منبع: سلامت
دسته: بهداشت و سلامت-بهداشت و سلامت (سلامت-جامعه پزشکی)
کد خبر: 7529187
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۷:۰۶

پزشکان در سفر، بیماران پشت در

main-image

سلامت نیوز: نوروز که می‌شود، پزشکان هم مثل همه مردم بار سفر می‌بندند و می‌روند اما مگر بیماری زمان و مکان می‌شناسد، این است که هزاران تن‌ رنجور در این ایام در انتظار معاینه و درمان پزشکان حاذق ماندند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، تعطیلات نوروز امسال اندکی زودتر شروع شد، از 25 اسفند، بسیاری از پزشکان مراکز درمانی به تعطیلات رفتند اما بیماری همراه آنان به تعطیلات نرفت و بیماران زیادی پشت در مطب‌ها و درمانگاه‌ها ماندند و لب به شکایت گشودند.
طبق روالی که هر سال تکرار می‌شود، اغلب پزشکان به خصوص پزشکان متخصص در روزهای تعطیل نوروز، به تعطیلات می‌روند، اغلب مطب‌ها و درمانگاه‌های دولتی و خصوصی تعطیل هستند و در بیمارستان‌های دولتی نیز عمل‌های انتخابی و غیر اورژانسی به حداقل ممکن می‌رسند، البته پرستاران طبق روال در بیمارستان می‌مانند و چراغ بیمارستان را روشن نگه می‌دارند تا حداقل خدمات اورژانسی و مراقبت‌های ویژه در بخش‌های سی سی یو و آی سی یو با حضور حداقلی پزشکان و رزیدنت‌ها به مردم ارائه ‌شود.
علی زارع، شهروند تهرانی می‌گوید: فرزند من ایام نوروز مریض شد. به سرماخوردگی مبتلا شده بود، هیچ مطب و درمانگاهی باز نبود. به اورژانس رفتیم اما آنجا هم پزشک متخصص نبود فقط یک رزیدنت جوان بود، در نهایت به بیمارستان میلاد رفتیم. در اورژانس این بیمارستان بزرگ در تهران نیز فقط پزشک عمومی حضور داشت، نمی دانم با این وضعیت در تهران، وضعیت شهرهای دیگر چطور است.
بیماری خبر نمی‌کند و کمبود پزشک متخصص در بسیاری از رشته‌های تخصصی در روزهای عادی و غیر تعطیل نیز یک معضل مهم است، از تهران که بیش از 30درصد پزشکان متخصص در آن جمع هستند که بگذریم، در بسیاری از استان‌ها در ایام غیر تعطیل نیز پزشک متخصص در برخی رشته‌ها یا وجود ندارد یا اندک هستند.
این مشکلات باعث شده که حتی در ایام عادی و غیرتعطیل نیز بسیاری از مردم برای دسترسی به پزشکان حاذق بار سفر می‌بندند و به مرکز استان یا حتی پایتخت سفر می‌کنند و رنج سفر و پشت نوبت ماندن یا حتی خوابیدن کنار خیابان را به امید بهبود بیمارشان، به جان می‌خرند اما حکایت نوروز خود جداگانه است.
محمد حسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این باره به خبرنگار ایرنا می‌گوید: مریضی خبر نمی‌کند و تعطیل و غیر تعطیل نمی‌شناسد و گلایه مردم از نبود پزشک متخصص در ایام نوروز بحق است.
او می‌ا‌فزاید: متاسفانه گلایه مردم از نبود و کمبود پزشک متخصص در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دولتی و خصوصی در ایام تعطیلات نوروز گلایه درستی است. انتظار این بود که مسئولان با برنامه ریزی دقیق‌تری این مسئله را ساماندهی می‌کردند.
قربانی می‌گوید: از سال‌های گذشته این روند متداول بوده که در ایام تعطیلات، پزشکان به خصوص پزشکان متخصص و به ویژه متخصصان کارآمدتر نیز مانند همه مردم به مسافرت و تعطیلات می‌روند و این روند هر سال با فراز و فرود و شدت و ضعف مختلف تکرار می‌شود و مردمی که در این ایام با بیماری مواجه می‌شوند با معضلات زیادی مواجه هستند.
وی ادامه می‌دهد: البته شاید پزشکان نیز مانند سایر مردم حق داشته باشند که به تعطیلات بروند و به خصوص پزشکان بخش خصوصی ممکن است این حق را برای خود قائل باشند که مانند بقیه مردم از تعطیلات نوروز استفاده کنند اما از مسئولان از جمله وزارت بهداشت و نظام پزشکی انتظار است که با برنامه‌ریزی دقیق‌تر به نحوی عمل کنند که مردم در این ایام دچار مشکل نشوند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بسیاری از بیماری ها اگر به موقع درمان نشوند، وضع بیمار وخیم‌تر و طول دوره بیماری و درمان فرد طولانی‌تر می شود و در بسیاری از موارد، عوارض بیماری ناشی از تاخیر در شروع درمان ممکن است، جبران ناپذیر باشد.
قربانی می‌گوید: رسیدگی به سلامت مردم یک نیاز همیشگی است و تامین این نیاز یک انتظار غیرقابل انکار از سوی مردم است و نباید در هیچ زمان و مکانی خدمات سلامت به مردم دچار وقفه شود.
وی می‌افزاید: گر چه در ایام نوروز اورژانس‌های بیمارستانی باز بودند اما بار اغلب این مراکز به دوش دستیاران و رزیدنت‌ها بود و پزشکان متخصص و استادان در این ایام کمتر در بیمارستان‌ها حضور داشتند و این مسئله بر روی کیفیت خدمات درمانی مورد نیاز مردم تاثیرگذار بوده است.
طبق یک روال به جا مانده از سال‌های گذشته، به طور معمول در ایام نوروز اکثر قریب به اتفاق مطب‌های پزشکان به خصوص پزشکان متخصص در ایام نوروز تعطیل هستند و مردم برای دریافت خدمات درمان سرپایی به پزشکان دسترسی کافی ندارند.
اغلب درمانگاه‌های خصوصی و کلینیک‌های بیمارستان‌های خصوصی نیز در این مدت تعطیل هستند و به طور کلی دسترسی به پزشک متخصص در بیش از دو هفته تعطیلات نوروز با مشکلات جدی مواجه است.
اکبرترکی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز به خبرنگار ایرنا می‌گوید: با سنت‌هایی که از سال‌های گذشته در کشور باقیمانده است، در ایام نوروز شاهد این هستیم که اغلب مطب‌ها و درمانگاه‌ها در 15 روز اول فروردین و 5 یا 6 روز آخر اسفند تعطیل هستند، حالا اگر نگوییم همه مطب ها اما اغلب آنها تعطیل بودند.
وی ادامه می‌دهد:‌ مراجعات مردمی و صحبت‌هایی که مردم در مراجعه به ما نمایندگان داشته‌اند نیز حاکی از این است که در این مدت بیش از 15 روزه، بسیاری از مطب‌ها به خصوص مطب‌های پزشکان متخصص تعطیل بوده‌اند و حتی درمانگاه‌های تخصصی بسیاری از بیمارستان‌ها در اغلب رشته‌ها تعطیل و کمبود در ارائه خدمات پزشکی در این مدت مشهود بوده است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه می‌کند: گرچه بین تعطیلات هفته اول فروردین و روزهای 12و 13 فروردین چند روزی تعطیل نبود اما واقعیت این است که اغلب کارکنان مراکز درمانی نیز که در مسافرت بوده‌اند در این فاصله بین تعطیلات مرخصی گرفته و بسیاری از آنها در دسترس نبوده‌اند و گله‌مندی مردم از کمبود خدمات پزشکی در ایام نوروز تا حد زیادی بحق است.
ترکی می‌گوید: البته بر اساس گزارش وزارت بهداشت، خدمات اورژانس اعم از اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی به خصوص در بیمارستان‌های آموزشی در ایام نوروز در حدی بوده است که پاسخگوی مردم باشند اما در مورد سایر خدمات درمانی مورد نیاز مردم به خصوص خدمات سرپایی و تخصصی کمبود وجود داشته است.
وی می‌افزاید: مسئول اصلی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم وزارت بهداشت است و در مورد خدمات سرپایی و مطب‌ها نیز مسئولیت هماهنگی و ساماندهی با سازمان نظام پزشکی است که باید از بخش خصوصی بخواهد، خدمات رسانی به مردم را در ایام تعطیلات داشته باشند.
ترکی می‌گوید: خود من که در گذشته در شبکه بهداشتی مسئولیت داشتم، خاطرم هست که با هماهنگی سازمان نظام پزشکی در روزهای خاص و ایام تعطیل برخی مطب‌ها و درمانگاه‌های خصوصی را موظف می‌کردیم، باز باشند تا خدمات درمانی مورد نیاز مردم مختل نشود.
وی افزود: حتما در جلسه بعدی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موضوع کاهش خدمات درمانی در ایام نوروز را مطرح می‌کنیم.

**800 پزشک متخصص مقیم و 890 هزار بستری در نوروز
پیرحسین کولیوند، نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در طرح سلامت نوروزی درباره خدمات درمانی در ایام نوروز به خبرنگار ایرنا توضیح داد: خدمات پزشکی در ایام نوروز امسال در بخش دولتی نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته و برنامه ریزی‌های مفصلی برای ارائه خدمات درمانی به خصوص خدمات اورژانس برای مردم انجام شد.
وی می گوید: چهار هزار و 219 پزشک که 800 نفر آنها پزشک متخصص از رشته‌های مختلف قلب، بیهوشی، جراحی، زنان، داخلی، اطفال، ارتوپدی و ... به طور روزانه در بیمارستان‌های دولتی مقیم بودند و این به جز پزشکانی است که آنکال(آماده باش) بودند و در صورت نیاز بیماران به بیمارستان فراخوانده می‌شدند.
او ادامه می دهد: در ایام نوروز 91 هزار و 962 عمل جراحی در بیمارستان‌های دولتی انجام شد. 93 پیوند عضو داشتیم و دو میلیون و 939 هزار نفر به اورژانس‌های بیمارستان‌های دولتی مراجعه کردند که از این تعداد 890 هزار نفر در بیمارستان بستری شدند که چهار هزار و 214 نفر آنها در آی سی یو و هشت هزار و 96 تن دیگر در سی سی یو بستری شدند و پزشکان متخصص هر روز این بیماران را ویزیت می‌کردند.
کولیوند می‌افزاید:‌ قبل از شروع تعطیلات نوروز دستورالعمل های لازم برای ارائه خدمات درمانی مورد نیاز مردم به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌های دولتی ابلاغ شده و بر اساس آن اعلام شد که تمام اورژانس‌های پیش بیمارستانی و بیمارستانی و نیز بخش‌های ویژه مثل CCU، ICU، NICU و سوختگی باید با تمام ظرفیت فعال باشند.
وی می گوید: البته با توجه به اینکه اغلب جراحی ها و خدمات غیر اورژانسی از سوی خود مردم به بعد از تعطیلات موکول می‌شود، بخش‌های بستری با تشخیص روسای بیمارستان‌ها در حد نیاز فعال بودند.
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت ادامه می‌دهد:‌ با وجود این باید گفت که پزشکان نیز مانند بقیه مردم نیاز به مسافرت و تجدید روحیه دارند و با توجه به فعالیت یکساله، نیاز دارند که در ایام نوروز به مسافرت بروند تا بعد از آن با روحیه بهتری برای خدمت رسانی به مردم سر کار بیایند.
کولیوند می‌گوید: البته قرار نیست مسافرت پزشکان موجب محرومیت مردم از خدمات پزشکی شود به همین علت قبل از شروع تعطیلات بنده نامه‌های متعددی هم به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و هم رئیس سازمان نظام پزشکی فرستادم که برای فعالیت مراکز خود در ایام نوروز برنامه ریزی کنند.

**نظام پزشکی همکاری نکرد
وی ادامه می‌دهد: متاسفانه سازمان نظام پزشکی مانند سال های گذشته در این زمینه همکاری نکرد و اغلب مطب‌های پزشکان در این ایام تعطیل بودند. انتظار ما از پزشکان بخش خصوصی و سازمان نظام پزشکی این بود که بیشتر دغدغه مردم را داشته باشند و با برنامه‌ریزی بخشی از مراکز خصوصی را فعال نگه دارند اما واقعیت این است که این دغدغه را نداشتند و ندارند.
کولیوند می‌گوید: البته در بخش دولتی خدمات رسانی مناسبی در ایام نوروز به مردم ارائه شد و به خصوص خدمات اورژانس با 100درصد ظرفیت در خدمت مردم بود و حتی مراکز اورژانس دندانپزشکی برای اولین بار در تمام مراکز استان‌ها و در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی فعال بودند و به صورت شبانه‌روزی در صورت نیاز خدمات اورژانسی دندانی را به مردم ارائه می‌کردند.
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت اضافه می‌کند: خدمات سرپایی دولتی نیز در هفته دوم تعطیلات در روزهای بین تعطیلات رسمی در بسیاری از کلینیک‌های ویژه و درمانگاه‌های دولتی برقرار بود و بسیاری از این درمانگاه‌ها که در یکسال گذشته در اغلب بیمارستان‌های دولتی ایجاد شده‌اند، با تشخیص رئیس بیمارستان با حضور تعدادی از متخصصان خود باز بودند.
موضوع ارائه خدمات پزشکی مورد نیاز مردم در ایام تعطیل و به خصوص نوروز در سال‌های اخیر همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مردم و مسئولان مطرح شده است، حتی سال گذشته ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت نیز در اولین نشست خبری خود در سال 95 از سازمان نظام پزشکی به خاطر همکاری نکردن مطب‌ها و درمانگاه‌های خصوصی گلایه کرد.
نوروز امسال هم با همه فراز و نشیب‌هایش گذشت. نوروزی که کم حادثه هم نبود و به خصوص تصادف‌های رانندگی در روزهای بارانی و مه آلود آن، هزاران نفر را دچار آسیب کرد و جان صدها نفر را گرفت. صدها نفری که نتوانستند بعد از تعطیلات به خانه برگردند، بیماران زیادی نیز در انتظار خدمات درمانی پشت در مطب پزشکان و درمانگاه‌ها ماندند. باید دید آیا جامعه پزشکی در آینده برنامه‌ای برای رفع این دغدغه مردم در ایام تعطیل و کاهش آلام آنان خواهد داشت یا همچنان در بر همان پاشنه قبلی می‌چرخد؟

#پزشکان حاذق #سفر نوروزی #بیماران #پشت #طرح تحول سلامت #کمبود پزشک متخصص #اورژانس
related-image related-image related-image related-image related-image related-image
ساخت خون مصنوعی در آزمایشگاه تصاویر/ جاذبه‌های گردشگری استان کردستان خاک پاکستان مأمن گروهک‌های تروریستی شده/ مسؤولیت عواقب این حادثه با دولت پاکستان است وقتی ارگان شهرداری هم از انتشار متن مورد ادعای قالیباف امتناع می‌کند از دلیل مجرد ماندن بازیگر زن تا بغض و اشک عوامل «کلاه قرمزی» صدا و سیما ملاحظه «روحانی» را کرد یکصد کشته در جنگ تروریست‌ها علیه هم در سوریه همه قسمت‌های جذاب مناظره اول + فیلم قاتل نامرئی قربانی گرفت زیباسازی چشم؛ به چه قیمت؟ انحراف ستون فقرات دانش آموزان ایرانی پاپ در باد + عکس افزایش 1.3 میلیون تومانی قیمت پژو 206 کاهش تولید اوپک، آسیایی‌ها را مشتری نفت اروپا کرد جمع‌بندی پرویز امینی از اولین مناظره کاندیدا نامه روحانی به نواز شریف درباره حمله به مرزبانان رد درخواست اعاده دادرسی نرگس محمدی مدیر اجتماعی دانشگاه شهرکرد منصوب شد مقاومت ملت ایران پایدار و منسجم است سفیر جنجالی اوکراین در قرقیزستان برکنار شد تمام حواشی مناظره + عکس جشن تولد در اردوی استقلال +عکس درآمد 45 میلیارد دلاری سامسونگ در فصل اول 2017 / رشد 4 درصدی درآمد بخش موبایل ال‌جی لپ تاپ‌ها چه زمانی به حافظه‌های ssd با ظرفیت 10 ترابایت مجهز می‌شوند؟ روحانی بزرگترین بازنده بود محسن رضایی خواستار برگزاری مناظرات دو نفره شد انتقاد غرویان از مچ گیری قالیباف پیغام استقلالی‌ها به ستاره پرسپولیس یاران طیبی از صعود به فینال لیگ قهرمانان اروپا بازماندند نظارت آمریکا بر مرز سوریه و ترکیه یک مرجع عراقی خواستار توقف دخالت‌های ترکیه در امور داخلی عراق شد دولت ترامپ به ایرانی‌ها کمتر ویزا داد خیابانی: از سوتی‌هایم کتاب خواهم نوشت! پیشروی ارتش سوریه در محله قابون دمشق روحانی به کرمان، یزد و هرمزگان می‌رود اسد خطاب به یک خبرنگار: پیش شیطان نشسته‌ای! چند پیشنهاد خارجی دارم اما عاشق استقلالم و فصل بعد در خدمت استقلال خواهم بود جزئیات حریق در محل ایران خودرو اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری/تصاویر یک افسر اطلاعاتی سومالی ترور شد شکست یاران منتظری و جباری در جام امیر قطر تیلرسون: به دنبال گفت‌وگو با کره شمالی هستیم پیکانی‌ها هم جام دارند شش نکته مهم درباره "مناظره اول" ما می‌خواهیم حق خود محرومان را بدهیم/شاهد افزایش 7 واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیم آغاز فعالیت ستاد انتخاباتی حسن روحانی در همدان جهانگیری پدیده شد/توپ‌جمع‌کنی هاشمی‌طبا/واکنش فضای مجازی به مناظره حاشیه‌های جالب نخستین مناظره انتخاباتی/ نامه سردار سلیمانی و پاسخ وزیر بهداشت/ واکنش آیت الله مکارم به مجری ستاد روحانی/ ادعای مسدود شدن قابلیت پخش زنده اینستاگرام/ توصیه عارف به اصلاح طلبان یک جنگنده میگ 35 روسیه چین را به عذر خواهی وادار کرد دانلود taskpaper v3.7 macosx - نرم افزار ویرایش متن برای مک
بازتاب اولین مناظره داغ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری + واکنش‌ها به دوئل روحانی- قالیباف و جهانگیری- قالیباف لرزش دست و استرس روحانی در حین مناظره برخورد ستاد روحانی با فرد هتاک به امام رضا (ع) زیاد خوردن گوشت با بدن چه می‌کند؟ نادران بعد از مناظره به جهانگیری چه گفت؟ واکنش‌ها به اولین برنامه تلویزیونی قالیباف؛ هراس روحانی از مناظره جدی‌تر شد/ احتمال شکست روحانی بسیار زیاد است/ قالیباف 96 حرف برای گفتن دارد+ تصاویر وقتی روحانی به بابک زنجانی لوح تقدیر می‌دهد لحظه‌به‌لحظه با مناظره امروز کاندیداهای ریاست‌جمهوری/مجری مناظره‌ها مشخص شد+فیلم و تصاویر پاسخ وزیر بهداشت به نامه «سردار سلیمانی» چه بود؟ سایت حسن روحانی/فقط با گردشگری 4 میلیون شغل ایجاد می‌کنم ابهام در سرنوشت سرباز مفقود شده حادثه میرجاوه/مجروح حادثه: تروریست‌ها سرباز را با خود بردند قالیباف: 10 درصد جمعیت ما در فقر مطلق هستند پیکر شهدای سرباز حادثه تروریستی میرجاوه در مشهد تشییع می‌شود عکس/ برگ برنده قالیباف در مناظره نامزدها بعد از مناظره چه گفتند؟ + فیلم جهانگیری مرد اول مناظره امشب بود/ قالیباف با خطای مهلک خود، راه برای پیروزی روحانی و اصلاح‌طلبان گشود آتش سوزی گسترده در پاساژ مهستان/مهار شعله‌های آتش ادامه درد ترامپ: درباره پیمان نفتا مذاکره می‌کنیم برخورد ستاد روحانی با فرد هتاک به امام رضا (ع) واکنش شدید آیت‌الله مکارم به توهین مجری ستاد روحانی به امام رضا (ع) انتقاد قالیباف از دادن وقت اضافی به روحانی عامل توهین به امام رضا (ع) مجازات شود/اقدام این فرد خبیث زشت و منفور است آغاز رسوایی اسناد و ادعاهای جعلی/ حکیمی پور پس از احضار به دادسرا با قرار وثیقه آزاد شد ابهام در سرنوشت سرباز مفقود شده حادثه میرجاوه گل‌های برتر هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا 2017 پخش اولین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری امروز با موضوع «اقتصادی - اجتماعی» ورود پیکرهای مطهر شهدای حمله تروریستی میرجاوه به مشهد ادعای قالیباف در مناظره دروغ از آب در آمد! دریبل و لایی‌های فوق العاده پسر ایرانی توهین کننده به امام رضا (ع) باید مجازات شود مهارت‌های دیوانه وار ابراهیمویچ 2017 اعتراض ستاد قالیباف به کمیسیون تبلیغات +عکس آتش سوزی در پاساژ مهستان در میدان انقلاب تهران شهدای سرباز حادثه تروریستی میرجاوه در مشهد تشییع می‌شوند صدا وسیما ملاحظه «روحانی» را کرد/ اعتراض رسمی به کمیته تبلیغات آتش‌سوزی در پاساژ مهستان تهران رسوب مرکب انتخابات در ماشین‌های چاپ تظاهرات در فرانسه علیه لوپن و ماکرون تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی میرجاوه در مشهد ونگر: علاقه‌ای به دیدن دربی منچستر ندارم واکنش‌ها به اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری قالیباف: پدیده به دوربین نگاه کردن و دروغ گفتن زشت است/ روحانی: چرا از حرف فرد مفسد نقل قول می‌کنید + فیلم احتمال افزایش نیافتن کرایه‌های تاکسی در سال 96 پیکر مرزبان شهید حمیدرضا جهانتیغ در زابل تشیع شد+تصاویر تشییع پیکر 6 شهید مرزبان میرجاوه در مشهد فرار تروریست‌های داعش به سمت مرزهای ترکیه مشروح مناظره 6 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری «آزمون لند»، مسیری مطمئن برای ورود به مدارس تیزهوشان و ممتاز انتصاب دبیران استانی ائتلاف کاندیداهای مستقل استان‌های اردبیل، اصفهان، البرز، سیستان و بلوچستان، قم، فارس، زنجان و یزد اسحاق جهانگیری؛ «پدیده انتخاباتی» فضای مجازی شد/احمدی‌نژاد هی میزنه تو سر مشایی/جهانگیری فقط فن‌های بالا و 3 امتیازی می‌زنه
message
near_me