آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۱۳:۰۲
دسته: فرهنگی-اجتماعی
کد خبر: 18282285
معاون حقوقی وزارت ارشاد عازم سفر معنوی حج شد
معاون حقوقی وزارت ارشاد عازم سفر معنوی حج شد
سیدهادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز یکشنبه با بدرقه مدیران و کارکنان مجموعه معاونت عازم سفر معنوی حج شد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها، حسینی با اشاره به فلسفه شعار حج تمتع امسال مبنی بر «حج، تحول روحی و اخلاقی، سبک زندگی دینی، عزت و کرامت اسلامی» گفت: حج از مهم ترین فرائضی است که بر مسلمین قرار داده شده و این جملات خود بخوبی بیانگر بایستگی این فریضه الهی است.

 وی با اشاره به اهمیت و جایگاه فریضه حج در سخنان ائمه اطهار علیه السلام گفت: حضرت علی (ع) در خطبه اول  نهج‌البلاغه که سخن از خلقت آسمان و زمین، آدم و اهمیت قرآن است، در فرازی به حج می‌پردازند که پیام ویژه آن می‌تواند این باشد که حج بیت الله الحرام عصاره اسلام و دربرگیرنده مسائل مهم فردی، اجتماعی، تربیتی، اخلاقی و سیاسی این دینِ خاتم است.

به همین دلیل مولای متقیان در ابتدای خطبه خود سخن از وجوب حج به میان آورده و با تعابیر گویا و دقیق، مسلمانان جهان را به انجام این فریضه بزرگ تشویق می‌کنند: وَ فَرَضَ عَلَیْکُمْ حَجَّ بَیْتِهِ الْحَرَامِ الَّذِی جَعَلَهُ قِبْلَةً لِلْأَنَامِ .. . و خداوند حج خانه محترمش را بر شما واجب کرد، همان خانه‌ای که آن را برای مردم قبله قرار داد...

سیدهادی حسینی با بیان ضرورت آگاهی از اسرار و معارف حج، تواضع در برابر عظمت خداوند را از جمله این معارف دانست و افزود: انسان به سبب دلمشغولی به مواهب فراوان زندگی و سرگرمی با زن و فرزند، اموال و مناصبِ دنیایی، از هویتِ واقعی خود غافل شده و ابراز استغنا و استکبار می‌کند.

 پروردگار متعال با تشریع بسیاری از عبادات و مناسک، به ویژه فریضه بزرگ حج، به تربیت انسان می‌پردازد و او را با مناسک و عباداتی که حاوی نشانه‌های تواضع و فروتنی است، پرورش می‌دهد.

اعمالی مانند احرام و کندن تمام لباس و زر و زیور و قناعت کردن به دو تکه پارچه احرام، طواف خانه خدا، سعی و صفا و مروه و وقوف در بیابان عرفات، مشعر و منا و تراشیدن موی سر و ذبح قربانی و ... همه و همه آموزنده تواضع و فروتنی در برابر عظمت پروردگارند.

خداوند متعال با این مناسک بت‌های غرور و تکبر و نخوت را در درون کعبه جان انسان در هم می‌شکند. به همین دلیل امام علی (علیه‌السلام) می فرمایند: ... وَ جَعَلَهُ سُبْحَانَهُ عَلَامَةً لِتَوَاضُعِهِمْ لِعَظَمَتِهِ وَ إِذْعَانِهِمْ لِعِزَّتِهِ (1)...  خداوند سبحان، حج را علامت فروتنی آن‌ها در برابر عظمتش و نشانه‌ای از اعترافشان برای عزتش قرار داد ...

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با یادآوری وقایع سال 1395 گفت: خداوند حج را با انواع سختی‌ها همراه نموده است: دوری راه، نامناسب بودن جو و مکان، طولانی بودن فرائض، وجوب اعمالی خاص با شرایطی ویژه و ... از دشواری‌هایی هستند که آدمی با آن در ایام حج روبه‌روست و بی کفایتی مسئولان سعودی نیز در کنار این مشکلات مانع انجام این فریضه الهی نخواهد شد.

------------------------------------------------------------

1-      نهج‌البلاغه (للصبحی صالح)، ص 45. 2.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: فردا
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۲:۲۰
منبع: خانه ملت
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۳:۵۴
منبع: ایسنا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۲:۲۷
منبع: فردا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۵:۲۶
منبع: ایران‌اکونومیست
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۴:۱۱
منبع: ایران آنلاین
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۴:۱۰
منبع: افکار
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۱۹
منبع: نسیم
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۱۸
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۲:۵۶

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار