آن چه دیگران هم اکنون میخوانند؟
هم اکنون دیگران چه میخوانند؟ ×
۰۸:۵۷
دسته: فرهنگی
کد خبر: 18298949
جشنواره‌ای برای یادآوری!
جشنواره‌ای برای یادآوری!
به اشتراک بگذارید:

قانون-چندين سال است كه فصل تابستان با برگزاري جشنواره فیلم کودک و نوجوان گره خورده و بحث سینمای کودک و آینده‌ای که برای آن متصور است، به موضوع میزگردها و نشست‌ها بدل شده است؛ فرصتی برای بیان هزار چرایی که سال‌هاست پاسخی برای آن نیافته‌ایم.
به گزارش قانون، این جشنواره كه از سال ۶۱ تاکنون، در دو بخش داخلی (فیلم‌های سینمایی) و بین‌الملل (فیلم‌های انیمیشن) برقرار است، امسال نیز سی‌ و يكمين دوره خود را از 8 تا 14 شهريور به دبيري عليرضا رضاداد، در اصفهان برگزار خواهد كرد. هرچند در سال‌هاي اخير و در فصل گرم سال ، زاينده رود كه يكي از پايه‌هاي زندگي‌بخش اصفهان است، به خشكي گراييده اما جشنواره كودك شايد بتواند اين شهر تاريخي و زيبا را به جريان انداخته و علاوه بر فراهم کردن کارزاری برای معرفی فیلم‌هایی که کمتر مجالی برای نمایش و دیده شدن می‌یابند، فرصتی برای طرح چراهایی باشد که باید در این موقعیت به آن پرداخته شود.اینکه چرا سینمای کودک در سال‌های اخیر در بین مخاطبان کمرنگ شده است و رد چنداني از آن‌ها بر پرده‌های نمایش سینماهای کشور نمی‌بینیم؟ آنچه واضح است،این مراسم حداقل درسال‌هاي اخير،چيزي جز نمایش نامدیریتی‌ها وناتوانی‌های متولیان غیرمتخصص سینما در اداره و احیای سینمای کودک و جشنواره موسوم به کودک و نوجوان در چنته نداشته است،چراکه این مراسم درشرایطی توسط فارابی و دست اندرکاران این محفل و زیر نظرسازمان سینمایی برگزار می‌شود،که خود آن‌ها و قبلی‌ها به علت ندانم کاری و اهمال وغفلت و بی کفایتی، مسبب توقف تولید و رکود این سینمای مظلوم و جشنواره آن، بیکاری، بی انگیزگی و انزوای سازندگان فیلم‌های کودک و نوجوان و ناا‌میدی مخاطبان از داشتن سینمای ویژه خودشده‌اند.امسال هم درمقابل چشم‌های منتظرکودکان ونوجوانان کشورکه سال‌هاست، درحسرت تماشای فیلم‌های مناسب، احیا و رونق سینما و جشنواره کودک و نوجوان هستند،اين جشنواره بهانه‌اي شده براي پرداخت دوباره به اين موضوع فراموش شده تا شايد دوباره شاهد رونق سينماي كودك در كشور باشيم.

روزهاي طلايي سينماي كودك و سرآغاز جشنواره

شروع جشنواره فیلم کودک و نوجوان که امسال در آستانه سی و يك سالگی قرار دارد،در سال 61 و همزمان با دوران طلایی سینمای کودک در ایران بود. دوره ای که کودکان ایرانی سرگرمی‌ای به‌جز برنامه های محدود کودک در تلویزیون و اکران فیلم‌های کودکان در سینماها نداشتند و خبری از شبکه های مختلف برای خردسالان، کودکان و پخش برنامه های 24 ساعته و دی وی دی انواع کارتون‌های روز دنیا نبود. در چنین شرایطی حال و روز سینمای کودک خوب و فروش فیلم ها پر رونق بود و جشنواره فیلم کودک هم رویدادی بسیار مهم محسوب می شد. در سال های اخیر اما این جشنواره بیشتر شبیه یک یادآوری مهم است . یادآوری این مطلب که سینمای کودک را باید جدی گرفت و اینکه کودکان ایرانی هر چقدر هم علاقه‌مند به فیلم‌های پر زرق و برق روز دنیا باشند، هنوز هم از فیلم‌های خوب وطنی استقبال می‌کنند و به فیلم‌هایی که با فرهنگ ایرانی و اسلامی مطابقت داشته باشد، نیاز دارند. جشنواره بین المللی کودک اصفهان در کنار تمام ضعف‌هایش مزيت‌هايي هر چند كوچك برای گونه کودک و کلیت سینمای ایران دارد كه در ادامه به آن خواهيم پرداخت. امید است این جشنواره به روزهای اوج خود بازگردد و محلی باشد برای معرفی فیلم های خوب ایرانی برای کودکان سراسر جهان.

كودكان در جايگاه داور

از نکات قابل تحسین در جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان، حضور داوران در رده سنی کودک است .حضور این کودکان در کنار شور، شعف و طراوتی که به جشنواره می‌دهد سنگ محک بسیار خوبی برای فیلم‌های عرضه شده نیز است. فیلم‌های بسیاری با محوریت کودکان ساخته می‌شوند و در این جشنواره به نمایش در می‌آیند اما در واقع کوچک‌ترین ربطی به دنیای شاد و ذهنیت ساده و پاک کودکان ندارند.

فیلم‌هایی که اگر چه بازیگران آن‌ها کودک هستند و درباره کودکان ساخته شده‌اند اما برای کودکان نیستند و جذابيتی برای کودکان و حتی نوجوانان ندارند . داوران کودک و نوجوان چنین فیلم‌هایی را نمی‌پسندند و جوایز و پروانه‌های‌شان را نثار فیلم‌هایی می‌کنند که برای آن‌ها ساخته شده باشد. به این ترتیب حضور فیلم‌های کودکانه که با دنیای شاد و بي شيله پيله کودکان و نوجوانان همسو باشند، مورد تشویق بیشتری قرار می‌گیرند و اين به نوبه خود اتفاق مثبتي است كه در چند سال اخير شاهد آن هستيم.

نصف جهان،پايگاه جشنواره

بیشتر فستیوال‌های مهم دنیا بيشتر با نام شهرهای‌شان شناخته می‌شوند و در واقع به‌ نوعی معرف شهر و جاذبه‌های گردشگری شهر محل برگزاری جشنواره نیز هستند.

فستیوال‌های معتبری مانند کن، ونیز، برلین و کارلووی واری . جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوانان ایران هم در همه جا با نام شهر زیبای اصفهان ،پایتخت فرهنگی ایران شناخته می‌شود. از 27 دوره جشنواره کودک و نوجوان 6 دوره آن در تهران، چهار دوره در همدان و 15 دوره آن در اصفهان برگزار شده است. به جز سال‌های ابتدایی شروع کار این جشنواره و چند سالی که جشنواره بنا به دلایلی عجیب در همدان برگزار شد، همواره اصفهان، این شهر تاریخی و زیبا میزبان جشنواره بین‌المللی کودک بوده است.

ملاک برگزاری یک جشنواره، فقط برگزاري آن نيست، بلکه بايد به اين نكته مهم اهميت داده شود که مي‌توان جنب و جوش و شادی يك جشنواره را به شهر میزبان منتقل كرد و مردم، مسئولان، شهرداری و مقامات آن شهر مي‌توانند در برگزاری جشنواره سهیم باشند و مهمانان این جشنواره‌ها نیز در کنار تماشای فیلم‌ها و استفاده از برنامه‌های فرهنگی جشنواره‌ها از گشت و گذار در شهر محل برگزاری نیز لذت ببرند وعرفی فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری محل برگزاری فستیوال‌ها یکی از اولویت های شاخص خود جشنواره باشد . با برگزاری جشنواره بین‌المللی کودک در شهر اصفهان و برنامه‌ریزی برای بازدید مهمانان از جاذبه‌های توریستی این شهر، حالا دیگر اصفهان به نماد این جشنواره تبدیل شده است.

جشنواره سي و يكم و آغاز رقابت

به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، اسامی فیلم‌های کوتاه در دو بخش رقابتی داستانی و پویانمایی سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اعلام شدند.

اسامی این فیلم ها به شرح زیر است:

الف - فیلم‌های کوتاه داستانی (رقابتی)

Foot Steps رد پا_محصول کانادا

Just Go فقط برو_محصول لتونی

Fish ماهی_ محصول اسپانیا

The Man who built dragons_مردی که اژدها می‌ساخت  محصول اسپانیا

Bui_بوی محصول ایسلند

Litterbugs_آشغال ریزها، محصول انگلستان

Splinter _خُرد شدن، محصول ترکیه

ب- فیلم های کوتاه پویانمایی (رقابتی)

New Toy اسباب بازی جدید _محصول برزیل

The King of the market_پادشاه بازار،محصول سوئیس

Corky_چوب پنبه‌ای، محصول لهستان

My Second Eye_چشم دوم من، محصول مشترک کشورهای آلمان، اردن و فلسطین

City of Memories_شهرخاطره‌ها، محصول دانمارک

Arian’s Sky _آسمان آرین، محصول کانادا

Dark Dark woods_جنگل تاریك تاریک، محصول فرانسه

همچنين اسامی فیلم‌های سینمایی بخش رقابتی سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان نيز به شرح زير است:

الف - فیلم های سینمایی

۱)My Giraffe_زرافه من، محصول آلمان، بلژیک، هلند

2)The Witch Hunter_شکارچیان جادوگر، محصول صربستان

۳ )The Seen and unseen _دیده و ندیده، محصول اندونزی

۴) The night I swam _شبی که شنا کردم، محصول فرانسه و ژاپن

۵) The last Warrior_آخرین جنگجو، محصول روسیه

۶) Home خانه، محصول کره‌جنوبی

۷) The peppercorn and the curse of the black king _فلفل و نفرین پادشاه سیاه، محصول آلمان

۸) Hero Steps_تا قهرمانی، محصول کلمبیا

۹) Summer Children_بچه‌های تابستان، محصول ایسلند و نروژ

۱۰ )Kishan_کیشان، محصول هند

۱۱ )Alone_تنهامحصول فرانسه

۱۲)Casper and Emma: Go Hiking _کسپر و اِما،محصول نروژ

۱۳) Wendy _وِندی، محصول آلمان

۱۴Children of Genghis (_فرزندان چنگیز،محصول مغولستان

۱۵) Little Spirue _قهرمان کوچک، محصول بلژیک

اسامی فیلم‌ های سینمایی ایرانی بخش رقابتی و همچنین فیلم‌های نمایش‌ ویژه بین‌الملل متعاقبا اعلام خواهد شد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار