آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۱۴:۰۷
منبع: شبستان
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18284198
انتظار فرج نشانه کمال جویی ما است
انتظار فرج نشانه کمال جویی ما است
انتظار فرج نشانه کمال جویی ماست و دعا برای فرج، گواه عشق ما به عدالت و ایمان و حق است. از زمان امامان معصوم (ع)، فرهنگ انتظار در میان شیعه رواج داشته و امید داشتند که آن مهدی موعود (عج)، را شاهد باشند و یاری کنند.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان: در سخنان حضرت رسول(ص) آمده است: «أفضلُ العِبادةِ انتظارُ الفَرَجِ»(انتظار فرج برترین عبادت است).(1)

 

قرن هاست که جبهه حق و پیروان عدالت، در اقلیت و محرومیت و مظلومیت اند ولی این وضع همبشگی نیست و روز گشایش و فرج برای اهل ایمان خواهد رسید. روزی که با ظهور امام زمان(عج)، حق غلبه و پیروزی می یابد و این تنگناها و مظلومیت ها برطرف می شود و مومنان، عزت و اقتدار می یابند و ستمگران و مفسدان و جهان خواران، ذلیل و نابود می شوند. این احساس، احساسی مثبت و سازنده است.

 

مسلمان واقعی باید چشم به راه چنین دورانی باشد و خود را برای آن آماده کند. این انتظار، در همه ادیان و اقوام وجود داشته و دارد و قرن هاست که میلیون ها دل بی قرار و عاشق، چشم به راه آمدن انسانی بزرگ و الهی از خاندان پیامبرند تا با آمدنش جهان به سامان برسد و عدالت جهانی حاکم شود.

 

طلوع می کند آن افتاب پنهانی    ز سمت مشرق جغرافیای انسانی

 

تویی بهانه آن ابرها که می گریند   بیا که صاف شود این هوای بارانی

 

در روایات بسیاری، علاوه بر اصل انتظار فرج و فضیلت و ثواب آن، توصیه شده که برای فرج آن مولای غایب از نظر دعا کنید. از جمله در حدیثی از حضرت مهدی(عج) چنین نقل شده است: «أَکْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم‌،  برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید زیرا همین موجب فرج و گشایش شماست».(2)

 

انتظار فرج نشانه کمال جویی ماست و دعا برای فرج، گواه عشق ما به عدالت و ایمان و حق است. از زمان امامان معصوم(ع)، فرهنگ انتظار در میان شیعه رواج داشته و امید داشتند که آن مهدی موعود(عج)، را شاهد باشند و یاری کنند. انتظار، ما را از یاس می رهاند و به تلاش و زمینه سازی وا می دارد.

 

امام علی(ع) فرمود: «المُنتَظِرُ لأِمرِنا كَالمُتَشَحِّطِ بِدَمِهِ في سَبيلِ اللّه ِ؛ کسی که منتظر امر ما(دولت و حاکمیت) باشد، همچون کسی است که در راه خدا به خونش غلتیده باشد».(3)

 

پی نوشت ها:

1.بحارالانوار، ج25،ص125

2.منتخب الاثر، ص268

3.بحارالانوار، ج52، ص123

*برگرفته از کتاب «زندگی مهدوی، اخلاق و اوصاف منتظران»، نوشته جواد محدثی

 

پایان پیام/ 248
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار