آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۲۳:۴۶
منبع: پارس
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18294650
نخستین خواننده مقام «نوایی» درگذشت
نخستین خواننده مقام «نوایی» درگذشت
مراد علی سالار احمدی به علت عارضه قلبی مدتی در بیمارستان بستری بود که بعد از مدتی مرخص شد و در نهایت شب گذشته، 20 مرداد ماه در بیمارستان تربت جام از دنیا رفت.
به اشتراک بگذارید:
به گزارش پارس نیوز، 

علی مغازه‌ای ـ پژوهشگر موسیقی اقوام، با اعلام این خبر گفت: این هنرمند به دلیل عارضه قلبی مدتی در بیمارستان بستری بود که بعد از مدتی مرخص شد و در نهایت شب گذشته، ۲۰ مرداد ماه در بیمارستان تربت جام از دنیا رفت.

او اعلام کرد: مراد علی سالار احمدی متولد سال ۱۳۱۳ و اولین خواننده‌ای بود که مقام نوایی با صدای او ثبت و ضبط شد. این هنرمند از نسل خوانندگان قدیم تربت جام و حافظ و میراث‌دار مقام‌ها و نغمه‌های دیرین منطقه شرق خراسان بود.

دبیر هنری فستیوال آینه‌دار افزود: این هنرمند با استادان بزرگانی چون مرحوم نظر محمد سلیمانی، مرحوم نور محمد درپور، مرحوم غلامعلی پور عطایی، مرحوم ذوالفقار عسکریان، سرور احمدی، همراهی و همخوانی کرده بود.

مغازه‌ای با بیان اینکه سالار احمدی از سال ۱۳۵۳ به واسطه پژوهش‌های فوزیه مجد ـ پژوهشگر موسیقی اقوام ـ به جامعه هنری و موسیقی معرفی شد، ادامه داد: مقام نوایی اولین بار با صدای او توسط فوزیه مجد ثبت و ضبط و توسط آقای مسعودیه آوانگاری شد که در کتاب موسیقی تربت جام نیز منتشر شده است.

این پژوهشگر موسیقی اقوام گفت: این خواننده، زاده و بزرگ شده تربت جام بود که قبل از انقلاب در فستیوال‌های بزرگی چون جشن هنر شیراز اجرا کرد و درخشید. بعد از انقلاب نیز سال‌ها از او خبری نبود. آخرین اجرای او در سال ۱۳۹۲ با همراهی ذوالفقار عسگریان و غلامحسین غفاری در فستیوال آینه‌دار ضبط و منتشر شده است.

مراد علی سالار احمدی جلسه شورای ارزشیابی هنرمندان و نویسندگان کشور که در تیر ماه امسال برگزار شد، در حوزه تخصصی آواز محلی خراسان درجه یک هنری که معادل دکترا هست، دریافت کرد.


انتهای پیام/

منبع خبر : ايسنا
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: روزنامه ایران
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۲:۳۳
منبع: پول نیوز
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۰:۱۸
منبع: ایران آنلاین
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۷:۴۶
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۷:۲۰
منبع: افکار
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۶:۴۸
منبع: پارس
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۶:۳۸
منبع: دانا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۶:۳۷
منبع: ایرنا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۶:۲۷
منبع: تسنیم
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۱۳:۳۸

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار