آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۰۰:۱۶
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18295044
خالق سمفونی رنگ‌ها
خالق سمفونی رنگ‌ها
شاعرانگی در تئاتر جز با خلق تصاویر شاعرانه و صور خیال میسر نمی‌شود و سرآمد و شاید آغازگر این شاعرانگی در تئاتر ایران بی‌شک دکتر علی رفیعی است.
به اشتراک بگذارید:

ایران آنلاین /توجه ویژه او به ترکیب ‌بندی و تونالیته عناصر بصری موجود در صحنه و تسلطی که به ابعاد و پرسپکتیو صحنه دارد، رفیعی را به خالق تصویری‌ترین نمایش‌های تاریخ تئاتر ایران تبدیل کرده‌است. تصاویری که علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در خلق فضا و جهان ذهنی کاراکترهای نمایش‌هایش دارد. در اغلب آثار دکتر رفیعی، رفت و آمدی دائمی میان دنیای واقعی و خیالی کاراکترها در جریان است. از جامه‌داری در گرمابه‌ای در عصر ناصری در نمایش «کابوس‌ها و خاطرات یک جامه دار از زندگی و قتل امیر کبیر» تا آغامحمد خان قاجار و کابوس‌ها و عقده‌هایش در نمایش «شب روباه»؛ و از استیصال و فروپاشی شاهزاده‌ای اشرافی در نمایش «شازده احتجاب» تا روایت عشق پر حرمان و  خانمان سوز زلیخا در نمایش «در مصر برف نمی‌بارد». در اجراهای رفیعی است که ما کابوس‌ها، حسرت‌ها و رؤیاهای آنها را  روی صحنه می‌بینیم و از طریق شناخت آنها به دنیای واقعی‌شان نزدیک می‌شویم. اما برای ورود به جهان ذهنی آدم‌ها و به تصویر کشیدن کابوس‌ها و رؤیاها چه چیزی قدرتمند تر از رنگ‌هاست؟ مگر جز این است که تنها در خیال آدم‌ها، جهان به این رنگارنگی است؟

بُعد دیگر آثار رفیعی که او را از دیگران متمایز می‌کند و او را در کنار بزرگی مانند بهرام بیضایی بر مسند تئاتر متفکر ایران می‌نشاند، توجه به تاریخ است و نسبتی که با اکنونیت ما دارد. او نه تعریف‌کننده تاریخ که تفسیرکننده آن است. تفسیری که از یک بستر تاریخی، به امروز ما نقب می‌زند. در واقع او در آثارش راوی قدرتمند تسلسل و تکرار تاریخ است.
در خبرها آمده که قرار است در هجدهمین سال جشن حافظ از او به پاس یک عمر فعالیت هنری تقدیر به عمل آید. تقدیر از مردی که جهان رنگهایش هیچ قرابتی با دنیای خاکستری دور و برمان ندارد. تقدیر از مردی که فضای خشک و  بی‌رنگ و لعاب و فاقد ابتدایی ترین اصول زیبایی شناسی بصری  نمایش‌ها و فیلم های امروز، بیش از پیش به نقاشی‌های چشم نوازش در قاب دوربین و صحنه تئاتر نیاز دارد. اویی که به گفته خویش حتی اگر در جهنم هم اثری خلق کند آن را رؤیایی رنگ آمیزی می‌کند.
حال سه چهارسالی از آخرین اجرایش می‌گذرد و ده سالی از آخرین فیلمش. کاش با خبر بزرگداشت و قدردانی از بیش از نیم دهه حضورش در سطح عالی هنر این کشور، خبری از به روی صحنه رفتن  نمایشی تازه از او یا ساخت فیلم سومش شنیده شود. فیلمی که پیشتر وعده‌اش را داده است و قرار است تبدیل شود به سمفونی رنگ‌ها. آقای دکتر رفیعی! ما برای شنیدن این سمفونی روح افزا  به گوش جان، سراپا منتظریم.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار