آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۱۴:۲۸
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18284789
برپایی آیین «نوروزبل» در هالی دشت لنگرود
برپایی آیین «نوروزبل» در هالی دشت لنگرود
آیین بومی «نوروزبل» همزمان با آغاز سال نوی دیلمی در گاهشماری باستانی گیلان، عصر نوزدهم مرداد ماه در هالی دشت لنگرود برگزار گردید.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، آیین بومی « نوروزبل » همزمان با آغاز سال نوی دیلمی در گاهشماری باستانی گیلان ، از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان با همکاری اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری و بخشداری و شهرداری اطاقور عصر روز نوزدهم مرداد ماه سالجاری در هالی دشت لنگرود برگزار و مورد استقبال چشمگیر گیلانی ها قرار گرفت.

شایان ذکر است با توجه به ثبت ملی « نوروز بل »  در فهرست آیین های معنوی کشور ، نزدیک به دو دهه است که دوستداران فرهنگی، آیین های محلی نظیر علم واچینی و نوروز بل، را به صورت خودجوش در کوه های ملکوت دیلمان و هالی دشت لنگرود و املش برگزار می کنند.

گفتنی است جشن « نوروزبل » از قبل اسلام در استان گیلان بوده است. این آیین از دیلمان آغاز شده و تا پای کوه دماوند امتداد دارد و به آن دراستان گیلان سال دیلمی می گویند و با اختلاف ۱۲ روز در استان مازندران نیز برگزار می شود و در آن ناحیه به تحویل سال طبری معروف است.گیلکان از زمان های قدیم معتقد بودند که برافروختن آتش در نوروزبل موجب کاهش برف و سرما در زمستان می شود و مردم گیلان در اجرای این مراسم زیباترین لباسهای خود را می‌ پوشیدند و پس از برافروختن آتش، سال نو را به یکدیگر تبریک می گفتند. در این جشن ۱۰ مرد با کلاه و شولای گالشی به میدان می آیند و دورتا دور آتش می ‌چرخند و نوازنده های محلی موسیقی را با شدت و شور می ‌نوازند. گالشان لباس های کهنه خود شامل نمد، شولا و دیگر اضافاتی را که نمی خواستند برای سال بعد استفاده کنند در آتش می سوزاندند و به نوعی هم آتش را وسیله خبررسانی و هم جز مقدسات چهارگانه آفرینش می دانستند و در کنار آتش به ستایش خداوند می پرداختند و از او برای سال جدید طلب خیر، نیکی و برکت می کردند.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه
مراسم نوروزبل - لنگرود
مراسم نوروزبل - لنگرود
منبع خبر: شبکه خبر

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار