تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17584998
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۸:۰۲

جشنواره‌ای برای ترویج زندگی اسلامی با محوریت کتاب

ارومیه- ایرنا- هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی به عنوان جنبشی فرهنگی علاوه بر ترغیب اقشار مختلف مردمی به مطالعه، فرصتی طلایی برای شاداب سازی معنوی کتابخانه‌ها و ترویج سبک زندگی اسلامی با محوریت کتاب به شمار می‌رود.

به گزلرش ایرنا این جشنواره قشر کودک، نوجوان و جوان را با کتاب آشتی می دهد و زمینه آشنایی این جامعه هدف با سیره و فرهنگ اهل بیت (ع) و به ویژه سبک زندگی رضوی را فراهم می کند.
وضعیت مطالعه از دغدغه های اساسی مقام معظم رهبری نیز محسوب می شود چنانکه ایشان فرموده اند: 'امروز جوان های ما بایستی هم سلامت جسمی و هم سلامت معنوی و هم سلامت فکری را با هم داشته باشند و برای خودشان نگه دارند.'
ایشان اضافه کرده اند: 'سلامت جسمی را با ورزش و با تغذیه‌ ی مناسب؛ سلامت معنوی و قلبی را هم با توجه به خدا، با نماز، با دعا، با توسل، با یاد شهدا؛ سلامت فکری را هم با کتابخوانی تأمین کنید؛ از کتاب های خوب، راهگشا، راهنما - که از سوی متفکّران و نویسندگان خوب ما تهیه شده و در اختیار ما گذاشته شده- استفاده کنید و بخوانید.'
برگزیده نوجوان کشوری اهل خوی در بخش مکتوب هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز معتقد است که کتابخوانی دانش ما را نسبت به موضوعات مختلف و زندگی گذشتگان افزایش می دهد و علاوه بر آن این جشنواره فرصت مناسبی برای آشنایی با زندگی امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) است.
زهرا شکورزاده افزود: از سال گذشته برای ثبت نام در این جشنواره لحظه شماری می کردم زیرا در مراسم جشنواره سال قبل دوستان کتابخوانی از سایر استان های کشور پیدا کردم.
کبری احمدی اهل ماکو نیز که به همراه همسر خود در جشنواره سال قبل شرکت کرده بود، بیان کرد: پراکنده خوانی به ویژه در شبکه های اجتماعی رایج شده و اقشار مختلف مردمی را از کتاب های مکتوب دور کرده است.
وی با بیان اینکه این جشنواره بهانه ای برای فاصله گیری از دنیای اینترنت است، افزود: این رویداد مهم خانواده ها را درگیر می کند و به مطالعه دسته جمعی و هم فکری با اعضای خانواده درباره موضوع کتاب منجر می شود.
وی اضافه کرد: سال گذشته با مطالعه کتاب 'بانوی ملکوت' با شخصیت و زندگی حضرت معصومه (س) به صورت کامل آشنا شدم.
وی پیشنهاد کرد در جشنواره های آتی در زمینه راه های موفقیت، فن آوری اطلاعات برای جوانان، تربیت کودک برای مادران نیز کتاب های معرفی شود و این رویداد تک موضوعی نباشد.
نویسنده بیش از 20 جلد کتاب در موضوعات تاریخی، دینی و ادبی نیز درباره این گفت: شناخت جامعه نسبت به امامان و به ویژه به امام رضا (ع) باید بیشتر شود و این جشنواره در کسب معرفت مفید به نظر می رسد.
مصطفی قلیزاده علیار افزود: آشنایی با سبک زندگی اسلامی از رهگذر آشنایی با زندگی امام رضا (ع) و پی بردن به اهمیت شناخت مسائل روز جامعه با تاسی از سیره امام هشتم از نتایج جشنواره کتابخوانی رضوی به شمار می رود.
وی اضافه کرد: امام رضا (ع) شاعران متعهد را حمایت می کرد و این مسئله اهمیت فرهنگ و ادبیات در سیره امامان را نشان می دهد.
وی ادامه داد: امام رضا (ع) با عالمان زمانه مباحثه های علمی داشتند و این مسئله اهمیت استدلال در مباحثه ها و دانش افزایی را نشان می دهد.
نویسنده کتاب 'زمزمه های خیس' نیز بیان کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی به گسترش فرهنگ مطالعه و عمومی کردن مسئله مطالعه در بطن و متن جامعه منجر می شود.
علی رزم آرای افزود: خاص کردن ذهنیت های عام از دیگر اهداف این جشنواره است، بدین معنی که مردم عام جامعه را به سمت سیاست های فرهنگی مهم سوق می دهد.
وی با اشاره به اینکه توجه به کتاب در جامعه ایران ریشه علمی، تاریخی و فرهنگی دارد، اضافه کرد: این جشنواره آن طور که باید به متن جامعه وارد نشده است و باید از ظرفیت آموزش و پرورش، آموزش عالی و کانون فرهنگی مساجد در این راستا به نحو احسن استفاده کرد.
وی با بیان اینکه شیوه برگزاری این جشنواره باید کابردی تر شود، ادامه داد: برگزاری جشنواره به همراه اجرای بخش های مسابقه و کارگاه های نقد کتاب در فضاهای باز باعث مشارکت بیشتر اقشار مختلف به ویژه جوانان باشد.
این نویسنده گفت: باید از فرصت استقبال خانواده ها از کلاس های ورزش و زبان های خارجی در راستای برگزاری این جشنواره مهم استفاده کرد و برنامه های مرتبط با این رویداد را در جوار این برنامه های علمی به اجرا درآورد.
رزم آرای پیشنهاد کرد که اجرای این جشنواره جهت تاثیرگذاری بهتر به انجمن های ادبی و فرهنگسراها واگذار شود.
یک کتابدار نیز با بیان اینکه کتاب های جشنواره به نسبت سال قبل قابل فهم تر و کم حجم تر شده است، گفت: زمان اجرای هشتمین جشنواره کمتر شده است که این مسئله اطلاع رسانی در این باره با مشکل روبرو می کند.
زهرا کریمخانی افزود: باید کتاب های مسابقه بیشتری در اختیار کتابخانه ها قرار بگیرد تا در این زمینه نیز مخاطبان بدون هیچ مشکلی از منابع مکتوب استفاده کنند.
وی اضافه کرد: اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و دیگر رسانه ها باید بیش از پیش باشد تا با این حرکت جمعی علاقه مندان به مطالعه بیشتر شود.
وی پیشنهاد کرد این جشنواره پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه و در مدت زمان بیشتری اجرا شود و دانش آموزان و دانشجویان نیز در این رویداد مهم مشارکت بیشتری بکنند.
یک پژوهشگر ادبی نیز برگزاری این جشنواره را متوسط ارزیابی کرد و گفت: این جشنواره، کتابخوان تربیت نکرده و گروه جدید به کتابخوانان اضافه نمی کند اما حرکت فرهنگی مثبتی است.
محمد علی ضیایی با اشاره به اینکه برگزاری مسابقه های متنوع اجرای این جشنواره را جذاب می کند، افزود: نهاد کتابخانه ها برای اجرای گسترده این رویداد کتاب محور باید با آموزش و پرورش همگام شود.
وی اضافه کرد: فرهنگ سازی در زمینه مطالعه باید از سنین کودکی انجام شود و همراهی مدارس در این زمینه، اثرگذاری این جشنواره را بیشتر می کند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی نیز گفت: دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی از میان آثار منتشر شده طی سه سال گذشته، هفت عنوان کتاب با موضوع سیره امام رضا (ع) را به عنوان منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی کرده است.
علی فیروز افزود: کتاب‌های مهمان خراسان اثر سعید بیابانکی، مژده گل نوشته محمود پوروهاب برای رده سنی کودک، مسافر هشتم با موضوع امام رضا (ع) و کاش تو را می‌دیدم با موضوع حضرت معصومه (س) نوشته مژگان شیخی برای رده سنی نوجوان به عنوان منابع این جشنواره معرفی شده است.
وی ادامه داد: کتاب‌های ماه هشتم اثر مهدی غلامعلی و 'مهر ولایت در آسمان ایران' اثر آیت‌الله کریمی جهرمی با موضوع امام رضا (ع) و کتاب 'به سپیدی یک رویا' اثر فاطمه سلیمانی با موضوع حضرت معصومه(س) منابع بخش جوان و بزرگسال این جشنواره است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی بیان کرد: این جشنواره همچنین به منظور ترویج سبک زندگی رضوی، بخشی با عنوان 'مسابقه کتابخوانی خانواده رضوی' با حضور تمام اعضای خانواده برگزار می‌کند که بر این اساس شرکت برای تمامی علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی ممکن است.
علی فیروز درباره جشنواره کتابخوانی سال پیش نیز بیان کرد: پنج هزار و 69 نفر از آذربایجان غربی در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در چهار بخش کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال شرکت کرده بودند.
وی با بیان اینکه از این تعداد 519 نفر به‌ صورت آنلاین و چهار هزار و 550 نفر به ‌صورت مکتوب در مسابقه شرکت کرده بودند، افزود: چهار هزار و 40 نفر از این علاقه‌مندان در بخش انفرادی و 510 نفر نیز در قالب 156 خانواده در بخش مکتوب جشنواره حضور پیدا کرده بودند.
به گزارش ایرنا فراخوان هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی اواخر خرداد سال جاری در رده های سنی کودک / چهار تا 11 سال/، نوجوان /11 تا 17 سال/، جوان و بزرگسال و همچنین بخش خانوادگی در آذربایجان غربی منتشر شد.
علاقه‌ مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی می‌توانند به کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی مراجعه و برای دریافت پرسشنامه و فایل پی دی اف منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی را از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور www.iranpl.ir بازدید کنند.
شرکت‌کنندگان می‌توانند پاسخنامه‌های خود را تا 31 تیرماه سال 1397 به یکی از کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی تحویل دهند؛ داوری آثار هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از 15 مرداد سال جاری آغاز و اختتامیه این جشنواره نیز در ایام دهه ولایت /دهه اول شهریور/ با حضور افراد و خانواده‌های برگزیده در سطح ملی برگزار می شود.
گزارش از: توحید محمودپور
7129/3072

جشنواره ای برای ترویج زندگی اسلامی با محوریت کتاب #فرهنگي #كتابخواني #جشنواره رضوي #سبك زندگي اسلامي
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


استثنا کردن عده‌ای به معنای تجزیه وحدت ملی است/ نباید هرکس را به بهانه‌ای کنار بگذاریم جلسه عزیزی و مالک سپیدرود در تهران / مهلت 10 روزه به مالک سرخپوشان عملیات کاشت گل‌های تابستانی در کرج انجام شد آرای صادر شده کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال؛ نفت، بادران و شهرداری تبریز جریمه شدند سهم یک درصدی ایران در تجارت جهانی مرغ تحقیق و تفحص از بانک مرکزی کلید خورد عراقچی: گزینه‌های متعددی علیه تحریم نفتی داریم باران و مه گرفتگی در شمال کشور فیلم/ چرا برق نداریم؟ افزایش خطر مرده زایی با دود دست دوم سیگار آشنایی با ناشناخته‌ترین تراکتورِ تاریخ از "دهکده گیاهان دارویی" تا "پرورش ماهی در قفس " علی قربانی با استقلال قرارداد بست قیمت خودروهای وارداتی 20 تا 30 درصد حباب دارد احتمال رفع فیلتر تلگرام وجود دارد جدایی ستاره کروات از رئال مادرید قطعی شد سرنوشت مریخ نورد «اپورچونیتی» کماکان در هاله‌ای از ابهام پرتوهای تلفن همراه عملکرد حافظه در جوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد افزایش تسهیلات دانشگاه علامه طباطبایی برای شرکت کنندگان در همایش‌های بین‌المللی جزئیات بیشتری از" فکور" 15 کشته و زخمی بر اثر تیراندازی در کانادا اینفوگرافیک/ توصیه‌های یک زن خانه‌دار به روحانی! تقدیر باشگاه بارسلونا از مدافع مکزیکی بازنشسته (عکس) 4 تیم لیگ برتری به تیم امید بازیکن ندادند! طالبان: برای برقراری نظام اسلامی در "افغانستان" مبارزه می‌کنیم همه مسائل آموزش‌وپرورش را به 2030 ربط ندهیم به‌طوری‌که معلم دینی از تدریس احکام اسلامی در کلاس درس بترسد کامیونداران هیچ تجمع دیگری ندارند/ عمده مشکلات صنفی این قشر برطرف شده است/ نفوذ منافقین در بدنه کامیونداران با ارسال پیام از اکانت‌های جعلی مجید حسینی برای استقلالی‌ها سند رو کرد پیش‌نویس دستورالعمل احیای حقوق عامه آماده ارائه به آملی لاریجانی هیچ کشوری نمی‌تواند ما را امر و نهی کند/تلاش دشمن برای تضعیف نظام فیلم: آموزش پخت سریع کیک‌های خوشمزه 23 دستاورد کلیدی وزارت اقتصاد در یازده ماه گذشته هور همچنان می‌سوزد/ غلظت آتش شهرهای اطراف را تعطیل کرد روایت مادر شهید از تیر خلاص کومله بر قلب پسرش جایگزین سیف تا آخر هفته معرفی می‌شود رویترز خبر داد: کاهش شدید ارزش دلار با اظهارات ترامپ/ بورس‌های جهانی فروریخت مهاجم سابق تیم ملی ایران راهی لیگ قبرس شد طوری یقه دشمن را می‌گیریم که باور نکنند اقدام پسندیده فرهاد مجیدی برای مراسم ختم پدرش چهارمین حراج ملی با آثار میلیاردی کلید می‌خورد تایید صلاحیت عضوجدید هیأت مدیره بیمه آسیا یک تیراندازی و دست‌کم 2 کشته و 13 زخمی/ زخمی شدن دختر بچه نه ساله +عکس حضور غفوری در باشگاه استقلال عکس/ تیم منتخب بازیکنانی که پدرشان فوتبالیست بودند رابطه واشنگتن و ریاض بیش از پیش نزدیک شده است کنایه اقتصادی مهناز افشار به دولت روحانی+فیلم #خفه‌شو_ترامپ؛ واکنش ایرانی به تهدیدات آمریکایی وزیر علوم: دانشجوی معترض مجرم نیست
عروسی لاکچری پسر آقای سفیر و ادعای بی خبری پدر! / عروس خانم مشغول تبدیل چادر به پوشش راحت‌تر! / فرزند سفیر باش و هر چه خواهی کن! + تصاویر ماجرای عروسی پسر سفیر ایران در دانمارک عکس/ مراسم ختم پدر "وحید حقانیان" میهمانان مراسم ختم پدر «وحید حقانیان» مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان یا حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد + تصاویر (تصاویر) آتش‌سوزی در برج پارامیس منطقه 22 تهران آتش سوزی مجتمع پارامیس در شهرک راه آهن + فیلم پیکر مطهر شهدای شهرستان قروه تشییع شد+ تصاویر پسر حسن خمینی در مراسم ختم پدر وحید حقانیان+عکس مراسم ترحیم پدر «سید وحید حقانیان» آغاز شد + چه کسانی حضور دارند؟ + عکس عناصر بوکوحرام 18 مرد را سر بریده و 10 زن را ربودند جزئیات حمله تروریستی به پایگاه بسیج «دری روی» مریوان مراسم ترحیم پدر سید وحید حقانیان با حضور اهالی ورزش اورژانس: هفته گذشته 19 نفر غرق شدند غرق شدن 19 نفر طی هفته گذشته آتش سوزی گسترده در برج 20 طبقه آرامیس چیتگر 9 ترانسفر گرانقیمت‌ترین یووه از فصل 2011 تاکنون +تصاویر تعطیلی 70 شرکت حمل و نقلی در رابطه با مشکل رانندگان دنزل واشنگتن با فیلم «اکولایزر 2» به سینما آمد «جنگ جهانی غذا» |ژن‌های خوب «راکفلر» ی فاجعه مدیریتی ادامه دارد / سکه باز هم گران شد؛ 3 میلیون و 181 هزار تومان قیمت طلا و سکه امروز 1 مرداد 97 +جدول تغییر ساعت کاری ادارات آذربایجان غربی تا 15 مرداد ماه ادامه خواهد داشت افزایش مصدومان زلزله تازه‌آباد به 287 نفر اعتراض باشگاه استقلال به مذاکره حسینی با باشگاه ترابوزن ترکیه 3 هشدار اقتصادی که در سرخوشی تورم پایین جدی گرفته نشد آزادکاران جوان ایران با 9 مدال طلا و برنز قهرمان شدند ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران شهادت 2 دانشمند فلسطینی در الجزایر شناسایی 2500 فراری مالیاتی و 3000 شرکت صوری اعتراض باشگاه استقلال به مذاکره حسینی باباشگاه ترابزون ترکیه 70 شرکت متخلف مرتبط با مشکل کامیون‌داران تعطیل شد برای حمایت از محصولات بومی استان 11 استاندارد بومی تدوین و اجرا شده است قیمت مسکن 104 برابر شد مهم‌ترین رویدادهای امروز دنیای it و تکنولوژی؛ از سیستم نظارت بر قلب هوشمند نقشه گوگل ویژه موتورسوارها جهانبخش با 23 میلیون یورو به برایتون می‌رود تصادف اتوبوس مسافربری خرم آباد- تهران در محور اراک -قم/ 28 سرنشین به مراکز درمانی منتقل شدند فشار سناتورهای جمهوریخواه برای تحریم روسیه پایان ماجرای کودک ربایی پسربچه 5 ساله شکایت مادر از فرزندان طمعکار برای مطالبه مهریه! 20 مصدوم در تصادف اتوبوس با کامیون در محور قم - اراک محرومان فصل 98-97 لیگ برتر و دسته یک فوتبال انتخاب 26 اثر به عنوان آثار برگزیده یازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی غرق شدن پسر 16 ساله در رودخانه بشار افزایش 16 هزار تومانی قیمت طلا در بازار کرمانشاه روی نوار زلزله؛ تازه‌آباد 15 بار دیگر لرزید/ یک بالگرد و 4 تیم امداد و نجات اعزام شدند کشته شدن 8 نیروی امنیتی در مرکز افغانستان اطلاعات متقنی از تهدید نظامی آمریکا علیه ایران وجود دارد زلزله 3.2 ریشتری فاریاب کرمان را لرزاند زلزله 5/9 ریشتری در تازه آباد کرمانشاه/ حادثه 16 مصدوم بر جای گذاشت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me