آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۲۲:۴۱
منبع: ابنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18293910
مقام امامت، برتر از مقام نبوت
مقام امامت، برتر از مقام نبوت
حضرت ابراهیم (ع) که پیامبر خدا بود، پس از سربلندی در آزمایشهای بزرگی که عظمت مقام و شخصیت او را مشخص ساخت و ارزش وجود او را آشکار کرد، به مقام امامت رسید. از اینجا واضح است که مقام امامت برتر از مقام نبوت است.
به اشتراک بگذارید:

خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:

همزمان با نزدیک شدن به ایام حج ابراهیمی، سلسله عکسها و مطالب " از مسجد الحرام (#من_المسجد_الحرام) " درباره حضرت ابراهیم(ع) که بنیانگذار این مناسک پرشور و پر محتوا خوانده می شود، به خوانندگان ابنا تقدیم می گردد:

            


خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

وَإِذِ ابْتَلَىٰ إِبرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي قالَ لَا يَنَالُ عَهدِي الظَّالِمِين.

(به خاطر آورید) هنگامی که خداوند، ابراهیم را با وسایل گوناگونی آزمود؛ و او به خوبی از عهده این آزمایشها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پیشوای مردم قرار دادم!» ؛ ابراهیم عرض کرد: «از دودمان من (نیز امامانی قرار بده!)» خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمکاران نمی‌رسد! (و تنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند، شایسته این مقامند)».

سوره بقره(2) ، آیه 124

          

تفسیر نمونه:
این آیه از مهمترین فرازهاى زندگى ابراهیم (علیه السلام) ــ یعنى از آزمایشهاى بزرگ او و پیروزی اش در این آزمایش ها ــ سخن مى گوید؛ آزمایشهائى که عظمت مقام و شخصیت ابراهیم را کاملا مشخص ساخت و ارزش وجود او را آشکار کرد.
هنگامى که آن حضرت از عهده این آزمایش ها برآمد، خداوند مى باید جایزه اى به او بدهد. فرمود: "من تو را امام و رهبر و پیشواى مردم قرار دادم".
حضرت ابراهیم(ع) تقاضا کرد که از دودمان من نیز امامانى قرار ده تا این رشته نبوت و امامت قطع نشود و قائم به شخص من نباشد.
خداوند در پاسخ او فرمود: "پیمان من، یعنى مقام امامت، به ظالمان هرگز نخواهد رسید". یعنی تقاضاى تو را پذیرفتم، ولى تنها آن دسته از ذریه تو که پاک و معصوم باشند شایسته این مقام هستند.

.........................
پایان پیام/ 101

سلسله عکس نوشت های #من_المسجد_الحرام درباره شناخت حضرت ابراهیم(ع) :
1. ابراهیم یک امت بود
2. ابراهیم به مقام امامت، برتر از مقام نبوت، رسیده بود


مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار