آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۰۳:۴۹
دسته: سیاسی-اقتصادی
کد خبر: 17704959
نمی‌گویم «همه چی آرومه، ما چقدر خوشبختیم»
نمی‌گویم «همه چی آرومه، ما چقدر خوشبختیم»
به اشتراک بگذارید:
شرق: سخنگوي دولت روز گذشته در نشست خبري هفتگي خود، در پاسخ به سؤال «شرق»، درباره احکام سنگين دانشجويان و نامه استادان به رئيس‌‌جمهور و اينکه گفته شده مرجع بازداشت وزارت اطلاعات است، گفت: «از آقاي علوي، وزير اطلاعات خواهش مي‌‌کنم در اين باره پاسخ‌گو باشند تا مثل آن موردي که گفتند افراد جاسوس هستند و نيستند، نشود».
محمدباقر نوبخت درباره اين شايعه که دولت تغيير کابينه را به دست مجلس سپرده است، عنوان کرد: «خير، اين‌چنين نيست». او همچنين در مورد شايعه نقش خود درباره جدا‌شدن اسحاق جهانگيري از دولت، گفت: «تمام اين شايعات دروغ است».
مي‌خواهم کليد باشم، نه قفل
سخنگوي دولت درخصوص ريشه مخالفت‌‌‌ها با دولت و مقصرنشان‌دادن رئيس سازمان برنامه و بودجه، عنوان کرد: «انتقادات از دولت طبيعي است و رسانه‌ها به عنوان چشمان بيدار جامعه ما را رصد مي‌کنند، اما آيا ما براي شرايط تحريم برنامه نداديم؟ آيا بودجه را به وقت مقرر به مجلس ارائه داديم يا خير؟» او افزود: «تلاش کرده‌‌‌ام به رئيس‌‌جمهور وفادار بمانم و اين خط اعتدال که در تعامل با اصلاح‌‌طلبان پيش آمده را ادامه دهيم. هيچ‌وقت آقاي رئيس‌‌جمهور در جلسه‌‌اي، نداريم و نمي‌‌شود از من نشنيده است و تمام تلاشم اين بوده که در راه تعريف‌شده از سوي ايشان باشم. من روش متفاوت مديريتي را در اين پست مالي دارم و مي‌‌خواهم کليد باشم نه قفل. البته اين کليد همه قفل‌‌ها را باز نمي‌‌کند اما تلاش‌مان را مي‌‌کنيم».
بعضي مانند آدم کوچولوي سريال گاليور هستند
سخنگوي دولت با انتقاد از عدم پوشش اقدامات دولت و تشريح وضعيت موجود، گفت: «در يک گوشه بازار وقتي يک اتفاق کوچک رخ مي‌‌دهد، ارز بالا مي‌رود و همه خبردار مي‌‌شوند و شاقول‌‌ها با آن تنظيم مي‌‌شود. همه مطلع مي‌‌شوند اما وقتي کار خوبي صورت مي‌‌گيرد، اطلاع‌‌رساني نمي‌‌‌شود. وضعيت بد نيست؛ بله، مشکلات وجود دارد و نمي‌‌گويم همه چي آرومه، ما چقدر خوشبختيم اما وضع کشور مطلوب است و بد نيست اما نمي‌‌‌دانم چرا بعضي از ما آدم کوچولوي سريال گاليور مي‌‌شويم و مي‌‌گوييم نمي‌‌توانيم». نوبخت با تأکيد بر لزوم انعکاس خدمات دولت، گفت: «اخبار منفي و مأيوس‌‌‌کننده اقتصادي، همه اقتصاد ما نيست. اين اخبار باعث مي‌‌شود رئيس‌‌جمهور کشوري به دروغ بگويد اقتصاد ايران در حال فروپاشي است. کار منتقدان اين است که ما را نقد کنند و انتظار تمجيد نداريم اما از رفقايمان نيز انتظار حمايت و روحيه‌دادن داريم».
برخي از تربيون نمازجمعه، حرف‌هاي لوکس مي‌زنند
نوبخت در پاسخ به اين سؤال که يکي از خطيبان نماز جمعه تهران خواستار استقلال بانک مرکزي شده است، گفت: «استقلال بانک مرکزي خواسته و شعار مطلوبي است و تمام تلاش دولت اين است که اين استقلال حفظ شود». او با بيان اينکه دولت در شوراي پول و اعتبار هم حضور دارد، افزود: «اين شورا دولتي نيست ولي دولتي‌ها هم در آن حضور دارند. طبعا هر چه مداخلات دولت کمتر باشد، بانک مرکزي مستقل‌تر عمل مي‌کند. البته شرايطي هم وجود دارد که بايد مدنظر قرار گيرد». سخنگوي دولت ادامه داد: «اگر خطيب محترم چنين سخني گفته‌اند، خطيب ديگري، حرف متفاوتي مي‌زند. براي مثال درباره مؤسسات غيرمجاز شما بانک مرکزي را مجبور کرديد - تريبون نمازجمعه هم البته در جهت خواست مردم در اين زمينه نقش داشت که با هم هماهنگي کنند- که بانک مرکزي حدود 23 تا 35 هزار ميليارد تومان پول پرفشار پرداخت کند. اين مؤسسات فرض کنيم ساختمان‌هايي داشتند ولي تا اين ساختمان‌ها را بفروشند زمان‌بر است. از همين تريبون‌هاي نمازجمعه و نطق‌هاي مجلس چنين حرف‌هايي مطرح شد اما در حال حاضر مي‌گوييم که نقدينگي بالاست». او به تأثيرات ضريب فزاينده اين ميزان نقدينگي که حدود شش تا هفت در پايه پولي است، اشاره کرد و افزود: «اين حرف، حرف لوکسي است اما اگر مي‌گوييم بانک مرکزي مستقل شود، بايد به شيوه ليبرال و آزاد عمل کند». نوبخت با يادآوري مطالباتي که در زمينه پرداخت قرض‌الحسنه به زوج‌هاي جوان از سيستم بانکي وجود دارد، گفت: «گفته مي‌شود که چرا به افراد شريف يا زوج‌هاي جوان قرض‌الحسنه داده نمي‌شود، همين که به بانک‌ها تحميل مي‌کنيم که 10 ميليون قرض‌الحسنه بدهند آيا استقلال بانک مرکزي را به‌هم نمي‌زند. اين حرف، حرف لوکسي است که خارج از ساخت نظام اقتصادي توصيه مي‌کنيم، اين را مي‌گوييم و بعد چيزهاي ديگري مي‌گوييم که ممکن است با آن ناسازگار باشد، بنابراين ابتدا بايد مکتب اقتصادي داشته باشيم و بر اساس آن حرف‌هايمان را بزنيم».
تئوري ما مکتب اقتصادي «دولت – بازار» است
نوبخت درخصوص اظهارات اخير احمد توکلي مبني بر نرخ ارز سه‌هزارو 500 تومان و اصلاح نظام کوپني عنوان کرد: «اين اعداد و ارقام همگي مباني نظري دارد و بر پايه تئوري اقتصادي نسبت به متغيرها است. تئوري ما مکتب اقتصادي دولت - بازار است و براي ارز هم سياستمان شناور و مديريت‌شده است کمااينکه نرخ‌‌‌هاي غيررسمي فعلي نيز مکانيسمي براي قيمت‌‌‌‌‌يابي است». او افزود: «در هر شرايطي امکان ندارد کالاهاي اساسي مردم را با قيمتي بيشتر از چهارهزارو 200 يا چهارهزارو 300 وارد کنيم. رئيس‌‌‌‌جمهور هم اعلام کردند که همه کالاهايي که با ارز دولتي وارد مي‌‌‌شود، اعلام شوند. براي ما قابل تحمل نيست زماني که بيش از ١١ ميليارد دلار ارز دولتي داده‌‌‌ايم، مردم سختي بکشند و از دستگاه‌هاي نظارتي مي‌‌‌خواهيم برخورد جدي داشته باشند».
درخواست روحاني از رئيس قوه قضائيه
سخنگوي دولت درباره ممنوع‌الخروجي برخي از مديران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: «بعد از اينکه ثبت سفارش خودرو متوقف شد، متأسفانه در يک فاصله کوتاه سايت ثبت سفارش هک شده و تخلفاتي صورت گرفت. اين حرکت يک اقدام غيرقانوني بود و رئيس‌‌‌جمهور خواستند که با دقت و بدون اغماض با اين قضيه برخورد شود و مشخص شود چه کساني و از چه دستگاه‌هايي در اين جريان نقش داشتند». نوبخت با بيان اينکه تحقيقات آغاز و مشخص شد که از خود دولت چند نفر در اين جريان نقش‌‌‌آفريني کردند، گفت: «همان‌طور که مشاهده کرديد رئيس‌‌‌جمهور از قوه قضائيه درخواست کردند که به اين موضوع رسيدگي شود و همان که سخنگوي محترم قوه قضائيه گفتند بايد در دولت سالم‌‌‌سازي صورت گيرد». او با اشاره به اينکه افکار عمومي مطرح مي‌‌کند چقدر نظارت بر اين افراد دستگيرشده وجود دارد تا شاهد فرار اين افراد از کشور نباشيم؟ افزود: «از قوه قضائيه درخواست کرده‌‌‌ايم که در اين قضيه سخت‌‌گيري داشته باشد تا شاهد ساير موارد مشابه نباشيم اما از طرفي هم از اين قوه مي‌‌خواهيم امنيت سرمايه‌‌گذاري براي افرادي که قصد اين کار را دارند به وجود بياوريم و فضاي کسب‌وکار را ايمن‌‌سازي کند».
خاموشي‌هاي اخير  ربطي به «توافق پاريس» نداشت
سخنگوي دولت درباره سفر علي‌اکبر ولايتي به روسيه، گفت: «در اين سفر همه توافقاتي که وجود داشت، روسيه بر آنها باقي بود و نه تنها انگيزه‌‌‌اش تقليل پيدا نکرده بود، بلکه انگيزه مضاعفي داشتند و آمادگي سرمايه‌‌گذاري عظيمي در طرح‌هاي زيربنايي ما دارند». نوبخت درباره شايعات مطرح‌شده درخصوص ارتباط خاموشي‌‌هاي اخير با توافق‌نامه پاريس عنوان کرد: «کاهش ١٢درصدي مصرف سوخت‌‌هاي فسيلي در اين توافق‌نامه وجود دارد اما ارتباطي با خاموشي‌‌هاي اخير ندارد». او درباره قطع صادرات برق از ايران به عراق هم گفت: «صادرات برق به عراق داشتيم اما در شرايط فعلي که خودمان کمبود برق داريم، چنين کاري انجام نمي‌‌شود». معاون رئيس‌جمهور درخصوص گزارش اخير رسانه‌هاي آمريکايي مبني بر سرقت اسناد هسته‌‌‌اي از ايران، بيان کرد: «اينها حرف‌‌‌هاي سوخته‌شده چند ماه پيش است که تکرار مي‌‌کنند».
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار