آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۲۲:۳۳
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18293687
امداد کتاب به شیوه کتابدار راز و جرگلان
امداد کتاب به شیوه کتابدار راز و جرگلان
امداد کتاب به شیوه کتابدار راز و جرگلان
به اشتراک بگذارید:برادرش بعد از مرگ پدر یک کتابخانه خانگی راه انداخت. کتاب‌های ژول ورن و بقیه کتاب‌های نوجوانانه را می‌خرید، برایشان کارت عضویت درست می‌کرد و کتاب‌ها را بهشان امانت می‌داد. با همین خاطره، ایده راه‌اندازی کتابخانه‌های خانگی به ذهن رحمت‌الله دهش رسید. جوان 31 ساله‌ای که در بجنورد به دنیا آمده و پدرش اهل جرگلان خراسان شمالی است و گروهی تشکیل داده که تلاش می‌کنند کتاب به مناطق محروم این استان برسانند.
قصه گروه شما از کجا شروع شد؟
3 سال پیش با دوستانم فکر کردیم چطور می‌توانیم تأثیرگذار باشیم. شروع کردیم به ترویج کتابخوانی و برای مدارس مناطق راز و جرگلان کتاب جمع کردیم. در بخش جرگلان کتابخانه‌ای نبود جز اندکی کتاب‌ مذهبی پراکنده. بعد از تجهیز 6 کتابخانه تصمیم گرفتیم کتابخانه‌های خانگی راه بیندازیم. به کسی که علاقه داشت کتاب می‌دادیم تا با بقیه خانواده آن را بخوانند.
فقط برای بزرگ‌تر‌ها؟
نه همه گروه‌های سنی. تمرکزمان روی کودکان و نوجوانان بود اما الان به بزرگ‌ترها هم کتاب‌های مرتبط با فضای روستایی و کسب و کار می‌دهیم تا درباره توسعه روستایی و مشکلات‌شان گفت‌و‌گو کنند. کتابدارها برای کودکان و نوجوانان هر هفته نشست برگزار می‌کنند و براساس مفاهیم کتابی که می‌خوانند بازی می‌کنند یا نمایش اجرا می‌کنند.
کتاب‌ها  چطور به دستتان می‌رسد؟
بیشترشان اهدایی از استان‌های مختلف است. نهاد کتابخانه‌ها هم گاهی کمک‌مان می‌کند. بعضی وقت‌ها هم در کانال شهر بجنورد درخواست کتابی می‌دهیم و مردم سریع آن را به دست‌مان می‌رسانند.
 چند کتابخانه راه انداخته‌اید؟
بیشتر از 20 کتابخانه داریم که
300 دانش‌آموز و 100 جوان عضو‌شان هستند. کنار این کار سعی می‌کنیم بچه‌ها را به ادامه تحصیل ترغیب کنیم مخصوصاً دختران بازمانده از تحصیل. تا‌به‌حال گروه‌مان توانسته چند دختر را به مدرسه برگرداند.
اعضای گروه چند نفرند؟
حدود 20 کتابدار داریم که بعضی از آنها دانشجو هستند و تابستان به اینجا آمده‌اند تا به ما کمک کنند.
اینکه خودتان اهل این منطقه هستید دلیل حضور گروه در راز و جرگلان است؟
ما فکر کردیم همزبانی‌مان در استقبال مردم مؤثر است. جرگلان منطقه ترکمن‌نشین است و بسیاری از مردم بعد از تمام شدن مدرسه فارسی را از یاد می‌برند اما حالا با کتاب خواندن خودشان می‌گویند فارسی‌مان می‌ماند.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار