آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۲۱:۳۰
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18292954
زرهی که یک مسیحی را مسلمان کرد
زرهی که یک مسیحی را مسلمان کرد
در زمان خلافت امام علی علیه السلام در کوفه، زره آن حضرت گم شد. پس از چندی در نزد یک مرد مسیحی پیدا شد …
به اشتراک بگذارید:

به گزارش جام نیوز، در زمان خلافت امام على علیه السلام در کوفه، زره آن حضرت گم شد. پس از چندى در نزد یک مرد مسیحى پیدا شد. على علیه‌السلام او را به محضر قاضى برد و اقامه دعوى کرد که این زره از آن من است، نه آن را فروخته‏‌ام و نه به کسى بخشیده‏‌ام و اکنون آن را در نزد این مرد یافته‏‌ام. قاضى به مسیحى گفت: خلیفه ادعاى خود را اظهار کرد، تو چه مى‏‌گویى؟ او گفت: این زره مال خود من است و درعین‌حال گفته مقام خلافت را تکذیب نمى‏‌کنم (ممکن است خلیفه اشتباه کرده باشد). قاضى رو کرد به على علیه‌السلام و گفت: تو مدعى هستى و این شخص منکر است، علی‌هذا بر تو است که شاهد بر مدعاى خود بیاورى. على علیه‌السلام خندید و فرمود: قاضى راست مى‌‏گوید، اکنون مى‌‏بایست که من شاهد بیاورم، ولى من شاهد ندارم. قاضى روى این اصل که مدعى شاهد ندارد، به نفع مسیحى حکم کرد و او هم زره را برداشت و روان شد.

 

مرد مسیحى که خود بهتر مى‏‌دانست که زره مال کیست، پس‌ازآنکه چند گامى پیمود، برگشت و گفت: این طرز حکومت و رفتار از نوع رفتارهاى بشر عادى نیست، از نوع حکومت انبیاست و اقرار کرد که زره از على علیه‌السلام است. طولى نکشید او را دیدند مسلمان شده و با شوق و ایمان در زیر پرچم على علیه‌السلام در جنگ نهروان مى‏‌جنگد. (1)

 

این داستان که بیانگر گوشه‌ای از سیره امامان معصوم علیه السلام است نشان می‌دهد که بهترین شیوه برای هدایت دیگران تقوای الهی و عمل صالح است. امام صادق علیه السلام در روایتی می فرمایند: «کونوا دعاه الناس باعمالکم و لاتکونوا دعاتاً بالسنتکم» (2)

 

1. الامام على، صوت العداله الانسانیه، صفحه ۶۳

2. بحار، ج ۵، ص ۱۹۸.

 

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار