آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۰۲:۲۹
دسته: سیاسی-اقتصادی
کد خبر: 18296608
نگران خروج کالاهای اساسی از کشور هستیم
نگران خروج کالاهای اساسی از کشور هستیم
به اشتراک بگذارید:

دیروز یک نگرانی دیگر از سوی نماینده شیراز بر نگرانی‌های اقتصادی نمایندگان و اقتصاددانان افزوده شد و آن نگرانی به‌خاطر احتمال انتقال کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه به‌دلیل نرخ پایین آنها بود. نماینده شیراز در پاسخ به سوالی در مورد احتکار کالا در کشور، با بیان اینکه در حال حاضر انبار‌ها و فروشگاه‌های ما پر است و میزان موجودی کالا‌های ضروری کشور برای کف مصرف کافی است، گفت: نگرانی ما از این بابت است که، چون قیمت کالا‌های ما ارزان‌تر از کشور‌های همسایه است این کالا‌ها به‌صورت رسمی و غیررسمی به این کشور‌ها انتقال یابد و ما ۶ ماه آینده با مشکل روبه‌رو شویم، زیرا مردم با گرانی کالا‌ها ممکن است کنار بیایند، اما با نبود کالا در بازار نمی‌توانند کنار بیایند و موجبات اعتراض مردم فراهم می‌شود، بنابراین باید مراقبت‌های لازم در این زمینه ایجاد شود. فرج‌ا... رجبی بیان کرد: البته اتفاقات اخیر چند فرصت طلایی برای ما ایجاد کرد که تک‌نرخی شدن نرخ ارز و تعامل بیشتر با بخش خصوصی برای ورود کالا‌ها از جمله این فرصت‌هاست که البته بهره‌گیری از این فرصت‌ها نیاز به مدیریت جسورانه و شجاعانه دارد.

به مصلحت؟ نه!

این نماینده طرح سوال در این مقطع را مناسب نمی‌داند و در پاسخ به سوالی در مورد نبود نام نمایندگان شیراز در لیست امضا‌کنندگان سوال از رئیس‌جمهور، تاکید کرد: همان‌طور که طرح سوال در مجلس جز حقوق نمایندگان است عدم‌ سوال نیز جز حقوق آنها محسوب می‌شود، همه کسانی که به شرایط مملکت وافق هستند می‌دانند که چقدر از مشکلات موجود به دولت برمی‌گردد و چقدر از مشکلات ربطی به مجموعه دولت ندارد، بنابراین در این شرایط که مقام معظم رهبری نیز بر اتحاد قوای سه‌گانه تاکید دارند به‌لحاظ سیاسی و منطق شرایط کنونی، ترجیح دادیم که در طرح سوال از رئیس‌جمهور شرکت نداشته باشیم. نماینده شیراز در پاسخ به سوالی در مورد لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها، با بیان اینکه این لایحه در مجلس رد شد و رویکرد عمومی مجلس عدم موافقت با تفکیک وزارتخانه‌هاست، تصریح کرد: در واقع عملا ادغامی در وزارتخانه‌ها صورت نگرفته و با کنار هم قرار دادن دوتا تشکیلات ایجاد مشکل کرده‌ایم تنها صرفه‌جویی که با ادغام این وزارت‌ها انجام شده استفاده از یک وزیر برای این وزارتخانه‌ها بوده است. وی با بیان اینکه جای سوال است که برای استان‌هایی مثل یزد، اصفهان و فارس که مزیت گردشگری دارند ساختار فعلی سازمان میراث فرهنگی می‌تواند موثر و پاسخگو باشد و آیا نباید برای این استان‌ها تشکیلات چابک‌تری ایجاد شود؛ تاکید کرد: برای میراث فرهنگی و گردشگری نیازمند تشکیلات چابک، جدید، به‌روز و توانمند هستیم، بنابراین باید بازسازی تشکیلاتی انجام شود. باید بستر‌های جدید در این حوزه ایجاد کنیم و در بخش گردشگری و سرمایه‌گذاری بخش‌نامه‌ها به‌صورت خوانا بازنویسی شود که از این طریق به جذب سرمایه‌گذاری در این بخش کمک شود.

بازاری دیگر

فرج‌ا... رجبی با بیان اینکه ما نتوانستیم برای ۱۵۰۰‌میلیارد تومان سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها بازاری تعریف نکردیم و مردم را به بهر‌ه‌خواری عادت داده‌ایم، گفت: باید بازار مسکن فعال شود تا صنایع وابسته به بخش مسکن نیز فعال شوند امروز خیلی از کارخانه‌های ما با مشکل نقدینگی روبه‌رو نیستند بلکه انبار‌های آنها تا سقف پر از موزاییک، کاشی، مصالح ساختمانی و... است، ولی بازاری برای فروش آنها ندارند.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار