آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۱۸:۱۱
منبع: نسیم
دسته: بین الملل
کد خبر: 17781739
کارشناسان غربی: طالبان برنده جنگ افغانستان است و به آمریکا امتیازی نمی‌دهد
کارشناسان غربی: طالبان برنده جنگ افغانستان است و به آمریکا امتیازی نمی‌دهد
در حالی که گزارش‌هایی از مذاکره احتمالی آمریکا با طالبان منتشر شده، برخی از کارشناسان غربی بر این باورند که طالبان جنگ افغانستان را برنده شده و با درک این موضوع در مذاکره احتمالی با آمریکا هیچ امتیازی به واشنگتن نخواهد داد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، در حالی یک سال از استراتژی جدید آمریکا گذشته اما تلاش های نظامی آمریکا و ناتو برای سرکوب طالبان با شکست روبرو شده است.

از نظر بسیاری از کارشناسان با وجود تشدید بمباران و اعزام نیروهای اضافی به افغانستان، آمریکا و متحدانش نتوانسته اند طالبان را به پیوستن به روند صلح مجبور کند.

بلکه دولت آمریکا نهایتا مجبور شد تا برای تضعیف طالبان به جای تلاش های نظامی از در مذاکره با این گروه وارد شود. اخیرا برخی از رسانه های آمریکایی اعلام کردند که ترامپ دستور مذاکره با طالبان را به دیپلمات های این کشور صادر کرده است.

«جی پی لارنس» کارشناس و کهنه سرباز آمریکایی  در نشریه «ستارزاندسترایپس» نوشت: تلاش برای مذاکره با آمریکا نشان دهنده تغییر بزرگی را در سیاست های واشنگتن نشان می دهد.

وی افزود: طالبان جنگ در افغانستان را برنده شده است به همین دلیل حتی اگر آمریکا با این گروه مذاکره کند، آنها امتیازی به واشنگتن نخواهند داد.

«مایکل کوگلمن» مسئول بخش جنوب آسیا در اندیشکده «ویلسون» گفت: در روند صلح افغانستان گروه طالبان ابتکار عمل را در دست دارد و از موضع برتری برخوردار است.

وی افزود: در بهترین حالت آمریکا و ناتو باید طالبان را به مذاکره مجبور می کرد اما حالا قضیه بر عکس شده است و گروه طالبان آمریکا و ناتو را به مذاکره با این گروه مجبور کرده است.

کوگلمن اظهارداشت: گروه طالبان در میدان جنگ عملکرد بهتری داشته و حالت تهاجمی دارد به همین دلیل اگر در مذاکرات صلح امتیازات بزرگی به دست نیاورد دوباره به میدان جنگ بر خواهد گشت.

«دیوید سیدنی» دیپلمات سابق آمریکایی بر این باور است که طالبان بخشی از آینده سیاسی افغانستان است و می تواند در بسیاری از مناطق این کشور برنده انتخابات شود.

رئیس سابق دانشگاه آمریکایی در کابل تصریح کرد، طالبان نمی تواند مانند سال 1990 دولت را دستکم بگیرد اما مردم افغانستان بر این باورند که طالبان می تواند در برخی مناطق انتخابات را برنده شود.

گمانه زنی هایی وجود دارد که اگر آمریکا با طالبان مذاکره کند باز هم احتمال اینکه دو طرف به توافق برسند بسیار پائین است زیرا طالبان می داند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

«احمد مجیدیار» کارشناس مسائل افغانستان در مرکز پژوهشی «انترپرایز» گفت: از نظر طالبان تغییر سیاست ترامپ نشانه حسن نیت آمریکا نیست بلکه از نظر این گروه شکست و ناامیدی آمریکا در افغانستان را نشان می دهد.

با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از توافقات بین المللی مانند برجام کارشناسان بر این باورند که حتی اگر طالبان در مذاکره با آمریکا به توافق برسند باز هم تضمینی در اجرایی شدن تعهدات آمریکا وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که بی اعتنایی آمریکا به تعهداتش در پیمان امنیتی با افغانستان، خروج از توافقات بین المللی و حمایت آشکار از داعش باعث شده تا افغان ها اعتمادشان به آمریکا را از دست بدهند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار