منبع: بلاغ نیوز
دسته: اجتماعی (اجتماعی)
کد خبر: 7312139
۱۳۹۶/۰۱/۱۱ ۲۳:۵۱

7 پیشنهاد جذاب برای تبدیل کودکان به دوستداران طبیعت در سیزده به در

بچه‌ها همیشه از اینکه ادای ما بزرگترها دربیاورند و انتقام همه بکن و نکن‌های ما را بگیرند لذت می‌برند. از آنها بخواهید مسئولیت نظارت بر رفتار محیط زیستی شما را در روز سیزده بدر به عهده بگیرند. بهتان تذکر بدهند و در آخر رفتارتان را ارزیابی کنند. برای ارزیابی دقیق‌تر می‌توانید اول کار از جایی که نشسته‌اید عکس بگیرید و میزان تمیز نگه داشتن آن را آخر سر بسنجید.
main-image
به گزارش بلاغ، ریحانه حاجی محمدپور: در خیابان خانمی دو سه متر جلوتر از من دارد راه می‌رود، کیک‌اش را از توی بسته در میاورد و پوستش را می‌اندازد روی زمین در حالی که تنها چند قدم با سطل آشغال فاصله دارد! در اتوبانم که یک دفعه ماشین کناری شیشه را می‌کشد پایین و یک کیسه پر از زباله را پرت می‌کند بیرون، تذکر که می‌دهم می‌پیچد جلوی ماشینم، نزدیک است که تصادف کنیم. رفته‌ایم شمال،روی ساحل که راه می‌روم حواسم هست پا زباله‌ها نگذارم، اصلا هم دلم نمی‌خواهد کفش‌هایم را دربیاورم و پا توی آب بگذارم!
 
هر وقت با این صحنه‌ها مواجه می‌شوم از خودم می‌پرسم چرا؟ نریختن زباله در طبیعت و محیط زندگی و آسیب نزدن به آن نه تنها بدیهی است بلکه کار سختی هم نیست. بعد هم به عنوان یک معلم دبستان پر از اضطراب می‌شوم. شاید آدم‌هایی که الان دور و بر من زباله می‌ریزند هیچ وقت شاگرد من نبوده‌اند اما به هر حال شاید اگر من کارم را خوب انجام ندهم یک روزی این عمل از بچه‌های من هم سر بزند.
 
مسلما آموزش احترام به محیط زیست و حفظ طبیعت بهتر است مثل خیلی چیزها از دوران کودکی شروع شود و یادمان باشد بچه‌ها آن چیزی نمی‌شوند که ما بهشان می‌گوییم بلکه آن‌چیزی می‌شوند که ما بدان عمل می‌کنیم. پس راهکارهای زیر را با برپا کردن آتش در روز سیزده بدر به باد ندهیم.
 
۷ پیشنهاد جذاب برای تبدیل کودکان به محیط بانان کوچک در سیزده به در
 
 
تجزیه‌پذیرها را از تجزیه‌ناپذیرها جدا کنیم و فکری اساسی به حال تجزیه‌پذیرها بکنیم
 
شاید کاربردی‌ترین چیزی که می‌توانیم در روز سیزده بدر به بچه‌ها آموزش بدهیم همین است. بهشان یاد بدهیم چه موادی در طبیعت می‌مانند و در نتیجه آسیب بیشتری به آن می‌زنند پس بهتر است ما کمتر از آنها استفاده کنیم و هیچ وقت در طبیعت رهایشان نکنیم. شاید خیلی از ما پلاستیک‌هایمان را در طبیعت رها نمی‌کنیم اما پوست تخمه و هندوانه‌یمان را می‌گذاریم پای درخت و فکر می‌کنیم خیلی لطف کرده‌ایم که این همه کود مفت و مسلم تقدیم طبیعت کرده‌ایم. اما حقیقت چیز دیگری است. تجزیه‌پذیری در طبیعت کار یک روز و دو روز نیست. همه ما یک بار گذرمان به پوست موزی که دو ماه پیش در دامان طبیعت رها شده افتاده و حالمان گرفته شده است. پس یا پسماندهای تجزیه‌پذیر را با خودتان ببرید یا اگر می‌خواهید به کود تبدیلش کنید همان‌جا به کمک بچه‌ها گودالی سطحی در خاک بکنید و مواد را داخلش بریزید و رویش را دوباره با خاک بپوشانید.
 
بچه‌ها را به طبیعت علاقه‌مند کنیم
 
اسمش روز طبیعت است اما مثل خیلی از دورهمی‌های دیگرمان به خوردن و فوقش یک دست والیبال خانوادگی می‌گذرد. در صورتی که این روز بهترین فرصت برای آشنایی کودکان آپارتمان نشین با طبیعت است. برای علاقه‌مندی به کسی یا چیزی باید اول آن را شناخت وقتی کسی یا چیزی را شناختی و دوستش داشتی کمتر حاضر می‌شوی به آن آسیب بزنی.
 
از قبل درباره محیطی که می‌خواهید بروید یک تحقیق کوچک بکنید. ببینید چه درختان و حیواناتی در جنگلی که شما سیزده‌تان را به در می‌کنید وجود دارد. از قبل عکس‌شان را سرچ کنید و به بچه‌ها نشان بدهید، بعد دستشان را بگیرید و به یک سفر اکتشافی کوچک برای پیدا کردن درخت بلوط یا پرنده‌ای با بال‌های زرد رنگ بروید. بگذارید خاک بازی کنند، بدون اینکه آنها را منع کنید. خاک بازی یکی از لذت بخش‌ترین بازی‌های این روز است.
 
۷ پیشنهاد جذاب برای تبدیل کودکان به محیط بانان کوچک در سیزده به در
 
بچه‌ها را تشویق به استفاده از حواس پنج‌گانه در طبیعت کنیم
 
ازشان بخواهید تنه درخت و خاک را لمس و بو کنند. از آنها بپرسید اگر طبیعت یک جعبه مدادرنگی بود چند تا مداد سبز در آن وجود داشت. تنه این درخت زبرتر است یا آن یکی. وقتی پاهایشان را روی سنگ‌های صیقلی رودخانه می‌گذارند چه حسی دارند؟ آخر سر هم می‌توانید یک مسابقه راه بیندازید. چشم‌هایتان را به نوبت ببندید و تشخیص بدهید چه جزیی از طبیعت را دارید بو، مزه یا لمس می‌کنید.
 
از بچه‌ها یاد بگیریم
 
بچه‌ها در مدرسه خیلی چیزها درباره طبیعت یاد می‌گیرند اما شاید کمتر آن را عملی تجربه کنند. از آنها بخواهید درباره آنچه آموخته‌اند با شما حرف بزنند. بپرسید ابرهای توی آسمان کومولوس است یا استراتوس؟ بخواهید درباره چرخه آب و فتوسنتز برای شما توضیح بدهند. درباره نوع برگ‌ها و دسته‌های جانوری. اینگونه نه تنها شما واقعا چیزهای جدیدی از آنها یاد می‌گیرید بلکه فرصت خوبی برای گفتگو با فرزندتان پیدا می‌کنید. بچه‌ها هم از این میزان مورد توجه واقع شدن خرسند خواهند شد.
 
بگذاریم بچه‌ها ناظر کیفی رفتار ما باشند

بچه‌ها همیشه از اینکه ادای ما بزرگترها دربیاورند و انتقام همه بکن و نکن‌های ما را بگیرند لذت می‌برند. از آنها بخواهید مسئولیت نظارت بر رفتار محیط زیستی شما را در روز سیزده بدر به عهده بگیرند. بهتان تذکر بدهند و در آخر رفتارتان را ارزیابی کنند. برای ارزیابی دقیق‌تر می‌توانید اول کار از جایی که نشسته‌اید عکس بگیرید و میزان تمیز نگه داشتن آن را آخر سر بسنجید. حتی می‌توانید این طرح را به صورت مسابقه‌ای بین خودتان و چند تا خانواده دور و برتان دربیاورید. از بچه‌ها بخواهید داوری را به عهده بگیرند و برنده را مشخص کنند.
 
۷ پیشنهاد جذاب برای تبدیل کودکان به محیط بانان کوچک در سیزده به در 
 
به دست خود درختی می‌نشانم
 
چه اشکالی دارد که در این روز همراه با فرزندتان یک نهال بکارید و هر چند وقت یک بار به بهانه سر زدن به آن نهال هم که شده، کودک‌تان را به طبیعت بیاورید. همیشه که این کار نباید به روز درختکاری محدود شود. به این صورت او می‌تواند رشد نهالی را که خودش کاشته ببیند و علاقه‌اش به طبیعت بیشتر شود.
 
زیبایی طبیعت را در کنار زشتی‌ها به او نشان بدهید
 
در کنار زیبایی‌های طبیعت، زباله‌ها و منظره‌های زشتی که به دست آدم‌ها در طبیعت ریخته شده را به کودکتان نشان بدهید. در کنار رودخانه‌های خشک شده و آلوده قدم بزنید و درباره اهمیت آب و کمبود آن برایش صحبت کنید. بگذارید راهکارهایی هر چند ساده در این زمینه ارائه دهد و در پایان حرف‌هایتان را با تاکید بر این نکته به پایان برسانید که تمام راهکارها به مسئولیت پذیر بودن ما در مقابل طبیعت بستگی دارد.
 

#تربیت کودک #روز طبیعت #سیزده بدر #مراقبت از طبیعت
related-image related-image related-image related-image related-image related-image
یاوه گویی بحرین علیه ایران و عراق 151 شعبه اخذ رأی در شهرکرد پیش‌بینی شد لباس متفاوت مجریان شبکه افق پورشه rsr 939 شاید انقلابی در خودروسازی +تصاویر عشق و تعهد از ملزومات جریان تئاتر بچه‌های مسجد است داگلاس کاستا پیشنهاد لیورپول را رد کرده است آقامیرسلیم: تامین همه هزینه‌های انتخاباتی توسط حزب مؤتلفه گل اول دورتموند به بایرن مونیخ (رویس) بهترین‌های فوتبال نمایشی - ماه مارس - تکنیک مدیریت نیروهای نظامی مستقر در عراق و سوریه به پنتاگون محول شد اوقات شرعی 8 اردیبهشت تعامل منطقه‌ای مشترک، تنها راه مقابله با تروریسم راهکار جدید محققان برای جوان شدن مغز حکم تغییر عمدی در جهت قبله چیست؟ خیابانی: از سوتی‌هایم کتاب خواهم نوشت! خوشحالی رژیم صهیونیستی از بهبود روابط مصر و عربستان رشد صنعت فولاد ایران بیانگر موفقیت برجام است بمباران مواضع النصره در درعا و شلیک خمپاره به الزهرا 135 میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در چهارمحال و بختیاری پرداخت شد استقلال می‌توانست الاهلی را ببرد/نداشتن زمین مشکل فوتبال کشور است فرار 95 هزار نفر از مردم سودان جنوبی از کشور سعید جلیلی: نشست‌های انتخاباتی باید صحنه چالش عقلانی شود/ برخی از نامزدها رویکرد رمانتیک دارند آمادگی روسیه برای همکاری با ایران بعد از انتخابات زندانی شدن مرد سنگاپوری در آمریکا به جرم صادرات تجهیزات ممنوعه به ایران دانلود بازی آموزشی the human body by tinybop v3.0.1 آیفون دانلود بازی 1.1.1 luxor 2 برای آیفون، آیپد و آیپاد لمسی دانلود بازی shadowgun: deadzone v2.7.2 برای آیفون دانلود بازی apex of the racing v2.07.121221 برای آیفون دانلود بازی stickman downhill motocross v2.4 برای آیفون فعالیت فعلی سیستم‌های حقوقی نفت نه به نفع دولت است نه به نفع تولید داخلی معنای انتظار فرج چیست؟ 5 فایده طلایی شنا برای تقویت بدن و آمادگی جسمانی 12 قانون مهم برای قانع کردن دیگران به پیروی از خود بمب جدید داعش تولید می‌شود مشکلی که فوتبال ایران را آزار می‌دهد/ درد مشترک منصوریان و کی‌روش آزادکاران جوان فرصت خوبی دارند/ ترکیب نهایی هنوز مشخص نشده است گزیده‌ای از صحبت‌های اقتصادی قالیباف از حرف تا عمل/15 نظر شما درباره وعده‌های روحانی در اولین مناظره انتخاباتی سال 92 چیست؟ +فیلم بانوان فوتبالیست از حداقل امکانات فوتبالی محرومند/اعتقادات برایم مهم است ناامنی کودکان اروپایی در رسانه‌های اجتماعی طرح "مهار بیکاری" در چهارمحال و بختیاری به مجلس ارائه می‌شود عقب‌نشینی آمریکا از تهدیدات علیه کره شمالی کری‌خوانی ستاره پرسپولیسی لیگ یک برای استقلالی‌ها در شالیزار/ عکس رکود اقتصادی مانع از فروش 300 میلیاردی املاک کارخانجات ایران مرینوس شد بایرن مونیخ قرارداد کینگزلی کومان را دائمی کرد غریبه درگیری منجر به آتش سوزی منزل مسکونی شد گزارش رؤیت هلال شعبان المعظم 1438 ه. ق پیش بینی تونی بلر از پیروز انتخابات آتی انگلیس چراغی پس از نایب‌قهرمانی آسیا: انگیزه‌ام دو برابر شده است
جزئیات جدید از شهادت مرزبانان در میرجاوه +عکس آخرین جزییات از شهادت 10 مرزبان در منطقه میرجاوه +تصاویر عکس: شهدای هنگ مرزی میرجاوه حقوق حجت الاسلام محسنی اژه‌ای چند میلیون تومان است؟ اسامی شهدای کادر و وظیفه حادثه تروریستی مرز میرجاوه عکس/ شهدای هنگ مرزی میرجاوه نه شهید امروز نیروی انتظامی در میرجاوه +عکس برگزاری مراسم اختتامیه طرح فتح بسیج شهادت 6 سرباز اهل خراسان رضوی در میرجاوه شهادت 9 نفر از مأموران هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار مسلح تصاویر/ششمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر جزییاتی تازه از جنایت منطقه مرزی میرجاوه تصاویر و اطلاعات شهدای مرزبانی در میرجاوه نخستین تصویر از امید ابراهیمی و همسرش حضور راکی در فیلم ایرانی «ما خیلی باحالیم» +عکس اطلاعات شهدای مرزبانی در میرجاوه +عکس دادستان زاهدان عامل حمله میرجاوه را اعلام کرد/ جزییات حادثه ملی پوش بانوان به دلیل بی حجابی از تیم ملی خط خورد پیام تسلیت فرماندار سراوان در پی به شهادت رسیدن نیروهای مرزبانی میرجاوه آخرین جزییات از شهادت 10 مرزبان در منطقه میرجاوه +تصاویر اسامی شهدای حمله تروریستی هنگ مرزی میرجاوه + تصاویر 10 مرزبان در منطقه میرجاوه به شهادت رسیدند/جزییات کامل درگیری در منطقه میرجاوه+تصاویر شهادت 10 نیروی مرزبانی ایران در سیستان وبلوچستان (+اسامی) / ناجا: پاکستان باید پاسخگو باشد جزئیات شهادت 9 مرزبان ایرانی در مرز سیستان و بلوچستان اسامی شهدای حادثه میرجاوه اعلام شد 9 شهید مرزبانی سیستان و بلوچستان (عکس) مراسم تشییع پیکر مرحوم نقی سیف جمالی بدون تردید مرتکبین جنایت میرجاوه به سزای اعمال ننگین‌شان می‌رسند توهین به امام رضا (ع) توسط مجری هتاک برنامه ستاد روحانی در ایلام+ فیلم/ واکنش شدید ائمه جمعه ایلام به توهین به ساحت مقدس امام هشتم (ع) /نماینده ولی فقیه در ایلام: اصلاح طلبان پیشینه سیاه و ظلمانی در اهانت به ساحت حضرات ائمه معصومین دارند اسامی شهدای حمله تروریستی هنگ مرزی میرجاوه +تصاویر هتاکی مجری اصلاح طلبان در ستاد انتخاباتی نامزد خاص محکوم است آخرین آمار مسمومیت با قرص برنج در پایتخت شهادت 10 مرزبان کشورمان در حمله تروریستی در میرجاوه تشریح جزئیات شهادت مرزبانان ایرانی در حمله تروریست‌ها شهادت 9 نفر از مرزبانان کشور/ جیش الظلم مسئولیت این جنایت تروریستی را برعهده گرفت «بستنی سیاه» خورده‌اید +عکس سخنگوی ستاد حسن روحانی معرفی شد تصاویر و اطلاعات شهدای مرزبانی در میرجاوه/ بیشتر شهدا اهل خراسان رضوی هستند اسامی شهدای کادر و وظیفه حادثه تروریستی مرز میرجاوه تصاویر و اطلاعات شهدای مرزبانی در میرجاوه مچ‌بند الکترونیکی برای حجاج ایرانی شایعه است شهادت 10 مرزبان در درگیری با اشرار؛ اسامی شهدا افزایش حقوق مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از اردیبهشت ماه ستاره‌های استقلال باجناق شدند پادکست | صوت کامل مناظره زنده صادق زیباکلام و حسین الله‌کرم نادر را در اتاق خواب زنم دیدم! / صحنه‌ای که باورکردنی نبود + عکس امید ابراهیمی باجناق خسروحیدری شد/ عکس چرا فوق‌لیسانس از رونق افتاد؟ / نگاهی به کاهش میزان ثبت‌نام کنندگان آزمون‌کارشناسی‌ارشد جزییاتی از جنایت منطقه مرزی میرجاوه قیمت حج گران می‌شود؟
message
near_me