این جنجال اروپایی و آمریکایی، ولادیمیر پوتین قرار است در فنلاند با ترامپ دیدار کند. دیداری که مسائل مطرح شده را تحت شعاع قرار خواهد داد و تا جایی که مشهود است مقصد فنلاند به نفع جهان نیست!

در این باره دکتر سیدرضا میرطاهر، کارشناس ارشد روابط بین الملل و مسائل راهبردی با خبرآنلاین گفتگو کرده است که از نظر می گذرانید:

 

دیدار پوتین رئیس جمهور روسیه و ترامپ رئیس جمهور امریکا قرار است در پایتخت فنلاند در 16 ژوئیه صورت بگیرد ارزیابی شما از این دیدار چیست؟

این دیدار از چند نظر مهم است؛

دوم اینکه ترامپ اساسا دیدگاه مثبتی به روسیه دارد. بارها به این مساله اشاره کرده است، قبل از روی کار امدن هم تصریح کرده بود که درصدد بهبود روابط قابل توجه بین مسکو و واشنگتن است.  از زمانی که وارد کاخ سفید شد بزرگترین اتهامی که متوجه او است حمایت آشکار و پنهان روسها از ترامپ است.

این مساله ترامپ را به شخص مورد تردید در ساختار حکومتی آمریکا تبدیل کرده است. اخیرا شاهد این بودیم که سنا گزارش جامع اطلاعاتی را در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2016 و نقش مستقیم پوتین، مورد تایید قرار داد.
این یک نوع امتیاز منفی تلقی می شود از این نظر که همواره این اتهام از ابتدای ورودش به کاخ سفید وجود داشته است که روسها به نحوی بر روی کار امدن وی موثر بودند و به نحوی این مهم را به عنوان یک عامل خارجی قلمداد می کنند.

مساله حمایت ترامپ از بهبود روابط با روسیه همواره از مسائلی بوده است که از زمان ورود کاخ سفید بین کنگره امریکا محل اختلاف بوده است. البته ظرف دو سال گذشته که ترامپ ریاست کاخ سفید را عهده دار است، ناچار بود که در بسیاری از موارد رویکرد و اقدامات ساختار رسمی در امریکا در مورد روسیه اعمال کند.

طبیعتا این مساله به معنای ادامه تحریم ها علیه مسکو و تاثیر آن در سوریه و به طور کلی اتخاذ مواضع سخت علیه روسیه بوده است. اما روسها به خوبی اگاه هستند که رویکرد شخصی ترامپ این طور نیست. آنها امید دارند که با ترامپ درباره مسائل مختلف کنار بیایند.

 مساله سوم این است که دیدار ترامپ و پوتین در شرایطی صورت می گیرد که رئیس جمهوری آمریکا به دلیل اتخاذ مواضع یکجانبه‌گرایانه به شدت در سطح جهانی در انزوا قرار دارد. به نحوی که در جهان به ترامپ، عنوان ترامپ تنها اطلاق می شود.

این دیدار جدای از همه مسائلی که مطرح شد یکی از جنبه های ان این است که ترامپ وانمود می کند که در سطح جهان منزوی نیست و شخصی مثل پوتین به دنبال دیدار با او است.

واقعیت این است که به طور کلی ایالات متحده، خصوصا مواضع ترامپ به دلیل جنگ تجاری که با شرکا و رقبای اقتصادی به راه انداخته است، در کنار آن خروچ از توافق نامه های مهم جهان باعث شده است که تبدیل به مقامی مطرود در میان بلوک غرب تبدیل شود. از این لحاظ تلاش وی برای دیدار با پوتین را می توان به منزله تلاش برای خروج از انزوا تلقی کرد.


نتیجه این دیدار را چگونه پیش بینی می کنید... به نظر شما ممکن است در رابطه با چه مسائلی گفتگو شود و به توافق برسند؟

مسائل مختلفی که در این دیدار قرار است مورد بحث قرار بگیرد؛ مهم است. از جمله اختلافات تجاری بین آمریکا و سایر کشورهای جهان، مساله برجام، وضعیت نیروهای امریکایی در سوریه، درخواست های رژیم صهیونیستی درباره ایران و خروج نیروهای ایرانی از سوریه، بحران اوکراین، وضعیت ناتو در شرق اروپا، تقابل اروپا و روسیه، مسائلی است که برخی احتمال می دهند ممکن است توافقات مهمی حول محور این موضوعات بین پوتین و ترامپ در این زمینه صورت بگیرد.

 برخی توافق ها و مواضع مشترک در برخی زمینه ها اتخاذ شده است اما شکاف بین امریکا و روسیه در دوران اخیر آنچنان افزایش پیدا کرده است که بحث حل اختلافات و کاهش این شکاف ها محتاج مدت زمان طولانی خواهد بود و به طور کلی شکاف ها و اختلافات بین امریکا و روسیه ناشی از سو ظن نسبت به اقدامات و مواضع دو طرف است و این مساله ای نیست که با یک دیدار قابل حل باشد.

در هر حال انتظار نتایج ملموسی را از این دیدار ندارم جز اینکه ممکن است توافقاتی درباره سوریه و امثال اینها صورت بگیرد.

 قرار است ترامپ در سفر به بروکسل و شرکت در اجلاس ناتو با سران این سازمان دیدار کند. سیاستمداران داخلی خصوصا دموکرات ها بسیار نگران این دیدار هستند، چرا که ترامپ گفته است بودجه آمریکا را از ناتو قطع خواهد کرد. ارزیابی شما چیست...
یکی از مهمترین نگرانی اروپایی ها این است که با توجه به انتقادات شدیدی که ترامپ از ناتو و عضویت در این سازمان مطرح کرده است او درصدد خروج امریکا از پیمان نظامی غربی بر بیاید و به این ترتیب ناتو دچار فروپاشی شود. این نگرانی مختص اروپا نیست، در داخل آمریکا نیز به وجود آمده است،  اخیرا دموکرات ها به این مساله تاسی کردند و از اقدامات احتمالی ترامپ در این زمینه هشدار داده اند.

دقیقا مشکل اصلی ترامپ با ناتو در چیست؟

ترامپ معتقد است که اروپایی ها در این مدت نه فقط از لحاظ مالی از آمریکا منتفع شده اند، حتی باعث شده است که تراز تجاری 151 میلیارد دلار به نفع اروپا باشد. ترامپ این نکته را هم تصریح کرده است که اروپایی ها از مالیات مالیت دهندگان امریکایی امنیت خودشان را تامین می کنند. بدون اینکه سهم مناسبی در ناتو پرداخت کنند و  در این سازمان نظامی مشارکت مناسب داشته باشند.

همچنین ترامپ بارها به این مساله تاکید کرده است که سران کشورهای عضو ناتو بایستی مساله تخصیص دو در درصد از تولید ناخالص داخلی خود به مخارج نظامی را رعایت کنند در حالی که سران ناتو این کار را نمی کنند.

رئیس جمهور ایالات متحده به سران بیش از ده کشور ناتو نامه نوشت و به آنها اولتیماتوم داد. بنابراین یکی از مسائل و دغدغه هایی که نشست سران ناتو در بروکسل در روزهای چهارشنبه و 5 شنبه در 20 و 21 تیر، داشتند همین  مساله بود و انتظار می رفت که به پرتنش ترین نشست سران ناتو تبدیل شود.

با توجه به اینکه ترامپ تا کنون به وعده هایش عمل کرده است؛ چقدر محتمل است که بودجه دریافتی ناتو از آمریکا را به طور کامل قطع کند؟ و اگر این اتفاق بیفتد چه تبعاتی در پی خواهد داشت؟

یکی از خصوصیات ترامپ، چه در قبال منتقدین چه حامیان، این است که تقریبا به تمام شعار ها و عده هایی که در مبارزات انتخاباتی مطرح کرده بود عمل کرده است.

این مسئله باعث تشدید نگرانی ها درباره موضع گیری او در قبال ناتو خواهد شد. ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی بارها ناتو را به مثابه یک سازمان منسوخ و کهنه اعلام کرده بود. این مساله را بارها در اوائل دوران روی کار امدن تکرار کرد.

اما بعد از تعاملاتی که در ناتو داشت در آوریل 2017 اعلام کرد موضع خود را تغییر داده و حامی بقای ناتو است. به رغم تغییر موضع ترامپ، او منتقد بسیار شدید وضعیت کنونی ناتو است. ترامپ خواهان این است که اعضای ناتو، یک تغییر اساسی در رویکردها و اقدامات و تدابیر دفاعی خود صورت بدهند.

مسلما این مساله مورد دلخواه کشورهای ناتو نیست. البته، دبیر کل ناتو چند روز پیش اعلام کرد کشورهای اروپایی ناتو به علاوه کانادا حاضر هستند مبلغ 266 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود و ناتو اضافه کنند. به رغم وعده هایی که کشورهای اروپایی ناتو از جمله المان به عنوان بزرگترین و مهمترین کشور اروپا در این زمینه داده است، تحقق این رقم به نظرم خیلی دور از دسترس است. اینکه واقعا آنها به وعده خود عمل کنند، شک و تردید بسیار وجود دارد؛ و  ترامپ از این مساله اگاه است، واقف است که آنها این مبلغ را نمی پردازند، به این دلیل ممکن است برای تحت فشار قرار دادن اعضای اروپایی ناتو، حتی سناریو ها و تهدیدهایی مانند خروج امریکا از ناتو و فروپاشی یا انحلال ناتو را نیز مطرح کند.


اگر تنش بین آمریکا و ناتو بالا بگیرد، با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه ایالات متحده دیگر از امنیت اروپا دفاع نمی کند، به نظر شما ایران چه طور از این وضع می تواند به نفع خود استفاده کند؟

مشخصا یکی از مهمترین فرصت ها برای ایران استفاده بهینه از شکاف و اختلاف قابل توجهی است که اکنون بین امریکای ترامپ و بقیه جهان در حال وقوع و رخداد است  و این شکاف بیشتر می شود.  قبلا هم گفتم این مساله منجر به افزایش انزوای امریکا و ترامپ در سطح جهانی شده است. با توجه به پافشاری ترامپ به مواضع و اقداماتش به ویژه در عرصه جنگ تجاری، این انتظار وجود دارد که اختلاف بین دو سوی اقیانوس اطلس و همچنین اختلافات بین امریکا و شرکای تجاری، مانند چین افزایش پیدا کند. ضمن اینکه دو همسایه جنوبی و شمالی امریکا، مکزیک و کانادا هم دچار اختلاف نظر شدید با آمریکا هستند، در مجموع می توان گفت که ترامپ یک نوع کمپین جهانی علیه خود به راه انداخته است.

همین مساله باعث می شود که قدرت مانور ایران در عرصه بین الملی به شدت افزایش پیدا کند و اگر تدابیر درست و سنجیده ای در این زمینه اتخاذ شود می توانیم از موقعیت کنونی برای کاهش تاثیرات منفی و اجرای مجدد تحریم های هسته ای علیه ایران از جانب امریکا استفاده کنیم.

52310

#دونالد ترامپ #ایران و روسیه #ایران و آمریکا #نشست ناتو #ایالات متحده آمریکا #ولادیمیر پوتین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


10 تا12 درصد محوطه بنادر دراشغال کالاهای متروکه است درباره آقای نخست‌وزیر چه بخوانیم مصدومیت 12 نفردر پی زلزله تازه‌آباد/اعزام تیم‌های امدادی به منطقه انگیزه‌مند کردن مردم برای پرداخت «مالیات بر ارزش افزوده» مهم است صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97 سرمربی کرواسی پیشنهاد خیره‌کننده ایران را رد کرد/ دالیچ: پیشنهادهای اینچنینی اهمیتی برایم ندارند رئیس fatf مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد تعطیلات جالب بیرانوند و فرزندش کف سر شما هم خارش دارد؟ اطلاعیه مجمع تشخیص درباره تصاویر جنجالی دیروز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درگذشت آیت‌الله مرتضی تهرانی را تسلیت گفت ملّت ایران جنایت اخیر اشرار در کردستان را هرگز فراموش نخواهد کرد بیانیه دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین در محکومیت مصوبه پارلمان رژیم صهیونیستی اولین قسمت از برنامه گفتگومحور شوکران فردا شب روی آنتن می‌رود برگی تازه از توزیع رانت درواردات خودرو دولت‌های اروپایی بدهکارتر شدند «صبا» میزبان «حقوق کودکان» به روایت پوستر شد سفیر جدید ایران که چادری شد/دومین تغییر پوشش زنان دولت ترور امام جماعت مسجدی در عدن انتقاد جالب و هنرمندانه یک زن آمریکایی از ترامپ! آشنایی نسل جوان با مبانی فکری ائمه اطهار (ع) رکورد جهانی شکستن 500 سنگ توسط مهدی نمازی انجام شد زلزله در کوهدشت و نورآباد لرستان احساس شده است بازارگاه‌های اینترنتی به شفافیت بازار مسکن کمک می‌کند تعطیلی 70 شرکت حمل و نقلی در رابطه با مشکلات رانندگان این تیم امید می‌تواند در جام جهانی 2022 بازی کند/ سلطانی‌فر: تمدید با کی‌روش مربوط به فدراسیون است پاسخ منفی چلسی به پیشنهاد رئال برای جذب هازارد/ لحظه به لحظه با نقل و انتقالات تابستانی اروپا کاخ سفید تقصیرها درباره اظهارات ترامپ در دیدار با پوتین را گردن سوال خبرنگار انداخت بیمارستان تخصصی مطالبه مردم تیران و کرون است به خاطر مسائل سیاسی، محصول ایرانی بازار جهانی ندارد مازیار فلاحی در اصفهان می‌خوانَد اطلاعات متقنی از تهدید نظامی آمریکا علیه ایران وجود دارد صدها کودک گلشهر ارومیه بدون "یک وجب زمین بازی" بلومبرگ: در صورت ناکامی تلاش‌ها برای حفظ برجام، بعید است ایران سمت ساخت بمب برود اصفهان| جدیدترین پیشواز شهید کاظمی‌به مناسبت پنجاه و نهمین سالروز ولادتش منتشر شد رتبه اول خدمات تغذیه‌ای دانشگاه علامه طباطبایی در بین 125 دانشگاه کشور حین و بعد از لیزر چه کارهایی باید انجام شود؟ اعزام 10 تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه زلزله‌زده تازه آباد جمعیت تهران به 20 میلیون نفر می‌رسد اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق تحت تاثیر زلزله کرمانشاه فدراسیون کشتی به وعده خود عمل کرد شعار هفته جهانی فضا اعلام شد زلزله 5.9 ریشتری تازه‌آباد کرمانشاه را لرزاند «اسم تو مصطفاست» رونمایی شد خرید خودروی لوکس با جعل عابربانک زلزله 5/9 ریشتری تازه آباد کرمانشاه را لرزاند / آماده باش کامل استان‌های همجوار کرمانشاه/ تخریب برخی خانه‌های روستایی و 25 مصدوم تا کنون زلزله امروز کرمانشاه فقط 25 مصدوم سرپایی داشته است/ تلفات جانی نداشتیم کسانی که با وعده بهبود وضعیت اقتصادی روی کارآمدند به مردم پاسخگو باشند گرانی سفرهای داخلی، گردشگران را به سمت سفرهای خارجی سوق داده است جابه جایی و نه تغییرات کابینه از این هفته کلید می‌خورد/ رئیس‌جمهور به مردم چه خواهد گفت؟!
کودک‌ربایی در تهران برای 10 میلیون تومان! تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه تصاویر/ تشییع پیکرهای 11 شهید عملیات تروریستی در مریوان زلزله 5.7 ریشتری رویدر در هرمزگان را لرزاند اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت دوتابعیتی‌ها در دولت امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم ندارد؛ آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ صلح با ایران مادر صلح‌ها و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید، بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن! حسن روحانی خطاب به دونالد ترامپ: با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست وزیر ارتباطات: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم در سازمان خصوصی سازی فساد نداریم/دولتی‌ها در برابر خصوصی سازی مقاومت می‌کنند وزش باد شدید در شمال شرق و نوار شرقی کشور روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن روحانی: برجام تصمیم نظام بود! / ترامپ هم تهدید است هم فرصت! پاسخ وزارت اطلاعات درباره فعالیت مدیران دوتابعیتی در کشور فساد در سازمان خصوصی سازی نیست روایت حامی پروپاقرص روحانی از بده بستان‌های مفسده‌انگیز سازمان خصوصی سازی دچار فساد نیست/مقاومت‌ها زیاد است آذری جهرمی: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم بدنبال اصلاح روابط عربستان، امارات و بحرین با ایران هستیم/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست روحانی: امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز «تسلیم» ندارد مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید، بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران اینستاگرام فیلتر نمی‌شود؛ توئیتر آزاد می‌شود؟! آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن پشیمان کننده است مجلس از عناصر نایاب پاکسازی شود/ خانه تکانی باید از مجلس شروع شود/ مردم تحمل ادامه این وضعیت را ندارند روحانی: آقای ترامپ با دُم شیر بازی نکن، پشیمان خواهی شد جهرمی: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند سرنوشت کودک ربایی 10 میلیونی از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه رییس جمهور: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ تجلیل از از نقش سپاه در پاسداری از ایران در سازمان خصوصی سازی فساد نداریم/دولتی‌ها در برابر خصوصی سازی مقاومت می‌کنند پوری‌حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم دو سال از برنامه احیای دریاچه ارومیه عقب هستیم/ لزوم تامین حق آبه دریاچه تا پایان سال 98 انتقال و فروش خاک به خارج از کشور ممنوع شد/تعیین مجازات برای خاطیان کدام گوشی‌ها ارز 4200 تومانی می‌گیرند؟ پوری‌حسینی: فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود سرنوشت کودک ربایی 10 میلیون تومانی تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه برجام، شکست توطئه 12 ساله علیه فناوری هسته‌ای ایران بود پوری‌حسینی: فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم سازمان خصوصی سازی دچار فساد نیست/مقاومت‌ها زیاد است مسیح مهاجری: نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید! تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه برجام تصمیم یکپارچه تمام ارکان نظام بود/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه فوت 19 نفر بر اثر غرق شدگی طی هفته گذشته/ در مناطق پرخطر به افراد آموزش شنا ندهید وزارت اطلاعات فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس و مدیریتی کشور را رد کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me