تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مهر
دسته:بین الملل()
کد خبر:17585469
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۹:۲۷

درعا به آغوش سوریه بازگشت/گنج راهبردی از دست تروریستها خارج شد

ارتش سوریه در جدیدترین دستاورد خود موفق به تسلط بر درعا شد و منطقه‌ای راهبردی را به آغوش این کشور بازگردانید.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- فرزاد فرهادی: ارتش سوریه روز ۱۲ جولای ۲۰۱۸ وارد منطقه درعاالبلد شد و پرچم این کشور را پس از حدود هفت سال از سیطره گروههای مسلح بر آن در این منطقه به اهتزاز درآورد. این پس از تسلیم گروههای مسلح رخ داد.

اهتزاز پرچم سوریه و خشکاندن تروریستها پس از هفت سال  در شهر درعا صورت می گیرد اهتزاز پرچم سوریه و خشکاندن تروریستها پس از هفت سال  در شهر درعا صورت می گیرد و این شهر به طور کامل از تروریستها و گروههای مسلح پاکسازی شد. نیروهای ارتش سوریه پس از فروپاشی گروههای مسلح و پس از اینکه این گروهها شکست را در پایانی بی حاصل باور کردند، وارد درعا شدند.

نکته قابل توجه در آزادسازی شهر درعا و دیگر مناطقی که ارتش سوریه بر آنها مسلط شد این است که این مناطق مذکور به مثابه گنج راهبردی برای تروریستها محسوب می‌شدند.

آنچه در جریان آزادسازی درعا نگاهها را به سوی خود معطوف می کرد؛ استقبال گسترده ساکنان از نیروهای دولتی بود که این نمایانگر میزان رنج و سختی است که ساکنان از اقدامات تروریستها طی سالیان گذشته متحمل شده بودند.  تروریستیها در سالهایی که این مناطق تحت اشغال آنها بود با وعده های دروغین به آن وارد شدند اما تنگناهایی فراوانی برای مردم ایجاد کردند، وهم اینک مردم درعا احساس خوشحالی می کنند که دیگر کابوس تروریستها و گروههای مسلح وجود ندارد.

حدود نود درصد از مساحت استان درعا با سرعت چشمگیری آزاد شده است و این بر اثر صلابت و آتش سنگین و دقیق نیروهای ارتش سوریه روی مواضع تروریستها بود که به فروپاشی مواضع تروریستها و مجبور کردن آنها به ورود به روند مصالحه منجر شد.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه آزادسازی کامل درعا را کمترین خسارت اعلام کرد.

درعا کجاست و چرا اهمیت دارد؟

استان درعا (به عربی: محافظة درعا)، نام استانی در کشور جمهوری عربی سوریه است. این استان در جنوب کشور واقع است. این استان، از شمال به استان ریف دمشق، از جنوب به کشور اردن، از مغرب به استان قنیطره و از مشرق به استان سویداء محدود شده‌است. استان درعا منطقه‌ای بیابانی است که به سهل حوران معروف است. مساحت این استان در حدود ۳۷۳۰ کیلومتر مربع می‌باشد.

منطقه باستانی درعا که دشت معروف 'حوران' نیز در آن قرار دارد، با ۳ هزار و ۷۳۰ کیلومتر یکی از ۱۴ استان سوریه است که با توجه به مساحت کم آن بیش از یک میلیون نفر از جمعیت ۲۲ میلیونی سوریه را در خود جای داده و با توجه به فاصله کمتر از ۵۰ کیلومتری آن با دمشق از مناطق پرجمعیت این کشور به شمار می رود و شهر 'بصری شام' و آنفی تئاتر باستانی بصری شام در این استان قرار دارد.

راهبردی بودن موقعیت جغرافیایی درعا در طول تاریخ، وجود برخی تاسیسات نظامی سوریه در این منطقه به جهت نزدیکی با سرزمینهای اشغالی است راهبردی بودن موقعیت جغرافیایی درعا در طول تاریخ، وجود برخی تاسیسات نظامی سوریه در این منطقه به جهت نزدیکی با سرزمینهای اشغالی به منظور مقابله احتمالی با تجاوزات آن، وجود یکی از مناطق آزاد اقتصادی در این استان، شهرک صنعتی و هم مرز بودن آن با اردن به عنوان دروازه تجارت این کشور با اروپا با بزرگراه ترانزیت مهم متصل به 'حلب' در شمال سوریه به عنوان یکی از منابع درآمد اقتصاد این کشور و اردن موجب شده تا درعا به یکی از مناطق مهم سوریه تبدیل شود.

استان درعا یکی از استانهای مهم و راهبردی سوریه محسوب می شود که منطقه ای راهبردی برای حامیان تروریستها برای وارد کردن سلاح به داخل سوریه از طریق اردن محسوب می شد.

بحران سوریه از این شهر آغاز شد و این شهر از حیث نزدیکی به جاده های استراتژیک و راهبردی در جنوب غربی سوریه دارای اهمیت زیادی است. تسلط بر این شهر به مثابه درهم شکستن توطئه ضد سوریه است. تسلط بر درعا به مثابه پایانی بر وعده های تروریستها به ساکنان بود. مردم منطقه دریافته اند که آنچه تروریستها وعده داده بودند سرابی بیش نبود. بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ به خاطر وجود برخی زمینه ها مانند هم مرزی با اردن و شیطنت های این کشور در همکاری با برخی طرف های حامی تروریست ها آغاز شد و شهر درعا به عنوان مرکز استان درعا چند بار از ابتدای بحران بین تروریست ها و ارتش سوریه دست به دست شد.

 آزادسازی درعا به مثابه ضربه ای مهلک به گروههای مسلح و تروریستی و حامیان آن محسوب می شود زیرا پایگاه مهم آنها برای تهدید پایتخت سوریه بود. برکسی پوشیده نیست که درعا و جنوب سوریه گذرگاه امنی برای ورود تروریستها و مزدوران به سوریه بود. حمایت های مالی و تسلیحاتی به تروریستها از این منطقه در جنوب می شد.

از نظر اقتصادی نیز آزادسازی درعا از اهمیت به سزایی برخوردار است و این در وهله نخست به بحث کشاورزی آن مربوط می شود و در ثانی جاده بین المللی گشوده می شود و آن جاده بیروت-دمشق- امان است که بازگشت رونق و شکوفایی اقتصادی سه کشور لبنان، سوریه و اردن را به دنبال دارد.

در واقع تسلط دولت سوریه بر درعا کمک بزرگی به اردن می کند تا با توجه به بحران اقتصادی حادی که با آن دست و پنجه نرم می کند بتواند از طریق گذرگاه نصیب سر و سامانی به اقتصاد خود بدهد. از همین رو بود که اردن تلاش زیادی کرد میان گروههای مسلح و روسیه به عنوان واسطه عمل کند تا شریان اقتصادی اش یعنی جاده بین المللی که اردن را به سوریه و لبنان مرتبط می کند باز کند.

از نگاه تحلیلگران و ناظران امور سوریه؛ آزادسازی درعا از گروههای مسلح ضربه مهلکی به رژیم صهیونیستی که حامی گروههای تروریستی و توطئه ها علیه سوریه است، محسوب می شود. گواه این حمایت گسترده نیز مقادیر زیاد سلاح سنگین و متوسطی است که گروههای مسلح برجای گذاشته اند و بیشتر آنها ساخت اسرائیل و آمریکاست.

علت نگرانی تل آویو هم به این موضوع مربوط می شود زیرا برگه و کارت مهمی را از دست داده است. آمریکا و اسرائیل روی گروههای مسلح در جنوب سوریه برای فشار بر دولت سوریه حساب کرده بودند. نزدیکی درعا و متصل بودن آن به جولان اشغالی حائز اهمیت است زیرا  رژیم صهیونیستی با تحت فشار قرار دادن آمریکا سعی داشت به حاکمیت خود بر این سرزمین اشغال شده سوریه رسمیت ببخشد. اما هم اکنون امیدهای تل آویو به یاس تبدیل شده است زیرا همه اهدافی که به دنبال آن بود، نقش برآب شده است.

 آمریکا و رژیم صهیونیستی کارت و برگ مهمی را در این منطقه حساس از دست داده اند. واشنگتن زمانی که دریافت گروههای مسلح در جنوب سوریه نمی توانند کاری از پیش ببرند، دیگر آنها را رها کرد تا آنها خود را میان جنگیدن بی حاصل با ارتش سوریه یا تن دادن به مصالحه ببینند.

به هر حال قدر مسلم آن است که ارتش سوریه پیروزی چشمگیر دیگری اینبار در جنوب سوریه به دست آورد و معارضان سوری یکی دیگر از برگه های خود را از دست دادند تا آرام آرام به شکست کامل نزدیک شوند. ارتش سوریه با فشار نظامی و آتش سنگین زمینه را برای تن گروههای مسلح و تروریستی به مصالحه فراهم کرد. در واقع افول معارضان سوری که از سال ۲۰۱۴ شروع بود به سرعت پیشرفت و آنها برگ برنده های خود را یکی پس از دیگری از دست داده اند.

#درعا #سوریه #گروه های مسلح
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


اعدام یک نفر در ایالت تگزاس اوج انزوای آمریکای ترامپ مظنه واحدهای 100 متری در تهران تاثیر برنامه‌های پرورشی بر جامعه پذیری دانش آموزان دوره ابتدایی نقش صبرِ مربی در فرایند تربیت دینی و راهکارهای تقویت آن رأی موافق مجلس عوام به برنامه برگزیت دولت انگلیس طالبان برای مذاکره با آمریکا پیش‌شرط تعیین کرد اتهام دخالت روسیه درانتخابات‌آمریکا مضحک است پادشاه پیشین اسپانیا متهم به پولشویی شد کلسترول بالا، علل و درمان بیشتر بد انیم خواص ماهی خواص گوجه‌فرنگی برای سلامت اقدامات عملیاتی گروه 1+4 شروع شده است اظهار اعتماد و اعلام حمایت پیام دیدار هیأت دولت با رهبری اگر وزیر بودم و مشکلی را حل نمی‌کردم استعفا می‌دادم! تئاتر برخی خوانندگان تاریخ مصرف دارند عوامل فیلم «دشمن زن» تجمع کردند تلاشمان بر شفاف‌سازی است رضا عطاران بازیگر اولین فیلم مجید صالحی شد مشکل تجارت، قاچاق است نه کارت‌های بازرگانی گزارش نوسان قیمت طلای‌سیاه بین 70 تا 80 دلار پرداخت ارز دولتی متوقف نمی‌شود «شفافیت» فضای اقتصاد را امن می‌کند صادرات برق ایران به عراق متوقف شد چهره‌ها ‌ باشگاه اقتصادی تهاتر در زمان تحریم اجتناب‌ناپذیر است رشد نقدینگی خطرناکتر از ارز مقاومت در برابر حذف مجوزهای زائد افزایش قیمت کالاهای وارداتی حداکثر 17 درصد چرا پوتین، ایران را با ترامپ معامله نمی‌کند؟ تعارف در تغییر سهم زنان در دولت بیشتر شده است؟ اختیار برای توریست‌های خارجی را محترم بشمارید تشکیل پارلمان اصلاحات با 290 نفر از نمایندگان ادوار امتناع در رونمایی از «خیلی محرمانه» بایدها و نبایدهای تصویب fatf کار منتقدان نقد است اما از رفقا حمایت کنند دشمن روی بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاری می‌کند ارتش در اوج آمادگی است لزوم آمایش سرزمین برای ساخت پروژه‌های‌عمرانی اقدامات برای مهار آلودگی خزر مشخص شود تالاب‌های کشور در آستانه نابودی بهره‌برداری از فولادسبا در اوج خشکی زاینده‌رود آب به چشمه علی برگشت دولت لایحه شفافیت را تقدیم مجلس می‌کند الو آرمان
اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات فغانی داور فوتبال و همسرش تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید جزئیات پرداخت مستمری به مددجویان/فروش سوهانک و دلخوری وزیر بهداشت زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! راهکار دولت برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی/ نوبخت: افراد طلبکار از دولت و بدهکار به بانک‌ها اسناد تسویه بگیرند فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم چهارماه حقوق سال 97 کارگران عمران پرداخت شده است/ معوقات حقوق مربوط به سالهای گذشته است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me