تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:پارس
دسته:اجتماعی-استان ها()
کد خبر:17585482
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۰۹:۲۸

ساختمان‌های نما شیشه‌ای چگونه مجوز ساخت می‌گیرند؟

استفاده از شیشه در نماسازی یک نمونه از اشکال مورد استفاده در نمای ساختمان‌ها است که بعضا نمای برخی از ساختمان‌ها یا به صورت تمام شیشه‌ای است و یا تنها درصدی از شیشه را در طرح نما استفاده می‌کنند.
به گزارش پارس نیوز، 

ًامروزه توجه به نمای ساختمان‌ها در امر ساختمان سازی و ساخت بناهایی مانند برج‌ها و خانه‌ها در شهرهای بزرگ حائز اهمیت است، چراکه نمای یک ساختمان در زیبا نشان دادن یک محله و شهر بسیار تاثیر گذار است و سازندگان ساختمان در رابطه با این موضوع که چه نمایی را در سازه خود به کار ببرند، ساعت‌ها به مشاوره و مشورت با صاحب نظران در این حوزه می‌پردازند.

استفاده از شیشه در نماسازی یک نمونه از اشکال مورد استفاده در نمای ساختمان‌ها است که بعضا نمای برخی از ساختمان‌ها یا به صورت تمام شیشه‌ای است و یا تنها درصدی از شیشه را در طرح نما استفاده می‌کنند.

اولین ساختمان نما شیشه‌ای در جهان در سال 1864 میلادی در انگلستان و در شهر لیورپول ساخته شد که 5 طبقه ارتفاع داشت. کشور انگلستان به لحاظ آب و هوایی از نور مستقیم آفتاب به مقدار کمی بهره مفید می‌برد و اکثر ماه‌های سال هوای شهرهای این کشور ابری و بارانی است و در خیلی از ساختمان‌ها و خانه‌های واقع در انگلستان از نور آفتاب به خوبی استفاده نمی‌شود، به همین دلیل معماران و سازندگان ساختمان درصدد ساختن خانه‌هایی بودند که نور آفتاب را به داخل خانه‌ها برساند. آنان به این نتیجه رسیدند که نمای شیشه هم می‌تواند نور آفتاب را به خوبی به داخل خانه منتقل کند و هم اینکه می‌توانند در ساخت ساختمان، از طرح زیبایی برای نمای آن بهره ببرند.

این طرح به تدریج در سایر کشورهای اروپایی مخصوصا کشورهای شمالی واقع در قاره سبز رواج پیدا کرد، چراکه در اغلب اوقات و روزهای سال آب و هوای این کشورها ابری و بارانی است و منازل موجود در شهرهای این قبیل کشورها از نور آفتاب بی‌بهره هستند.

اما امروزه طرح نمای شیشه‌ای در کشور ما نیز به یکی از طرح‌های پر طرفدار و مورد استفاده ساختمان سازها، سازندگان برج‌ها و پروژه‌های ساختمان سازی تبدیل شده است و اگر کمی به ساختمان‌های در حال ساخت شهر خود دقت کنیم، متوجه به کارگیری نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها می‌شویم.

حال سوالی که برای ما پیش می‌آید آن است که مگر وضعیت آب و هوا در ایران و شهر تهران در اکثرماه‌های سال ابری و بارانی است که سازندگان ساختمان‌ها از نمای شیشه‌ای استفاده می‌کنند؟

در جواب این سوال سازندگان این گونه پاسخ می‌دهند که به کار بردن شیشه در حوزه نماسازی ساختمان باعث زیبایی و بهتر دیده شدن ساختمان‌ها در سطح شهر می‌شود، اما زیباسازی شهر به چه قیمت؟

نمای شیشه‌ای در کنار مزایای خود معایب و خطرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد و به کارگیری این نما آنقدرها هم که فکر می‌کنیم به نفع کسانی که در این نوع ساختمان‌ها(مسکونی-اداری-تجاری) حضور دارند، نیست و می‌تواند خطرات بسیار زیادی را برایشان ایجاد کند.

برخی از معایب و مشکلاتی را که ساخت نمای شیشه‌ای ساختمان‌ها برای ساکنان ایجاد می‌کند عبارتند از:

در ادامه به چند مورد از معایب و مشکلاتی که اجرای طرح نمای شیشه ای در ساختمان ها به دنبال دارد می پردازیم:

  •  آلودگی صوتی: مشکل آلودگی صوتی در فضای داخلی ساختمان که بسیار آزاردهنده است، به ویژه در محل‌های شلوغ و پر سر و صدایی که این ساختمان‌ها در آنجا ساخته می‌شوند. تصور کنید یک بیمارستان با نمای تمام شیشه‌ای در سطح شهر ساخته شود، آن وقت بیمارانی که به آن بیمارستان مراجعه می‌کنند و در آنجا بستری می‌شوند، آیا آرامش روانی دارند؟
  • مقرون به صرفه نبودن از نظر اقتصادی: نمای شیشه‌ای باعث ایجاد آلودگی صوتی در فضای داخلی ساختمان می‌شود، لذا استفاده از شیشه‌های دوجداره در ساختمان سازی به صرفه نیست و از نظر ریالی نیز بسیار هزینه بر است و برای سازندگان قابل قبول نیست که بخواهند از آن استفاده کنند. باید گفت که تحمیل هزینه‌های مازاد نگهداری، بازرسی، تعمیر و تمیز نگه داشتن نما در شیشه‌های دوجداره در مقایسه با شیشه‌های تک جداره بسیار بیشتر است.
  • مقاوم نبودن در برابر زلزله: به عنوان مثال می توان به بیمارستان در حال احداث امام خمینی چمران (مهدی کلینیک) اشاره کرد که نمای در نظر گرفته شده برای این بیمارستان، تمام شیشه‌ای است. حال باید توجه داشت که نمای کاملا شیشه‌ای یک بیمارستان به هنگام وقوع زلزله با چه خطراتی بیماران را تهدید می‌کند. یک بیمارستان باید محلی امن و آرام برای بیماران باشد، چراکه با وقوع یک زلزله قوی در شهر یک بیمارستان با نمای شیشه ای خود به محلی آسیب پذیر و لطمه زننده به بیماران بستری در آن تبدیل خواهد شد.

حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران با اشاره به قرار گرفتن شهر تهران بر روی گسل زلزله گفت: شکسته شدن شیشه و ریزش آن از ارتفاع در مواقع زلزله و بحران ممکن است موجب مرگ افراد شود.

  • مقاوم نبودن در مواقع آتش سوزی: ساختمان‌های نما شیشه‌ای به هنگام بروز حادثه آتش سوزی ناایمن هستند، به عنوان مثال اگر ساختمانی مانند ساختمان پلاسکو که آتش گرفت و فروریخت در زمان حال ساخته می‌شد و نمای آن تمام شیشه‌ای بود، در زمان وقوع آتش سوزی و فروریختن احتمالی آن، چه بلایی بر سر عابرانی که از کنار این ساختمان عبور می‌کردند، می‌آمد؟ حال باید گفت تنها بارش تکه‌های شیشه داغ است که در زمان آتش سوزی و فروریختن احتمالی ساختمان بر سر افرادی که در حال رفت و آمد هستند، ریخته می‌شود.
  • کاهش فضای مفید ساختمان:  در نماهای شیشه‌ای که از شیشه‌های دو جداره استفاده شده است، به دلیل اینکه فضای خالی بین دو پوسته از 20 سانتی متر تا 2 متر بسته به نوع کاربرد سازه متغیر است، استفاده از شیشه دوجداره سبب کاهش فضای قابل استفاده ساختمان می‌شود.
  • عدم آسایش حرارتی چه در فصل سرما و چه در فصل گرما: در فصول سرد سال به دلیل اینکه سطح نمای شیشه‌ای ساختمان‌ها مقاومت حرارتی کمی دارد، دمای محیط داخلی ساختمان‌ها به دمای محیط خارج نزدیک بوده و بدن ساکنان این ساختمان‌ها که در نزدیکی نما مستقر هستند از طریق تشعشع با نما تبادل حرارت کرده و احساس خوشایندی نخواهند داشت. همچنین در فصول گرم سال نیز تابش مستقیم نور خورشید به ساختمان‌ها باعث بالا رفتن دما و حرارت داخل ساختمان می‌شود و در این صورت با توجه به بحران انرژی در کشور، ساکنان این ساختمان‌ها برای مطلوب کردن دمای داخلی ساختمان از کولرها و سیستم‌های سرمایشی انرژی بر استفاده می‌کنند.

زهرا صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران در رابطه با استفاده از نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها گفت:فلسفه استفاده از نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها، استفاده بیشتر از نور آفتاب است و از آنجایی که شهر تهران در بیشتر اوقات از نور آفتاب بهره می‌برد، استفاده از نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها منطقی نیست.

وی در ادامه گفت: از لحاظ فرهنگی مردم ایران مقابل شیشه‌ها و پنجره‌ها پرده نصب می‌کنند تا جلوی دیده شدن منزل و همچنین ورود نور آفتاب را بگیرند، این کار سبب می‌شود که مردم ساعات بیشتری را از سیستم‌های خنک کننده استفاده کنند و در نهایت موجب اتلاف منابع انرژی نیز می‌شود.

حال با این همه معایبی که در رابطه با به کارگیری شیشه در نمای ساختمان‌ها بیان شد، مشاهده می شود که ساختمان‌های در حال احداث از شیشه به عنوان نما استفاده می‌کنند، ساختمان‌هایی که با وجود تصویب قانون ممنوعیت طراحی با نمای شیشه، باز هم در حال احداث هستند. به عنوان مثال می‌توان به ساختمان یکی از شعب بانک آینده در حوالی میدان ونک، بیمارستان امام خمینی نبش بزرگراه شهید چمران (مهدی کیلنیک) که در حال ساخت هستند و نمای از پیش طراحی و تعیین شده آن‌ها که شیشه‌ای است، اشاره کرد.

افشین حبیب زاده عضو شورای شهر تهران در رابطه با استفاده از نمای شیشه ای در ساختمان‌های در حال ساخت پایتخت، گفت: استفاده از نمای شیشه‌‌ای در ساختمان‌ها طبق قانون ممنوع است، اما اگر پروانه ساخت صادر شده باشد، می‌توان این کار را انجام داد و این کار قانونی است و اگر کسی خارج از ضوابط اقدام به صدور مجوز نمای شیشه‌ای کرده باشد، می‌توانیم به این مسئله ورود کنیم و در نهایت عملیات تخریب انجام شود.

این در حالی است که به گفته مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران ساخت نمای شیشه‌ای برای ساختمان‌های مسکونی تا 60 درصد شیشه مجاز است و برای ساختمان‌های غیرمسکونی نمای صد در صد شیشه‌ای ممنوع است و ساخت نمای شیشه‌ای در ساختمان‌های غیرمسکونی بین 100 تا 60 درصد منوط به مجوز کمیته نما است.

همچنین محمد باقر خسروی مدیر کل وقت معماری و ساختمان شهرداری تهران در سال90 در مصاحبه ای اعلام کرده بود که چناچه بیشتر از 40 درصد نمای ساختمان شیشه‌ای باشد، پروانه ساخت به آن تعلق نمی‌گیرد و بر اساس مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان که شرایط عمومی ساختمان را بیان می‌کند، ساختمان‌های مسکونی نمی‌توانند نمای شیشه‌ای داشته باشند و شورای اسلامی شهر تهران نیز در مصوبه‌ای بر این موضوع تاکید داشته است.

در شورای سوم که به ریاست مهدی چمران بود، قانون ممنوعیت استفاده از نمای شیشه‌ای با تبادل نظر و بحث میان اعضای این شورا به تصویب رسید و پس از آن با توجه به این قانون با ساخت ساختمان‌های با نمای شیشه مخالفت شد.

40 درصد یا 60 درصد؟

تناقص میان صحبت‌های مسئولان در زمینه ساخت نمای شیشه‌ای باعث سردرگمی سازندگان ساختمان‌ها می‌شود و به همین دلیل است که هر کسی هر طوری بخواهد با استناد به صحبت‌های مسئولان مربوطه کار خودش را پیش می‌برد.

با وجود تردد و رفت و آمد مسئولان شهری و کشوری در پایتخت و مشاهده ساختمان‌های در حال ساخت با نمای شیشه‌ای و با علم به آن که طبق قانون استفاده از نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها ممنوع است، چرا با این تفاسیر این ساختمان‌ها ساخته می‌شوند و با این تخلف آشکار برخورد نمی‌شود و از ساخت چنین ساختمان‌هایی جلوگیری نمی‌شود؟

محمد سالاری عضو شورای شهر تهران در رابطه با ساختمان‌های نمای شیشه‌ای گفت: قوانین مربوط به ممنوعیت ساخت نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها ظاهرا فقط برای مردم است.

وی گفت: اگر دولت، سازمان‌ها و شرکت‌های مربوط به حاکمیت در ساخت بناهایی نظیر آنچه که در کنار مجلس شروع به ساخت آن شده است و یا ساختمان اداری-تجاری که واقع در عباس آباد است، قوانین مربوط به نمای ساختمان را رعایت نکنند، نتیجه می‌گیریم این قانون فقط برای شهروندان عادی است و با اصل رعایت حقوق شهروندی، اجرای قانون منافات دارد.

برای ساختن یک ساختمان در شهر علاوه بر مراجعه به نهادهای مربوط به موضوعات فنی وسازه ای باید نمای ساختمان نیز در شورای نمای شهر مورد بررسی و تایید قرار گیرد و کمیته نما در شورای شهر که متشکل از یک نفر نماینده شورای شهر، یک نفر نماینده معاونت شهرسازی و یک نفر نماینده از منطقه مربوطه به محل ساخت وساز پروژه و ساختمان است، وظیفه تحت پوشش قرار دادن کلیه بناهای در حال ساخت مناطق چند گانه تهران را برعهده دارد و بر اساس میزان حساسیت و اهمیت بناها و اولویت‌های خود، مجوزهای لازم و پروانه ساخت را در این رابطه به شرکت‌های سازنده ساختمان ارائه می‌دهد.

با این حال سوالی که در ذهن ما پیش می‌آید آن است که با وجود تصویب قانون ممنوعیت استفاده از نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها، کمیته نما چگونه مجوز اجرای طرح نما در ساختمان‌ها را به شرکت‌های سازنده بابت ساخت ساختمان‌هایی با نمای شیشه‌ای صادر می‌کند؟

 

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
#نمای شیشه ای #شورای شهر تهران #شهرداری تهران #آب و هوا #پوشش #فلسفه #مصاحبه #پارس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image


اعتراف به قتل زن مسافرکش در پارک چیتگر نتایح حالب یک نظرسنجی /مردم جنوب تهران راضی‌تر از شمال شهری ها/میل به مهاجرت از تهران فغانی: خداحافظی در کار نیست بازار ثانویه منجر به کاهش 2 هزارتومانی قیمت ارز شد/ 12 بسته اجرایی دولت برای مقابله با تحریم‌ها ارزش حمایت دارد اولین گروه از حاجیان ایرانی راهی مدینه شدند/ اعزام زائران تا 24 مردادماه شرط عبور از مشکلات فعلی چیست؟ شرط جپاروف و تیام؛ توفیقی نباشد! 46 درصد خودروهای سرویس مدارس "پراید" است/حذف خودروهای ناایمن 10 سال زمان می‌برد اروپا با قانون مسدودکننده تحریم‌ها نشان داد وعده‌هایش در حد شعار باقی نمانده است/ ایران با پیوستن به fatf شفافیت مالی خود را بیش‌تر کند خسرو تمری: استقبال خوبی از برنامه‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام تابستان شده است 4 مولفه تاثیرگذار در ایجاد اعتراضات مردمی و ناآرامی‌های خیابانی اخیر در عراق بازگشت 17 هزار میلیارد تومان از اقساط مسکن مهر به حساب بانک مسکن خطر سقوط جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج +عکس سینماها دو روز در هفته نیم بها می‌شوند سلامتی و امنیت حجاج دغدغه اصلی ماست جشن بزرگ «زیر سایه خورشید» در بندرعباس برگزار می‌شود روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان‌دهنده مسیر مستقیم است اجرای طرح قرآنی 1452 در 50 کانون فرهنگی و هنری کهگیلویه و بویراحمد آمادگی 250 گروه جهادی برای خدمت به نیازمندان قزوین پروتز مفصل کمیاب شد/تاثیر نرخ ارز بر گرانی تجهیزات پزشکی امتیازی به نام برادر معاون اول بودن! مدیران نجومی‌بگیر دولت به مناصب خود بازگشتند پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات افشا شد مقامات نظامی ایران درباره طعنه‌های ترامپ چه گفتند؟ 7 روش طلایی برای پرپشت نشان دادن مو تصاویری باورنکردنی از ویرانی‌های سیل در ژاپن یک‌سوم مصرف برق کشور توسط سیستم‌های سرمایشی است ایران برای حضور در سوریه از هیچ کشوری کسب تکلیف نمی‌کند/ معامله بزرگ قرن عملی نمی‌شود شالوده افزایش بهره‌وری، تأکید بر روزآمدی نیروی انسانی در مؤلفه‌های ماموریتی است حضور «بی پایان» در فستیوال بین‌المللی فیلم ریفا کانادا بی آبی، تراژدی مرگ رودخانه قزل اوزن در شهرستان طارم بخش خبری 20 سه شنبه 26 تیرماه 1397 یزد سیری در روزنامه‌های عرب زبان روایت جوانی که در لباس پاکبانی به تحصیلات عالی رسید فصل داغ سینماها در شیراز از راه رسیده است سختگیری بیمه‌ها صنعتگران را خسته می‌کند بی آبی، تراژدی مرگ قزل اوزن در شهرستان طارم همایش ناظران شورای نگهبان در مشهد برگزار شد جزایر حرارتی، معضل مدرن کلانشهرها دختر کرمانی جوایز خود را به سردار سلیمانی اهدا کرد افزایش تحرک بدنی در میانسالان ضروری است سینمای خاموش لرستان چشم انتظار کمک مسئولان افزایش کودکان بی سرپرست از معضلات مهم بهزیستی است دستکاری ترامپ در متن صحبتهایش بعد دیدار با پوتین ترامپ یا نفت ارزان ایران؛ معضل مشتریان بزرگ نفتی ساماندهی و کاهش هزینه‌ها، هدف اصلی"منطقه‌ای کردن"دانشگاه پیام نور سختگیری بیمه‌ها صنعتگران را خسته می‌کند پشت پرده ناآرامی‌های عراق/ نقش غفلت از تاریخ در خاموشی‌ها! سرنخ‌های رانت انتخاباتی کجاست؟ پیشکسوت استقلال: کجای دنیا تیم بزرگ بازیکن جوان می‌خرد
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه وزیر نیرو عذرخواهی کرد پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر احتمال قطعی آب تبریز برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد خبر استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 26 تیر 97 + جدول زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me