منبع: برنا
دسته: بهداشت و سلامت-اجتماعی (سلامت-اجتماعی)
کد خبر: 7731360
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۵:۳۹

11 میلیون نفر در دولت یازدهم به طور رایگان بیمه شدند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه قانون بیمه رایگان 20 سال قبل تصویب شده بود، گفت: با گذشته سه سال و هشت ماه از دولت یازدهم، این قانون به مرحله اجرا درآمد و در مجموع 11 میلیون نفر به طور رایگان بیمه شدند.
main-image

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری برنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی در سخنان پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: بسیاری از کسانی که دفترچه بیمه گرفته بودند، توان مالی برای مراجعه به بیمارستان دولتی و امکان پرداخت حق بیمه را نداشتند، که با عملیاتی شدن قانون مذکور این امر محقق شد.

وی که همزمان با اولین روز از هفته سلامت سخن می گفت، افزود: اکنون با گذشت سه سال و هشت ماه از شروع کار دولت یازدهم، یکی از اولویت های دولت توجه به خدمات سلامت است که در طرحی با عنوان 'تحول سلامت' در هیات وزیران تصویب شد.

وزیر بهداشت با بیان این که حاصل این مصوبه کاهش پرداخت مردم و دغدغه آنها در مراجعه به مراکز درمانی بود، ادامه داد: همچنین دولت هزاران هزار میلیارد تومان به ویژه برای حاشیه نشینان و روستاها در مواردی که نیاز به بهداشت و یا درمان داشتند،‌ در این مدت پرداخت کرده است.

وزیر بهداشت یادآورشد: تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت مردم در مراجعه به بیمارستان های دولتی برای گرفتن نخ بخیه و چاقوی عمل و حتی البسه بیمار باید هزینه همه این موارد را از جیب خود پرداخت می کردند که با عملیاتی شدن این طرح، پرداخت از جیب مردم در روستاها به سه درصد و در شهرها به شش درصد کاهش پیدا کرد.

قاضی زاده هاشمی با بیان این مطلب که تنها در استان فارس دولت در این زمینه نزدیک به یک هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است، عنوان کرد: بر اساس سرشماری، نزدیک به 10 میلیون حاشیه نشین وجود دارد که وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی آنها به مراتب بدتر از روستاها است که در این رابطه نیز به ازای هر سه هزار نفر یک مراقب سلامت تعیین و پزشک، خدمات درمانی، بهداشتی و دندانپزشکی برای آنها فراهم شد.

وی با اشاره به این که نقایصی در زمینه واکسن و ارایه داروها در روستاها وجود داشت که برطرف شد، گفت: از نظر تخت های بیمارستانی اقداماتی که انجام شده بیشتر به یک انقلاب شبیه است زیرا به اندازه 20 سال در این دوره، تخت بیمارستانی ساخته و تحویل شد و همچنان هم ادامه دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد:‌ همچنین در مدت سه سال و هشت ماه که از دولت یازدهم می گذرد، بیش از دو هزار میلیارد تومان تجهیزات در بیمارستان ها توزیع شده است که تمامی این تجهیزات از شرکت های دانش بنیان داخلی و در راستای تقویت بنیه این شرکت ها خریداری شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: حدود سه هزار خانه بهداشت و مراکز بهداشتی و هفت هزار پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت در این مدت ایجاد شده و در حوزه تقویت تولید داخل نیز هر ماه، دو داروی جدید وارد چرخه تولید شده و اکنون این تعداد به 100 داروی جدید رسیده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حدود 60 درصد قیمت ریالی داروها در داخل تولید و 40 درصد رقم ریالی نیز از خارج وارد شده است، گفت: برغم اینکه مصرف دارو به دلیل بیمه 11میلیون نفر افزایش پیدا کرده است سهم تولید داخل نیز از 60 درصد به 70 درصد رسیده و واردات نیز 350 میلیون دلار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه امسال برای هفته سلامت شعار سلامت روان در نظر گرفته شده است، افزود:سلامتی امروز صرفا به جسم سالم نیست بلکه روح و روان و جامعه سالم هم بسیار نقش دارد.

وزیر بهداشت با بیان این نکته که سلامت روان در دنیای امروز به شدت مورد توجه است، اضافه کرد: در کشور ما به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه آشوب زده و وقوع حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و این مساله که سالانه حدود 18 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می دهند و حدود 10 برابر این افراد معلول یا خانه نشین یا یتیم می شوند، مشکلات افسردگی زیاد است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه میزان افسردگی در ایران بیشتر از متوسط دنیا نیست اما همین میزان افسردگی که در زنان 16 درصد و مردان حدود 10 درصد است، نیز رقم قابل توجهی است که علاوه بر کم سوادی، فقر و مشکلات اقتصادی، به عوامل دیگری چون مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز بازمی گردد.

وی یکی از عوامل اصلی اضطراب را دروغ، تهمت و غیبت در جامعه دانست و گفت: وقتی در جامعه این خصوصیات گسترش یابد،‌ طبیعی است که استرس هم افزایش پیدا می کند و به هر میزان در جامعه دروغ، طمع به مال دنیا و قدرت زیاد شود،‌ اضطراب و به دنبال آن توسعه خشم نیز بیشتر خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یاس و ناامیدی یکی دیگر از مشکلاتی است که در جامعه ما زیاد تبلیغ می شود، یادآورشد: در جامعه ای که یاس تبلیغ شود نشاط و شکوفایی هم نخواهد بود و کسانی که یاس را در جامعه و خانواده تبلیغ می کنند، این افراد مسیر اشتباهی را دنبال می کنند.

قاضی زاده هاشمی بیکاری و مشکلات معیشتی را از دیگر عوامل گرفتاری های روحی و روانی برشمرد و اظهار داشت: البته منظور از گرفتاری اعصاب و روان به معنای دیوانگی افراد نیست بلکه این عوامل موجب اختلال خواب، گوشه گیری و بی حوصلگی می شود.

وی بیان داشت: به ازای هر 40 هزار نفر در کشور یک مشاور سلامت روان داریم اما هنوز فرهنگ مراجعه به مشاور در جامعه نهادینه نشده است و مردم فکر می کنند که حتما باید مشکلی در مغز آنها وجود دارد که به مشاور ارجاع داده می شوند.

ویر بهداشت یادآورشد: در 26 سال گذشته آمار افسردگی در کشور ما دو برابر شده البته در دنیا هم آمار افسردگی بالا رفته است اما باید توجه داشت که ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم که باورهای دینی، باعث آرامش روان می شود.

قاضی زاده هاشمی افزود: باید تلاش کنیم در مقوله سلامت روان شرایط ما روز به روز بهتر از گذشته باشد و هر روز بتوانیم در جهت کنترل خشم و یاس عمومی که برخی در جامعه تبلیغ می کنند موفق تر باشیم.

وی عنوان کرد: آحاد جامعه باید به این باور برسند که اگر می خواهیم کشوری آباد و انقلابی موثر داشته باشیم لازمه آن توجه به بخش سلامت روح و روان و حرکت به سمت کاهش آسیب های اجتماعی است.

related-image
متن نامه حاجی‌بابایی به رئیس مجلس برگزاری مراسم اختتامیه فعالیت‌های قرآنی دارالقرآن نجف آباد برپایی نمایشگاه آثار خوشنویسی در نگار خانه کوثر اصفهان هشدار مسکو به آمریکا درباره اقدامات یکجانبه علیه سوریه شما را به خدا «پروین سوزی» نکنید/ آقای وزیر صحنه حمله هواداران با سیب به پروین را یادتان هست؟! سایت «پیشخوان پیشگیری» به زودی در دسترس مردم قرار می‌گیرد صلاحیت هزینه‌ساز دیوان عالی کشور/افزایش 21 درصدی مانده پرونده‌ها اشتغال 3 هزارنفره در ساخت سدسردشت/1400 میلیاردتومان هزینه کردیم رعد الحسین: ترامپ با شکنجه دیگران حال می‌کند گرد و غبار در برخی مناطق کشور امضای تفاهم‌نامه همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با سازمان جهاد دانشگاهی تغییر ساعات کار دستگاه‌های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان انتقاد سازمان محیط زیست از چگونگی مدیریت پسماند کشاورزی ارجاع طرح بهسازی بافت پیرامون حرم رضوی به شورای عالی شهرسازی تغییر ساعت کار ادارات 9 استان در تابستان/دستگاه‌ها با مولدهای اضطراری برق خود را تامین کنند هشدار دانشگاه شهید بهشتی درباره یک کلاهبرداری مالی 330 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی امسال در استان مرکزی تصویب شد طلایی‌پوشان به دنبال بازی‌های تدارکاتی پایان 34 سال همکاری باسابقه‌ترین انزلی‌چی بختیار: با حرف‌زدن نمی‌شود به تیم ملی برگشت منشا - طارمی؛ زوج خوبی می‌شوند؟ دانلود بازی تفنگی تغییر زمان (برای اندروید) - z9: timeshift - legacy of the cold war 1.4.0 android - دانلود رایگان angry neighbor v11.0 دانلود بازی همسایه عصبانی برای اندروید با حضور پژمان شرایط استقلال تغییر می‌کند/ هواداران انتظار قهرمانی دارند اقدام الاهلی برای انتخاب امارات به عنوان میزبان دیدار برابر پرسپولیس پیش فروش بلیت‌های جشنواره کودک و نوجوان در 5 سینما/ 50 درصد تخفیف خرازی: عربستان مزدور آمریکا در خاورمیانه/برخی کشورهای منطقه به دنبال آرامش نیستند تغییر ساعات کار دستگاه‌های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان پیش‌بینی ترافیک سنگین در ساعات پایانی امروز/ حادثه جدی در تعطیلات عید فطر در جاده‌های دماوند رخ نداد انداختن سکه در موتور هواپیما برای صدقه! +عکس مهار آتش سوزی ساختمان 2 طبقه در یاسوج آغاز رقابتهای کورس سوارکاری تابستانه بندرترکمن از پس فردا اعلام رضایت کشاورزان از اجرای قیمت تضمینی پخت حلیم نذری در روستای بالقلو + فیلم بازسازی آثار شش هزار ساله نطنز در 15 کارگاه مرمتی امید به مدال در نخستین حضور جهانی کسب دو مدال طلای دارت برای ایران جاده چالوس تا روز جمعه مسدود نمی‌شود چین نسل جدید ناوشکن‌ها را به آب انداخت دلیل سفر شاه سعودی به روسیه ثبت دمای 51 درجه در مهران افزایش چشم‌گیر حمایت مردمی از مرکل فناوری خوانش افکار انسان ساخته شد آتش‌سوزی منزل مسکونی در شهرک شهید باقری جزییاتی درباره لغو دو دیدار در هفته نخست لیگ برتر فوتسال کشور شهید بهشتی جزو نوادر بود فیلم/ ظریف: وقتی سیاست خارجی تبدیل به کالایی فروشی می‌شود، خرید تجهیزات نظامی معیار این قرار می‌گیرد که چه کسی تروریست است! افزایش موسسه‌های مالی از آسیب‌های امروز جامعه است مدافع ملی پوش به استقلال تهران پیوست (عکس) ارگان‌هایی در هنر سرمایه‌گذاری کنند که شما را تبدیل به برادران یا غیربرادران می‌کنند/ایده‌هایم سی سال است در کشور مانده+عکس
چه کسانی آیت‌الله خامنه‌ای را ترور کردند؟ درگیری مرگبار در خاوران تهران با جان باختن جوان 23 ساله/ قاتل متواری دستگیر شد+ جزئیات پرونده شهادت نیروی سپاه حفاظت فرودگاه بر اثر جراحت در مانور اخیر تایید شد درگیری مسافران و اهالی مرزن آباد عاقبت عجیب مردی که یک اتوبوس با حداکثر سرعت او را زیر گرفت + فیلم دستگیری قاتل پیرزن بعد از 30 سال کشف جسد یک زن و مرد در طبس درگیری و چاقوکشی مسافران با اهالی مرزن آباد عناوین روزنامه‌های ورزشی 7 تیر 96/ بازیکنان میلیارد، کمپ مخروبه +تصاویر اقبال پایین مردم به وام مسکن بلال؛ دلیل درگیری خونین جاده مرزن آباد! نامه محرمانه «گوترش» به «روحانی» صفحه اینستاگرام میثم مطیعی از دسترس خارج شد + عکس قتل مشکوک یک زن در طبس عملیات تروریستی پژاک در آذربایجان غربی بلال دلیل درگیری خونین جاده مرزن آباد! جاده چالوس یک طرفه شد گروه‌های برآورد خسارت از آتش سوزی نخلستان بندان نهبندان در حال ارزیابی هستند کودتای سوم سلمان و آینده پست «جانشین‌ولیعهد» / پدر چه زمانی به نفع پسر کنار می‌رود؟ انحراف مرگبار پژو 405 در جاده نظامی قائم شهر یادداشت علی مطهری درباره شعر میثم مطیعی چرا اعضای هیئت مدیره پرسپولیس معرفی نمی‌شوند؟ دستگیری 4 نفر در جریان درگیری در جاده مرزن آباد-چالوس درگیری و چاقوکشی در مرزن آباد مجروح و زخمی برجای گذاشت تازه‌ترین رده‌بندی برترین مربیان باشگاهی جهان اعلام شد پایان اصلی سریال"زیرپای مادر" لو رفت هشدار پلیس راه به مسافران؛ جمعه برنگردید شهادت نیروی سپاه حفاظت فرودگاه مهرآباد در مانور اخیر تأیید شد+ تصویر این خلیل کبابی بود یا رونالدینیو! عیدفطر یا روز عقده‌گشایی؟ /انتقاد مطهری از مداحی جناحی در تریبون نماز عیدفطر علیه دولت؛ تخطئه برجام، تخطئه نظام است نزاع دسته جمعی در جاده چالوس به خاطر قیمت بلال کشف بنای 1800 ساله زیر مترو دبیر خبرگزاری فارس «ظاهرا» بازداشت شده است آتش سوزی در نخلستان بندان دهسلم شهرستان نهبندان مهار شد سکوت محض درباره اسناد قاچاق 2000 تن خاک مراسم تشییع شهید فرودسی در پلدشت برگزار می‌شود اقدام آمریکا در تصویب تحریم‌های یک‌جانبه نقض حقوق بین‌الملل است واکنش فرمانده کل سپاه به اظهارات اخیر روحانی آب معدنی 20 هزارتومانی از فرانسه وارد شد! شهادت نیروی سپاه حفاظت فرودگاه مهرآباد در مانور اخیر تأیید شد+ تصویر بیانیه سپاه پاسداران ماکو در پی شهادت شهید مصطفی فردوسی از توهین روز قدس تا نفرت‌پراکنی یک مداح/می‌خواهند روحانی را خسته کنند/واکنش‌ها به اقدام جنجالی مداح نمازعیدفطر سردار جعفری: برای حفظ وحدت در مقابل هجمه‌ها سکوت می‌کنیم غرق شدن پسر بچه 7 ساله در رودخانه کلاردشت فغانی دیدار شیلی و پرتغال را سوت می‌زند دستگیری قاتل پیرزن پس از 30 سال پیام تسلیت وزیر بهداشت به مناسبت درگذشت فرزند دکتر ملک حسینی فیلم/ مصاحبه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مورد جمهوری اسلامی ایران بزرگترین منبر جهان توسط طراح پیشکسوت کشورمان ساخته می‌شود شهادت نیروی سپاه حفاظت فرودگاه در مانور اخیر تایید شد+عکس
message
near_me