آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۱۱:۰۵
دسته: فرهنگی-استان ها-ورزشی
کد خبر: 17768766
آیین 26 عیدماه در سوادکوه
آیین 26 عیدماه در سوادکوه
آیین سنتی 26 عَیدِ ماه با حضور گسترده مردم منطقه سوادکوه در کنار مزار در گذشتگان برگزار شد.
به اشتراک بگذارید:

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی این آیین براساس سنت کهن در بیست و ششمین روز از عَیدِ ماه طبری یا نوروز ماه مطابق با 28 تیر ماه شمسی  دربخش های سوادکوه با حضور گسترده مردم  برپا شد.این مراسم که به جشن مردگان نیز معروف است با به جای آوردن صله رحم و مراسم نذر و نیایش و اجرای  کشتی پهلوانی لوچو، بین پهلوانان لوچوکار همراه شد.

  گفتنی است، بنا بر سنت های رایج و باورهای مردمی، چون در زمان های قدیم، فریدون یکی از پادشاهان پیشدادی به انتقام خونخواهی پدرش جمشید شاه، ضحاک یکی از پادشاهان ستمگر  را مغلوب ، و در کوههای دماوند محبوس کرد مردم خبر این پیروزی را در شب 26عَیدِ ماه با آتش زدن بوته ها در ارتفاعات البرز که از جمله فیل بند و امامزاده حسن محل آتش زدن بوته ها بود، پیروزی فریدون بر ضحاک را به اطلاع همدیگر رسانده بودند. که نویدبخش پیروزیِ خیر بر شر، و نماد غلبه حق بر باطل بود. که فردای آن روز  مردم منطقه این پیروزی را با برپایی مسابقه های کشتی، جشن گرفتند.
 
همه ساله اهالی مناطق سوادکوه با برپایی این آیین که به جشن مردگان یا عید اموات هم  نیز شهرت دارد، با روشن کردن شمع بر روی چشمه ها، قرائت فاتحه بر مزار در گذشتگان  خانواده ها و شهدا، اطعام و خیرات،کرده وبا به جای آوردن صله رحم و نیز با تشکیل بازارهای محلی در کنار امامزاده ها و  برپایی مسابقه های کشتی محلی و پهلوانی لوچو این روز را گرامی می دارند و جمعیت زیادی به تماشای رقابت پهلوانان منطقه می نشینند. در این مراسم پرشور و هیجان انگیز اهالی با دادن هدایایی از پهلوانان پیروز حمایت و پشتیبانی  و آنان را تشویق می کنند. از طرفی این جشن را به برکت رویش و کشاورزی، به عنوان رستاخیز حیات و نباتات نیز برگزار می کنند.                                                                          
و در مناطق جلگه ای نیز جشن مردگان در آرامگاه ها با شکوه خاصی به صورت سنتی برگزار می شود و مردم پس از نظافت و پاکیزه کردن آرامگاه ها که به دور هم جمع می شوند و با قرائت قرآن، فاتحه بر مزار شهدا ، بزرگان، مردگان و عزاداری ، استماع سخنان وعاظ ، علما و سخنرانان مراسم، این روز تاریخی  را پاس می دارند. در خاتمه، مراسم با اطعام شرکت کنندگان در آیین به پایان می رسد. این آیین سنتی و اسطوره ای از جشنهای کهن و باستانی مردم منطقه است که با گذشت زمان همچنان پویا و جاری است و با شکوه خاصی در سطح روستاهای سوادکوه برپا می شود.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار