آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۲۲:۲۰
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18293502
کوتاه فرهنگی
کوتاه فرهنگی
نویسنده برنده نوبل ادبیات درگذشت «وی. اس. نایپل» رمان‌نویس ترینیدادی‌تبار بریتانیایی برنده جایزه بوکر و نوبل ابیات در سن 85 سالگی درگذشت. به گزارش ایسنا، «ویدیادار سوراجپراساد نایپل» که با نام «وی. اس. نایپل» شناخته می‌شود، رمان‌نویس و مقاله‌نویس معروف که در خانواده‌ای هندی‌تبار در ترینیداد به دنیا آمده بود بر اساس اعلام همسرش در خانه‌اش در شهر لندن از دنیا رفت. او که در ابتدا کار خود را در ژانر کمدی آغاز کرده بود توجه خود را به تدریج در مجموعه‌ای از رمان‌ها و سفرنامه‌ها به سمت کشورهای مستعمره انگلستان معطوف کرد […]
به اشتراک بگذارید:
نویسنده برنده نوبل ادبیات درگذشت

«وی. اس٫ نایپل» رمان‌نویس ترینیدادی‌تبار بریتانیایی برنده جایزه بوکر و نوبل ابیات در سن ۸۵سالگی درگذشت.به گزارش ایسنا، «ویدیادار سوراجپراساد نایپل» که با نام «وی.اس٫ نایپل» شناخته می‌شود، رمان‌نویس و مقاله‌نویس معروف که در خانواده‌ای هندی‌تبار در ترینیداد به دنیا آمده بود بر اساس اعلام همسرش در خانه‌اش در شهر لندن از دنیا رفت. او که در ابتدا کار خود را در ژانر کمدی آغاز کرده بود توجه خود را به تدریج در مجموعه‌ای از رمان‌ها و سفرنامه‌ها به سمت کشورهای مستعمره انگلستان معطوف کرد و به ارائه تصویری از هند و آفریقا پرداخت و به خاطر آثارش، هم مورد تمجید قرار گرفت و هم سرزنش شد.منتقدان او بر این باور بودند که «نایپل» در آثارش تصویری تحقیرآمیز از کشورهای در حال توسعه ارائه می‌دهد، گرچه او برای این آثار موفق به کسب مجموعه‌ای از جوایز مهم چون جایزه‌ ادبی «بوکر» در سال ۱۹۹۷ برای رمان «در یک کشور آزاد»، نشان شوالیه در سال ۱۹۸۹ و در نهایت جایزه‌ نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۱ میلادی شد. روزنامه‌ «تایمز» در فهرست ۵۰ نویسنده‌ بزرگ انگلیسی از سال ۱۹۴۵، او را در رتبه‌ هفتم قرار داده است. رمان‌های «خانه‌ای برای آقای بیسواس» و «خم رودخانه» مهمترین آثار نایپل هستند که هر دو به زبان فارسی ترجمه شده‌اند و خود او نیز سفری به ایران داشته است.

رونمایی از مجموعه گفت‌وگوهای یدالله رویایی

کتاب «از قبیله حرف» شامل مجموعه گفت‌وگوهایی با یدالله رویایی که به کوشش حنیف خورشیدی گردآوری شده است رونمایی می‌شود.به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، در این نشست که با عنوان «عصر حجم»در انجمن شاعران ایران برگزار خواهد شد، هوشنگ چالنگی، منصور خورشیدی، هوشنگ رئوفی، هرمز علیپور، حسین مدل، علی مؤمنی و احمد میراحسان از چهره‌های شعر حجم حضور خواهند داشت.«عصر حجم» دوشنبه ۲۲ مردادماه ساعت ۱۸ در محل خانه شاعران ایران واقع در خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز (دولت)، نبش کوچه نعمتی برگزار می شود و حضور علاقه‌مندان در این نشست، آزاد و رایگان است.

خرید حدود ۲۵ میلیارد ریال کتاب در جلسات هیات خرید کتاب

هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسات ۵۹۵ و ۵۹۶ خرید ۲۴ میلیارد و ۹۹۰ میلیون و ۶۸۵ هزار ریال را به تصویب رساند.روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که در جلسات ۵۹۵ و ۵۹۶ هیأت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خرید ۶۵۶ عنوان کتاب در ۱۳۴ هزار و ۲۰۰ نسخه به مبلغ کل ۲۴ میلیارد و ۹۹۰ میلیون و ۶۸۵ هزار ریال تصویب شد.عناوین کتاب‌های مصوب برای خرید در سایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در تارنمای هیأت انتخاب و خرید کتاب بارگذاری شده است.

فراخوان هم‌اندیشی هنر و رسانه‌های دیجیتال تمدید شد

معاونت فرهنگی و هنری فرهنگستان هنر، مهلت ارسال چکیده و اصل مقالات هم‌اندیشی «هنر و رسانه‌های دیجیتال» را تمدید کرد.به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، این هم‌اندیشی در سه محور اصلی «‌هنر رسانه‌‌ای دیجیتال و رویکردهای میان رشته‌‌ای»، «هنررسانه‌ای دیجیتال و فرایندهای تولید و نمایش» و «هنررسانه‌ای دیجیتال در ایران» برگزار می‌شود.معاونت فرهنگی و هنری فرهنگستان هنر از همه علاقه‌مندان و پژوهشگران این حوزه‌، دعوت می‌کند تا ۳۰ مهرامسال، چکیده مقالات خود را به رایانامه DeputyArt@honar.ac.irارسال کنند. مهلت ارسال اصل مقالات نیز تا ۳۰ آبان است.هم‌اندیشی هنر و رسانه‌های دیجیتال آذرامسال برگزار خواهد شد.

جشنواره «رج و رنگ» در هفته فرش ایرانی در «ارسباران»

جشنواره «رج و رنگ» در هفته فرش ایرانی با همکاری مرکز ملی فرش و مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۳با رویکرد حمایت از کالای ایرانی، ارتقای ارزش و جایگاه فرش دستباف ایران شنبه ۲۰مردادتاچهارشنبه ۲۴مرداددر فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.جشنواره«رج ورنگ» با رویکرد حمایت از کالای ایرانی، ارتقای ارزش و جایگاه فرش دستباف ایران، آگاهی شهروندان از انواع فرش ایرانی،

شیوه های کارآفرینی در صنعت فرش ایرانی، شیوه نگهداری و مرمت فرش های دستباف با ویژه برنامه های اکران و نقد فیلم «فرش ایرانی» به تهیه کنندگی رضا میرکریمی، نمایشگاه عکس با موضوع فرش دستباف ایرانی، کارگاه آموزشی شناخت، نگهداری فرش دستباف و نمایش

فرش های دستبافت ایرانی با طرح ها و نقش های متفاوت از استان‌های مختلف کشور در ارسباران برگزار می شود.فیلم « فرش ایرانی»با مجموعه ۱۵ فیلم کوتاه در ۱۱۷ دقیقه از کارگردانان مختلف ایرانی به تهیه کنندگی رضا میرکریمی به روایت ویژگی های قالی ایرانی می پردازد.

این فیلم یکشنبه ۲۱ مرداد ساعت ۱۸ اکران و سپس با حضور سهیل رضایی روانشناس و منتقدسینما نقد و بررسی می شود.برگزاری کارگاه های آموزشی شیوه انتخاب، شناخت ، نگهداری، رفوی انواع فرش دستباف نیزسه شنبه ۲۳ مرداد ساعت ۱۷ با حضوردکتر مهدی ابراهیمی بخش دیگر این جشنواره است .همچنین در این جشنواره برنامه های ویژه ای نظیر کارگاه آشنایی با شیوه طراحی نقش فرش، تارو پود، دار قالی، گره و انواع طرح ونقش فرش دستبافت ایرانی و ابزار کاربردی در این صنعت برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.اختتامیه جشنواره «رج ورنگ» چهارشنبه ۲۴ مرداد ساعت ۱۷ با تقدیر تعدادی از کار آفرینان صنعت فرش دستباف ایرانی در ارسباران برگزار می شود.

نمایشگاه آثار عکس حسن اکبرنژاد در گالری شَلمان

نمایشگاه انفرادی عکس حسن اکبر نژاد با عنوان «حضور غایب» از ۲۶ تا ۳۱ مرداد در گالری شَلمان برگزار می شود.افتتاح این نمایشگاه جمعه ۲۶ مرداد ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه تا ۲۰ و ۳۰ دقیقه خواهد بود.علاقه مندان به دیدار از این آثار نیز می توانند همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ و ۳۰ دقیقه به گالری شَلمان به نشانی خیابان میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، شماره ۲۷ مراجعه کنند.

نمایش «این قصه را آهسته بخوان» در تماشاخانه مهر حوزه هنری نمایش «این قصه را آهسته بخوان» نوشته و کار مهدی نصیری تا ۲۶ مرداد هر روز از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه در تماشاخانه مهرحوزه هنری به روی صحنه می‌رود.به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «این قصه را آهسته بخوان» که در فضایی سیال روایت می شود توسط مهدی نصیری از داستان کوتاهی از مجموعه «ویران» نوشته ابوتراب خسروی اقتباس شده است و داستانی متفاوت و عاشقانه از زندگی یک زن و شوهر جوان را به روایت می‌گذارد.این نمایشنامه که برگزیده تولید متون

سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر نیز هست، توسط مهدی نصیری کارگردانی شده و بازیگران این نمایش را محمدرضا حیدری، فریبا امینیان و رضا جوشنی تشکیل می‌دهند.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: فارس
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۲۰:۰۳
منبع: روزنامه آفتاب یزد
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۵:۴۹
منبع: روزنامه شهروند
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۲:۲۰
منبع: ایرنا
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۰:۲۲
منبع: پارسینه
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۰:۱۲
منبع: ایسنا
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۰:۰۱
منبع: روزنامه خراسان
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۰:۲۹
منبع: ایران آنلاین
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۰:۱۶
منبع: آفتاب
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۳:۴۰
منبع: روزنامه ایران
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۲:۳۳
منبع: جام‌نیوز
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۸:۱۶
منبع: بولتن
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۵:۴۱
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۳۰
منبع: جماران
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۲:۳۷
منبع: فرارو
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۲:۳۰
منبع: خبر آنلاین
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۲:۱۲
منبع: بهار
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۲:۰۱
منبع: برترینها
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۱:۴۴
منبع: نسیم
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۰:۵۳
منبع: ایسنا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۰:۲۲
منبع: همشهری
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۰:۱۸
منبع: مهر
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۰:۱۶

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار