advs
منبع: آفتاب
دسته: دسته بندی نشده
کد خبر: 6981247
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۲۳:۴۳

صالحی: برجام فتح‌الفتوح نیست، اما قطعا ترکمانچای هم نیست/ بی‌انصافی‌ها در خصوص عملکرد دولت زیاد است

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به گشایشی که برجام ایجاد کرده، گفت: متاسفانه برخی مدام تلاش می‌کنند تا دستاوردها را انکار کنند، افکار عمومی باید بداند که برجام فتح الفتوح نیست، اما قطعا ترکمانچای هم نیست.
main-image
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر صالحی که در سی و دومین نشست شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی سخن می گفت افزود: برخی می گویند برجام همه چیز را از جمله صنعت غنی سازی را به باد داد. واقعیت این است که آیا برجام غنی سازی را متوقف کرد؟ آب سنگین را متوقف کرد؟ تحقیق و توسعه را متوقف کرد؟ خرید نیروگاه را متوقف کرد؟ اکتشاف و استخراج را متوقف کرد؟ چه چیز را متوقف کرد؟ پاسخ همه این سوالات نه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید براینکه ایران از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا امضای برجام، 550 تن کیک زرد داشته است گفت: تنها در همین یک سال 384 تن به کیک زرد ما اضافه شده است. از خارج 384 تن کیک زرد آوردیم. 900 تن دیگر قرارداد بسته ایم. حتی اگر شرایط فعلی هم تغییر کند، شرایط جدید چیز دیگری است و ما از موضعی متفاوت سخن خواهیم گفت.

دکتر صالحی در ادامه گفت: تحولاتی که پس از برجام در حوزه نفت رخ داد بسیار گویا است. ما حدود 1 میلیون بشکه با میعانات می فروختیم الان 3 و نیم میلیون بشکه می فروشیم. هم نفت خام است و هم میعانات و فراورده های نفتی. یعنی 3 و نیم میلیون بشکه را با 1 میلیون مقایسه کنید. پولش را قبلاً نمی توانستیم بگیریم. الان می توانیم. کشتی های بازرگانی و نفتکش ما با تمام مسایل بیمه ای دارد کار می کند. بیمه کشتی ها میلیاردی و بسیار بالا است. 1 میلیاد و 2 میلیارد دلار است. کشتی ما باید در امارات لنگر می انداخت با لنج می رفتیم و آن را خالی می کردیم ولی الان مستقیم به ایران می آید. اینها اظهر من الشمس هستند. چرا برخی واقعاً بی انصافی می کنند. بله مشکلات هم داریم آمریکا مشکل ایجاد می کند. در تحریم های مالی بزرگ مشکل داریم. اما اگر قبل از برجام منفی 10 بودیم الان مثبت 70 هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر صالحی افزود: در مسئله ابعاد احتمالی نظامی (PMD) معجزه اتفاق افتاد. این مسأله اتهامی واهی بود. اتهامی بود که هیچ راهی برای خلاصی از آن نداشتیم. به یمن الطاف الهی این موضوع حل شد. قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل لغو شدند. خیلی کارهای دیگر هم مانده است. الان در خطر نیستیم. بلکه نسبت به آن وضعیت ترسیم شده مقداری عقب هستیم. ولی 60 تا 70 درصد راه را رفته ایم.


دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در بخش دیگری از این نشست به مباحث مربوط به اطلاع رسانی و روابط عمومی پرداخت و گفت: مقوله روابط عمومی یا public relations در دنیا جایگاه معتبر و مهمی دارد. مقداری که مرور می¬کردم از مقایسه روابط عمومی در خارج و داخل کشور به یک نکته رسیدم و آن اینکه روابط عمومی در خارج کارش روشن است و خیلی پیچیده نیست. وظیفه اش بیشتر عرضه کردن دستاوردهاست. در خیلی از موارد- شاید این کلمه درست نباشد- ولی کارشان یک نوع مارکتینگ فکری است . مارکتینگ به این مفهوم که فکر و دستاورد دولت را در این مفهوم به دیگران عرضه کنند. لذا آن مشکلاتی که ما داریم آنها ندارند. 
معاون رییس جمهور افزود: وقتی راجع به روابط عمومی در ایران فکر می کنیم، در می یابیم که واقعاً کارشان سخت است . شما می خواهید خدمات دولتی را به اطلاع افکار عمومی کشورمان برسانید که مشحون از مشکلات و شایعات و خیلی از ابهامات و اتهامات و بهتان های داخلی و خارجی است. این مقداری کار را مشکل می¬کند . چون افکار عمومی و کسی که می خواهد پذیرای کار و دستاورد شما باشد، بخصوص در چند سال اخیر که شبکه های اجتماعی هم رشد پیدا کرده اند، در فضایی زندگی می کند که اگر بخواهد صدای روابط عمومی را بشنود باید این صدا خیلی بلند باشد. در غیر اینصورت این صدا پژواکی نخواهد داشت. توجه کنید الان چقدر بد اخلاقی های سیاسی داریم که مختص این جناح و آن جناح نیست. متأسفانه اصلا رعایت مقررات و ضوابط مادی و معنوی کار را نمی کنیم. خیلی راحت بدون توجه به صحت و سقم و عواقب گفته ها، همه چیز را بر زبان جاری می کینم.

دکتر صالحی ادامه داد: طبق مقررات اگر کسی متهم است تا اتهامش روشن نشود علی القاعده نباید نامی و ذکری از آن شخص در مطبوعات بیاید. به صرف یک شایعه و صحبت می بینید که دیگر طرف جایی برایش نمی ماند که بخواهد از خودش دفاع کند. زیرا با همین صحبت ها محکوم شده و مجازات هم برایش در نظر گرفته اند. 
ایشان با بیان اینکه کار روابط عمومی ها واقعاً کار خیلی مشکلی است، گفت: در نظام های دیگر، افراد محدودیت ها، ضوابط و قیدهایی را پذیرفته اند. خارج از آن طرف های مقابل باید پاسخگو باشند و این را می دانند. لذا می خواستم بگویم که روابط عمومی در کشور ما بارش خیلی سنگین است. دست مریزاد می گویم که علیرغم این فشارها و محدودیت ها و این جو پر از ابهام، شما همچنان قدرتمندانه پیش می روید و مأیوس نمی شوید. علی القاعده باید همینطور هم باشد چون اگر شما هم مایوس بشوید، وضعیت بغرنجی بوجود می آید. می گویند وای به روزی که عقاب پر بریزد. 
دکتر صالحی با تاکید بر اینکه شایعات یکی از مشکلات کشور مان است که احساسی در مردم ایجاد می کند که با واقعیت همخوانی ندارد، به موضوع فساد در گروه ها و بخش های مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: وقتی اینها در جامعه به صورت خیلی وسیع مطرح می شود انتظار دارید احساس و برداشت جامعه و مردم عادی چه احساسی باشد. وقتی مردم عادی در جریان جزئیات نیستند، به گونه ای دیگر فکر می کنند و همیشه مسؤولین را در برج عاج می بینند. واقعاً مردم مقامات را تافته جدابافته ای می بینند حالا چه بخواهیم چه نخواهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر ساده زیستی بزرگان نظام افزود: زندگی رهبری معظم را ملاحظه کنید. رهبر یک کشور با تمام اختیاراتی که دارد، چگونه ساده زندگی می کند. در چنین فضایی شما اتفاقات را بیان می کنید. ممکن است موردی هم نابجا بوده باشد ما نمی گوییم نادرستی و نقص نیست ولی آنچنان تعمیم می دهیم که همه را دربرمی گیرد. استثنائاً خلافی یک جایی هست . مثلا فرض کنید یکی از اقوام بنده خلافی کرده باشد بنده که ضامن فرزندان و اخوان و بستگان نیستم. خداوند متعال می فرماید وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرَی، هر کس مسؤول کار خودش است. با این کارها احساس فساد و انتشار و جاافتادن آن در مردم شکل می گیرد. اما واقعیت فساد چقدر است؟ آیا آن مقداری که این احساس ایجاد شده، هست؟ آماری را برای من ذکر کردند می گویند احساس فساد در کشور 77 درصد است و واقعیت فساد 11 درصد است. یعنی احساس فساد 7 برابر واقعیت است به خاطر اطلاع رسانی کاذبی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد.

ایشان تاکید کرد: حالا روابط عمومی می خواهد این وضعیت را اصلاح کند؟ این امر غیر ممکنی است شما در برابر یک سونامی قرار گرفته اید چطور می خواهید با آن مقابله کنید؟ مخصوصاً از شما که در بدنه دولت هستید، انتظار زیادی دارند. می گویند "گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری".هر گاه چنین مسایلی پیش می آید اولین کسانی که تحت فشار قرار می گیرند، دوستان ما هستند. موضوع دیگر احساس امنیت است. الان انصافاً امنیت کشور ما فوق العاده است. این احساس امنیت را باید قدر بدانیم. برای روشن شدن موضوع اصلا راجع به عراق و افغانستان حرف نمی زنم. راجع به ترکیه می گویم. 77 درصد هتل های ترکیه خالی است. می گویند در ترکیه مردم با ترس و لرز بیرون می روند. این احساس امنیت را بعضی طوری تعریف می کنند که گویی ترامپ آمده و قرار است حتماً چیزی رخ بدهد. البته اینکه نظام و دولت باید حواسش جمع باشد و ارتش و نیروی انتظامی و اطلاعاتی باید آمادگی داشته باشد، امری مسلم است اما باید احساس امنیت را تقویت کنیم.

دکتر صالحی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ما بحث تعریف ملت و دولت را خوب تبیین نکرده ایم. دولت و حکومت یعنی کشور. یعنی کسانی که منتخب مردم هستند و کشوری را باید اداره کنند. دولت یعنی ایران و اداره ایران. می گویند اینقدر نپرسید کشور برای شما چه می تواند بکند از خود بپرسید شما برای کشور خود چه می توانید بکنید. یعنی تک تک آحاد ملت ما نسبت به کشورشان مسؤول هستند. الان دولت در اذهان ما بگونه ای جا افتاده و ترسیم شده است که عده ای خدمتگزار در مسئولیت ها هستند که واقعاً هم خدمتگزار هستند. همه دولت ها را عرض می کنم من توفیق داشته ام از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز در جریان مسائل بوده ام. بنده شهادت می دهم هیچ دولتی بجز آن اولی که ملت تکلیفش را روشن کرد، قصد کوتاهی نداشته است. البته در خدمت کردن طرز فکر فرق می کند. عدالت اجتماعی را هر کس یک طوری می بیند. یکی معتقد است تولید ایجاد کنیم از نتیجه تولید معیشت را بالا ببریم. یکی می گوید اول باید آب و برق روستاهای دور افتاده را تأمین کنیم. اینها دیدگاه های اقتصادی و اجتماعی مختلف است. اما با وجود اینها همه دولتها واقعاً قصدشان خدمت بوده است. قطعاً در این خدمت رسانی اشتباه داشته و کوتاهی ها یی هم داشته اند. اما قصدشان خدمت بوده است.

دکتر صالحی در ادامه با تاکید بر نقش روابط عمومی ها در تعریف ملت و دولت، گفت: باید به گونه ای جا بیندازیم و بگوییم ملت ها هم مسؤول هستند. یک جا در کشور تأسیساتی ایجاد می شود. بعضی ها دلخوریشان را به آن تأسیسات وارد می کنند. فکر می کنند با این کار دلخوری را به ثمر نشانده اند. دولت زمانی کارایی دارد که ملت از او حمایت کند. دولتی که حمایت ملت را نداشته باشد و بخواهد لنگان لنگان به خاطر این مسأله حرکت کند، نمی تواند مأموریت های تعیین شده را به مقصد برساند. باید آرام آرام در اذهان مردم جا بیفتد که "کلکم راع و کلکم مسؤول عن رعیه". خیلی جالب است. ما همه مسؤولیم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امر به معروف و نهی از منکر بحثی درست و جدی و واقعی است که در غرب هم وجود دارد. در حالیکه ما آن را منحصر به مسایل شکلی عبادی کرده ایم. از جمله در خصوص حجاب. یعنی اولین چیزی که در ذهن مردم راجع به امر به معروف و نهی از منکر می آید راجع به حجاب و لباس و ... است. ما حشمت لباس را قبول داریم. اما امر به معروف منحصر به این امور نیست. بلکه بیشتر دربرگیرنده اموری است که جامعه ساز و مدنیت ساز است.

ایشان افزود: بحث دیگر تکریم ارباب رجوع است. روابط عمومی ها در تشکیلات خودشان این قسمت را باید جا بیندازند. وقتی ارباب رجوع به یک کارگزار دولتی مراجعه می کند نوعا با ترس و لرز می رود و او را بالاتر از خودش می داند. امام فرمودند که ما خدمتگذار هستیم و باید این احساس را داشته باشیم که خادم ملت هستیم. خلاصه اینکه واقعاً در محدوده خودمان باید تکریم ارباب رجوع را شعار ننویسم باید ببینیم چگونه می¬شود این موضوع را در عمل نشان داد.

معاون رییس جمهور گفت: در آستانه انتخابات هستیم. هم چالش¬های داخلی و هم خارجی داریم. فضای کنونی مناسب و در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست. رقابت و اختلاف نظر سیاسی را قبول داریم. ولی واقعاً می¬توان این کارهارا در چارچوب اخلاق و ادب انجام داد. در آستانه انتخابات هستیم و روابط عمومی کارش از جهات مختلف جدی تر است.

دکتر صالحی گفت: طوری شده است که در جامعه برخی به خاطر اهداف و نیات سیاسی حق را باطل جلوه می دهند. برجام نمی گویم معجزه کرد اما دستاورد کمی هم نداشته است. در تحلیل سیر تحول انقلاب اسلامی دو نکته را باید در نظر گرفت. یکی تدبیر است. بالاخره مسؤولین ما تدبیر می کردند. شورای عالی امنیت ملی، سران سه قوه، رییس جمهور و... .اما در مقابل این تدبیر که تحلیل می کنیم تقدیر هم باید در تحلیل ما بیاید. خیلی از وقت ها ما با دست تقدیر، و نه با تدبیر، از مشکلاتی که گریبانگیر می شد، رهایی یافتیم.
#علی‌اکبر صالحی #برجام #ترکمانچای #سازمان انرژي اتمي #امر به معروف و نهی از منکر #جامعه #دولت #سازمان انرژی اتمی #عراق #علی اکبر صالحی
related-image related-image related-image related-image
کشف رفتاری متفاوت در سگ تولید نخستین ایمپلنت‌ دندان ایرانی معاون وزیرجهادکشاورزی:دولت رونق تولیدو صادرات محصولات پروتئینی را در دستورکار دارد تبيين مفاهيم مسجد طراز اسلامي براي مسئولان كانون هاي مساجد مركزي 4380 تماس با سامانه 190 وزارت بهداشت/چگونگی دسترسی به "متخصص" در صدر تماس‌های مردمی اکبرعبدی: بازیگر باید انتخاب کند، نه اینکه انتخاب شود تابش: رفع محدودیت‌های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است پرویز سروری برای انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد ثبت نام 1990 داوطلب در انتخابات شورای شهر تهران تا پایان روز ششم/ احتمال تمدید زمان ثبت نام برای صنعت آب و برق سرمایه گذاری خارجی لازم است بعضی‌ها تا دست‌شان به دهان‌شان می‌رسد، برای تفریح به فلان کشور خارجی می‌روند، این اسراف است توسعه عدالت اجتماعی با محوریت روستاها انفجار در کارخانه اسلحه سازی در هند رکوردزنی نامزدی شوراها در مازندران با ثبت نام چهار هزار نفر در یک روز تردد در محورهای ارتباطی مازندران عادی و روان است پرویز سروری و احمد دنیامالی در انتخابات شوراها ثبت‌نام کردند مسجدجامعی در انتخابات شورای شهر تهران ثبت‌نام کرد چرا گردشکران در استان اردبیل بیش از سه روز نمی‌مانند؟ 4380 تماس با سامانه 190 وزارت بهداشت/چگونگی دسترسی به پزشک متخصص در صدر تماس‌های مردمی امدادرسانی به 4388 تن در سیل و آبگرفتگی 15 استان کشور/اسکان اضطراری 3121 تن جوادی آملی: جامعه امروز با ادبیات صلح آشنا نیست/ بعد از 20 سال هنوز برخی بر طبل جنگ می‌کوبند آمار داوطلبان انتخابات شوراها در سمنان از 1500 نفر گذشت اختراع پوست مصنوعی با قابلیت‌های اعجاب‌انگیز مروری بر تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری+ نرخ خدمات کمپین نه به زباله، نگهداری محیط زیست برای نسل فردای کشوراست آیت الله ابن الرضا عمر خود را صرف خدمت به اسلام و حوزه‌های علمیه کرد پیش‌بینی بارش‌ها و آبگرفتگی معابر شکنجه وحشیانه دختر 28 ساله در ساحل تفریحی تقدیر از برگزیدگان مسابقه فاطمیه در کانون کریم آل طه اراک بدون اینکه پاکت عیدی را باز کنم آن را در اختیار شاگردان خود می‌گذارم / از 89 به بعد دیگر عید نداشتم تصاویر رسمی و تمامی مشخصات فنی گلکسی اس 8 و اس 8 پلاس فاش شد تشرف پدیده ای‌ها به حرم مطهر رضوی حرکات برتر دفاعی تا? - یرگذار در دنیای فوتبال (2) ثبات نرخ ارزهای بانکی در روز تعطیلی بازارهای جهانی درمان خشکی پوست و مو در بهار اولویت‌های نفتی ایران در سال 96 ثبت‌نام 1990 نفر در 6 روز گذشته برای انتخابات شورای امیدوارکننده‌ترین آیه قرآن چیست؟ اجرای طرح روز جهانی ساعت زمین ثبت نام داوطلبان شورای شهر تهران آغاز شد/ احتمال تمدید زمان ثبت نام از سوی وزارت کشور شهروندخبرنگار: آبشار فصلی زیبای روستای نوایگان + فیلم روسیه به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو واکنش نشان داد افزایش ساعات کار موزه‌ها در کرمان ‌درگیری مسلحانه در مسجد سلیمان/ تکذیب هرگونه نزاع طایفه‌ای یا امنیتی پروازهای فرودگاه اردبیل یکشنبه 6 فروردین ماه حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاح راه آهن تهران - همدان درگذشت رییس پلیس راه چابکسر بر اثر تصادف نظارت‌ضعیف شورا، پرونده‌های نیمه‌باز و بودار شهرداری‌تهران کیفرخواست پرونده تکفیری‌ها در شیراز صادر شد اعلام وضعیت ترافیکی ششم فروردین
30 چهره مطرح انتخابات در شیراز درگذشت رییس پلیس راه چابکسر بر اثر تصادف غلامحسین اولاد شاعر شیرازی درگذشت ‌نگاهی به مجموعه داستان «مستر جیکاک» اثر احمد حسن‌زاده اولویت‌های حج واجب اعلام شد ثبت نام 323 نفر در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستای مشگین شهر چه کسانی در پنجمین روز برای انتخابات شوراهای شهرهای گیلان ثبت نام کردند / ثبت نام 5649 نفر در گیلان برای انتخابات شوراها سعید خواجه صالحانی؛ اولین شهید سال 96 "سعید خواجه صالحانی" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست زمان و مکان مراسم ختم مادر استاندار کرمان اعلام شد از کاندیدا شدن خبرنگاران تا نام نویسی مدیران لشکری و کشوری در انتخابات شورای فارس گزافه گویی‌های جدید اردوغان علیه ایران نام نویسی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در انتخابات شورای شهر تهران لحظه ورود سومین ایرباس پهن پیکر را ببینید حضور هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در شبکه‌های اجتماعی دولت یازدهم؛ دولت «ما نمی‌توانیم» ها/جدول واکنش مسکو به تحریم‌های ضد اشاعه آمریکا علیه نهادهای مرتبط با ایران مصدومیت وحشتناک بازیکن ایرلند مارکیزیو یوونتوس را ترک می‌کند؟ عروسی دردسر ساز/مصدوم شدن 39 نفر به دلیل ترکیدن لامپ در عروسی فیلم/ صحبت‌های غیرمنتظره «رضا رشیدپور» درباره «عباس جدیدی» حضور هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در شبکه‌های اجتماعی بهترین و پر سرعت‌ترین فیلتر شکن برای یندوز اسامی 89 مصدوم تصادف زنجیره‌ای مشهد به تفکیک بیمارستان فروش میوه‌های تنظیم بازار در مغازه‌ها قاچاق است اولویت‌های حج تمتع 96 اعلام شد اسامی 89 مصدوم تصادف زنجیره‌ای مشهد تردد در 11 محور مواصلاتی کشور ممنوع شد مسن‌ترین بازیکن تاریخ که فوتبال را به زانو درآورد واکنش مسکو به تحریم‌های ضد اشاعه آمریکا علیه نهادهای مرتبط با ایران تردد 867 هزار خودرو در راه‌های استان حمله موشکی نیروهای یمنی به اتاق عملیات سعودی‌ها شهادت اولین مدافع حرم در سال 96/ همرزم شهید راه چمنی به شهدا پیوست میوه‌های کم قند و پر قند را بشناسید خرید آپارتمان لوکس چقدر هزینه دارد؟ + جدول قیمت تیراندازی در لاس‌وگاس هواپیمای جدید خرداد به اروپا می‌رود کارخانه تولید ایمپلنت‌های دندانی کردستان افتتاح شد وظیفه ما در تحقق شعار سال 96 چیست؟ آغاز تمرینات تیم‌ملی تکواندوی بازی‌های کشورهای اسلامی زیویه؛ گنجینه‌ای همچنان رو به اضمحلال متن کامل طرح تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بوفون به رکورد 1000 بازی رسید ته سیگار راننده 3 نفر را راهی بیمارستان کرد! پرتغال با دبل کریس پیروز شد/برد فرانسه و فرار بلژیکی‌ها؛ لاله‌های نارنجی پرپر شدند بازیگر سینما و تلویزیون به مشهد می‌رود ویژگی‌ها و شاخص‌های گزاره‌های اخلاقی در قرآن کریم و روایات تیراندازی در لاس‌وگاس؛ 1 کشته و 1 زخمی استارت سریال‌های نوروزی؛ کدام خوب، کدام بد؟ / از شخصیت‌های بانمکی که قصه نمی‌گویند تا مجموعه‌ای کاملا تکراری اما شیرین! مناسب‌ترین فیلتر شکن برای ویندوز
message
near_me