آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۰۳:۰۲
منبع: بولتن
دسته: اجتماعی-سیاسی
کد خبر: 17762187
بانک مرکزی سیف چرا از ابزارش جهت حذف ثامن‌الحجج بهره نجست؟
بانک مرکزی سیف چرا از ابزارش جهت حذف ثامن‌الحجج بهره نجست؟
بانک مرکزی می‌توانست بدون نیاز به هر نوع پشتیبانی صرفاً با بستن حساب همکار موسسه غیرمجاز موسسه را عملاً تعطیل کند. سیف چرا از این ابزار استفاده نکرد؟
به اشتراک بگذارید:

گروه اقتصادی: جناب دكتر سیف، بارها و بارها از بستن پرونده مؤسسات غیرمجاز به عنوان یكی از توفیقات خود نام‌برده‌اند و باز بارها شرح داده‌اند كه چگونه منتسبین به یكی از این مؤسسات (ظاهراً ثامن‌الحجج) با اسلحه به دفتر ایشان آمده‌اند. روزنامه شرق هم كه مفصلاً توضیح داده چگونه این موسسه به‌زور اسلحه و پشتوانه فلان مقام انتظامی از خود محافظت می‌کرده.

به گزارش بولتن نیوز، گزاره عمومی تبلیغ‌شده این است: «به دلیل پشتیبانی نهادهای قضائی و امنیتی امكان برخورد قضائی - یا هر نوع برخوردی- با این موسسه نبوده است.» این گزاره قطعاً غلط است.

 

بانک مرکزی سیف چرا از ابزارش جهت حذف ثامن‌الحجج بهره نجست؟

 

در بانكداری ذخیره جزئی- همین سیستم بانكداری رایج فعلی جهان-بزرگترین ریسك موسسه سپرده پذیر، ریسك نقدینگی است. به همین دلیل موسسه یا بانك (مجاز باشد یا غیرمجاز) ناچار است از طریقی (مستقیم یا غیرمستقیم) به اجزای دیگر شبكه و نهایتاً بانك مركزی متصل باشد. در بانک‌ها و مؤسسات مجاز این فرآیند از طریق بازار بین‌بانکی و اضافه برداشت از بانك مركزی انجام می‌شود. در مؤسسات غیرمجاز این اتصال از طریق یك حساب همكار در بانك همكار انجام می‌شود. به‌بیان‌دیگر هر موسسه غیرمجاز از طریق اتصال ریالی به یك بانك/ موسسه مجاز ادامه حیات می‌دهد و بدون این حساب همكار به‌سرعت فرومی‌پاشد. این حقیقت به بانك مركزی امكان می‌دهد تا بدون نیاز به هر نوع پشتیبانی قضائی یا انتظامی صرفاً با بستن حساب همكار موسسه غیرمجاز موسسه را عملاً تعطیل كند. این فشار برای بستن حساب همكار هم به‌سادگی از طریق فشار بر اضافه برداشت‌های بانك همكار اجرایی است.

این تجربه قبل‌تر درباره موسسه اعتماد ایرانیان در سال ٩١ با بستن حسابش نزد بانك ملی انجام شد و عملاً این موسسه ظرف یك هفته فروپاشید.

درواقع بانك مركزی ابزار تجربه‌شده‌ای دارد كه هیچ قاضی یا پلیسی به لحاظ فنی نمی‌تواند جلوی ان را بگیرد. سؤال اصلی آنجاست كه چرا بانك مركزی دكتر سیف هرگز از این ابزار برای نابودی مؤسسات غیرمجاز بهره نجسته است؟ كدام مقام قضائی یا پلیسی می‌تواند جریان اضافه برداشت بانك همكار را تحت تأثیر قرار دهد؟

آیا برآوردهای بانك مركزی در سال ٩٤ باعث به مشكل خوردن مؤسسات غیرمجاز شد؟ عملاً خیر.

سال ٩٤ سالی است كه تنگنای اعتباری به معنای واقعی رخ‌نمود و نسبت زیان انتظاری در ترازنامه سیستم بانكی ناگاه ٣.٧ برابر شد. در این شرایط خشک‌سالی درخت تناور (بانک‌ها) نحیف می‌شود و طبعاً علف هرز (موسسه غیرمجاز) هم خشك می‌شود. نابودی مؤسسات غیرمجاز اثر جانبی خوب یك سیاست اصلی بسیار بد (سالن سازی نقدینگی) است. نابودی مؤسسات غیرمجاز ناشی از برنامه بانك مركزی نبود.

این نوشتار در پی رد یا پذیرش اثر افراد ذی‌نفوذ بر بزرگ شدن امثال موسسه ثامن‌الحجج نیست اما به لحاظ فنی توضیح می‌دهد این داستان پر آب چشم ورود افراد با اسلحه به دفتر دكتر سیف بیشتر بهانه عدم برخورد است تا دلیل عدم برخورد.

پی‌نوشت: خوب است روزنامه شرق كه ظاهراً بسیار به این پرونده علاقه‌مند‌است یک‌بار درباره نبستن حساب‌های همكار از رئیس‌کل محترم سؤال كند.

انتهای پیام/#

 

منبع: اقتصاد سیاسی

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار