تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:علمی و فناوری()
کد خبر:17585108
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۸:۲۹

ملاقات نزدیک با مریخ

اینجا پایگاه ماه است، اخطار به تمام ایستگاه‌های مداری و فضا ناوهای رزمی، اعلام وضعیت قرمز از نوع خطر درجه اول. مریخی‌ها خود را برای یک حمله سراسری به زمین آماده می‌کنند … زنگ‌های خطر در پایگاه‌های مداری به صدا در می‌آید. صدها نفر از افراد حاضر در ایستگاه‌های فضایی همچون مامورین آتش نشانی به طرف لباس‌های مخصوص هجوم می‌برند. در عرض چند ثانیه کلیه تجهیزات حاضر است، با دستور بعدی مرکز کنترل زمین به سوی هدف حرکت می‌کنند. ده‌ها فروند سفینه تهاجمی همچون اسکادران هواپیماهای جنگی از پایگاه‌های مداری خارج شده و آماده دفاع از زمین می‌شوند …

به گزارش ایسنا، آنچه که در بالا آمد، دستمایه بسیاری از داستان‌های تخیلی و فیلم های سینمایی بوده است. حمله به مریخی‌های وحشتناکی که به هیچ‌چیز و هیچ‌کس رحم نمی‌کنند و کینه و عداوتی طولانی با زمینی‌ها دارند !!

قرنها دانشمندان مریخ را سیاره ای می‌دانستند که احتمال حیات در آن بیش از سایر کرات منظومه شمسی است. پس از زهره با جوی طوفانی و ابر غلیظی که دیدار آنرا ناممکن می سازد مریخ نزدیک ترین سیاره به کره زمین می‌باشد. بر خلاف ناهید، بهرام با تلسکوپ قابل مشاهده است. قطبین این کره در تصاویر به خوبی دیده می‌شوند، رنگ سطح مریخ از دید زمینیان متغییر است و همین باعث شده بود که ستاره شناسان تا مدت‌ها تصور کنند تغییرات در اثر آب شدن یخ‌های قطبی در فصل بهار و جاری شدن رودخانه‌ها به سوی خط استوا و در نتیجه روئیدن گیاهان است اما با رسیدن عکس‌های کاوشگر مارینر-4 به مریخ این حقیقت آشکار شد که بهرام پوشیده از پستی و بلندی‌هایی شبیه ماه است و هیچ نشانه‌ای از آب در آن وجود ندارد.

مارینر-4 که در 28 نوامبر 1964 سکوی شماره 12 مرکز پرتاب‌های فضایی کاناورال را موشکی از نوع اطلس دی ترک کرد 260 کیلوگرم وزن داشت. این کاوشگر در حقیقت نسخه پشتیبان (نمونه دومی که معمولاً برای شرایط اضطراری ساخته می‌شود) مأموریت شکست خورده مارینر-3 بود. بدینسان دانشمندان توانستند در تنها پنجره برای سفر به مریخ که تا یک ماه بعد از پرتاب مارینر-3 باز بود، دوباره شانس خود را امتحان کنند. اگر آنها این پنجره پرتاب را از دست می‌دادند می‌بایست زمان نسبتاً طولانی را در انتظار موقعیت پرتاب مناسب بعدی به انتظار می‌نشستند. آنها این شانس بزرگ را از دست نداده و مارینر-4 را به سمت مریخ پرتاب کردند.

چهار سری باتری خورشیدی که به شکل پره‌های آسیاب بادی در اندازه 90-174 سانتیمتر نیروی مورد نیاز دستگاه های علمی مارینر-4 را تأمین می‌کرد یک باتری قابل شارژ با قدرت 1200 وات-ساعت برای مانورها، همچنین نیروی ذخیره در آن قرار داشت. سامانه پیشبری ناو از طریق 4 لوله خروجی که قدرتی معادل 222 نیوتن داشت حرکت ناو را در زمان‌های لازم تأمین می کرد. اطلاعات به دست آمده از طریق امواج کوتاه به طور مستقیم به زمین ارسال می‌شد در عین حال بر روی یک سامانه ویژه با قدرت حافظه 24/5 میلیون بایت ضبط می‌شد که بعداً ارسال شود.

مارینر-4 به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود که به محض رسیدن به سیاره سرخ شروع به عکاسی از آن کند و تصاویر به‌دست آمده را در نوارهای مغناطیسی مخصوصی ضبط و در فرصت مناسبی پس از گذر از کنار مریخ، آنها را برای ارسال به زمین دوباره پخش کند. در واقع مریخ تنها برای 5 دقیقه در دید مارینر-4 قرار داشت که بخش بزرگی از این زمان کوتاه را در پشت مریخ نسبت به زمین می‌گذراند. از این رو فرصت کافی برای عکاسی و ارسال همزمان آنها به زمین وجود نداشت.

 این کاوشگر پس از 228 روز فضاپیمایی در 14 ژوئیه 1965 (23 تیر 1344) به محدوده مریخ رسید و بین ساعت های 2112 تا 2309 به عکسبرداری پرداخت. گرچه سامانه‌های این کاوشگر نتوانست به کار خود ادامه دهد اما اطلاعات ضبط شده از مریخ بعدا در قالب 21 عکس به زمین فرستاده شد و همین تصاویر به عنوان نخستین عکس‌های از فاصله نزدیک از مریخ، تخیلات وجود کانال‌های آب رسانی و زمین‌های سرسبز مریخ را از بین برد و نشان داد که این سیاره خشک و بی آب و علف است. در این عکس‌ها بیابان‌های وسیع با تپه‌های نه چندان بلند و علائمی شبیه به گردباد وجود داشت.

دکتر لاتیون استاد فیزیک دانشگاه کالیفرنیا و یکی از اعضای گروه گارشناسان علمی بررسی داده های مارینر بعد از دریافت تصاویر مریخی اعلام کرد که در سطح این سیاره هیچ اثری از کانال های آب و راه ها و جاده های طولانی وجود ندارد.

وی طی مصاحبه‌ای مطبوعاتی گفت: "ما گمان می کنیم علائمی را بر روی مریخ دیدیم که هیچکس قبلا آنها را مشاهده نکرده است. این عکس ها که از 16 هزار کیلومتری مریخ گرفته شده شامل مساحتی قریب به 500 کیلومتر مربع است. نیمی از عکس ها سطح درخشان مریخ را نشان می‌دهد و نیم دیگر آسمان تیره آن را. کوچکترین نقطه های روی این تصاویر شامل مناطقی به طول 5 کیلومتر است و به همین دلیل نمی توان آنها را دقیق دانست. برخی پدیده ها شبیه آتشفشان های ماه نیز در عکس ها دیده می شود."

سامانه عکاسی دیجیتال مارینر

این عکس ها به صورت نقطه هایی با تفاوت 64 طیف رنگی از سفید تا سیاه به زمین ارسال می گردید و شامل حدود 5 میلیون علامت رادیویی بود. این علایم در زمین توسط یک مبدل الکترونیک با هم ترکیب و به عکس تبدیل می‌شدند. انتقال اطلاعات مربوط به عکس‌ها زمان زیادی می‌برد و هر عکس هشت ساعت و نیم وقت می‌گرفت. در بین ارسال عکس ها مارینر، به مدت 90 دقیقه اطلاعات علمی و خبرهایی درباره خود را به زمین می‌فرستاد.

آنتن و سامانه های ارتباطی در کالیفرنیا، آفریقای جنوبی و استرالیا, که به دستگاه های تقویتی نیرومند مجهز بودند علائم رادیویی سفینه مریخ نورد را ثبت و ضبط و سپس به مرکز علمی در پاسادنا مخابره می کردند. نخستین عکس فرستاده شده توسط مارینر-4 بیابان روشن رنگی را نشان می داد که "آمازونیس" نامگذاری شد. در این بیابان هیچگونه عوارضی جز چند تپه کوتاه دیده نمی شد.

نکته های جالب پرواز مارینر-4

از نکته های جالب پرواز مارینر-4 شکستن رکورد مریخ نورد مارس روسیه بود که چند ماه قبل از 106 کیلومتری مریخ عبور کرد.

 کل هزینه انجام شده برای سفر مارینر-4 حدود 83 میلیون دلار بود. ارتباط با مارینر-4 تا 21 دسامبر ادامه داشت و این سفینه 2/5 میلیون بایت اطلاعات به زمین فرستاد.

علیرغم اثبات باطل بودن نظریه کانال و جاده های مریخی، برخی همچنان پافشاری می کردند که حیات در این سیاره وجود دارد.

انتهای پیام

#مريخ
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


هدیه خاص پوتین به ترامپ +عکس اولین تصویر رونالدو با پیراهن یوونتوس+عکس شوراها قدرت خود را باور داشته باشند/ آموزش شوراها در اولویت قرار گیرد «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد +عکس 3 بازیکن استقلال در استقلال خوزستان+تصاویر ایران امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه گذاری دیدار وزیر ارشاد با هنرمندان پیشکسوت شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شد توافق واشنگتن و پیونگ یانگ برای جستجوی اجساد نظامیان کشته شده آمریکا در جنگ کره کشته شدن 5 زن و کودک یمنی در حمله هوایی عربستان به یک جشن عروسی در «الجوف» جهانگیری: تحریم‌ها علیه ملت و کشور بزرگ ایران کارساز نیست امضاء توافقنامه گمرکی ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان اختفای کالاهای وارداتی با ارز رسمی جرم است تاکید وزیر نفت بر پای بندی اعضا به تصمیمات اوپک پدر شهیدان «گلابچی» به فرزندان شهیدش پیوست وزیر کار: با پول‌پاشیدن شغل ایجاد نمی‌شود ملحمدره؛ ماسوله غرب کشور سفیر چین: راه حل رفع اختلافات، مذاکره است نه فشار اولین فیلم منتشر شده از آیت الله عیسی قاسم در بیمارستان لندن حملات پهپادی نیروهای یمنی علیه متجاوزان سعودی در ساحل غربی/ بمباران گسترده جنگنده‌های سعودی علیه شهروندان یمنی فهم و شعور جهانی اولی‌ها! وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند آواره شدن 35 هزار شهروند یمنی در استان الحدیده گام دیگر دولت برای مبارزه با فساد یک خبر دندانی برای دانش‌آموزان ابتدایی جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست وزیر اطلاعات: دستگیری یک گروه داعشی در ایران سیاست شیطانی «معامله‌ی قرن» تحقق پیدا نخواهد کرد +سخن نگاشت جابری انصاری با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد رهبر انقلاب در سال 97 برای مردم و برای حل مشکل اقتصادی چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ +فیلم کشف وسایل نقلیه سرقتی در 25 تیرماه 1397 اخراج و برخورد فیزیکی با خبرنگار معترض در نشست ترامپ و پوتین/عکس خانم گل تیم ملی بانوان به سپیدرود پیوست دستگیری یک گروه داعشی در ایران نیمار در برنامه‌های زیدان جایی نداشت! ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود خصوصی‌ها بگذارند در تحریم مشکل دارویی نداریم خط و نشان مدارس غیردولتی برای دانشگاه فرهنگیان! شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید موافقت با افزایش 20 درصدی کرایه حمل تانکر‌های سوخت اهدای نشان ویژه ناپلئون به ستاره‌های فرانسه بیرانوند برای ماندن در پرسپولیس توافق کرد کشته شدن 12 غیرنظامی در حمله مسلحانه در مالی واکنش العبادی به اعتراضات ملت عراق پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود رازهای سلامت و تناسب اندام ژاپنی‌ها نیروهای سد معبر شهرداری رشت حمایت قاطع می‌خواهند زردآلو و خواص آن برای کبد، چشم‌ها و گوارش ماهی سالمون اصل چه خواصی دارد؟ آیا خون نیز می‌گندد؟
انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی تصاویری زیبا از جشن قهرمانی فرانسه دیوار بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسوولان هر روز رفیع‌تر می‌شود مهاجرت مستاجران از پایتخت تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بازداشت و آزادی خلبان افشاگر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me