تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17585099
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۸:۲۶

سنگینی بار کامیونها بر دوش 'کوچه'

کرمانشاه - ایرنا - پل تاریخی کوچه کنگاور به عنوان یک اثر ارزشمند دوران صفویه برای حفاظت و نگهداری، نیازمند توجه بیشتر و جلوگیری از تردد خودروها بر روی آن است.

به گزارش ایرنا، پل تاریخی کوچه در هفت کیلومتری شرق شهر کنگاور، در مسیر جاده کنگاور به تویسرکان در روستای کوچه واقع شده که بر روی رودخانه 'خرم رود' در جهت شمال شرقی - جنوب غربی احداث شده است.
طبق اسناد به دست آمده تاریخ ساخت پل کوچه به دوره سلطنت شاه عباس صفوی بر می گردد.
چند وقتی است عملیات مرمت و بهسازی بر روی این پل آغاز شده است. این اثر تاریخی تاکنون چند بار مرمت شده ولی به دلیل عبور و مرور خودروهای سنگین از روی آن چند شکاف بزرگ برداشته و برای جلوگیری از تخریب آن یک راه جایگزین برای عبور و مرور اهالی روستا در نظر گرفته شده است.
متاسفانه طی سالهای گذشته با وجود بستن مسیر عبور و مرور خودروها و وجود مسیر جایگزین، برخی اهالی منطقه با بی مهری حایل فلزی که برای مسدود کردن مسیر از آن استفاده می شده را شکسته و دوباره بر روی پل رفت و آمد می کنند.
حقیقت آن است که ترک ها و شکاف های این پل بر اثر تحمل فشار زیاد کامیون های با بار آجر 50 تن به بالا است که روزانه بر روی آن تردد می کنند. باید یادآور شد حدود 10 کوره آجرپزی در روستای کوچه فعال است که برای حمل مصالح خود از مسیر پل استفاده می کنند.
مشاهدات و بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد، مسیر جایگزین که برای مردم روستا در نظر گرفته شده، حدود 300 متر است که با کمک دهیاری و شورای روستا شن ریزی شده و هم اکنون که پل مورد مرمت قرار گرفته مردم از این مسیر استفاده می کنند.
رئیس شورای اسلامی روستای کوچه معتقد است؛ ساکنان این روستا تنها زمانی رضایت دارند از مسیر جایگزین استفاده کنند که این مسیر آسفالت شود.
علی کوچه ای اضافه کرد: حضور شرکت جهاد نصر همدان که برای 2 بانده کرده محور کنگاور – تویسرکان در روستای کوچه مستقر شده اند، فرصت بسیار خوبی است که برای زیرسازی و آماده سازی مسیر جایگزین روستا از تجهیزات این شرکت استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: برای تعریض بخشی از مسیر جایگزین نیاز به مذاکره با کشاورزان است که شورای روستا وظیفه خود می داند این مشکل را نیز مرتفع نماید.
دهیار روستای کوچه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از قول مساعد فرماندار کنگاور برای آسفالت مسیر جایگزین که راه قدیمی روستای کوچه به شهرستان تویسرکان بوده است، خبر داد و افزود: طی پیگیری ها و نامه نگاری های فراوانی که طی سالهای گذشته انجام شده بالاخره فرماندار کنونی کنگاور قول دادند به ما کمک کنند.
حسین بیات افزود: شورای روستا و مجموعه بخشداری و دهیاری تمایل زیادی برای بستن مسیر پل دارند، ولی باید مسیر جایگزین به استانداردهای لازم برسد که مردم هم تمایل داشته باشند در این مسیر تردد کنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کنگاور نیز به اهمیت و ارزش پل تاریخی کوچه اشاره کرد و افزود: این پل در 81 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
منوچهر پاشایی افزود: این پل به طول 80 متر و عرض پنج متر می باشد که شامل 6 پایه سنگی است که چهار پایه مرکزی آن هر یک به عرض 10/3 متر است.
وی ادامه داد: پایه های این پل که از 2 بخش تشکیل شده است در بخش اول پایه بصورت مکعب مستطیل و بخش دوم شامل آبشکن مثلثی شکل می باشد.
به گفته پاشایی؛ پایه های این پل برخلاف سایر پل های استان کرمانشاه تنها در یک طرف پایه (قسمت شمالی) دارای آبشکن است این پایه ها در قسمت داخل به وسیله لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است.
این مسئول همچنین ادامه داد: این پل دارای چهار دهانه نامساوی است که ارتفاع هر یک از این دهانه ها از کف رودخانه تا تیزه قوس در وضع موجود در حدود 10/2 متر می باشد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کنگاور در ادامه با بیان اینکه با پیگیری هایی که سال گذشته در کمیته برنامه ریزی فرمانداری شهرستان انجام شد و حمایت های فرماندار وقت، مبلغ 600 میلیون ریال برای ترمیم و مرمت این پل اختصاص یافت.
وی با اشاره به اینکه مرمت این پل توسط میراث فرهنگی در حال انجام است، یادآور شد: در شرح موافقت نامه مرمت این پل، مسدود کردن محل عبور و مرور خودروها با ایجاد دیوارهایی در 2 طرف پل، دوخت و دوز ترک های طاق، مرمت و نصب سنگ ازاره، مرمت نماهای آجری، بندکشی، مرمت دست انداز پل و اصلاح و مرمت کف در نظر گرفته شده که باید مورد توجه ناظر مربوطه و پیمانکار قرار گیرد.
پاشایی ابراز امیدواری کرد؛ کمیته برنامه ریزی شهرستان کنگاور و مسئولان استانی اعتبارات مورد نیاز زیرسازی و آسفالت مسیر جایگزین این روستا را فراهم کنند تا این اثر ارزشمند برای آیندگان به یادگار بماند.
وی با نکوداشت فرهنگ دوستی و دقت نظر مردم کنگاورعنوان کرد: پیگیری‌های مردمی در جهت حفاظت از آثار تاریخی بخصوص پل کوچه، باعث دلگرمی کارکنان میراث فرهنگی در جهت انجام هرچه بهتر وظایف خود در قبال خواسته‌های ایشان می شود.
فرماندار کنگاور هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: معبد آناهیتا، گودین تپه و پل کوچه مهمترین آثار گردشگری شهرستان محسوب می‌شوند، اما متاسفانه اقدام های اساسی و زیربنایی در خور شانی که زمینه ‌ساز جذب گردشگر و رونق گردشگری باشد در این مناطق انجام نشده است.
خیراله خزایی یکی از برنامه های مهم در شهرستان کنگاور را موضوع میراث فرهنگی دانست و افزود: انتظار و مطالبه افکار عمومی، بهبود وضعیت میراث فرهنگی در شهر کنگاور و بخش هاست.
فرماندار کنگاور در ادامه اظهار کرد: تردد وسایط نقلیه سنگین از روی پل کوچه به آن آسیب می زند و آسفالت مسیر کنارگذر بر روی رودخانه خرم رود ضروری است.
وی قول مساعد داد، مشکلات مردم برای تردد در مسیر کنار گذر پل را حل نماید.
شهرستان کنگاور با جمعیتی افزون بر 76 هزار نفر در 94 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده و دروازه ورودی این استان غربی است.
8066/7447

سنگینی بار کامیونها بر دوش #فرهنگي #پل كوچه #كنگاور #مرمت و بازسازي
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


هدیه خاص پوتین به ترامپ +عکس اولین تصویر رونالدو با پیراهن یوونتوس+عکس شوراها قدرت خود را باور داشته باشند/ آموزش شوراها در اولویت قرار گیرد «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد +عکس 3 بازیکن استقلال در استقلال خوزستان+تصاویر ایران امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه گذاری دیدار وزیر ارشاد با هنرمندان پیشکسوت شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شد توافق واشنگتن و پیونگ یانگ برای جستجوی اجساد نظامیان کشته شده آمریکا در جنگ کره کشته شدن 5 زن و کودک یمنی در حمله هوایی عربستان به یک جشن عروسی در «الجوف» جهانگیری: تحریم‌ها علیه ملت و کشور بزرگ ایران کارساز نیست امضاء توافقنامه گمرکی ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان اختفای کالاهای وارداتی با ارز رسمی جرم است تاکید وزیر نفت بر پای بندی اعضا به تصمیمات اوپک پدر شهیدان «گلابچی» به فرزندان شهیدش پیوست وزیر کار: با پول‌پاشیدن شغل ایجاد نمی‌شود ملحمدره؛ ماسوله غرب کشور سفیر چین: راه حل رفع اختلافات، مذاکره است نه فشار اولین فیلم منتشر شده از آیت الله عیسی قاسم در بیمارستان لندن حملات پهپادی نیروهای یمنی علیه متجاوزان سعودی در ساحل غربی/ بمباران گسترده جنگنده‌های سعودی علیه شهروندان یمنی فهم و شعور جهانی اولی‌ها! وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند آواره شدن 35 هزار شهروند یمنی در استان الحدیده گام دیگر دولت برای مبارزه با فساد یک خبر دندانی برای دانش‌آموزان ابتدایی جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست وزیر اطلاعات: دستگیری یک گروه داعشی در ایران سیاست شیطانی «معامله‌ی قرن» تحقق پیدا نخواهد کرد +سخن نگاشت جابری انصاری با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد رهبر انقلاب در سال 97 برای مردم و برای حل مشکل اقتصادی چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ +فیلم کشف وسایل نقلیه سرقتی در 25 تیرماه 1397 اخراج و برخورد فیزیکی با خبرنگار معترض در نشست ترامپ و پوتین/عکس خانم گل تیم ملی بانوان به سپیدرود پیوست دستگیری یک گروه داعشی در ایران نیمار در برنامه‌های زیدان جایی نداشت! ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود خصوصی‌ها بگذارند در تحریم مشکل دارویی نداریم خط و نشان مدارس غیردولتی برای دانشگاه فرهنگیان! شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید موافقت با افزایش 20 درصدی کرایه حمل تانکر‌های سوخت اهدای نشان ویژه ناپلئون به ستاره‌های فرانسه بیرانوند برای ماندن در پرسپولیس توافق کرد کشته شدن 12 غیرنظامی در حمله مسلحانه در مالی واکنش العبادی به اعتراضات ملت عراق پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود رازهای سلامت و تناسب اندام ژاپنی‌ها نیروهای سد معبر شهرداری رشت حمایت قاطع می‌خواهند زردآلو و خواص آن برای کبد، چشم‌ها و گوارش ماهی سالمون اصل چه خواصی دارد؟ آیا خون نیز می‌گندد؟
انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی تصاویری زیبا از جشن قهرمانی فرانسه دیوار بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسوولان هر روز رفیع‌تر می‌شود مهاجرت مستاجران از پایتخت تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بازداشت و آزادی خلبان افشاگر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me