دسته: فرهنگی (فرهنگی)
کد خبر: 7730268
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۴:۳۶

بزرگداشت روز سعدی برگزار شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سعدی نماد عدالت، انسانیت، شرافت، کرامت، انسانیت و منزلت است و زبان و کلام سعدی نسخه حیات بخش جامعه امروز است.
main-image
سید رضا صالحی امیری شامگاه پنجشنبه 31 فروردین‌ماه در آیین بزرگداشت یادروز سعدی در جوار آرامگاه این شاعر نامی شیرازی عنوان کرد: اگر امروز سخن از اعتدال و میانه‌روی، سازگاری، همدلی، همنوایی و همگرایی است؛ همه وام‌دار سعدی است و امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند پرهیز از افراط و تفریط هستیم.

وی افزود: امروز رخدادها و خشونت‌ها در جهان اسلام به دلیل فاصله گرفتن از معیار اعتدال است و سعدی معیار اعتدال است و ما از این منظر وام‌دار سعدی شیرازی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: سعدی نماد عدالت‌گرایی و مقابله با ظلم ظالمان است و در کلام خود به ما نشان می‌دهد که در دوران سخت حکومت زمان خود بر این سرزمین می‌توان عنصری به نام عدالت، مقاومت، انسانیت و اخلاق پیشه کرد.

وی افزود: زبان و کلام سعدی نسخه حیات بخش جامعه امروز است، چنانکه سعدی در شرایط سخت زمان خود با کلام خویش در مقابل ظالمان مقاومت کرد و نشان داد که در سرزمین پر از خشونت نیز می‌توان زیست فرهنگی داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دین مداری و مردم‌سالاری در ادبیات و غزل‌های سعدی می‌خروشد و سعدی دین را مظهر مدارا، سازگاری و نشاط تعریف می‌کند و تصویر غبار آلود را از دین می‌زداید و دین را خدمت به خلق می‌داند و از این منظر ما وام‌دار سعدی هستیم.

صالحی امیری عنوان داشت: سعدی قائل به خدمت و خلق و حاکمیت به خلق است و در کلام وی مدام به پادشاهان و حاکمان نصیحت شده؛ این نصایح پیام روشنی دارد که باید به فکر تهیدستان، فقرا و مردم و اقشار جامعه بود که این سنت و سیره سعدی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جغرافیای سرزمین فارس بخشی از هویت تمدنی و اسلامی ماست و تقدیر از بزرگان این خطه بخشی از هویت ملی ما است و بزرگانی مانند سعدی حق بزرگی بر گردن این سرزمین و ملت دارند و تا ایران است سعدی نیز خواهد بود.

1 (30)

 

امروز بهترین رابطه میان دولت و اصحاب فرهنگ و هنر را شاهدیم

وزیر ارشاد که از صبح روز 31 فروردین‌ماه به شیراز سفر کرده بود؛ پیش از حضور در مراسم بزرگداشت روز سعدی در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری این شهر شرکت کرد.  رضا صالحی امیری در مراسم افتتاح همزمان ۱۰ کتابخانه عمومی در شیراز گفت: در این دولت شاهد آشتی با اصحاب فرهنگ و هنر هستیم.

وی ادامه داد: دولت بدون جنجال و تبلیغات مسیر پیشرفت و توسعه را طی می‌کند و امروز بهترین رابطه را میان دولت و اصحاب فرهنگ و هنر شاهد هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در سال ۹۲ شاهد ساخت ۹۰ فیلم بلند بودند که امروز به ۱۶۰ فیلم رسیده است.

صالحی امیری ادامه داد: در ابتدای دولت ۲۲۰۰ فیلم کوتاه ساخته می‌شد که امروز به ۳۵۰۰ فیلم رسیده است.

وی یادآور شد: فروش سینما در سال ۹۲ حدود ۳۳ میلیارد تومان بود که امروز به ۱۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در ابتدای دولت ۸ میلیون نفر تماشاگر سینما داشتیم اما امروز به ۲۵ میلیون نفر رسیده است.

صالحی امیری افزود: پس از انقلاب  ۱۳۶۰۰ نشریه مجوز داده شده بود که طی این دولت ۶۴۲۰ مجوز داده شده است که ۴۷ درصد از کل مجوزات می‌شود.

وی تاکید کرد: در طی این دولت ۲۵۰۰ مجوز سایت و خبرگزاری داده شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در بحث موزه‌ها و ارزش داشته‌های هنری نیز باید به این نکته توجه داشت که در موزه هنرهای معاصر تهران ۳ میلیارد دلار تابلوهای هنری است.

صالحی امیری افزود: در حوزه هنرهای نمایشی امروز هر شب شاهد حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ اجرا در تهران هستیم.

وی با اشاره به وضعیت کتابخانه‌ها در شیراز و فارس نیز گفت: در این دولت ۲۰۰ کتابخانه عمومی افتتاح شده که ۱۸ کتابخانه در فارس بوده است.

1 (29)

افتتاح دو نمایشگاه و رونمایی از دو کتاب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد 

سیدرضا صالحی امیری همچنین با حضور در محل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس، نمایشگاه خوشنویسی استاد یدالله کابلی خوانساری با عنوان "سی سال با سعدی" که همزمان با یادروز سعدی برپا شده است را افتتاح کرد.

نمایشگاه هنری "سی سال با سعدی" شامل ۳۱ اثر برجسته شکسته‌نویسی استاد یدالله کابلی خوانساری است که با استقبال بی‌نظیر سعدی دوستان گشایش یافت.

این نمایشگاه که تا ششم اردیبهشت دائر است، گوشه‌ای از تلاش‌های استاد کابلی خوانساری با مضامین و آثار پندآموز و ادبی سعدی شیرازی را به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه "سی سال سعدی" گزیده‌ای از برجسته‌ترین آثار شکسته‌نویسی معاصر به قلم استاد بزرگ این رشته هنری است. استاد یدالله کابلی خوانساری چهره ماندگار هنر شکسته‌نویسی و احیاگر این هنر در دوران معاصر است.

در   مراسم افتتاحیه نمایشگاه "سی سال با سعدی" دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیرکل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استاد فارس، دکتر اصغر دادبه، منصور ضابطیان، منصور اوجی، علی اصغر محمدخانی وجمعی از هنردوستان و علاقمندان به سعدی و هنر خوشنویسی حضور داشتند.

1 (21)

رونمایی از دو کتاب حوزه تمدن فارس

همچنین سید رضا صالحی امیری با حضور در نگارخانه وصال شیراز  دو عنوان کتاب و یک نمایشگاه عکس را رونمایی و افتتاح کرد. "جایگاه ایرانیان شیرازی‌الاصل در توسعه تمدن و فرهنگ شرق آفریقا" و "میراث فرهنگی ملموس ایران در شرق آفریقا" دو عنوان کتابی است که امروز توسط وزیر فرهنگ و ارشاد رونمایی شد.

این کتاب‌ها نوشته امیر بهرام عرب احمدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد برگزیده سال ۹۵ دانشگاه تهران است.

از دیرباز دیپلماسی فرهنگی توسط ایرانیان با جهان برقرار بوده است

رضا صالحی امیری در جریان رونمایی از این دو عنوان کتاب در شیراز گفت: رونمایی آثاری که امروز در دست مخاطب قرار گرفت برای میراث ماندگار ایران به جا خواهد ماند.

وی  بیان کرد: از دیرباز دیپلماسی فرهنگی توسط ایرانیان با جهان برقرار بوده که نماد آن جاده ابریشم است.

وی ادامه داد: این سرزمین به واسطه فارس و شیراز مانند نگینی به شمار می‌رود زیرا فارس شایسته تابیدن خورشید است که بر جهان می‌تابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: سازگاری فرهنگ ایرانی اسلامی از دیرباز وجود داشته و این نماد همزیستی و هم‌نوایی فرهنگی است و هنوز صفحاتی از برگ زرین دوره هخامنشی برای اصحاب فرهنگ و هنر ناشناخته مانده زیرا چگونه ممکن است در آن دوره تاریخی ۷۲ ملت و نژاد زیر یک پرچم و چتر جمع شوند که بیانگر قدرت جهانی ایران است.

صالحی امیری بیان کرد: شیرازی و فارسی بود افتخار کمی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد که به موازات دیپلماسی سیاسی قرار می‌گیرد و افزود: البته دیپلماسی فرهنگی ناظر بر اشتراکات فرهنگی است زیرا این نوع دیپلماسی توانسته در طول تاریخ تداوم داشته باشد.

وی بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی ایران در اکثر کشورها نفوذ داشته زیرا بدون استثنا آثار و تمدن ایرانی در اقصی نقاط دنیا می‌درخشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد ادامه داد: ۳۲۰ هزار اثر در قالب ۴۵ جلد به صورت فهرستگان نسخ خطی ایران از میان میلیون‌ها نسخه تاکنون به چاپ رسیده است.

همچنین نمایشگاه عکس "از شیراز تا زنگبار" با آثاری از محمودرضا معین‌پور حاوی ۴۵ عکس گزارشی و ۱۹ عکس هنری و یک ویدیو آرت حاوی کارهایی از مهدی کاظمی گشایش یافت.

related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image
سفر معاون رئیس جمهوری به یاسوج پسر عاشق‌پیشه، پدربزرگ دختر مورد علاقه‌اش را آتش زد رده‌بندی جدید برترین شطرنج‌بازان جهان اعلام شد سیلوی ذخیره گندم موسیان به بهره‌برداری می‌رسد/ آماده خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان هستیم تعویق سفر میرسلیم به کهگیلویه و بویراحمد از این سه ماسک خانگی معجزه گر پوست غافل نشوید معارضان مسلح در مذاکرات سوری آستانه شرکت می‌کنند ربیعی: عمر دولت یازدهم به ترمیم خرابی‌ها گذشت احتمال حضور بلند مدت ناتو در افغانستان فعالیت 700 مرکز فله فروشی لبنیات در مازندران شناسایی سرشاخه‌های اصلی توزیع موادمخدر راهکار برون‌رفت از آسیب‌های اجتماعی راه اندازی چادرهای دستگاه رای گیری الکترونیک در سطح شهر یاسوج+تصاویر پروژه مستند «مسلمانی که روسیه به آن افتخار می‌کند» به دنبال چیست؟ آیا مراسم سفره امام حسن (ع) یا سفره حضرت ابوالفضل (ع) که با قواعد خاص مرسوم می‌باشد جایز است؟ افتتاح 7 مرکز درمانی جدید تامین اجتماعی همزمان با بزرگداشت «روز جهانی کارگر» مفسر سیاسی سی ان ان، ترامپ را به دروغگویی متهم کرد آغاز مراسم گرامیداشت روز کارگر با حضور رئیس جمهور (+عکس) جشن خودکفایی بنزین، دستاورد دولت یازدهم اماراتی‌ها در ایران هتل می‌سازند جنگل عمودی؛ شگفتی دیگری از چین! (+عکس) حذف 900 هزارخودروی فرسوده توزیع بنزین یورو 4 در 40 شهر کشور ایجاد 2925 فرصت شغلی در چهارمحال و بختیاری مسابقات والیبال امیدهای آسیا در اردبیل آغاز شد طارمی و جعبه‌های شیرینی در تمرین پرسپولیس + عکس استاندار قزوین با صدور پیامی روز جهانی کارگر را گرامی داشت تلاش پوتین برای تأثیرگذاشتن بر انتخابات ایران نرخ مصوب گوشت بسته بندی در میادین تره‌بار+ جدول قیمت صادرکنندگان محصولات پتروشیمی هماهنگ می‌شوند حکم شاه مازندران صادر شد+عکس افزایش مستمری مشمولان تامین اجتماعی طنز/ واکنش قالیباف به استفاده از رفتار نامزدهای 88 در مناظرات! مشاور امنیت ملی آمریکا: باید با ایران مقابله کنیم تفاهم نامه همکاری علوم پزشکی مازندران و دانشگاه مونیخ آلمان ضرورت توسعه کسب و کار جمعی فروش سکه‌های آنتیک با قیمت کم در خیابان‌های دهلی احضار 11 نفر از کاندیداهای شورای شهر به دادسرا خلیج فارس نیازمند آرامش است/ لزوم گسترش برنامه‌های مشترک فرهنگی وارونه سازی واقعیت به خدا زالو صفت نیستم + عکس آیا اپلیکیشن فیس اپ امن است؟ عصبانیت دموکرات‌ها از توئیت تازه ترامپ واکنش وزارت ورزش به اظهارات رئیسی کونته: باید فصل خوبمان را به یک فصل عالی تبدیل کنیم تایید انتصاب مرعشی به عنوان رئیس ستاد جهانگیری معلق ماندن پژو 206 روی جوی آب + تصاویر پس از ورود حکمتیار به کابل روند خلع سلاح حزب اسلامی آغاز می‌شود مسئول امور روحانیون مبلغ ستاد انتخاباتی رئیسی در خوزستان منصوب شد پرواز بزرگترین هواپیمای آبی-خاکی جهان برای نخستین بار در چین وجود قابلیت‌های مین روبی برای ایران برتری محسوب می‌شود
انفجار پمپ بنزین در خیابان شریعتی تهران + عکس و فیلم دختر کدام وزیر محموله بزرگ لباس قاچاق وارد کرده است؟ رئیسی و میرسلیم هم شکایت کردند آتش‌سوزی زنجیره‌ای در خیابان شریعتی و پلیس نحوه دریافت شماره حساب شبا برای سهام عدالت فرضیه جدید درباره قتل مدیر «جم تی‌وی» / «کریمیان» قربانی تسویه‌حساب شاهزادگان سعودی جزئیات کشف محموله قاچاق از ویلای یک وزیر کشف محموله قاچاق در منزل وزیر! نخستین واکنش gem به قتل سعید کریمیان فیلم/ صحنه قتل سعید کریمیان، مدیر و گرداننده شبکه جم تی وی خودرو آقای بازیگر هم در آتش سوخت +عکس افزایش مستمری مشمولان تامین اجتماعی گزارش بی بی سی از ترور مدیر تلویزیون جم سعید کریمیان مدیر شبکه gem کشته شد نشت بنزین و آتش‌سوزی در خیابان شریعتی آتش‌سوزی گسترده در خیابان شریعتی + فیلم حضور روحانی در بندرعباس+ تصاویر شناسایی برخی عوامل حادثه تروریستی میرجاوه آتش گرفتن اتومبیل امین زندگانی در خیابان شریعتی تهران (عکس) جزییات تازه از قتل "سعید کریمیان" جزئیاتی درباره سرباز ایرانیِ اسیر در پاکستان انتشار عکس جنجالی از پادشاه مغرب در سواحل میامی (تصاویر) مرگ مغزی دختر 5 ساله در پی آزار ناپدری محموله بزرگ لباس قاچاق متعلق به دختر کدام وزیر است؟ قربانزاده: مجری مناظره‌ها باید تغییر کند شکایت رسمی رئیسی از مناظره اول جدیدترین تصاویر از محل ترور سعید کریمیان مدیر شبکه جم آتش سوزی پمپ بنزین در خیابان شریعتی تهران (فیلم) ماتم‌سرایی مشکوک منافقین در عزای مدیر جم‌تی‌وی قتل مدیر شبکه جم تی وی همراه مدیر شبکه جم یک کویتی بود / نماینده پارلمان کویت: ترورش یک "جرم سیاسی" است 27 گلوله مافیا در سینه مالک «gem tv» چه کسی مدیر شبکه «جم» را کشت؟ ارسال شکایت رئیسی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات قتل پدر توسط پسر شیشه‌ای رئیس ستاد جهانگیری مشخص شد برای نجات سرباز ربوده شده تمام تلاشمان را می‌کنیم جزییات آتش سوزی خودروها در خیابان پلیس/ خودرو امین زندگانی در آتش سوخت + عکس مقایسه استقبال مردم از رئیسی و روحانی این بار در قزوین +عکس همایش طلاب حامی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در قم آغاز شد صوت کامل سخنان قالیباف در رادیو ایران اجتماع حامیان ابراهیم رییسی - قم دختر خردسال بر اثر ضرب و شتم ناپدری دچار مرگ مغزی شد ابراهیم رئیسی تغییر می‌کند؟! سعید کریمیان؛ از سربازی برای منافقین تا سربازی در جنگ نرم علیه مردم ایران چند فرضیه برای قتل مدیر شبکه gem پیکر مطهر شهید سرباز "معین بیانی" در رامیان تشییع شد+تصاویر دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس! / جهانگیری 96/2/8: در دولت ما وام ازدواج ده میلیون شد؛ نماینده دولت 24/2/95: دولت مخالف افزایش وام ازدواج است+صوت مقایسه استقبال مردم از رئیسی و روحانی این بار در قزوین +عکس چه کسی مدیر شبکه «جم» را کشت؟
message
near_me