آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۰۰:۰۶
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18294943
قصه و فضاسازی در «بی‌وزنی» کاملاً با «جاودانگی» متفاوت است
قصه و فضاسازی در «بی‌وزنی» کاملاً با «جاودانگی» متفاوت است
به اشتراک بگذارید:

مهدی فرد قادری که با فیلم پلان-سکانس «جاودانگی» در جشنواره‌های داخلی و خارجی درخشید، این بار به سراغ فیلم «بی وزنی» رفته است.
او در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره «بی وزنی» گفت: در حال حاضر تدوین این فیلم به اتمام رسیده و مراحل فنى فیلم به زودى آغاز مى‌شود.
فرد قادری در پاسخ به این سوال که فیلم جدیدش به لحاظ فرم و محتوا تا چه اندازه به «جاودانگی» نزدیک است، بیان کرد: فیلم از لحاظ فرم پلان‌های طولانی دارد و از این نظر در راستای «جاودانگی» است، اما قصه و فضاسازی آن کاملا متفاوت است. بستر قصه در «جاودانگی» یک پلان بودن بود، اما در «بی‌وزنی» قصه و فرم با هم جلو می‌روند. فضای کار صرفا فرمالیستی نیست و قصه گوست.
این کارگردان جوان همچنین درباره داستان فیلم افزود: ماجراى اصلى فیلم در یک شب عروسی اتفاق می‌افتد و بر روابط بین زن‌هاى مختلف قصه تمرکز دارد. همیشه دوست داشتم قصه‌اى زنانه را بسازم چرا که پیچیدگى روابط آن‌ها بسیار جذاب و البته غیر قابل پیش بینى است. وی همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد فیلم از فضای جادویی برخوردار باشد، عنوان کرد: این جهان ذهنى من است . با اینکه در قصه روابطی را تعریف می‌کنیم که در جامعه وجود دارد اما در تمام جزئیات فیلم تلاش کردم تا مرز دیوانگى برویم! در نتیجه «بی‌وزنی» فیلمى رئالیستی-اجتماعى نیست. انتخاب این لوکیشن عجیب هم در راستاى همین هدف بود.  دو سال قبل در «جاودانگی» این تلاش را کردم از رئالیسم جادویی استفاده کنم. در حال حاضر در «بی‌وزنی» با استفاده از  لوکیشن، نوع بازی‌ها، گریم، جابه‌جایی زمانی، روایت و تغییر فصل در شب و روز تلاش کردم این اتفاق رخ دهد و این فضاسازی انجام شود. در واقع تلاش شد جهانى متفاوت از جهان روزمرگی ساخته شود، هرچند المان‌هاى آن از جهان واقعى نشات مى‌گیرد.
فردقادری در ادامه درباره تجربیاتی که از «جاودانگی» به دست آورده است، اظهار کرد: زمانی که «جاودانگی» اولین حضورهای بین‌المللی خود را پشت سر می‌گذاشت مشغول نگارش قصه «بی‌وزنی» بودم. در این فاصله بازخوردهایی دریافت کردم که بسیار در کار به من کمک کرد. اول اینکه مخاطبان خارجی می‌گفتند کاراکترهای زن قصه نسبت به کاراکترهای مرد جذابیت بیشتری دارند با اینکه قصه «جاودانگی» قصه یک مرد بود. دوم اینکه در داخل و خارج از کشور مخاطبان از اینکه فیلم طولانی بود احساس خوشایندی نداشتند، حتی کسانی که فیلم را دوست داشتند ابراز کردند اگر زمان آن کوتاه‌تر بود بر جذابیت فیلم افزوده می‌شد، در نتیجه «بی‌وزنی» با زمان کمتری تولید شده و 105 دقیقه است. نکته سوم این بود «جاودانگی» براى بسیارى از تماشاگران بیش از حد پیچیده آمده بود و این حجم از پیچیدگی گاهى می‌تواند تبدیل به یک نکته منفی شود. به همین دلیل سعی کردم «بی‌وزنی» روایت غیرخطى ساده‌ترى داشته باشد، هرچند کمى پیچدگى فرمى همیشه لازم است!

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار