دسته: فرهنگی (فرهنگی)
کد خبر: 7730268
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۴:۳۶

بزرگداشت روز سعدی برگزار شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سعدی نماد عدالت، انسانیت، شرافت، کرامت، انسانیت و منزلت است و زبان و کلام سعدی نسخه حیات بخش جامعه امروز است.
main-image
سید رضا صالحی امیری شامگاه پنجشنبه 31 فروردین‌ماه در آیین بزرگداشت یادروز سعدی در جوار آرامگاه این شاعر نامی شیرازی عنوان کرد: اگر امروز سخن از اعتدال و میانه‌روی، سازگاری، همدلی، همنوایی و همگرایی است؛ همه وام‌دار سعدی است و امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند پرهیز از افراط و تفریط هستیم.

وی افزود: امروز رخدادها و خشونت‌ها در جهان اسلام به دلیل فاصله گرفتن از معیار اعتدال است و سعدی معیار اعتدال است و ما از این منظر وام‌دار سعدی شیرازی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: سعدی نماد عدالت‌گرایی و مقابله با ظلم ظالمان است و در کلام خود به ما نشان می‌دهد که در دوران سخت حکومت زمان خود بر این سرزمین می‌توان عنصری به نام عدالت، مقاومت، انسانیت و اخلاق پیشه کرد.

وی افزود: زبان و کلام سعدی نسخه حیات بخش جامعه امروز است، چنانکه سعدی در شرایط سخت زمان خود با کلام خویش در مقابل ظالمان مقاومت کرد و نشان داد که در سرزمین پر از خشونت نیز می‌توان زیست فرهنگی داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دین مداری و مردم‌سالاری در ادبیات و غزل‌های سعدی می‌خروشد و سعدی دین را مظهر مدارا، سازگاری و نشاط تعریف می‌کند و تصویر غبار آلود را از دین می‌زداید و دین را خدمت به خلق می‌داند و از این منظر ما وام‌دار سعدی هستیم.

صالحی امیری عنوان داشت: سعدی قائل به خدمت و خلق و حاکمیت به خلق است و در کلام وی مدام به پادشاهان و حاکمان نصیحت شده؛ این نصایح پیام روشنی دارد که باید به فکر تهیدستان، فقرا و مردم و اقشار جامعه بود که این سنت و سیره سعدی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جغرافیای سرزمین فارس بخشی از هویت تمدنی و اسلامی ماست و تقدیر از بزرگان این خطه بخشی از هویت ملی ما است و بزرگانی مانند سعدی حق بزرگی بر گردن این سرزمین و ملت دارند و تا ایران است سعدی نیز خواهد بود.

1 (30)

 

امروز بهترین رابطه میان دولت و اصحاب فرهنگ و هنر را شاهدیم

وزیر ارشاد که از صبح روز 31 فروردین‌ماه به شیراز سفر کرده بود؛ پیش از حضور در مراسم بزرگداشت روز سعدی در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری این شهر شرکت کرد.  رضا صالحی امیری در مراسم افتتاح همزمان ۱۰ کتابخانه عمومی در شیراز گفت: در این دولت شاهد آشتی با اصحاب فرهنگ و هنر هستیم.

وی ادامه داد: دولت بدون جنجال و تبلیغات مسیر پیشرفت و توسعه را طی می‌کند و امروز بهترین رابطه را میان دولت و اصحاب فرهنگ و هنر شاهد هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در سال ۹۲ شاهد ساخت ۹۰ فیلم بلند بودند که امروز به ۱۶۰ فیلم رسیده است.

صالحی امیری ادامه داد: در ابتدای دولت ۲۲۰۰ فیلم کوتاه ساخته می‌شد که امروز به ۳۵۰۰ فیلم رسیده است.

وی یادآور شد: فروش سینما در سال ۹۲ حدود ۳۳ میلیارد تومان بود که امروز به ۱۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در ابتدای دولت ۸ میلیون نفر تماشاگر سینما داشتیم اما امروز به ۲۵ میلیون نفر رسیده است.

صالحی امیری افزود: پس از انقلاب  ۱۳۶۰۰ نشریه مجوز داده شده بود که طی این دولت ۶۴۲۰ مجوز داده شده است که ۴۷ درصد از کل مجوزات می‌شود.

وی تاکید کرد: در طی این دولت ۲۵۰۰ مجوز سایت و خبرگزاری داده شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در بحث موزه‌ها و ارزش داشته‌های هنری نیز باید به این نکته توجه داشت که در موزه هنرهای معاصر تهران ۳ میلیارد دلار تابلوهای هنری است.

صالحی امیری افزود: در حوزه هنرهای نمایشی امروز هر شب شاهد حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ اجرا در تهران هستیم.

وی با اشاره به وضعیت کتابخانه‌ها در شیراز و فارس نیز گفت: در این دولت ۲۰۰ کتابخانه عمومی افتتاح شده که ۱۸ کتابخانه در فارس بوده است.

1 (29)

افتتاح دو نمایشگاه و رونمایی از دو کتاب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد 

سیدرضا صالحی امیری همچنین با حضور در محل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس، نمایشگاه خوشنویسی استاد یدالله کابلی خوانساری با عنوان "سی سال با سعدی" که همزمان با یادروز سعدی برپا شده است را افتتاح کرد.

نمایشگاه هنری "سی سال با سعدی" شامل ۳۱ اثر برجسته شکسته‌نویسی استاد یدالله کابلی خوانساری است که با استقبال بی‌نظیر سعدی دوستان گشایش یافت.

این نمایشگاه که تا ششم اردیبهشت دائر است، گوشه‌ای از تلاش‌های استاد کابلی خوانساری با مضامین و آثار پندآموز و ادبی سعدی شیرازی را به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه "سی سال سعدی" گزیده‌ای از برجسته‌ترین آثار شکسته‌نویسی معاصر به قلم استاد بزرگ این رشته هنری است. استاد یدالله کابلی خوانساری چهره ماندگار هنر شکسته‌نویسی و احیاگر این هنر در دوران معاصر است.

در   مراسم افتتاحیه نمایشگاه "سی سال با سعدی" دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیرکل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استاد فارس، دکتر اصغر دادبه، منصور ضابطیان، منصور اوجی، علی اصغر محمدخانی وجمعی از هنردوستان و علاقمندان به سعدی و هنر خوشنویسی حضور داشتند.

1 (21)

رونمایی از دو کتاب حوزه تمدن فارس

همچنین سید رضا صالحی امیری با حضور در نگارخانه وصال شیراز  دو عنوان کتاب و یک نمایشگاه عکس را رونمایی و افتتاح کرد. "جایگاه ایرانیان شیرازی‌الاصل در توسعه تمدن و فرهنگ شرق آفریقا" و "میراث فرهنگی ملموس ایران در شرق آفریقا" دو عنوان کتابی است که امروز توسط وزیر فرهنگ و ارشاد رونمایی شد.

این کتاب‌ها نوشته امیر بهرام عرب احمدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد برگزیده سال ۹۵ دانشگاه تهران است.

از دیرباز دیپلماسی فرهنگی توسط ایرانیان با جهان برقرار بوده است

رضا صالحی امیری در جریان رونمایی از این دو عنوان کتاب در شیراز گفت: رونمایی آثاری که امروز در دست مخاطب قرار گرفت برای میراث ماندگار ایران به جا خواهد ماند.

وی  بیان کرد: از دیرباز دیپلماسی فرهنگی توسط ایرانیان با جهان برقرار بوده که نماد آن جاده ابریشم است.

وی ادامه داد: این سرزمین به واسطه فارس و شیراز مانند نگینی به شمار می‌رود زیرا فارس شایسته تابیدن خورشید است که بر جهان می‌تابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: سازگاری فرهنگ ایرانی اسلامی از دیرباز وجود داشته و این نماد همزیستی و هم‌نوایی فرهنگی است و هنوز صفحاتی از برگ زرین دوره هخامنشی برای اصحاب فرهنگ و هنر ناشناخته مانده زیرا چگونه ممکن است در آن دوره تاریخی ۷۲ ملت و نژاد زیر یک پرچم و چتر جمع شوند که بیانگر قدرت جهانی ایران است.

صالحی امیری بیان کرد: شیرازی و فارسی بود افتخار کمی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد که به موازات دیپلماسی سیاسی قرار می‌گیرد و افزود: البته دیپلماسی فرهنگی ناظر بر اشتراکات فرهنگی است زیرا این نوع دیپلماسی توانسته در طول تاریخ تداوم داشته باشد.

وی بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی ایران در اکثر کشورها نفوذ داشته زیرا بدون استثنا آثار و تمدن ایرانی در اقصی نقاط دنیا می‌درخشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد ادامه داد: ۳۲۰ هزار اثر در قالب ۴۵ جلد به صورت فهرستگان نسخ خطی ایران از میان میلیون‌ها نسخه تاکنون به چاپ رسیده است.

همچنین نمایشگاه عکس "از شیراز تا زنگبار" با آثاری از محمودرضا معین‌پور حاوی ۴۵ عکس گزارشی و ۱۹ عکس هنری و یک ویدیو آرت حاوی کارهایی از مهدی کاظمی گشایش یافت.

related-image related-image related-image related-image
نزول شاخص‌ها در بورس و فرابورس موشک‌های سپاه به کنفرانس امنیتی هرتزلیا اصابت کرد +عکس ترزا می: به مقرراتی بین المللی در فضای سایبری نیاز داریم سرنگونی پهباد داعش در مرز عراق و سوریه کنترل بخشی از بنغازی توسط نیروهای شرق لیبی ایران‌پوریان: اولویت اول و آخرم تراکتور بود برگزاری تلاوت قرآن با حضور دوستداران فرهنگ کلام الهی در بیرجند سرنگونی پهباد داعش توسط الحشد الشعبی کفاره و قضای روزه در چه مواردی واجب می‌شود؟ هشدار نوری‌المالکی به توطئه‌های پس از داعش تأملی در مدلول روایات عرض کاوشی در شرح و تفسیر روایات اعراب القرآن تأثیر آموزش راهبردهای یادگیری خودتنظیمی (شناختی و فراشناختی) بر جهت‌گیری هدف در دانش‌آموزان دختر دریاچه نمک قم؛ تهدیدی جدید و خزنده عکسهای لیلا اوتادی در اکران فیلم مالیخولیا روغن زیتون تصفیه نشده بهترین محافظ در برابر ابتلا به آلزایمر برگزاری کلاس‌های آموزش بازیگری تئاتر در محمود آباد رونمایی از 4 عنوان کتاب دفاع مقدس در مازندران مراسم شکرگزاری و اختتامیه برنامه‌های رمضانی حرم مطهر برگزار شد چرا دور جدید جلسه تفسیر قرآن رهبر معظم انقلاب با سوره مجادله آغاز شد؟ تعداد ایرانی‌های شاغل در غول‌های فناوری جهان ابراز خرسندی ترکیه از خنثی سازی حمله تروریستی به مسجدالحرام دعای قنوت نماز عید فطر + صوت درمان کیست کلیه با کمک سم مار! کمبود نیرو در بیمارستان‌ها جدی است/ تشدید فشار کاری پرستاران وزیر بهداشت فرا رسیدن عید سعید فطر را تبریک گفت یک شاهزاده سعودی از کمک‌های آمریکا برای پادشاه شدن محمد بن سلمان پرده برداشت 5 درصد در موفقیت پدیده سهم دارم استراتژی فولکس واگن برای خودروهای الکتریکی لو رفت شرکت‌های داخلی هم توان فنی توسعه میدان آزادگان را دارند هم توان مالی/ اصلاً نیازی به‌حضور خارجی‌ها نیست در اطلاعیه‌ای؛ دیوان محاسبات کشور ادعای شهردار مشهد را تکذیب کرد استهلال ماه شوال: آخرین اخبار از دفاتر مراجع عراق بیشتر پیاده‌روی کنید اصابت موشک‌های‌سپاه به‌کنفرانس‌امنیتی هرتزلیا وزیر بهداشت فرا رسیدن عید سعید فطر را تبریک گفت چرا استقلال رامین رضاییان را می‌خواهد؟ نگرانی مقامات اطلاعاتی آمریکا درباره سفر دیپلماتهای روس به این کشور از سرگیری عملیات جنگنده‌های اف 35 آمریکا وزیر بهداشت فرا رسیدن عید سعید فطر را تبریک گفت ترکیه طرح حمله تروریستی در «مکه» را محکوم کرد قرضاوی؛ متجدد یا سلفی؟ / مروری بر مواضع فکری و سیاسی شیخ اخوانی چه کسی جانشین ابوبکر بغدادی می‌شود؟ خانم جوان بازیگر در سفر به روسیه/عکس اقدام موشکی ایران‌ِ صلح‌طلب علیه تروریست‌ها درست و بجا بود گلوله باران محل تجمع نظامیان سعودی یکشنبه در کدام کشورها عید است؟ گفت‌وگوی وزیرخارجه‌ترکیه‌با همتایان‌قطری‌و سعودی رنگ باختن جرائم در ماه مبارک رمضان داعش یکی از عناصر خود را زنده در آتش سوزاند سرویس‌دهی به نمازگزاران در اطراف حرم رضوی با 170 دستگاه اتوبوس
داعش درباره «ابوبکر البغدادی» بیانیه صادر می‌کند اعلام جزییات زمان توزیع سود سهام عدالت غرق شدن سه جوان در رودخانه قزل اوزن + تصاویر دادستان: حادثه توهین به رئیس‌جمهور جرم مشهود بود قسمت آخر سریال زیر پای مادر، امشب از شبکه یک جزئیات وقوع انفجار انتحاری در مکه مکرمه اتفاق عجیب در فوتبال/ جام تیم قهرمان پس گرفته شد وزارت اطلاعات: دستگیری یک گروه وابسته به داعش در روز قدس /قصد عملیات در شهرهای مذهبی را داشتند میزان فطریه امسال با نظر هشت مرجع برگزاری مانور ضد تروریسم نیروهای مسلح در فرودگاه مهرآباد درگیری‌های ترمینال 4 مهرآباد، مانور محدود امنیتی بود ایران هفتمین قدرت نظامی جهان است 13 شرط کشورهای عربی برای دوحه / لیستی که از قطر می‌خواهد دیگر قطر نباشد مبلغ زکات فطره برای سال 1396 اعلام شد ‌نزد خداوند زن و مرد برتری بر یکدیگر جز در ایمان ندارند/ امروز زنان ما در عرصه‌های مختلف سیاسی و مدیریتی حضور موثر دارند دو فیلم از تیراندازی صبح امروز در فرودگاه مهرآباد اعلام مبلغ فطریه و کفاره در خراسان رضوی یکشنبه عید فطر است یا دوشنبه؟ فردا، در کدام کشورها عید فطر است؟ فیلمی از توهین به روحانی در راهپیمایی روز قدس مرگ اسرائیل با حکم جلودار و سپاه قدس / انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به رئیس جمهور / استدلال‌های صالحی امیری و زیباکلام برای رد تشابه روحانی و بنی‌صدر / چرا روحانی سپاه را با تعبیر «دولت با تفنگ» هدف قرار داد؟ / درخواست از دولت برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد فیلم/ تیراندازی صبح روز سوم تیر در فرودگاه مهرآباد «کوروش اسدی» درگذشت چه کشورهایی فردا یکشنبه را عید فطر اعلام کردند؟ نخستین فیلم از تیراندازی صبح امروز در فرودگاه مهرآباد میزان فطریه و کفاره روزه در سال 96 از سوی دفتر مقام معظم رهبری اعدام یک اسیر حزب الله لبنان توسط داعش + ویدئو زنگ خطر پدیده دختران مجرد سالخورده علت درگیری‌ها در ترمینال 4 مهرآباد چه بود؟ پیام تبریک رسمی عید فطر دوشنبه در ترکمنستان عید فطر اعلام شد اینفوگرافیک/ میزان زکات فطره رمضان 1438 طبق نظر مراجع تقلید چرا پژوی 70 میلیونی در ایران 120 میلیون تومان فروخته می‌شود؟ سجده شکر فتاح در برنامه ماه عسل +عکس غرق شدن 3 جوان در رودخانه قزل اوزن اردبیل لحظه رعب‌آور واژگونی سفینه فضایی در ایلام + فیلم همه موشک‌ها به هدف خورده است/ آنچه در عراق به زمین خورد بدنه جدا شده موشک‌ها بود سه جوان در رودخانه قزل اوزن غرق شدند /هشدار مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل به شنا در رودخانه‌ها پذیرش 16 طرح دانش آموزان البرزی در نمایشگاه بین المللی اختراعات 2017 برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس در قاهره+تصاویر عارف: روز قدس، روز وحدت و همبستگی دنیای اسلام است پرداخت سپرده‌های تا سقف 50 میلیون کاسپین رسول خطیبی سرمربی ماشین سازی شد صعود پرتغال و مکزیک و حذف روسیه میزبان عناصر تروریستی وابسته به داعش دستگیر شدند رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی رزمی کمدی ایرانی/ بخشی از درآمد فیلم «قهرمانان کوچک» صرف توسعه بیمارستان کودکان دانلود جزء بیست و نهم قرآن با صدای منشاوی دفتر رهبر معظم انقلاب میزان فطریه و کفاره روزه را اعلام کرد ماجرای تیراندازی در فرودگاه مهرآباد چه بود؟ از حاشیه تا متن راهپیمایی روز جهانی قدس + فیلم
message
near_me