آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۲۲:۱۴
دسته: سیاسی
کد خبر: 18293449
استیضاح‌هایی که سرمایه اجتماعی کشور را به باد می‌دهد
استیضاح‌هایی که سرمایه اجتماعی کشور را به باد می‌دهد
سرویس سیاسی – اجتماعی: گاهی فضای سیاسی کشورمان فضایی غریب می‌شود، فضایی ناآشنا با آنچه همیشه انتظارش را از تصمیم‌گیران داشته‌ایم؛ به کلامی‌ساده روی افراد به یکدیگر باز شده است؛ می‌آیند به هر بهانه فرصتی برای اتهام زنی پیدا می‌کنند و بعد هم با استفاده از شلوغی و فراوانی تحولات جامعه نه احساس تکلیفی دارند و نه خود را در برابر آنچه گفته‌اند مسئول می‌دانند. نه برای حرف‌های‌شان سند می‌آورند و نه حتی خودشان پیگیر می‌شوند تا آن‌چه گفته‌اند را ثابت کنند و نتیجه بگیرند. حاصل چنین فضایی […]
به اشتراک بگذارید:
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: گاهی فضای سیاسی کشورمان فضایی غریب می‌شود، فضایی ناآشنا با آنچه همیشه انتظارش را از تصمیم‌گیران داشته‌ایم؛ به کلامی‌ساده روی افراد به یکدیگر باز شده است؛ می‌آیند به هر بهانه فرصتی برای اتهام زنی پیدا می‌کنند و بعد هم با استفاده از شلوغی و فراوانی تحولات جامعه نه احساس تکلیفی دارند و نه خود را در برابر آنچه گفته‌اند مسئول می‌دانند. نه برای حرف‌های‌شان سند می‌آورند و نه حتی خودشان پیگیر می‌شوند تا آن‌چه گفته اند را ثابت کنند و نتیجه بگیرند. حاصل چنین فضایی جز ایجاد بدبینی و کاهش اعتماد چه خواهد بود؟

آنها که بی‌محابا هر سخنی را مدعیانه و گاهی فریادگونه از پشت تریبون‌های رسمی‌بر زبان می‌آورند، به ویژه مجلسیان که جمله به جمله‌شان در روزنامه رسمی‌به چاپ می‌رسد و در کتابخانه مجلس به عنوان سند حفظ می‌شود باید به خاطر داشته باشند که اگر اتهامی‌را یا ادعایی را بر زبان می‌آورند، در برابر همه به ویژه آیندگانی که این اسناد را مرور خواهند کرد، مسئولند و باید برای هرآن‌چه گفته‌اند و می‌گویند، دلیل و مدرک بیاورند .

به گزارش ایسنا، بررسی کارنامه قوه مقننه در روز استیضاح علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روزی که به اذعان قاطبه نمایندگان مجلس و حتی کارگزاران نظام در دستگاه‌های حکومتی، قضایی و اجرایی روز «ذبح اخلاق» یاد می‌شود، حکایت از زیرپاگذاشتن حریم‌ها و حرمت‌ها به ازای به کرسی نشستن ادعاهایی دارد که ممکن است بسیاری از آن‌ها هیچگاه اثبات نشود و هیچ دادگاهی حکم بر صحت آن ندهد .

مدتی بود نمایندگان برخی جریان‌های سیاسی، طرح استیضاح برخی از وزرای دولت دوازدهم از جمله وزرای کشور، اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حتی پیگیری برای برکناری رئیس سازمان برنامه و بودجه را به بهانه وضع نابسامانی‌های اقتصادی و نوسانات ارزی دنبال می‌کردند و جو به وجود آمده در مجلس نشان از جدیت مجلس برای استیضاح وزرای اقتصاد و صنعت حتی وزیر کشور بود اما به یکباره استیضاح علی ربیعی در کانون توجه این طیف قرار گرفت.

جلسه پنج ساعته استیضاح وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی بالاخره با همه توافق‌ها و تفاهم‌های متقاضیان و حامیان استیضاح هفته گذشته در صحن مجلس برگزار شد.

علی رستمیان، نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس به عنوان نخستین نماینده متقاضی استیضاح شروع آتشینی داشت. وی با بیان این که بنده از طرف کمیسیون اجتماعی چند استان را در بحث مسائل حمایتی کمیته امداد و بهزیستی مورد نظارت و بررسی قرار دادم، مدعی شد: در استان لرستان مسائل و مشکلاتی را در حوزه بهزیستی مشاهده کردم و وقتی به اسناد و مدارکی رسیدم، آقای بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور در استان‌هایی که بنده به طور پایلوت رسیدگی می‌کردم دستور داد به این استان‌ها هم کمکی نکنند. لذا یک سر نخ برای من در اینجا ایجاد شد، توسط یکی از فرستاده‌های آقای بندپی به بنده گفتند ۵۰۰میلیون تومان به شما می‌دهیم تا دهنم قرص باشد و حرفی از وضع استان نزنم .

وی افزود: به بنده گفتند ۲۰میلیون تومان را به خیریه بده و ۴۸۰میلیون تومان را خودت بردار تا به اسم خیریه باشد. زمانی که به این سر نخ پی بردم به استان لرستان رفتم و خیریه‌هایی که کمک‌های زیادی گرفته بودند رسیدگی کردم و به رئیس مجلس و معاون وزیر اطلاعات هم گزارش کردم. زمانی که وارد موضوع شدم مشاهده کردم آقای بندپی فقط ۲۰میلیون پول را به خیریه‌ها داده است و بقیه آن را خودش برداشته و از محل خرید ویلچر و کمک به ایتام خرج کرده و ماشین شاسی بلند خریده است. آقای ربیعی شما که اسم کارگر و معلول می‌آید غش می‌کنید و اشک می‌ریزید آیا این شوی تبلیغاتی نیست؟ شما باید با قضایای آقای بندپی برخورد می‌کردید. شما حتی سر خود را به نشانه تاسف تکان ندادید و گفتید این اتفاق‌ها می‌افتد.رستمیان بدون ارائه هیچ سند محکمه پسندی تاکید کرد: آقای بندپی به شهادت مجمع نمایندگان استان‌ لرستان در دو نوبت در استان لرستان حضور پیدا کرد. یک بار به معنای سفر کاری و یک بار به منظور همایش مدیران بهزیستی. ایشان دختران مظلوم بهزیستی را با لباس فاخر در نظر نمی‌گیرد. ۱۲-۱۳نفر در یک سیاه چادر در منطقه خوش آب و هوای الشتر شاهانه پذیرایی می‌کنند.

آقای وزیر این پول‌ها از کجا می‌آیند؟ ۹۰۰میلیون تومان صرف هزینه همایش و مهمانی شاهانه آقای بندپی شد. آقای وزیر، آیا کارگری که برایش اشک می‌ریزید می‌تواند یک قلم از غذاهای سفره رنگین آقای بندپی را بخورد. باور می‌کنم وقتی در قاب تلویزیون قرار می‌گیرید اشک شما شوی تبلیغاتی است. در ادامه محمود نگهبان سلامی‌نماینده مردم خواف و رشتخوار با تکرار ادعاهایی به موافقت با استیضاح ربیعی پرداخت.

علی اکبری، نماینده مردم بجنورد در مجلس هم بدون ارائه مستندات و آمار قابل قبول در مورد ادعاهایش، با بیان این ادعا که وزیر کار در انجام وظایفش کوتاهی کرده و به تعهداتش عمل نکرده است، افزود: حضور ربیعی در وزارت کار نیازمند بازنگری نمایندگان و پیشگیری از خسارت است‌.

سیدقاسم جاسمی‌نماینده مردم کرمانشاه در مجلس هم خطاب به وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: شما وزیر بیکارها هستید باید پاسخگوی هشت میلیون جوان بیکار باشید. هدایت‌الله خادمی‌، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس هم در مخالفت با وزارت علی ربیعی، گفت: آنانی که می‌گویند در این برهه سوالی نکنید و کاری به تیم اقتصادی دولت نداشته باشید، مخالف نظام هستند. ما ۴۰سال است می‌گوییم شرایط بحرانی است. امروز وضع فساد، بیکاری و افسردگی جوانان به گردن همین هیات دولت است، آیا وضع مردم از پنج شش سال گذشته بهتر شده است؟ چرا اینقدر وزارتخانه شما بزرگ است؟ چرا روی همه چیز دست گذاشته‌اید؟ شما با پتروشیمی، فولاد و سیمان چکار دارید؟ اینها تخصص شما نیست و همه‌ اینها در حال ورشکستگی است و سبب نابودی کشور می‌شود.

در ادامه جلسه امیر خجسته، نماینده مردم همدان به بیان دلایلش در مخالفت با وزارت ربیعی پرداخت و افزود: به چه حقی ۱۰هزار گوشی موبایل با رقم حدود ۲۳میلیون یورو توسط شرکت بین‌المللی بازرگانی تجاری وارد بازار شد؟ آیا وزارتخانه شما وزارتخانه تجاری است؟ دادن ۸۰درصد جایگاه هیات مدیره‌ها به افراد خاص و عدم تخصص موجب ورشکستگی این شرکت‌های اقتصادی می‌شود.

حجت الاسلام حسن نوروزی، نماینده مردم رباط ‌کریم در مجلس با سهیم دانستن علی ربیعی در نابسامانی‌های ارزی کشور، گفت: پتروشیمی‌ها دلارهای خود را به بازار برنگردانده‌اند، دلیل این امر چیست؟ لازم است وزیر در این باره توضیح دهد. ایشان، مقصر این مساله است.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس همچنین خطاب به ربیعی مدعی شد: پسر حضرتعالی با پسر آقای تقی‌زاده معاون شما در دبی شرکت دارند. آیا این درست است و رابط‌ِ شان هم آقای عبدالناصر موسوی الجزایری است، اگر این موضوع درست نیست حرف شما را قبول می‌کنیم ولی درباره آن توضیح بدهید.سپس نوبت به محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان در مجلس رسید. سخنان وی البته نسبت به سایر استیضاح کنندگان که به جای پرداختن به محورهای دهگانه استیضاح به حاشیه‌ها و دامن زدن به جو بی‌اخلاقی متمرکز بود، جانی تازه داد.

سخنان علی ربیعی

در ادامه علی ربیعی در دفاع از عملکردش در مخالفت با سخنان، اتهامات و ادعاهای استیضاح کنندگان جهت سخنانش را متوجه رئیس مجلس کرد و گفت: از شما انتظار داشتم به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی‌به نمایندگان تذکر دهید در چارچوب استیضاح صحبت کنند. کدام یک از مطالب در چارچوب استیضاح بود؟ استیضاح در ۱۰بند در مجلس شورای اسلامی‌چاپ شده است. در این استیضاح به من تهمت‌های زیادی زده شد و جملات ناروایی به بنده نسبت داده شد.

وی با بیان اینکه من واقعا نمی‌خواهم وارد برخی از مسائل شوم، در واکنش به ادعاهای رئیس کمیسیون اقتصادی، گفت: آقای پورابراهیمی، شما آقای کهنوجی را می‌شناسید؟ رزومه ایشان دست بنده چه می‌کند؟ آیا اگر ایشان با موافقت بنده مدیرعامل شرکت ملی مس می‌شد، مشکل شما با بنده ادامه پیدا می‌کرد؟ توسط اطلاعات نیروی انتظامی‌نامه‌ای نوشته شده است، آقای پورابراهیمی‌این نامه را بنده ننوشته‌ام.

وزیر سابق تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی در واکنش به طرح ابهام پورابراهیمی‌نسبت به دختر پزشکیان، گفت: دختر آقای پزشکیان قبل از بنده در پتروشیمی‌جم پروژه داشته است و ربطی به دوره مدیریت بنده ندارد. شما یک دختر مسلمان مومن شاگرد اول فوق‌ لیسانس را که قبل از حضور بنده در وزارت تعاون در آنجا پروژه داشته و در آنجا کار می‌کرده، زیرسئوال می‌برید؟ اینگونه نکنید.

ربیعی تاکید کرد: رییس بهزیستی سبزوار یک خانم برجسته است اما به من فشار می‌آوردند که یا این فرد را بردار یا شما را استیضاح می‌کنیم. در اتاق بنده جلو چشمم بدون این‌که ترسی از من داشته باشند در چشم من نگاه می‌کنند و می‌گویند سالی ۴۰۰ – ۵۰۰ میلیون تومان به حساب فرد مورد نظر واریز کن و به هر کسی که ما می‌گوییم پرداخت داشته باش .

وی با بیان اینکه از شهدا خجالت می‌کشم که این مطالب را در خانه ملت مطرح کردم، افزود: ما باید به سمتی برویم که در کشور شفافیت ایجاد کنیم و به مردم نشان دهیم که با فساد مبارزه می‌کنیم. تجربه من که نویسنده کتاب «زنده باد فساد» هستم نشان می‌دهد که هر وقت سیاسی‌کاری و موضوعات غیرشفاف شد، به دنبال کاهش نظارت بودند.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: روزنامه آفتاب یزد
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۵:۴۹
منبع: برترینها
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۵:۴۹
منبع: شمانیوز
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۳:۵۷
منبع: بسیج
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۰:۳۱
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۸:۱۱
منبع: روزنامه آرمان
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۲:۲۹
منبع: روزنامه آرمان
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۲:۲۹
منبع: فردا
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۲:۲۰
منبع: روزنامه مردم‌سالاری
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۰:۰۶
منبع: روزنامه مردم‌سالاری
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۰:۰۶
منبع: روزنامه مردم‌سالاری
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۰:۰۶
منبع: مشرق
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۳:۰۵
منبع: روزنامه جوان
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۲:۱۲
منبع: ایران‌اکونومیست
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۷:۴۷
منبع: روزنامه قدس
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۵:۱۰
منبع: پنج‌نه‌هشت
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۴:۵۰
منبع: بازارنیوز
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۴:۳۸
منبع: روزنامه آرمان
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۴:۳۶
منبع: برترینها
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۴:۰۹
منبع: جهان
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۴۱
منبع: آفتاب
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۳۶
منبع: برترینها
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۳۵
منبع: ایسنا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۲:۵۳
منبع: ایران آنلاین
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۱:۵۰
منبع: پنج‌نه‌هشت
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۱:۲۷
منبع: دانا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۱:۲۷

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار