تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسکا
دسته:اجتماعی()
کد خبر:17586004
۱۳۹۷/۰۴/۲۲ ۱۰:۱۳

عواقب حذف 3 رشته از دفترچه آزمون دستیاری

در پی حذف 3 رشته "پزشکی قانونی"، "پزشکی اجتماعی" و "طب سالمندی" از دفترچه انتخاب رشته چهل و پنجمین دوره آزمون دستیاری، کارشناسان این امر را فارغ از اینکه ممکن است فوایدی برای این رشته‌ها به همراه داشته باشد، باعث مبهم شدن آینده دانشجویان و فارغ االتحصیلان این رشته‌ها دانستند.

به گزارش ایسکانیوز، در دفترچه انتخاب رشته محل چهل و پنجمین دوره آزمون دستیاری آمده است «بنا به برش آمایشی و برنامه‌ریزی تامین و تربیت نیروی مورد نیاز متخصص در رشته‌های پزشکی بالینی، در این دوره پذیرش در رشته های تخصصی پزشکی اجتماعی، پزشکی قانونی و طب سالمندی متوقف گردیده و ظرفیت رشته های مذکور در کلیه ی محل های دارای آموزش صفر اعلام می شود«.

برخی کارشناسان معتقدند بر خلاف آن چه در اطلاعیه وزارت بهداشت آمده است توقف جذب دستیار در این رشته‌ها پیش درآمدی برای حذف دائمی آنها از گردونه جذب دستیار تخصصی در وزارت بهداشت خواهد بود.

به گفته کارشناسان برخلاف آنچه از سوی مسئولین در رابطه با علت حذف این رشته ها، مبنی بر مازاد نیروی انسانی اعلام شده است، کمبود نیروی متخصص به خصوص در رشته پزشکی قانونی در کشور به شدت محسوس است و حذف این رشته از دفترچه مشکلات زیادی را در حوزه پزشکی قانونی، در کشور ایجاد خواهد کرد.

در این زمینه دکتر طالبی در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص حذف سه رشته پزشکی قانونی، طب سالمندی و پزشکی اجتماعی از دفترچه انتخاب رشته‌محل آزمون دستیاری با بیان اینکه این موضوع اتفاق ناگهانی است که به نظر می‌رسد چنین اتفاق مهمی به عنوان یک اتفاق راهبردی و ملی خیلی پیش‌تراز این‌ها باید در مجامع علمی مطرح و بررسی می‌شد و از نظرات نخبگان و کارشناسان این حوزه بهره گرفته می‌شد.

وی با بیان اینکه این نوع از تصمیم گیری در مسائل بنیادین به هیچ وجه پذیرفته شده نیست، تاکید کرد: حتی اگر چنین تصمیمی، منافعی را نیز برای سیستم آموزشی داشته باشد، این ورود غیر منتظره و کارشناسی نشده به ماجرا کار اشتباهی بوده است و وقتی قرار است تصمیمی در این سطح ملی و کلان انجام شود، حتی اگر این کار صحیح باشد بدون جلب نظرات متخصصان و کارشناسان، تصمیم گیری در مساله حرکتی رو به عقب خواهد بود.

دکتر طالبی در ادامه اظهار کرد: اینکه رشته‌ای همچون پزشکی قانونی با طب سالمندان و پزشکی اجتماعی در یک طبقه قرار بگیرد و تصمیم مشابهی برای آن گرفته شود کار درستی نیست، چرا که پزشکی قانونی یک رشته بالینی محسوب می‌شود و نباید برخلاف تصور با پزشکی اجتماعی در یک طبقه قرار گیرد و همچنین طب سالمندی نیز یک موضوع کاملا متفاوت با هر دوی این رشته‌ها است.

این فعال صنفی جامعه پزشکی بیان کرد: اگر هدف از این تصمیم را خارج کردن رشته پزشکی قانونی از حالت بالینی و تبدیل آن به مقطع PHD بدانیم به نظر می‌رسد تصمیم مفیدی خواهد بود که این رشته را وارد مباحث تحقیقاتی و دانشگاهی می‌کندف البته از سوی دیگر خارج کردن این رشته از حوزه بالینی عوارضی نیز دارد و نمی‌توان یک رشته تخصصی را که به طور سنتی بالینی بوده است از حالت طبیعی خود خارج کرد و تبدیل به مقطع PHD کرد.

دکتر طالبی با اشاره به اینکه عدم نیاز به نیروی انسانی در حوزه پزشکی قانونی مغلطه‌ای واضح است،‌ گفت: یکی از رشته‌هایی که به طور قطع با کمبود نیروی انسانی متخصص در کشور مواجه است، رشته پزشکی قانونی است و این مسأله قابل انکار و پنهان کردن نیست که بسیاری از شهرستان‌ها از فقدان نیروی متخصص و ماهر در حوزه پزشکی قانونی رنج می‌برند و این یک واقعیت بدیهی است.

این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه احتمال برگشت این رشته‌ها به دفترچه انتخاب رشته‌محل آزمون دستیاری در سال‌های آینده بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: احتمال می‌رود در حوزه پزشکی قانونی احتمالا یک تغییر در حوزه پذیرش و تبدیل به شیوه گزینش درونی اتفاق بیفتد و از حالت پذیرش عام خارج شود.

وی ادامه داد: حذف رشته پزشکی قانونی را به علت تغییر رویه گزینش می‌دانم، گفت: تصور نمی‌کنم برای پزشکی قانونی برنامه‌ای به منظور تبدیل به PHD وجود داشته باشد و احتمالا در سال جاری پذیرش دستیار پزشکی قانونی در اسلایدهای متممی که داده خواهد شد با سبک جدیدی از پذیرش، به صورت پذیرش تخصصی و گزینش افراد خاص برای این رشته تعیین شود.

این فعال صنفی جامعه پزشکی در ادامه اظهار کرد: توقف جذب دستیار برای این رشته‌ها در یک سال اثرات زیادی نخواهد داشت، اما به نظر می‌رسد این موضوع توقف روند پذیرش برای یک سال نباشد و مساله اصلی، تغییر سبک پذیرش است.

همچنین دکتر محمد سعید طاهری متخصص پزشکی قانونی نیز در این رابطه اظهار کرد: در خصوص پزشکی قانونی، مشخص نیست حذف این رشته بر چه اساس بوده است چراکه در توضیحی که وزارت بهداشت در اطلاعیه خود برای حذف این رشته منتشر کرده است، آمده که این رشته به دلیل عدم نیاز به نیروی انسانی و عدم توجیه آموزشی از دفترچه انتخاب رشته حذف شده است، در حالی که این رشته به شدت بخصوص در شهرستان‌ها بسیار مورد نیاز است و همچنین بسیاری از افراد علاقه‌مند به حضور در این رشته هستند.

این متخصص پزشکی قانونی با اشاره به اینکه در آزمون سال جاری، بسیاری از دانشجویان مشتاق ادامه تحصیل در این رشته بودند که با این تصمیم وزارت بهداشت از تحصیل در این رشته محروم شدند، اظهارکرد: این تصمیم به آینده و هویت رشته پزشکی قانونی آسیب وارد می‌کند و موجب بر هم خوردن نظم و ترکیب سیستم آموزشی در این رشته خواهد شد.

وی ادامه داد: رشته پزشکی قانونی در سال 65 به تصویب شورای گسترش وزارت بهداشت رسیده است و همچنین دارای قدمت تاریخی است و در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی این رشته را ارائه می‌دهند و کاملا تخصص پرطرفداری است که تعداد زیادی فلوشیپ در آن تحصیل می‌کنند. با این شرایط در کمال ناباوری کدرشته مربوط به آن در دفترچه انتخاب رشته محل آزمون دستیاری حذف شده است.

این متخصص پزشکی قانونی افزود: وقتی رشته‌ای از دایره آموزشی تخصصی دستیاری حذف می‌شود، به این معنی است که این رشته کاملا ارتباط خود را با دانشگاه از دست می‌دهد و در نهایت موجب از بین رفتن بنیه علمی و تضعیف جایگاه آن رشته در آموزش خواهد شد.

دکتر طاهری با بیان اینکه بخش های زیادی از بیمارستان های کشور توسط دستیاران رشته پزشکی قانونی اداره می شود و مشخص نیست در صورت از بین رفتن این رشته، این بخش‌ها توسط چه افرادی اداره خواهند شد، گفت: رشته پزشکی قانونی رشته پرکاربردی است و متخصصان این رشته مشغله بسیاری دارند ضمن اینکه در حال حاضر کودک‌ آزاری، مسمومیت‌ها، همسرآزاری جزء موضوعات و آسیب‌های روز جامعه ما است که باید به آنها توجه شود .

وی خاطرنشان کرد: اگر جذب دستیار در رشته پزشکی قانونی متوقف شود و رزیدنت در این رشته جذب نشود، این رشته پویایی خود را از دست خواهد داد و همچنین نیروی انسانی مورد نیاز در این رشته پرکاربرد برای آینده وجود نخواهد داشت.

به گفته منتقدان، حذف سه رشته از دفترچه انتخاب رشته آزمون دستیاری موجب قطع ارتباط آینده این رشته‌ها با حوزه آکادمیک و تضعیف جایگاه علمی این رشته‌ها خواهد شد. در حالیکه با کاهش ظرفیت‌های جذب این ارتباط می‌توانست به کلی قطع نشود.

نحوه پذیرش در رشته "پزشکی قانونی" نمی‌تواند محل آزمون و خطا باشد

میثم رضایی فعال صنفی دانشجویی نیز در این رابطه اظهار کرد: حذف سه رشته تخصصی پزشکی قانونی, طب سالمندان و پزشکی اجتماعی در انتخاب رشته آزمون دستیاری و عدم ارائه توضیحات قانع کننده در این مورد از سوی مرکز سنجش پزشکی موجب سردرگمی و ناامیدی بسیاری از دستیاران تخصصی را موجب شده است.

وی ادامه داد: حذف رشته‌ای ریشه‌دار مانند "پزشکی قانونی" یقینا امکانپذیر نیست و نباید جایگاه این تخصص به دوره‌های آموزشی کوتاه مدت تنزل یابد و نحوه پذیرش در این رشته، محل آزمون و خطا باشد.

رضایی گفت: در ارتباط با رشته طب سالمندان نیز بسیاری از دستیاران این رشته از نبود زیرساخت های کافی علی رغم نیاز کشور به این تخصص نوپا گلایه مندند اما حذف این رشته تخصصی موجب سرخوردگی دستیارانی است که طی دوران تحصیل متحمل سختی‌های بسیاری شده‌اند.

این فعال صنفی دانشجویی افزود: نحوه تعیین میزان پذیرش دستیار تخصصی همواره مورد اختلاف وزارت بهداشت و جامعه پزشکی بوده است. عدم نیاز سنجی مناسب، بی توجهی به کیفیت آموزش و نگاه به دستیار به عنوان نیروی صرفا درمانی و عدم لحاظ آینده شغلی متخصصین از جمله انتقادات جامعه پزشکی به نظام آموزش پزشکی کشور است.

حذف رشته های پزشکی قانونی، پزشکی اجتماعی و طب سالمندی واکنش های متفاوتی را در پی داشته است و باید منتظر بود و دید که آیا این تصمیم، بر اساس گفته مسئولان وزارت بهداشت تصمیمی موقتی است و در سال‌های آتی این رشته‌ها به دفترچه انتخاب رشته بازمی‌گردند یا توقف و تغییری بنیادین و دائمی در نحوه جذب متخصص و در سه رشته حذف شده از دفترچه انتخاب رشته محل آزمون دستیاری را در آینده شاهد خواهیم بود.

منبع:ایسنا

201

#آزمون دستياري #پزشکی اجتماعی #پزشكي قانوني #حذف رشته پزشکی قانونی #حذف سه رشته از دفترچه آزمون دستیاری #طب سالمندی #عواقب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image


ترکیب احتمالی تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ بازدارندگی اسرائیل ضعیف شده است استقبال انصارالله از آتش‌بس اروپا فعالسازی حساب بانک مرکزی ایران را بررسی می کند خیزش گرد و خاک در تهران و ۹ استان دیگر مشخصات فنی ۳ مدل گلکسی اس ۱۰ که ۲۰۱۹ می‌آیند ممنوعیت رانندگی در جاده‌ها با داشتن دو تخلف فرار کودکان کار از مراکز بهزیستی 85 عملیات پلیسی برای دستگیری اراذل و اوباش پایتخت بیمه‌های پایه نقدینگی مورد نیاز بیمارستان‌ها را فراهم کنند دانستنی‌هایی درباره سکته نخاعی ده قاتل میل جنسی در مردان همايش سبك زندگي اسلامي و جشن ميلاد حضرت معصومه(س) در شفت برگزار شد انيميشن «روباه» به اسپانيا و ايتاليا رفت آغاز طرح ملي اوقات فراغت كانون مساجد استان در يزد نشست هم انديشي شهردار كاكي با هنرمندان سومين دوره مسابقات «اجراي برتر»در بابل برگزار مي شود چشم پوشی از بازار مواد مخدر با سود ۶۰ میلیارد دلاری برای برخی آسان نیست/ لذت جویی و قدرت طلبی انسان را از تعادل خارج کرده است حجاب تعطیل شدنی نیست راه‌اندازی مرکز بین‌المللی مشترک دانشگاه جامع علمی کاربردی با یکی از کشورهای اروپایی لزوم بهره‌مندی از روش‌های نوین در دانشگاه/ حلقه‌های مشورتی دانشجویی تشکیل شود افزایش ۷ درصدی حمل ریلی در هرمزگان تولید ۳ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه سرخس هشدار پلیس به اراذل و اوباش؛ کُری خوانی نکنید بورس‌های آسیایی نزولی شد/کاهش ارزش دلار پیش از سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا با حکم دادستانی "دراکولا" پلمپ شد اسرائیل به مردم دروغ می گوید، تهدید ایران خطرناک تر از غزه است حمله تند کیهان به فردوسی پور: اگر کار دست عادل باشد، کشتی کج زنان امریکایی را هم پخش می کند دوبله مشهدی مصاحبه سرمربی کراوسی و فرانسه +فیلم شهادت یک شهروند فلسطینی دیگر در نوارغزه فتاحی: گسترش میزبانی در لیگ را از دست می‌دهد عکس روز ناسا؛ ماه و ونوس مدافع جدید استقلال چقدر پول گرفته؟! تولد 460 امین نوزاد در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل 700 میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در آذربایجان غربی جذب شد ارومیه و مهاباد فینالیست والیبال دختران آذربایجان غربی شدند ایران همواره در برقراری صلح جهانی پیشقدم است بازرسی از دستگاه‌های اجرایی، ادامه خواهد داشت 1.6 میلیون خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان هستند بیمارستان امام خمینی رتبه هشتم تحقیقات کشور را کسب کرد مصوبات شورا پایداری لازم را ندارد سیلاب در قلعه گنج 2 میلیارد ریال خسارت بر جا گذاشت آسیب وارده به بیمارستان 'تازه آباد' در حد چند ترک خوردگی است زیرساخت‌های موتورسواری و اتومبیل رانی در کشورمطلوب نیست پیست موتورسواری و اتومبیل رانی در اردبیل احداث می‌شود آتش‌سوزی مراتع بیدخوار شهرستان جم مهار شد
قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد اسرائیل به حلب حمله کرد اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم عجیب‌ترین اتفاقات جام جهانی 2018 بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین»! دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) ریزش قیمت سکه در بازار/قیمت سکه امروز 25 تیر 97 دانلود؛ اولین روز حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید دکتر ظریف در جمع فعالان اقتصادی: مشروعیت، پیشرفت وقدرت ایران از مردم نشات می‌گیرد /اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم … رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران حج: سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد گزارش تصویری مراسم ترحیم جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سنندج همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 26 تیرماه جای خالی مدافع سرسخت توسعه پایدار دسته گل پوتین برای رییس جمهور کرواسی برنامه‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی تغییر نکرده است/ دستگاه‌های اجرایی باید اداره کشور در شرایط تحریم را دستور کار قرار دهند جزئیاتی از بازداشت و آزادی "کارآموز کمک خلبانی" | شکایت از رشیدپور پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود پایان تنهاییِ یک عابر خاموش (تصاویر) طرح جمع آوری 238 نفر از اوباش تهران کرواسی و رییس جمهوری که ستاره شد (+عکس) مستند «دخترها باید بدانند» چگونه «عفاف و حجاب» شد؟ بزرگداشت جانباختگان حادثه اتوبوس در سنندج پدر داماد روحانی 3 میلیون یورو ارز دولتی گرفته است شماره 17/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452» جزئیات دستگیری دو هوادار «وحید مرادی» کولیندا کیتاروویچ؛ قهرمان جام دل‌ها پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود زمان واریز یارانه تیرماه 97 اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول اختصاصی تسنیم/مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد تیر «ضدانقلاب» این بار هم به سنگ خورد/ واقعیت فوت «مریم فرجی» چه بود؟ + تصاویر اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد/ زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me